Matematicki problemi - mozgalice

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

metalmaniac

Sve već piše na forumu, koristite Search. :)
16.10.2009
3.148
6.161
298
54
Bogeyman je napisao(la):
evo jedna laka za meskija ;) koliko ukupno ima kvadrata na sahovskoj tabli

beskonačno... :p

šalim se, nije baš toliko, al jako je velika brojka u pitanju, ako uzmeš u obzir da imaš kvadrata dimenzija 1x1 pa do 8x8 koje možeš "pomicati"...
 

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.198
258
Dok cekamo meskijev odgovor evo jedne zagonetke iz teorije skupova :)

U jednom gradu radi brico koji svaki dan brije samo one muskarce koji ne briju sami sebe. Pitanje je, da li brico brije sebe?
 
11.06.2013
16
34
13
Papa Romeo je napisao(la):
Dok cekamo meskijev odgovor evo jedne zagonetke iz teorije skupova :)

U jednom gradu radi brico koji svaki dan brije samo one muskarce koji ne briju sami sebe. Pitanje je, da li brico brije sebe?
Brije se, brico je zensko i trebalo bi da obrije noge ponekad. :D
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Papa Romeo

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.198
258
To ona "pricale zene po brijacnici" :)

Malo paradoksalno. Imamo dva skupa. U jednom su muskarci koje brije brico, a u drugom muskarci koji briju sami sebe. U koji skup ubaciti bricu? :D
 
  • Sviđa mi se
Reactions: dzidzimilovic

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.198
258
Pa da! Paradoks ne bi bio paradoks da je moguce odgovoriti na njega :)

Nadjite broj ciji kvadrat ako mu se doda ili oduzme 5 opet daje kvadrat?


Pe.Se. Jesam li prinudjen pisati post za postom ili ima neka fora da se tekst malo modifikuje? :bis:
 
11.06.2013
16
34
13
Papa Romeo je napisao(la):
Pa da! Paradoks ne bi bio paradoks da je moguce odgovoriti na njega :)

Nadjite broj ciji kvadrat ako mu se doda ili oduzme 5 opet daje kvadrat?


Pe.Se. Jesam li prinudjen pisati post za postom ili ima neka fora da se tekst malo modifikuje? :bis:
Da nije 2? Samo sad se ne mogu sjetiti da li postoji korijen iz -1, a opet sto dalje idem od tog broja kvadrati mi se ''udaljavaju'' jedan od drugog.

A vezano za paradokse ima onaj stari Grcki o putujucoj strijeli :)
Kad odapnes strijelu ona se u svojoj putanji vidno krece, dok ako bi gledali iz druge perspektive ona u bilo kojem jedinstvenom trenutku zauzima jedno mjesto tj. stoji na istom mjestu u prostoru u tom trenutku.

E sad, kako to da zbir ne kretanja u prostoru daje kretanje?
:sad2:
 

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.198
258
Naravno da su kao nokat i meso, cak, su mnogo zavisniji.
Isto je kao sa strijelom. Samo trebamo zamisliti da je sve stalo, a ne samo strijela. Stali su cak i elektroni u svojim orbitalama oko jezgra i sta smo dobili?
Jedno veliko nista, bez ikakvog smisla. Kretanje materije u prostoru i njihove uzajamne odnose proucava Matematika u sluzbi neke srodne nauke. Kada se kao takva dozivi postane mnogo interesantna. :)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: dzidzimilovic

Hooker

music support
09.01.2012
929
2.318
163
55
Ušla tri dečaka u prodavnicu da kupe knjigu i vide da kosta 30 dinara. Svaki od njih izvadi po 10 dinara i plate. Taman kad su hteli da izadju iz radnje, gazda kaže prodavcu da je knjiga na sniženju i da košta 25 dinara, tako da treba da im vrati 5. Medjutim, prodavac sebi zadrzi 2 dinara, a 3 vrati dečacima (svakom po 1).

