Neonske i Fluoroscentne [CFL] Sijalice - Tehnicke karakteristike

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
21.03.2009
6
1
0
48
nabavio sam neke sijalice CLF, neznam jesu li OK za vegetaciju...
uglavnom, 28W 1840Lm 7200K, mogu li se koristiti u kombinaciji sa 865, mozda 2x2 mislim kombinacija...

sta mislite....

koje je uopste boje 7200K jel koristi biljkama.....
 

m4r3

Aktivan Član
05.10.2008
342
40
28
Niodaklevci
2advanced.com
Hej ljudi nesto sam experimetisao sa fluo cijevima koje mnogi nazivaju neonkama, iako nemaju veze sa neonom, to su iste fluorescentne cijevi koje dodju i u CFL-ovima, neonke su nesto drugo.Uglavnom uzeo sam elektroniku iz stedne sijalice 26 w i skopcao na "neonku" od 18 w 59 cm, i radi savrseno a elektronika se ne grije sekunde , a to isto sam probao i sa elektronikom iz stedne 15 w na "neonci" od 18 w i takodje se ne grije ni sekundu :)))) pa et odlucio sam da podijelim sa vama taj experiment da ne bacate dotrajale cfl-ove jer se elektronika moze upotrijebit za fluo cijevi ili "neonke" sto stavljati teske prigusnice kad je ovo puno bolje rijesenje i ne treba starter nikakav, samo spojite neonku onako kako je spojena cijev u CFL-u i to je to.Ja imam onaj paket TEZ fluo cijevi 18 w 6500k 59 cm ja mislim 25 komada ,a nemam nijednu 2700 ili 3000k :(, planiram pravit box tj imam gotov box nekih 80 cm sirine, oko 110 cm duzine i oko 40 cm dubine,vec ofarban u bijelo i kontam stavit dvije 18 w 6500k i tri 2700 ili 3000k "neonke" ako nadjem, ne planiram unutra uzgajat maricu nego razno kucno i vanjsko cvijece ,sta mislite da li je dovoljno oko tih 5000 lumena za taj prostor ??, primjetio sam da se jako malo griju ove cijevi i da su odlicno rijesenje za ovakve stvari, malo trose puno lumena ma super stvar, i da li neko zna ima li negdje u Sarajevu TEZ-ovih proizvoda ?, kvalitet im nije los i puno su jeftiniji od recimo philipsa, osrama itd. a i sto kupovat strano kad imamo domace :D

Evo kako izgleda taj spoj, bez teske prigusnice i startera, nemoze bit jednostavnije, neonka se pali isto kao i CFL dakle iste sekunde :D Samo da josh napomenem da wataza neonki nebi smjela bit veca od stedne iz koje ste izvadili plocicu ,moze bit razlika mozda u 5 w vise mada nije preporucljivo.. eto ova moja 18 w radi na plocici od stedne od 15 w bez problema i bez grijanja plocice.Dok obrnuta stvar nije isti slucaj, slobodno mozete stavit slabiju "neonku" na jacu elektroniku iz stedne, btw. da li neko zna mogu li se nonke spajat paralelno ? ,iduci experiment ce bit upravo to, spojit cu 2 neonke od 18 w paralelno i koristiti elektroniku iz stedne od 30 w, pa vam javim..



..ovo sam zalemio samo radi experimenta...

Chak vam ne teba ni "armatura" za neonku samo ova grla



I to sve montirate na neku dasku duzine 65 cm na koju mozete zalijepit neku foliju radi reflexije, i ove plocice sa elektronikom fino u neke kutijice plasticne stavite, et prehebeno, jeftino i jednostavno rijesenje :))
 

Petar Pan

Aktivan Član
18.07.2006
228
55
28
btw. da li neko zna mogu li se nonke spajat paralelno ?

EgoTripp je napisao(la):
Evo ovo sam ja trazio vise od mjesec dana, nasao sam na tavanu neke stare prasnjave drzace neonki i gle cuda na njima dva ballasta od 36 W, eh onda sam trazio kako da taj ballast spojim na 18W neonke, nije nikako islo dok nisam skuzio.... evo seme kako spojiti dvije neonke od 18 W na 36 W ballast...... pa pogledajte i vi na vase tavane mozda i kod vas ima kakav stari razbijeni drzac neonki

nadam se da cu nekome pomoc

Pozdrav
neonka2.gif

btw. tež više nema pogone za proizvodnju žarulja, robu uvoze iz kine i ovdje je prodaju pod 'kupujmo hrvatsko'
 

m4r3

Aktivan Član
05.10.2008
342
40
28
Niodaklevci
2advanced.com
Hvala za shemu, ja sam zavrsio svoj projekat sa plocicama iz stednih, imao sam nekoliko crknutih CFL-ova pa sto ne iskoristit, to sve sam spakovao u spindle od dvd-ova hehehe. Prvo sam mislio stavit ovu philipsovu elektronsku prigusnicu sa ugradjenim starterom 2 x 55 w i spojio sam "neonke" prema shemi sa prigusnice medjutim kad se izvadi jedna neonka ni druga ne radi :S probao sam spojit i 4 "neonke" tj. napravio 2 spoja od te sheme i u paralelu, ali opet rade samo 2 i kad se iskljuci 1 ili 2 iz prvog spoja onda rade samo one druge 2 :S i nisam imao zivaca pa sam to sve odradio sa ovim plocicama, a evo slika ..

