Metal Halide [MH] Sijalice -Tehnicke karakteristike

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Falcon

Aktivan Član
09.09.2010
229
29
0
45
bok...samo taj jedan vent ti je na hladenju lampe-ct-a?...kolka ti je visina boxa?...ako imas kolko tolko manevara u visinu...nece biti problema sa fi-125 ct-om....ali ak je sve na knap...nema sanse da samo s tim jednim ventom hladis ct i imas recimo boxic..od nekih 130cm....tad ces u svakom slucaju trebat i jedan cijevni vent koji ce biti na pocetku ct-a i puhat u lampu,a taj sta si naveo...na kraju na izbacivanju
 

GreenRyder

.....always green.....
Poznanik Foruma
17.12.2010
1.067
1.322
188
.....400w ti je idealno za 1x1 ja bi u taj tvoj box probao strpat 600w.....al to je samo moje misljenje.....ili bi za 400W uzeo 1x1...
 

zapadnaZGbaraba

Aktivan Član
17.04.2011
70
16
0
34
ma znam, ali sam dobio ovaj za cijenu 1x1 (koji je trebal očekat par tjedana) i onda nisam ima šta razmišljat, a lampe sam već bio nabavio. tako da ću sad morat kombinirat sa 4 fluocijevi po kutevima okomito postavljene 2700K i eventualno sa još 2 vodoravno postavljene ispred i iza CT ali 6500K da imaju i plavog spektra dok će bit HPS-ica nutra, a obrnuto sa fluo cijevima dok će biti MH. Hoće li to biti to ili?
 

tomas

Aktivan Član
05.12.2010
65
20
0
45
zapadnaZGbaraba je napisao(la):
jedno pitanjce..

dali mh 400w može ići u CT za 400W HPS. promjer CT je fi 125?

jer hps-ca stoji malo na koso u CT pa mislim da bi ova mh možda čak i bila lagano naslonjena na staklo, a promjerom na ušicu igle stane u CT.

U boksu imam CT f 125 u koji sam stavljao MH za vegetaciju. Sijalica na jednoj tački dodiruje staklo ali nije bilo problema u radu. Možda joj to skraćuje radni vijek ali nije crkla za 5 nedelja rada. Hlađena je Dospel turbinom od 210m3/h koja je ujedno služila za ispuh vazduha iz boksa. Zbog problema sa vlažnošću i nekih specifičnosti mog uzgoja(često odsustvo) sve je to kasnije prerađeno i dodat posebni ventilator za ispuh.
 
10.06.2011
10
0
0
42
sta mislite ovoj sijalici Brilum mh40



Colour temperature:: 4000K

Power of the lamp: 400W - 3,4A

Acceptable work position deviation: +45° horizontally

Luminous flux: 400W - 34000lm

Product weight: 400W - 0,18kg

PKWiU: 31.50.15-59-49

i da li je moguce da ova mh daje zuti spektar i ako jeste moze li se ona koristiti za vegetaciju!
 

Sekach

Tekst kojim se isticem
30.07.2010
797
149
63
Nigdje ne pise koja je temp boje...provjeri pa ces vidjeti da li je moguce...

Najmanji koji sam ja vidio kod MH je 4000K, ali isto tako postoje obojane MH zarulje koje svijetle u raznim bojama...
 
10.06.2011
10
0
0
42
pise Color temperature:: 4000K

ovo sam nasao na netu
toplo belo < 3300 K;
neutralno belo 3300 K – 5000 K
i dnevna svetlost > 5000 K.

sto predpostavljam da su najbolje za vegetaciju one koje su vece od 5000! a ako ne mogu da nadjem takvu moze li 4000 da zadovolji rast biljke?
 

Sekach

Tekst kojim se isticem
30.07.2010
797
149
63
4k k ti je taman na granici spektra koji pogoduje cvjetanju/vege...znaci iznad toga je preferirano za vege, a ispod za cvjetanje...

U svakom slucaju ce biljke rasti pod tom lampom, ali ne ucinkovito kao ispod one od 6,5k...
 
