Klijanje - rast u casi - presadjivanje

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Avantura

kontrolor leta
Prijatelj Foruma
17.10.2008
3.867
2.557
228
Ja stavim običnu iz pipe u čašu,i sjemenke u vodu(ph 6.9-7) 12-24 sata,i u zemlju,prekrijem s 1cm zemlje i nikne 95%.najčešče neprovjereno sjeme.
Kupovno direct 1 cm ispod zemlje,dobru lampu i topli box i meni to funkcionira bez greške.
Ali mislim da je pisano dosta o tome...
 

BoRaiCho

Aktivan Član
05.12.2009
514
184
63
34
Temples of Boom
Ovako...planirao sam da sutra (mada moguce i veceras) stavim po dve sjemenke na klijanje,jednu bih stavio u manju saksijicu i ostavio vani,a drugu sjemnku u malu "kutijicu" (ili sta je vec) dimenzija: duzina 5 cm,sirina 5cm i visina 15,5 cm u koju bih stavio zemlju otprilike do 1 cm od vrha kutijice i zalio i sve sta treba i ostavio preko noci na temperaturi od preko 20 stepeni (tacnije 24-25).....e sad da li bi mogla ova mogucnost sa kutijcom bila ok,i da li bi moga da sluzi dok malo biljka ne odraste nekih 7 dana,i onda je presadit outdoor ???
 

BoRaiCho

Aktivan Član
05.12.2009
514
184
63
34
Temples of Boom
Ovako...planirao sam da sutra (mada moguce i veceras) stavim po dve sjemenke na klijanje,jednu bih stavio u manju saksijicu i ostavio vani,a drugu sjemnku u malu "kutijicu" (ili sta je vec) dimenzija: duzina 5 cm,sirina 5cm i visina 15,5 cm u koju bih stavio zemlju otprilike do 1 cm od vrha kutijice i zalio i sve sta treba i ostavio preko noci na temperaturi od preko 20 stepeni (tacnije 24-25).....e sad da li bi mogla ova mogucnost sa kutijcom bila ok,i da li bi moga da sluzi dok malo biljka ne odraste nekih 7 dana,i onda je presadit outdoor ???
 

weberjohn2

Aktivan Član
27.01.2010
68
4
0
33
Bok!
Mene zanima, ovdje gdje zivim cu posaditi "znate vec sta" u case. Eh posto tu nemogu posadit, jer stalno neki gosti i tak, ali imam vikendicu u manjem gradu koja ima ne krovni prozor nego kako se kaze "ominal" ja mislim znaci izbocen prozor na krovu. U tu vikendicu dolazim najcesce jednom u dva tjedna. Znaci posadim tu, naraste desetak cm, prebacim tamo na prozor, eh zanima me dali ce biti dosta vode.Znaci tak negdje do 15.5 onda teraj van u sumetinu.(u biti dali ce to biti adekvatno do outdora Hvala
 

Avantura

kontrolor leta
Prijatelj Foruma
17.10.2008
3.867
2.557
228
Pa moraš se briniti za njih,tvoja biljka tvoja briga:)
Ne kontam pitanje...kako da neko zna oče li biti dosta vode kad nezna ni kolike su saksije,koliko bi zalija itd.
Možeš dobiti 100 različitih odgovora ali je sve na kraju u tvojim rukama.
I ne kontam to sakrivanje,sađenje po krovovima,vikendicama,gosti vamo-tamo...
Ne treba saditi na silu,mislim da treba imati otprilike siguran plan od sađenja do branja a ne malo vamo da naraste,pa kad odu gosti premjestim tamo,pa onda outdor šuma...
Ma eto ja trabunjam,ali teško je reči nešto pametno.
Pokušaj napraviti kako misliš da je najbolje,nađi par smjernica na forumu,brini se,nemoj da ostanu bez vode...
 

weberjohn2

Aktivan Član
27.01.2010
68
4
0
33
Ok! Nije to neplanirano, to je sve po planu. Za vodu sam bio siguran 70% da nece falit al volim pitati za sigurnost, jednom sam za probu navlazio zemlju u casi i dosta dugo je bila vlazna cak 20-30 dana :banana_dred::bananallama:
 