Elektronska Philips prigusnica sa starterom koju sam otpisao, et ako ko zna kako prikljucit na nju 4 cijevi od 18 w pls help..



Cijevi sa daskom



I prigusnice iz CFL-ova (sa druge strane daske)

 
26.10.2008
29
1
3
51
Dal bi jedna CFL2700 200w bila previse :sun2: za pcbox, temeratura ne bi bila problem nego pitam zbog lumela?

kuciste je u osnovi 60x24cm :pat:
 
26.10.2008
29
1
3
51
sad nesto kontam, 120,000 kad uprzi sunce a na 0.6x0.23 izadje 16,500 lumela na povrsini pc boxa, a ova cfl ima tu oko 15,000 sto znaci dolaze :sun2: dani!
 
07.10.2009
3
0
0
33
sta mislite o ovim reflektorima??
2x osram delux s 11w/840 milism oko 1000lumena jedan....da za pc box sastrane, gore ide 2xphilips 865 i 2x philips 827 sve 23w...


 
19.10.2009
3
0
0
35
pozdrav ljudi... ovako imam dva pitanje, planiram da pocnem sa uzgajanjem i zanjima me koje sijalice su potrebne(nisam spreman da puknem puno para, tj. nemam) za jedan osrednji Box(dve, tri biljke)...
I da li su potrebne dve vrste(za vegetaciju i cvetanje ili moze jedna da koristi za oba)? Hvala unapred...
 

MrJA

Aktivan Član
27.09.2009
83
0
0
34
shy FX je napisao(la):
pozdrav ljudi... ovako imam dva pitanje, planiram da pocnem sa uzgajanjem i zanjima me koje sijalice su potrebne(nisam spreman da puknem puno para, tj. nemam) za jedan osrednji Box(dve, tri biljke)...
I da li su potrebne dve vrste(za vegetaciju i cvetanje ili moze jedna da koristi za oba)? Hvala unapred...

za vegeteciju ti je potreban plavi spektar - to ti je 6500 K ja mislin, a za cvjetanje ti treba crveni spektar- 2700k
pošta ne želiš uložit puno para najbolje su ti CFL žarulje grlo E27 (ono obično) a i to su ti obične štedne žarulje
ali sve ti piše po forumu- koristi pretragu
i nabaci koje slike da vidimo kako je
 

#34

scientia potentia est
27.01.2009
348
65
0
Mr ti!
CFL žarulje imaš i na E 11 i na E14 i E27 i E40 čak i na one držače za T5 i T8.
 
26.10.2009
13
0
0
34
biljka mi je u vegetaciji i raste ludo uz lampu od 25 w.(lampa je sun glo exo terra) moze se naci u svakom pet shopu u hr.uzgoj biljke je isprva bila zajebancija no sad brijem ozbiljno nastaviti uzgoj.
 

mali.medo

Aktivan Član
27.04.2008
300
22
0
45
našta liči ta vegetacija ¨pod 25w bratee!??!
molim te fotodokumentiraj taj dio jel si nemrem dočarat..
..i do kad tako??..
 

mjesecar

Aktivan Član
02.06.2009
318
32
0
37
pa ne izgleda lose ta bilja mada ni slika nije najbolja,za sad ide dobro ispod te lampe al ce joj najvjerovatnije trebat jos svjetla,imas li box
 
26.10.2009
13
0
0
34
box cu sklepat s prvim parama.svijetlo me jebe,neznam koliko ni koju vrstu lampe uzet.pogledaj na exo terra linku jeli dobra solar glo lampa ona je od 160 w.hvala
 

HazeSeeker

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
06.09.2008
2.242
1.702
188
Amsterdam-Barcelona-Prague
www.vutra.org
Ja sam bio veliki pobornik cfl lammpi , znao sam stvarno izvuč max iz cfl-a , ali sada moram reč da je jedino pravo svijetlo HPS svijetlo ... Tako da ako možeš nabavi si HPS lampu odgovarajuče snage za tvoj box.

http://vutra.org/svetlo-ventilacija.php


Te egzo tere i đabalebaroške lampe zaboravi ... ili CFL ili HPS ...samo s tim možeš nešto .Čak i toliko hvaljene ledice su smeče ...tako da HPS iz D vej tu gou !!:sun2:
 

mjesecar

Aktivan Član
02.06.2009
318
32
0
37
hazeseeker je u pravu,ako mozes nabavi hps to ti je najbolje,bolje svjetlo vise hedova al opet ti znas najbolje ako nisi u mogucnosti onda uzmi sto se moze i uci se uzgaiati a za to vrijeme skupljaj lovu za hps,