20.04.2011
35
8
0
43
ljudi koje žarulje mi preporučate za box 60x70
Naša san Osram HPS NAV-T 250W ima oko 28000 lm i čini mi se da ima 2000 k ili da uzmen stedne žarulje. 4 ili 5 komada, svaka ima 85w 5000 lm i 6400 k.
Za hps moran kupiti žarulju, prigušnicu i propaljivač. cijena 360kn ili 50 eura. a ove štedne bi me došle nešto više 15 do 20 eura po komadu, ali nije mi do cijene.
 
01.07.2011
6
0
0
35
Pozdrav svima na forumu,
Potrebna mi je mala pomoc. Imam ovu MH sijalicu, i Power Ignitor snge 35-400w nemacke kompanije VOSSLOH SCHWABE.

Da li mi treba jos nesto od opreme da ovo cudo pocne da sija? Pitam, jer po forumu ovde citam da je potrebna i prigusnica i kondezator. A u radnji u kojoj sam kupio delove, i to prvo sijalicu za koju su rekli da mi treba samo ono vece grlo i da ide direktno na ~220V, pa cudom nije htela da radi. Pa onda i upaljac, kako ga oni zovu, opet me ubedjujuci da je to dovoljno, veruju da ce sada sve da proradi. Pa rekoh pre nego pocnem da spajam, da cujem vasa misljenja. Hvala unapred :)
 

Bezze_Sa

Cannabis aktivista
Vutra Veteran
16.06.2006
1.581
327
108
Bosnia
Taj koji ti je to rekao nema pojma o ovim lampama!!!! Ovaj link - ovo je 100% MH (Metal Halid).... za nju MORAŠ imati prigušnicu (ballast) sa upalječem (što obično dođe zajedno na prigušnici) keramičko grlo, kablove i to je to...
evo redom, pošto ne znam o kojoj se jačini radi, po ovoj slici, mislim da je 400W, jer identična je ovoj koju ja imam:

1. Prigušnica (ballast) za MH sijalice (pazi - mora biti identične snage kao i sijalica, ni jače ni slabije - TAČNO!) npr: ako ti je slijalica 250W onda prigušnicu od 250W, ako je 400W onda prigušnicu od 400W. Jedino ako se odlučiš na digitalne, onda možeš komotno uzeti jaču (samim tim i skuplju prigušnicu) od 600W i prikačiti na nju 250W) dok elektromagnetne (koje su kod nas obično) nemaju ovaj "switch"... ali dolazi sa upaljačem. Ipak pitaj, prilikom kupovine...
2. Grlo E40 (keramičko)
3. kabl od prigušnice do struje (deblji sa utikačem - ako ćeš sve pojedinosti :))
4. kabl od prigušnice do grla (2m od prilike, ali zavisi koliko misliš da dižeš lampu) za 1m treba ti 2m kabla... inače ćeš morati prigušnicu (koja nije nimalo lagana) dizati gore. Mislim da ti je 2m kabla dovoljno (čak i onaj deblji za struju)... ipak one se kače na produžni kabl. koji je na tajmeru (na produžnom ostalo, vent.... itd itd)
5. reflektor - to možeš uraditi i sam, ... odeš kod limara, savije ti malo lim, napravi držač za grlo i to je to...

Sve ovo (osim reflektora) ti je NEOPHODNO da ti ta sijalica zasvijetli, bez ovog nema teorije.... MH je skuplja od HPS i više se grije. Sad skoro sve prigušnice (bar sa kojima sam ja radio od 400W, podržavaju i MH i HPS, mada imaa i onih starijih koje podržavaju samo natrijeve sijalice tj. samo za HPS!....

Pošto ti je to sijalica za vegetaciju, moraćeš kupiti i HPS (ona je jeftinija skoro duplo...) koja ima žuti spektar da bi ikako biljka ti procvjetala... (o cvjetanju to je već druga tema ...)
et' nadam se da sam ti pomogao....

pozz & sretno

P.S. Da, sad kad sam ponovo pročitao, vidim da je 400W... znači u pravu sam što se tiče slike... identičnu imam philipsovu! :), inače skoro sve sad novije prigušnice podržavaju i MH i HPS, ali zapamti tražiš prigušnicu (ballast) od 400W ...
 
