Neonske i Fluoroscentne [CFL] Sijalice - Tehnicke karakteristike

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Kurblaj Kan

Aktivan Član
15.12.2006
1.812
77
73
Mene baš zanima neznam jel bila

Je li bitno i razlikuju li se po ičemu osim po izgledu ove spiralne štedne žarulje(ima slika na prvoj temi topica) i one klasične duguljaste štedne žarulje.

Mislim na ovo(ne konkretan model nego samo oblik):
2U_CFL.jpg

CFL_bulb_mercury.jpg

Ima li razlike osim u izgledu?
 

EXARP

Aktivan Član
10.12.2006
488
66
48
50
Da, jedina razlika može bit u tehničkim karakteristikama. Ostalo je isto. Štedna je štedna, kako okrenija da okrenija.
 

terrible

Aktivan Član
31.12.2007
67
11
8
38
ne znam zašto ne uzimate u obzir fluo cijevi od 36W. duge su 1.2 m i emitiraju oko 3000 lumena. 6 komada na 3 nosača bi trebali koštati oko 350 kn i sasvim su dosta za površinu 120x50 cm... samo prijedlog...
 

EXARP

Aktivan Član
10.12.2006
488
66
48
50
Odličan prijedlog prika, samo je sa štednima "lakše" radit. Al fluo-cijevi su bolje, ako neko već gradi box samo sa njima. Kod njih se balast(i) mogu jednostavno izbacit sa strane, ka i kod HPS-a npr, tako da nema grijanja od predspojne naprave, kako su ravne, lakše je iskoristit cilu "dužinu" (iako je največa kincentracija svjetlosnog toka u sredini cijevi, a prema krajevima opada) i lakše ih je više ugurat na manji prostor (jedino je dužina frka).

Al štedne jednostavno odviješ i sve se rastavi jako brzo šta nije slučaj sa cijevima. A definitivno je bolja opcija (ako je za vegu, jel) stavit nekakav manji MH (70 W ili 150 W), ovisno o prostoru.
 
23.02.2008
11
0
0
44
Cackajuci po netu naidjem na ovu lampu
http://img374.imageshack.us/my.php?image=197654709olz4.jpg
Model: HC01320x
Input: AC 220-240V
Wattage: 320W
Lamp Base: E40
Length: 288mm
Weight: 1000g
Diameter: 110mm
Mean Lumen over Rated Life: 18323lm
Lumen Output: 23000lm
Luminous Efficacy: 72lm/W
Operating Temperature: -40 °C ~ +60 °C
Color Temperature: Warmwhite (2700K), Warmwhite (3000K), Coolwhite (4000K), Daylight (6500K), available for your selection.
Lamp Life: 15000hr
Applications: Sidewalks, parks, gardens, entrance areas and outdoor wall lamps.
Remarks: Lamp only, without power supply.
Unit Price:US$133.40/pcs (ili 9896 RSD, 770 HRK, 104 EUR)
Sta mislite?
Wampir01, vidim uzeo si lampu od Megamana, znaci da ih ima kod nas?
 

terrible

Aktivan Član
31.12.2007
67
11
8
38
@EXARP

slažem se s tobom, ja sam također prešao na HPS. al sam prošli grow odradio cijeli sa fluo cijevima. i bio sam zadovoljan u konačnici. (dodao sam u cvjetanju i 4 "štedne")

toliko da sam odlučio za slijedeći put koristiti ih također, al samo u vegetaciji. sviđa mi se kako zbijeno rastu, a razmak između internoda je zbilja malen. Što se grijanja tiče, gotovo je zanemarivo. cijevi se praktički ne griju, mogu se prstima uhvatiti što znači da ih se može staviti na centimetar od vrha biljke, a temperatura u boxu nikad nije prešla 27 stupnjeva (od 1. - 4. mjeseca)

u svakom slučaju, baš njih planiram koristiti u budućem vege boxu. Što se jednostavnosti korištenja tiče - koristio sam kupovni nosač za 2 cijevi i nisam se baš pretrgao kod rastavljanja boxa.