Avantura

kontrolor leta
Prijatelj Foruma
17.10.2008
3.867
2.557
228
A pitanje je u koje si doba godine provao to s čašom,jel na direkt suncu,u doba godine koje se sadi znači od sada pa nadalje,jel su bile dolje rupice na čaši?:))
20-30 dana je previše,mislim da za biljke koje nisu direkt u zemlji najviše odgovara 4-7 dana,bar u indoru se ponaša tako,a preko može biti čak i štetno.
Uglavnom,računaj da u čaši/saksiji na finom toplom suncu ispari sve kroz 5-6 dana max,bar ja tako mislim,a na sve još treba računati i da biljka crpi vodu!
Ma kad posadiš,trebao bi ti to obilaziti češče,bar bi bilo ljudski,ako voliš to:))
 

weberjohn2

Aktivan Član
27.01.2010
68
4
0
33
evoga posadeno je! Klice su bile dugacke oko 5 mm i kad sam ih iso sadit inace imam dobar vid, pustile su polmilimetarske dlacice, je to dobro. i bilo sam dosta njezan pri sadenju ali sta moze bit sta ako se malo jace gurne sjemenka da nastimam pravilno, kolko sam vidio klica je dosta fleksibilna pa vjerovatno bulaznim ! dobar tek
 

BoRaiCho

Aktivan Član
05.12.2009
514
184
63
34
Temples of Boom
Meni jos nista nije proklijalo :( ima mislim dva dana kako sam stavio sjemenke na vatu natopljenu vodom i onda preko vate stavio natopljen vodom tufer i ostavio na mracno i toplo mjesto......tacnije te sto su u vati ( u jednom vati 4 menke i drugom komadu vate 4 menke) su stavljene sinoc,a pre dva dana sam stavio u wc papir 3 menke koje su na istom mjestu gdje i ove u vati i jos uvijek nista .....da kazem da sam zalio vodom koja je stalaja u flasi koja je natocena zadni put kad sam se odvalio od alkohola (nekad u decembru prosle godine :D ) :D....al to je kad uzmes neke ulicne sjemenke :((((( valjda ce nesto da proklija......

P.S. da,stavio sam i 3 sjemenke (mislim da su tri) u plasticnu casu (koja na dnu ima 2 rupe zbog vode) sa zemljom koju stara je koristilila prosle godine za cvijece,i casa stoji na toplom i tamnom mjestu,ali jos uvijek nista........valjda ce da barem par ih izadje,da se trudim oko necega preko ljeta :((((
 

Avantura

kontrolor leta
Prijatelj Foruma
17.10.2008
3.867
2.557
228
Moraš imati dobru volju da uzgojiš prekrasnu biljku,ovako kao da ih mučiš i podcjenjuješ...:(
 

mjesecar

Aktivan Član
02.06.2009
318
32
0
37
weberjohn2 je napisao(la):
evoga posadeno je! Klice su bile dugacke oko 5 mm i kad sam ih iso sadit inace imam dobar vid, pustile su polmilimetarske dlacice, je to dobro. i bilo sam dosta njezan pri sadenju ali sta moze bit sta ako se malo jace gurne sjemenka da nastimam pravilno, kolko sam vidio klica je dosta fleksibilna pa vjerovatno bulaznim ! dobar tek

hehe malo jace gurne da nastima sjemenku,klica je dosta fleksibilna....ako je sjeme u zemlji i sve je ok mislim da nema veze gdje ide klica ako si je malo jace gurnuo i ona je pukla e to ima veze,bas mislim da sam citao raspravu na forumu o tome dali prije izbije iz zemlje ako je klica gore ili dole,korijen ce uvijek sebi naci put samo ako ima mjesta,
 