Računica: Svaki dečak je platio 9 dinara (inicijalno je platio 10 dinara, ali mu je prodavac vratio 1), što ukupno iznosi 27 (9*3). A prodavac je za sebe zadrzao 2 dinara. Znaci,

27 + 2 = 29

Gde je 1 dinar?!?!
 

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.198
258
Kako nadje manjak, brate Huki. Kod mene ima viska 2 dinara :)

Tri djecaka plate po 9 dinara, jer su im vratili po jedan dinar od 10 koje su svaki od djecaka dali na pocetku, sto ce reci da svaki od njih ima po dinar u dzepu.
Dakle (9x3)+(1x3)+2 koje je prodavac otudjio = 32

Nesto tu ne stima :D
 
23.02.2008
1.048
1.455
188
Hook pa ovo je isto kao moj zadatak samo su akteri drugaciji :)
postavio sam na chatu ili u brutalu a evo resenja.
dali su 30, vraceno im je 3, znaci dali su 27, 2 dolara je zadrzao
lik i 25 je soba tako da je sve na broju :D
 

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.198
258
WeeDiC je napisao(la):
dali su 30, vraceno im je 3, znaci dali su 27, 2 dolara je zadrzao
lik i 25 je soba tako da je sve na broju :D
Meni i dalje nije jasno otkud 2 dinara viska?
Njih trojica daju po 9 sto je 27 ukupno, a imaju jos po 1 dinar od kusura, je l tako?
Trgovac je zadrzao za sebe 2 dinara sto na onih 27 sto su dali iznosi 29 dinara!!! Tome kad dodamo od njih trojice po 1 dinar kusura dobijemo zbir od 32 dinara, ako se ne varam!?

Moze li to neko malo racionalnije da mi objasni?

Nista ja vise ne kontam
 

Hooker

music support
09.01.2012
929
2.318
163
55
Papa Romeo je napisao(la):
Meni i dalje nije jasno otkud 2 dinara viska?
Njih trojica daju po 9 sto je 27 ukupno, a imaju jos po 1 dinar od kusura, je l tako?
Trgovac je zadrzao za sebe 2 dinara sto na onih 27 sto su dali iznosi 29 dinara!!! Tome kad dodamo od njih trojice po 1 dinar kusura dobijemo zbir od 32 dinara, ako se ne varam!?

Moze li to neko malo racionalnije da mi objasni?

Nista ja vise ne kontam

Decaci su platili ukupno 27 dinara, dva je uzeo prodavac, a 25 je kod gazde. Znaci, treba da se oduzmu ona 2 dinara, a ne da se saberu.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: weedoye

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.198
258
"MATEMATIČKI FENOMEN: Danas je poslednji datum od neparnih brojeva u nizu u ovom veku!"


"Numerolozi tvrde da "neparni dan" nosi posebno značenje i da će za mnoge ovaj vikend predstavljati korenite promene. Sledeći dan neparnih brojeva u nizu čeka nas tek za 92 godine"




Kakva tri uzastopna neparna broja? Sta 9.11.13.? Sta pet puta u 100 godina?

Deveti dan jedanaestog mjeseca trinaeste godine je jednom zabiljezen, valjda.
Deveti dan jedanaestog mjeseca dvijehiljadetrinaeste godine ne moze biti sa tri uzastopna neparna broja! .... ih fenomen, da ih .... i to matematicki!
 

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.198
258
Knjige su slozene u kutije tako da u svakoj kutiji bude jednak broj knjiga. Radniku koji pakuje knjige i salje naruciteljima treba 3 sata i 36 minuta da prepakuje i posalje citavu kutiju knjiga. Drugom radniku za isti posao treba 2 sata i 6 minuta.
Ako za neko vrijeme prvi radnik spakuje 63 knjige, koliko ce knjiga za isto vrijeme spakovati drugi radnik?