ovisno o veličini prostora, ako je manji vjerojatno je bolje koristiti štedne, ali ako nismo ograničeni prostorom, ne vidim zašto cijevi ne bi dobile prednost :)
 

travinlist

Aktivan Član
03.07.2008
60
0
0
36
Ekipa evo da vas pitam koje stedne zarulje koristiti! Dakle prostor ce mi biti tipa PC box ili box velicine 35x25x65! Sad me zanima moje stedne zarulje odabrati za vegetaciju a koje za cvjetanje i koliko njih s obzirom na prostor!?
 

zelenikawasaki

Aktivan Član
07.06.2008
261
8
0
37
ja bi to vak... kupis 2 plave i 3crvene(spektar zarulje ne sama boja) zarulje od 23w ima onaj tornado je taman za pc u pevecu 40kn jedna. prvo stavis 2 plave i 2 crvene dok ne izbaci pistile a ond kad pocne cvjetat 1 plavu zamjenis crvenom. eto mozd neko ima i bolju ideju..
ugl 4 lampe mozd 5 al to bi vec pustinja bila ond (vruche).
kuis.
pozz
 

travinlist

Aktivan Član
03.07.2008
60
0
0
36
Ekipa evo nabavio sam si Osram zarulje , 4 komada 827, 24 w i po 4 komada 865, 23 w! E sad posto sve to planiram napraviti u relativno malom prostoru max velicina: SxDxV: 30x35x65, zanima me na koliko stedne zarulje trebaju biti odmaknuta jedna od druge i od krajeva boxa, znam da se ne zagrijavaju kao obicne zarulje, tj. da se slabije zagrijavaju ali moram pitati jer ce mi box biti drven oblozen filijom ! ? Dali ce im smetati medusobna toplina??

E da zarulje su siroke oko 5,5 cm a duge oko 17.5 cm!
ja sam razmisljao da ih okomito postavim (prema dolje) ali neznam bili bacale manje svjetlosti na biljke a i visina boxa bi mi bila smanjena za nekih 17-20 cm! Dajte vi neku ideju !
 

ZOKI

Aktivan Član
21.01.2008
1.257
42
73
16
neboj se nista..
ti ces ih ustvari primaknuti biljkama nemoj ih fixirati...
sad mozes i da ix fixiras al onda biljke dizes..
i imeni je drveni nisam ni razmisljao da ce se nesto upaliti al ja sam sijalice spustio dole kod biljke od gore ide neki reflektor milsim dobro bi bilo....
sa strane mi je vent koji uvlaci vazduh i diva direkt u vlaznu krpu pa po sijalicama a posto mi je biljka od jedan do dva santima udaljena od sijalica duva i po samim vrhovima biljke tj. po celoj biljki jedan vent gore koji izvlaci topao vazduh..
ja sam sijalice spustio zbog toga da mi prirodno topao vazduh ide gore i onaj gore vent ga samo izvuce bez vrke a i vlaga pada dole tako da sam dobio i na tome ..
tako da bi ti savetovao da spustis sijalice dole sto vise mozes pa ih dizes po potrebi.....
al ja mislim da ja moje cak ni nisam dizao nego sam krivio biljku i savijao tako da sam cak vise i siljalice jos sputio..
premili malo onako glavom bice to dobro...
 

