Kazneni zakon Republike Hrvatske + izmjene [stara tema]

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Ledo

Aktivan Član
12.11.2006
219
3
0
36
Prvi odgovor poslodavac smije ''sve''...

Sto se tice droge, u mokraci ili krvi neprimjecuju se tragovi droga, osim u slucaju kada se obavi posebni test za droge... Koji nevjerujem da cete imat, pogotovo ako si kod privatnika nisu ludi da to placaju, jer nije jeftino...
 

Petar Pan

Aktivan Član
18.07.2006
228
55
28
Po zakonu (točnije po Ustavu) te nitko ne smije testirati na drogu bez tvog znanja i pristanka.
Čak ni policija! Ali ti poslodavac može postaviti uvjet da je potrebno da prođeš test da bi se zaposlio ili ostao na poslu. Ali mislim da se ne trebaš brinuti, sistematski ko sistematski, još uvijek su uglavnom bez testa na droge. Osim ako radiš u policiji ili vojsci, za njih znam da provjeravaju
 
18.11.2007
2
0
0
39
ma i mislio sam da me neće testirati, ali nisam bio 100% siguran... mislim i još nisam, ali nadam se da neće jer koliko sam čuo sa strane još se testiranja nisu baš integrirala u sistematske preglede...

mislim da ću si ipak večeras zapaliti jednu... :rasta1:

hvala na odgovorima...
 
12.11.2007
3
0
0
37
Inace, glavni drzavni tuzitelj Mladen Bajic je rekao da ce se optuzbe zbog jednog jointa i dalje odbacivati. Dakle, zbog jednog jointa se i dalje ne morate brinuti

Inaće, uskoro imam kazneni sud ne zbog jednog jointa, nego zbog opuška koji je nađen pored mene na podu u kojem nije bilo dima za povuć, tak da ak neko misli da nemože past pljugom se vara.
Jel neko zna gdje mogu nać popis pripravaka koji su propisom proglašeni opojnim drogama?
:spcartman:
 

Kurblaj Kan

Aktivan Član
15.12.2006
1.812
77
73
zap-kaos je napisao(la):
Inace, glavni drzavni tuzitelj Mladen Bajic je rekao da ce se optuzbe zbog jednog jointa i dalje odbacivati. Dakle, zbog jednog jointa se i dalje ne morate brinuti

Inaće, uskoro imam kazneni sud ne zbog jednog jointa, nego zbog opuška koji je nađen pored mene na podu u kojem nije bilo dima za povuć, tak da ak neko misli da nemože past pljugom se vara.
Jel neko zna gdje mogu nać popis pripravaka koji su propisom proglašeni opojnim drogama?
:spcartman:

Pa imaš onaj popis psihotropnih tvari ili tako nekako se zove pogledaj po narodnim novinama a i bilo je na forumu već to milion puta ima negdje sigurno a i Tihojla sigurno zna di je taj popis pa ka ništ drugo pošalji njemu pm
 