BoRaiCho

Aktivan Član
05.12.2009
514
184
63
34
Temples of Boom
Greenpower1 je napisao(la):
Moraš imati dobru volju da uzgojiš prekrasnu biljku,ovako kao da ih mučiš i podcjenjuješ...:(

Pa imam volju....potrudit cu se maximalno,koliko god mognem ih obilazit i sredjivat i sve,ali izgleda da nece nista od toga biti,zobg ovih ulicnih sjemenki :(((((
 
30.04.2010
10
0
0
32
ljudovi ako ste neozbiljni kao ja predlazem vam da kad stavite seme u saksiju nadjete neku izlapelu osobu ( u mom slucaju bakuta :)) i kazete kako treba da uzgajate konoplju za skolu da ona to zaliva i pazi vi samo dodjete da prekontolisete, naravno reko sam bakuti da ne govori mojima da oni misle da ja to sam radim :D

svaka cast administratorima foruma, imate 2 biljke od mene kad bude berba :D, cito sam ranije neke stvari po forumu al sad sam se reg i prvi put pisem...inace ovo mi je druga sezona da uzgajam postavio sam semenke da klijaju juce :( jbg kasnim al sta je tu je..bolje ikad nego nikad :) ove godine sam planirao da biljke budu u saksiji celo vreme samo cu je prebaciti u vecu saksiju kad izraste malo, naravno bakuta ce da brine o njima :D...sta iskusniji misle o tome i kad da ih stavim u vecu saksiju i koja velicina otprlike??
 

BoRaiCho

Aktivan Član
05.12.2009
514
184
63
34
Temples of Boom
@ Broonx

Bakuta ti je zmaj :)

Evo moje 4 proklijale :)))))) Jedna je stajala u ormaru,2 dana je nisam provjeravao (bila u casi za zemljom) i jutros pogledam ona izrasla par mm i to izrasla sa onom ljuskom sjemenke (ili kako se vec kaze),k'o gljiva je :)))) ove 3 preostale bile u vati,klica tek izbila i sve 3 sam ih prebacio u jednu casu pa cu ih tako i ostavit do kraja,da bude kao zbun i ostavio ih na prozor sa onom sto je bila u ormaru :)) ne mogu bas mnogo casica da redam na prozor,skontat ce neko pa ce pitat sta je to :)))) preko dana ce bit na prozoru,a preko noci ormar ili tako nesto.....odmah sam stavio jos 8 sjemneki na klijanje,da se obezbjedim zbog mudnoja ako ih bude.......eto,bas mi je drago sto su krenule,pa vidjet cemo sta ce bude dalje......

P.S. naravno samo da kazem,da cu ih presadit u vece saksije dok malo izrastu (ali najvjerovatnije cu ih odfurat na sajt da se priroda pobrine oko njih ,dok ja preko ljeta sredim neke stvari pa cu onda vjerovatno i neki indoor slozit pred kraj godine:)))
 
30.04.2010
10
0
0
32
aj nabaci neke fotkice, jel na prozoru imas dovoljno sunca? kolko ja kontam biljci treba najmanje 5-7 sat dnevno sunca tako da cu namontirati nekako bakuti u bastu... sinoc sam naleteo na neku skankulu ubica, u ketpa naso 3 semenke evo sad sam ih stavio na klijanje valjda ce biti nesto od njih :D kolko kontam po ranijim postovima biljka treba da ima 3 para listova (onih reckavih) kad je budem prebacivao....jel postoji nekako mogucnost da smanjim stres na minimalu posto iovako kasnim sa sadjenjem pa mi neodgovara da boluje 7 po 7 dana?????
 