travinlist

Aktivan Član
03.07.2008
60
0
0
36
ZOKI je napisao(la):
neboj se nista..
ti ces ih ustvari primaknuti biljkama nemoj ih fixirati...
sad mozes i da ix fixiras al onda biljke dizes..
i imeni je drveni nisam ni razmisljao da ce se nesto upaliti al ja sam sijalice spustio dole kod biljke od gore ide neki reflektor milsim dobro bi bilo....
sa strane mi je vent koji uvlaci vazduh i diva direkt u vlaznu krpu pa po sijalicama a posto mi je biljka od jedan do dva santima udaljena od sijalica duva i po samim vrhovima biljke tj. po celoj biljki jedan vent gore koji izvlaci topao vazduh..
ja sam sijalice spustio zbog toga da mi prirodno topao vazduh ide gore i onaj gore vent ga samo izvuce bez vrke a i vlaga pada dole tako da sam dobio i na tome ..
tako da bi ti savetovao da spustis sijalice dole sto vise mozes pa ih dizes po potrebi.....
al ja mislim da ja moje cak ni nisam dizao nego sam krivio biljku i savijao tako da sam cak vise i siljalice jos sputio..
premili malo onako glavom bice to dobro...

Malo sam nadopunija pa ponovno procitaj i posavjetuj! Hvala na brzom odg!

Evo jos par pitanja! evo "proste slike" zamisljenog boxa:

http://www.lookpic.com/files/12313.JPG

Dal da stavim prepreku negdje izanad upuhnog ventilatora tako da zrak "kruzi" u boxu ili ne? jer ako ne stavim imam osjecaj da ce mi zrak cim ude u box otici u gornji vent a da u stvari nece kruziti!
 

ZOKI

Aktivan Član
21.01.2008
1.257
42
73
16
ok je to al moje je isto tako sve samo sto su zarulje kod donjeg venta....
i to je sve onaj gore ostaje gore...
sumnjam da ces morati dizati zarulje ako budes lst radio rastezao grane stalno na dole i vrh billke vezivao u krug kako je posuda siroka dole....
jos ispred onog donjeg venta stavis jednu pikslu i u nju ubacis krpu da viri , to stavis ispred venta...
tako ces valagu poveceti..ako bude trebalo...
 
18.01.2009
14
1
0
39
Da, dobro mislis... Ventove postavi dijagonalno, znaci jedan gore a drugi s druge strane dole. Takodjer stavi cijev na ventove ako ne yelis da ti svjetlost probija van iz boxa ili unutra ( sto bi a cvat bilo obavezno ) :sun2:
 
11.02.2009
9
6
0
41
Ormar mi je 50dubinax80širinax190visina
imat ću 6 biljaka
stavio sam dvije tungsram 18W F74-765 DAY LIGHT(pod koju vrstu žarulja spadaju? neonske ili?)
tražio sam po netu za lumene međutim ne mogu naći...negdje sam našao da su 1200 lumena a negdje 920.Tu sam na forumu procitao da ih stavim na 3 do 4 cm od biljaka inače će otić u visinu.
jesu li ove žarulje dobre...što se lumena tiče
možda bi uspio ugurati još jednu žarulju, trebam li ili dvije ipak imaju dosta lumena za cijelu fazu vegetacije
 

Oslama

Aktivan Član
07.08.2008
106
5
0
36
hmm, dve su ti nedovoljne, jos jedno dese komada bi trebo tu staviti da bi dobio odgovarajuci br. lumena
kad vec nisi pokupovo dosta lampa razmisli si o HPS-250w jer ce te skoro pa isto izaci sta se para tice a bices i vise nego zadovoljan
 
11.02.2009
9
6
0
41
ove dvije sam sa sjenilom i ostalom aparaturom dobio za 180 kn...iz Rijeke sam i neznam di bi mogao nabaviti hps, a problem će mi biti i zagrijavanje,tj hlađenje . jer mi je već sama po sebi temp. u ormaru od 22 do 27° C, a po Cervantesu dnevna nebi trebala prelaziti 24,44°C, a da ne govorim što će biti preko ljeta. Za cvjetanje sam mislio nabaviti enviro baš zbog zagrijavanja, iako ako mi sine kakva pametna ideja za hlađenje hps....naravno da ću uzet njih.
No što se tiče lumena gdje bi ih mogao pogledati za ove lampe....surfam cijeli dan i već sam lud od neta....