Nik

11.01.2008
7
0
0
43
Prvo bi trebalo razmotriti neke pojmove koje se koriste na forumu, a to su: legalizacija i dekriminalizacija.
Naime to su dva jako razlicita pojma, pa ako se nekome da, neka proba pronaci u zakonu sto znaci jedno a sto drugo.
Smatram da bi se marihuana trebala dekriminalizirati u Hrvatskoj a ne legalizirati, jer se marihuana nemoze samo tako legalizirat, tj prvo se treba dekriminalizirati pa treba proc puno godina dok se ne krene sa legalizacijom.
Skrecem pozornost na pojmove jer pravnicima i inima je to jako bitno.
S druge strane nece nam puno pomoc raspadanje koalicije, jer HDZ kao pobjednickoj stranci u Hr, je ova tema jako bitna. Njima ova tema treba jer je jedna od onih stvari koja im pomaze da zamagle oci narodu i budu u kontri sa SDP-om, koji je htio pokrenuti dekriminalizaciju, no nije uspio. Takodjer HDZ smatra da je mara opaka droga koja je sve ljude koji su je probali pretvorila u narkomane a neke cak i u vampire. Zelim rec kako HDZ kupuje glasove na ovakvim temama, i nema sanse da ce ikad dopustiti dekriminalizaciju, a kamoli legalizaciju.
Mi koji smo svijesni sto je to marihuana, trebali bi razmisliti o drugima koji ju takodjer konzumiraju ali nemaju pojma sto je to, i na kraju nije im ni bitno. Trebalo bi vidjeti kako bi se dekriminalizacija zaista reflektirala na drustvo i mozda bitnije na djecu, sto znaci da bi trebala biti dobro pripremljena i dobro isplanirana, gdje i na koji nacin se smije konzumirati, uzgajati i prodavati.
Slucaj sa nizozemskom je da je ilegalno uzgajanje ali je legalna prodaja. To vec predstavlja veliki problem, jer kako je moguce prodavati nesto legalno ako je ilegalna nabava(uzgajanje) tog istog.
Trebalo bi takodjer upoznati javnost sa djelovanjem i posljedicama pusenja marihuane, ali zasnovanu na ozbiljnim istrazivanjima.........
Na kraju ispada da to nije jednostavno provest, vec treba vrlo ozbiljne pripreme i razmatranja, ako se zaista zeli nesto promjeniti, pa stoga ne vidim potrebu zatrpavanja mailovima, jer ce se sa tim samo pogorsati situacija.
Hvala
 

Nik

11.01.2008
7
0
0
43
Mozda i je zbog toga izgubio, ali kako sam vec napisao to nije bitno jer se i sada moze pokrenut dekriminalizacija.
 

DirtyDeeds

Aktivan Član
18.12.2006
415
11
0
I još nešto u Nizozemskoj uopce nije tako..smije se uzgati,ali ne puno biljki i ima više trave nego što je moguce legalno uzgojiti,i najkvalitetnija trava je uglavnom legalno uzgojena.
 

Nik

11.01.2008
7
0
0
43
Naime ja sam citao ovaj clanak:

Nemojmo zaboraviti da je marihuana ( lat. Cannabis Sativa), biljka koja oduvijek raste u prirodi i koja je iz nekog razloga rasprostranjena po cijelom svijetu. Zanemarimo novije hibride nastale križanjem (cannabis ima mušku i žensku biljku). Prava podjela je Sativa, Indica i Ruderalis. Sativa raste uglavnom oko ekvatorskog područja i njeno cvjetanje traje i više od 3 mjeseca. Indica raste u višim predjelima i kraće cvjeta ( 6-9 tjedana). S obzirom da ta biljka cvjeta - to je cvijet a ne droga. Ruderalis je vrsta koja je prilagođena za "surovija" područja Rusije, Sibira i općenito sjeveru Zemlje jer nije fotoosjetljiva ( Sativa i Indica počnu cvjetati kada ima manje od 12 h dnevnog svjetla) pa joj je cvjetanje uvjetovano starošću. Znači, osim sto Cannabis spada zaista u klasu kao i duhan ( sjeme, posadiš, raste, pobereš, posušiš, pušiš, pukne te), postoji još jedan segment a to je kulturološki.
U Indiji je pušenje charasa ( smola sa cvjetova marihuane) religijski simbol. Shaivima, pripadnicima subdivizije hinduizma koja smatra Shivu vrhovnim bogom, je pušenje charasa bitan dio kulture i rituala, a časti se i kao jedan od aspekata samog Shive. To je vjerojatno tako što je tamo, Indija i Pakistan, ta biljka rasla češće u prirodi nego na području Europe ( bolja klima). To je tamo u kulturi do te mjere da je nepristojno odbiti lokalca ako te ponudi charasom. Za vrijeme svetog blagdana Kumbh stotine i stotine Sadhu-a ( sveti ljudi) se okuplja i ritualno puši charas te im se i omoguće enormne količine charasa za to. Iako je i u Indiji ilegalna, vojska (rijetko da ce ti policija raditi probleme) je jako tolerantna za vrijeme takvih blagdana.
Vratimo se na naše prostore. "Naši stari" su odavno sadili konoplju i Jugoslavija je bila jedna od većih izvoznika konoplje na svjetsko tržište. Postoji i jedan intervju vezan za uzgoj konoplje na našim prostorima.
Znači ovdje se radi zapravo o biljci koja je vrlo korisna (sjeme, vlakna, medicina) no stavljena joj je etiketa "zle droge" iz nekog nepoznatog razloga. Jer ne vjerujem da je takav strašan socijalan problem pošto se koristi od biblijskih dana ( u Bibliji je "Kaneh Bosm" riječ za konoplju i bila je jedan od glavnih sastojaka svetog ulja iz Knjige Izlaska).
Droga? Prije bih rekao cvijet.
Srodno tome, u prirodi postoji još biljaka koje psihoaktivno djeluju na čovjeka: Salvia Divinorium, Vrtni Slak, Datura, itd. I sve je to legalno. A puno su jačeg i "opasnijeg" djelovanja nego marihuana. Vrtni slak sadrži LSA sto je srodno LSD-u i djelovanje je vrlo slično. Pogledajte u svoj vrt, vjerojatno vam mama/žena ima taj puzavac u dvorištu. Vjerojatno kada bi i to stavili pod "ilegalno" konzumacija bi se popularizirala. Prošlo proljeće u Konzumu su viđene sjemenke tog slaka za 10-ak kuna ( ima više vrsta, samo jedna je "prava" - Ipomoea violacea).
061107055647.jpg
Marihuana, najpopularnija laka droga, nije legalna nigdje u svijetu. Legalizacija marihuane bi značilo da se može posjedovati/ uzgajati neograničena količina iste. To nije slučaj nigdje u svijetu. U Nizozemskoj je marihuana dekriminalizirana do tih razmjera da je omogućena kontrolirana slobodna prodaja i konzumacija u za to predviđenim mjestima. Paradoksalno time, uzgoj marihuane nije dozvoljen. Od kuda onda sva ta marihuana u coffe shopovima? Marihuana se ilegalno uzgoji i ilegalno proda coffe shopu koji je zatim službeno i legalno "proknjiži" te preprodaje (max. 5g po osobi) konzumentima. Zato se kaže da tamo marihuana "pada s neba" jer je ima a ne smije se uzgajati ( iako postoji dio zakona koji omogućuje uzgoj 4 biljke po kućanstvu uz dozvolu).
U proteklih nekoliko godina je objavljeno nekoliko znanstvenih članaka u uglednim medicinskim časopisima koji pozitivno govore o medicinskoj upotrebi marihuane. Čak je i Europska komisija predložila u svom dokumentu za usvajanje nove strategije borbe protiv opojnih droga da konzumiranje i posjedovanje manjih količina lakih droga ne bude kažnjivo. Umjesto toga da se vodi harm-reduction politika.
"Ali ako uvjetno i prihvatimo podjelu na "lake" i "teške", lake su samo prethodnice, uvod u teške."
Ta teorija o "uvodnoj drogi" je odavno pobijena, više puta. Nastala je početkom 20. stoljeća u Americi za vrijeme kampanje protiv marihuane koju je vodio Harry Anslinger što je i dovelo do svjetske prohibicije. U to isto doba, objavljena su mnoga "istraživanja" o štetnosti marihuane poput onoga da pušenje marihuane potiče bijelce na seks sa crncima, da muškarcima narastu grudi, da ćete poubijati prijatelje uslijed psihoze. Sve to, i puno više, se može vidjeti u propagandnom filmu Reefer Madness (download, 150MB). Na sreću, danas je sve to vrlo smiješno i većina autora tih "istraživanja" su javno priznali da su lažirali rezultate.
Opet se vraćam na Nizozemsku i njihov model zakona o opojnim drogama koji je aktualan preko 30 godina. Njihov zakon jasno kaže:
1. Konzumacija droga nije pravni problem nego zdravstveni problem
2. Postoji razlika između lakih i teških droga.
0611070556105.jpg
Ironija u svemu tome je ta što je Nizozemska jedna od vodećih zemalja Europe po pitanju zdrave prehrane i zdravog života i kod njih je veliki broj makrobiotičara, vegetarijanaca, vegana. Kako to? Zar nisu tamo samo "drogeraši"?
Još jedna zanimljiva stvar: u većini zemalja gdje postoji klasifikacija opojnih droga, marihuana je svrstana u kategoriju sa duhanom i alkoholom. Zašto se o tome ne priča kada su svi odjednom postali veliki moralisti i dobrotvori naše mladeži? A kako i bi kada je alkohol duboko utkan u našu kulturu jer "to je tajna naše vjere" (vino), učili nas tako dok smo bili mali.
Za kraj ću citirati dva naša poznata sociologa:
"Kada stvarno prestanemo s inkvizicijskom logikom koja se hrani roditeljskim strahom, neinformiranošću i zakonskim statusom kanabisa, tek ćemo tada moći razgovarati o oblicima normalizacije, regulacije upotrebe i integracije korisnika" --Benjamin Perasović
"Zakonski se trebaju odrediti količine za osobnu upotrebu koje ne bi bile kažnjive. Europska iskustva predviđaju da ta granicu bude oko 10 grama. To bi značilo rasterećenje sudstva i proračuna, a brojni bi pojedinci bili pošteđeni neadekvatnih kazni, stigmatizacije i terora moralizirajuće gomile" --Goran Goldberger
Ako se postroži zakon, to ne znači da će se opojne droge prestati konzumirati i da će biti izvan dosega mladima. Ako i dalje ne razumijete problematiku, savjetujem vam da pročitate tekstove gore citiranih; Moć inkvizicije u carstvu predrasuda i Promijeniti zakon.
Za više informacija kliknite wikipediu
Preuzela i obradila saleeq blog i http://pollitika.com
 