BoRaiCho

Aktivan Član
05.12.2009
514
184
63
34
Temples of Boom
Nemam cime uslikat,aparat mi nije kod mene,a telefon mi nema ni usb ni bluetoth da prebacim :D pa znas kako,na jutro ih stavin na prozor koji je okrenut ka istoku,i budu na tom prozoru dok sunce ne obidje,pa onda prebacim na drugi prozor koji je okrenut ka zapadu,tako da ima sunca preko citavog dana....samo ne znam koliko cu dugo moci ih ovako drzat,da me ne bi skontali matorci.....al planirao sam ih ovako u casici negdje do kraja maja,pa ih onda prebacit na sajt,da priroda odradi svoje,jer ih vjerovatno necu moci drzat kuci.....a ako sredim neki box,posto sam imao u planu,onda bih odradio indoor,no vidjet cemo,bitno je da rastu biljke :))

P.S. jebo mater,srusio sam ovu drugu kutijicu za klicama sa prozora,tako da ode to u pm,ostala samo ova jedna casa sa prklijalom biljkom......:(((((( al jutros sam stavio 8 menki na klijanje kao sto sam gore i rekao,tako da cim proklijaju idu u casu.....

Sad me zanima,ako bih drzao preko dana na prozoru,a preko noci (sve do nekad ujutru do 11h) pod nekom obicnom lampom u sobi,da li bi dobro to bilo ??? Cisto da znam,ako mognem to,ostavio bih tako preko noci radi brzeg rasta......
 

Hypersor

Aktivan Član
31.05.2008
92
8
0
36
aj nabaci neke fotkice, jel na prozoru imas dovoljno sunca? kolko ja kontam biljci treba najmanje 5-7 sat dnevno sunca tako da cu namontirati nekako bakuti u bastu... sinoc sam naleteo na neku skankulu ubica, u ketpa naso 3 semenke evo sad sam ih stavio na klijanje valjda ce biti nesto od njih :D kolko kontam po ranijim postovima biljka treba da ima 3 para listova (onih reckavih) kad je budem prebacivao....jel postoji nekako mogucnost da smanjim stres na minimalu posto iovako kasnim sa sadjenjem pa mi neodgovara da boluje 7 po 7 dana?????
Bit je u tome da budes pazljiv sa korjenom,ako zemlja ima malo "clay"-a onda ces lako izvadit biljku sa zemljom van.Najbolje ti je staviti sjeme u zemlju u čašicu ali je izrezi od gore prema dolje i zaljepi pa dok budes presadjivo da samo odljepis i lagano izvadis da ne ostetis korjen,Veče biljke je lakse a i teze presadjivat ,lakse po tom da su dovoljno jake a teze jer imaju vec razvijen korijen,najbolje je da ti je zemlja dovoljno suha pa samo okrenes biljku i izvadis,ima tu jos neke sheme.

Sad me zanima,ako bih drzao preko dana na prozoru,a preko noci (sve do nekad ujutru do 11h) pod nekom obicnom lampom u sobi,da li bi dobro to bilo ??? Cisto da znam,ako mognem to,ostavio bih tako preko noci radi brzeg rasta......
WARNING: AKO JE OBIČNA LAPMPA (SOBNA ŽARULJA)U PITANJU ONDA NEMOJ NITI CITATI DOLJE..

Nočna smjena pod štednom žaruljom:

Mozes to ucinit dok su tako jos male,ubrzat ces ih malo...Ali nemoj ih na tu shemu ostavljat predugo jer ce ti dobiti stres kad ces ih bacit na sajt...
tjedan dana prije nego ces ih odluciti staviti na sajt polagano smanjuj nocnu smjenu svjetla,po 2 sata ,jer ako ces naglo prebaciti van onda ce biljka dozivjeti stres od prevelike promjene osvjetljenja.

imaj tako najduze 3 tjedna na tu nocu shemu,
 

BoRaiCho

Aktivan Član
05.12.2009
514
184
63
34
Temples of Boom
Ipak onda nista.....drzat cu ih po danu vani,a nocu ormar,nema im druge onda....i da se nadovezem gore na presadjivanje,i ja sam planirao da se zemlja iz case bas dobro osusi,i onda samo lagano izvucem vani i presadim na sajt i to je to....e samo da pitam,ovako dok je mala biljcica (bolje receno 2 dana stara) jel bolje je onako cesce zaljevat (ne mislim da pliva u vodi) ili svaka recimo 2-3 dana,da isusi malo vise zemlju pa onda zalit ??