01.07.2011
6
0
0
35
Bezze_Sa, hvala na brzom odgovoru!

2. Grlo keramicko imam :)
3. kabli takodje(sa sve utikacem :) )
5. recimo da imam i nesto sto moze da se nazove reflektor.

ali..

sijalica mi je 250W, chack again tako da ako sam te razumeo moram da jurim i prigusnicu od 250W. Jel si upoznat mozda sa cenom iste, i jel je moguce naci jeftiniju bez upaljaca posto njega vec imam..vljda..jel to ovo ?
 

Bezze_Sa

Cannabis aktivista
Vutra Veteran
16.06.2006
1.581
327
108
Bosnia
scndr je napisao(la):
Bezze_Sa, hvala na brzom odgovoru

2. Grlo keramicko imam :)
3. kabli takodje(sa sve utikacem :) )
5. recimo da imam i nesto sto moze da se nazove reflektor.

ali..

sijalica mi je 250W, chack again tako da ako sam te razumeo moram da jurim i prigusnicu od 250W. Jel si upoznat mozda sa cenom iste, i jel je moguce naci jeftiniju bez upaljaca posto njega vec imam..vljda..jel to ovo ?

Jeste u pravu si, sorry do mene.....nisam na linku pogledao watažu... znači tražiš prigušnicu od 250W (pitaj može li bez upaljača, skoro svi prodaju sa ili bez upaljača) jer njega vidim imaš, iii znaš li ti sve to sastaviti, spojiti sve? jer ako nešto za*ebeš, puknuće ko manja bomba. Inače shema spajanja (šta ide na struju, a šta na grlo) nalazi se na prigušnici (na vrhu), tako da nije problem, ....

Uglavnom tebi SAMO treba prigušnica, i ona je oko 15€ - 20€ max. nije više sigurno... bar ovdje u Sarajevu
i to je sve što ti treba... naravno za početak, za nekih 20-tak dana, moraš uzeti i HPS za cvjetanje... (u prodavnicama, traži natrijevu od 250W, jer dosta prodavača ne zna šta je HPS ili MH!!!!, dok kad spomeneš natrijevu, onda skontaju o čemu pričaš ;) )
 

Bezze_Sa

Cannabis aktivista
Vutra Veteran
16.06.2006
1.581
327
108
Bosnia
Eee to ne valja.... kresno bi on prigušnicu to je sigurno, mislim upalio, a ona onda sijalicu, ali hoće li je sjebati???? Mislim da se ne isplati, jer upaljaču je cijena mizerna... i najbolje kupiti uz prigušnicu, jer će ti doći na njoj (u većini slučajeva)....
bilo je rasprave neke na tu temu.... ja ne bih, ti kako hoćeš.... znam samo da će upaliti sigurno prigušnicu, ali hoće li je sjebati - to je druga priča, - iskreno nikad nisam imao potrebu postavljati "Ignitior" tj. upaljač, jer uvijek je dolazio uz prigušnicu... mislim uz cijenu....

Čak ovdje ima par radnji, koje ti odmah sve spoje ti samo kući smjestiš to sve, zavrneš sijalicu i u struju .... i prst u uho...
 
01.07.2011
6
0
0
35
Uh covece koje cimanje....ionako cekam na ovaj glupi upaljac vec par dana, totalno lose osoblje u radnji. Poludecu, ne, idem sutra kod vlasnika radnje pa nek oni polude od mene :D
Aj javim se kada, i ako uspem sve da privedem kraju! Pozdrav!
 

Sekach

Tekst kojim se isticem
30.07.2010
797
149
63
Propaljivac ti radi za sve izmedu 35 i 400w...tako da ce raditi bez problema na tvojoj od 250... =)