Tihojla

Aktivan Član
04.09.2006
90
7
0
NIK o razlici između dekriminalizacije i legalizacije je već podosta napisano na ovom forumu i kolko me sjećanje vara to sam detaljno objasnio u temi "Što svaki aktivist treba znati ..." tamo ćeš naći ako ne direktno objašnjenje onda sigurno link na članke sa wikipedije. Uz to tamo ćeš isto naći podatkle da se u nizozemskoj proda više trave nego što je moguće legalno uzgojiti ...

ali ovome nije tema pod KZ RH pa bi molio admina da moderira temu da se ne pretvori u rusvaj
 
04.02.2008
2
0
0
34
Ja sam mislijo, da su tu u Sloveniji strogi prema vutri, pa tek sad vidim razliku između cro&slo. Kod nas platiš 40€ kazni i to je to. Nikakve kartoteke, ništa... :)
 

Ledo

Aktivan Član
12.11.2006
219
3
0
36
Kada pratite kazneni zakon nemojete gledati u Narodnim Novinama, nego na "legalis" il nekoj slicnoj stranici gdje se nalazi procisceni teksta zakona.
U NN je su objavljene sve izmjene i dopune zakona, pa neke djelove morate povezivat stavak ili clanak se moze promjeniti... eto cisto da kazem, ako danas sutra budete sta trazili...
 

mr.skunk

Vutra Veteran
16.01.2007
831
44
0
35
Ledo je napisao(la):
Kada pratite kazneni zakon nemojete gledati u Narodnim Novinama, nego na "legalis" il nekoj slicnoj stranici gdje se nalazi procisceni teksta zakona.
U NN je su objavljene sve izmjene i dopune zakona, pa neke djelove morate povezivat stavak ili clanak se moze promjeniti... eto cisto da kazem, ako danas sutra budete sta trazili...


kad vec pises o tome evo da se nadovezem nemorate se puno patiti sa trazenjem
po netu ono sto vas zanima je sabrano ovdje


Zlouporaba opojnih droga
Članak 173.

(1) Tko neovlašteno posjeduje tvari ili pripravke koji su propisom
proglašeni opojnim drogama,
kaznit će se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do jedne godine.

(2) Tko neovlašteno proizvodi, prerađuje, prodaje ili nudi na prodaju,
ili radi prodaje kupuje, posjeduje
ili prenosi, ili posreduje u prodaji ili kupnji,
ili na drugi način neovlašteno stavlja u promet tvari ili
pripravke koji su propisom proglašeni opojnim drogama,
kaznit će se kaznom zatvora najmanje tri godine.

(3) Ako je kazneno djelo iz stavka 2. ovoga članka počinilo više osoba
koje su se udružile radi činjenja
tih djela, ili je počinitelj toga kaznenog djela organizirao mrežu
preprodavatelja ili posrednika,
počinitelj će se kazniti kaznom zatvora najmanje pet godina,
ili kaznom dugotrajnog zatvora.

(4) Tko neovlašteno pravi, nabavlja, posjeduje ili daje na uporabu
opremu, materijal ili tvari za koje
zna da su namijenjene za proizvodnju opojnih droga,
kaznit će se kaznom zatvora od jedne do pet godina.

(5) Tko navodi drugoga na trošenje opojne droge,
ili mu dade opojnu drogu da je troši on ili druga
osoba, ili stavi na raspolaganje prostorije radi trošenja opojne droge,
ili na drugi način omogući
drugome trošenje opojne droge,
kaznit će se kaznom zatvora od jedne do pet godina.

(6) Ako je kazneno djelo iz stavka 5. ovoga članka
počinjeno prema djetetu, maloljetnoj, duševno
bolesnoj, privremeno duševno poremećenoj osobi,
nedovoljno duševno razvijenoj osobi ili prema više
osoba, ili je prouzročilo osobito teške posljedice,
počinitelj će se kazniti kaznom zatvora od jedne do deset godina.

(7) Opojne droge i sredstva za njihovo pripravljanje oduzet će se.

(8) Počinitelja kaznenog djela iz stavka 1., 2., 3., 4. i 5. ovoga članka
koji je dragovoljno bitno pridonio otkrivanju djela sud može osloboditi kazne.


to je pročišćeni tekst a ako nekog zanima cijeli KZ
ovo je link na njega.
http://www.legalis.hr/downloads/kazneni_zakon.pdf
 
15.03.2008
10
1
0
43
Pozdrav ekipa, eto nešto sam načuo da novi prijedlog zakona , što se tiče kriminalizacije lakih droga, nije definitivno dobra vijest.
Naime novi zakon bi bio definitivno rigorozniji nego postoječi, Za Joint pa do 5 grama išli bi u zatvor na otprilike 5 do 10 godina, a za veče količine od 20 godina na više.
Jednostavno ne razumijem, punit će zatvore sa normalnim ljudima, izjednačit će ih sa silovateljima, ubojicama i pedofilima.
Više je alkohol zla napravio nego trava, očito je ok biti pijana budala koja uništava sve oko sebe, a što je i najbolje bit će ok sve dok na Markovom trgu sjede ishlapljeli fosili i truju društvo svojim fix idejama!
 

elephant0r

Vutra Veteran
17.09.2007
1.495
60
0
39
To nikada nece doci.. dodje li do toga past ce drzava... ma past ce planeta ako treba.. vec sada su stvari na rubu eksplozije, a posteni ljudi koje se tretira kao zlocnice na rubu zivaca.