Pitajte što god vas zanima u vezi računala!

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

xcx

Aktivan Član
07.05.2015
433
380
113
Pozdrav ljudi, već par dana se mučim sa instaliranjem novog RAMa(2x2GB) uz postojećih 4GB. Svaki puta kad stavim i upalim komp javlja mi se BIOS sa svojim pištanjem...
Probao sam sve, očistiti zrakom, promjeniti pozicije(uopće ne prihvaća nove memorije), jedino šta nisam je update BIOS jer za svoju matičnu(IPIEL-LA3) nisam našao novu verziju... Na forumima kažu da je to taktika velikih firmi, kupiš njihov komp i kada dođe vrijeme za upgrade, šipak, kupuj mali novi... Komp je iz 2010 HP3120MT, kaže može RAM do 8GB... Nikad više brand komp, samo slaganje. Moje pitanje je da li ima šanse da dodam memorije ili sam osuđen na 4GB RAMa te dali da ostavim win7 64bit ili da se vratim na 32bitni(znam da je 64 za iznad 4GB RAM ali mi se neda ponovo rušit sistem)? Hvala :)
 

Smak420

Aktivan Član
03.10.2013
1.188
5.217
258
somwhere over the rainbow
pozdrav,

otiđi u BIOS i na mjestu di se riktaju voltaže, trebalo bi ti pisati MCH ili Northbridge voltage te digni za jednu stepenicu. 4 x 2 gb ddr opterecuju memorijiski kontroler pa je potrebno dati malo soka. Dakle prvo stavi samo jednu pločicu te uđi u bios, digni voltažu samo jednu stepenicu (pritisni +) te ugasi računalo te nadodaj preostali ram. Javi kako je prošlo
 
  • Sviđa mi se
Reactions: xcx

xcx

Aktivan Član
07.05.2015
433
380
113
Kada stavim pločice, ekran je crn, hulja samo pišti... Dignut ću voltažu pa onda staviti, hvala:)
 

xcx

Aktivan Član
07.05.2015
433
380
113
Uopće to ne vidim u BIOSU, niti na main page, niti na power, samo imam opcije enabled disabled, jbg BIOS me uvijek plašio :(
 

xcx

Aktivan Član
07.05.2015
433
380
113
Nisam, jer svi kažu da stikovi rade u parovima, ali budem kasnije probao.
Pošto sam tutlek evo screenshota pa vas molim da me navodite :zvezda::
 

Prilozi

  • CAM00493.jpg
    CAM00493.jpg
    637,8 KB · Pregleda: 5
  • CAM00494.jpg
    CAM00494.jpg
    272,3 KB · Pregleda: 5
  • CAM00495.jpg
    CAM00495.jpg
    198,8 KB · Pregleda: 5

nerp

thc pozitivan
Poznanik Foruma
21.01.2015
1.220
6.424
258
Mlecni Put
OK, probaj sad sa novim stickovima samo, jedan po jedan... u prvi slot od CPUa. Znaci, samo 2gb bodes.
Ako ne proradi n u jednom od 2 slucaja, male su sanse da ce da profunkcionise ikada.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: xcx

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.267
35.819
2.698
Weed California USA
Ne rade svi proizvodjaci rama sa svim proizvodjacima ploca. Imao sam slucajeve gdje jednostano nece. Pise na stranicma ploce koje rame primaju. Barem vecina proizvodjaca navede cije rame prima.
Moze bit i da onaj dual mode zafrkava ako su razliciti proizvodjaci. Neki dan sam htio ustekat dodatna 2gb rama na postojecih 4gb dual i nema sanse. Pisti tuli cici mici...i nejde.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: xcx

xcx

Aktivan Član
07.05.2015
433
380
113
@nerp
Probao sam sa prvim slotom jedan po jedan i ništa, samo tuljenje :(

@Stipe
Hvala na informaciji, kad ću slagat novi komp budem pažnju obratio, Originalni RAM je hinyx 2x2, a novi je kingston.

@smak420
Bio bih ti zahvalan ako mi možeš reći gdje nađem voltažu u mojem BIOSu, screens su u prijašnjem postu.

Pitanje: da li mogu RAM srediti u registry-u? Promjeniti neku vrijednost pa da profunkcionira?
 

Squerlz

F'ing squles greasy bastards
06.07.2011
534
856
113
Cao ljudi imam jedan problem desava mi se imam fps padove koje nikada pre nisam imao pocne mis da preskace i posle 5 sec cujem cooler kako smanjuje rpm evo i koja slika za bolji uvid u moj komp i ako vam jos nesto treba da slikam samo recite sta.
system 2.png system.png

Sta da radim ne bih voleo novi windows ... Graficka kartica Ati mobility Radeon HD 4300 512mb

Thx:thumb:
 
22.01.2016
21
242
28
Pozdrav, gamer teta savana treba vasu pomoc. Imam fx4130 @3.80, 8gb ram, r7 370 4gb. Gta V bi u teoriji trebao vrtit na 50fps na high do very high al drzi 30fps i u momente pada ispod 10. Pretpostavljam da me procesor koči, ili nisam dobro optimizirao nesto. Zeznuo me marketinski trik, pisalo quad core a zapravo je 2 core. Treba mi vasa pomoc za overclockat ovog ili mozda savjet za nabavu polovnog do 100€. Za am3+ socket sam siguran da podrzava, drugo mogu nagadat samo. Također, tražim monitor od 19 do 22 incha sa manje od 5ms, sa hdmi ili dvi ulazima za nekakvih 100€ ako je moguće nekakav "zdrav" za oči a opet dostojan igre.
Još jedna stvar; procesor mi cijelo vrijeme vrti dosta jako iako je u biosu namjesten na silent, nikako ne mogu shvatit zašto. Kuciste ima jedan ulazni vent a temperature procesora nikad ne idu iznad 50, mozda sam u krivu al mislim da se dere nepotrebno :D
Hvala na vremenu
 
Poslednja izmena:

irieman

Voodoo Chile
Prijatelj Foruma
28.03.2013
2.674
11.950
358
Socotra Island
eelslap.com
AMD procesori nisu poznati po svojoj overklokabilnosti , podložni su nešto višim temperaturama u odnosu na intel tako da bih ti toplo savetovao da zaobidjes tu akciju .
procesor mi cijelo vrijeme vrti dosta jako iako je u biosu namjesten na silent
verovatno mislis na hladnjak procesora ...i tu se vracamo na pricu o radnim temperaturama AMD procesora ;)
Da li su ti update-ovani driveri za Grafiku ? Jesi se igrao sa antialiasing i anisotropic podesavanjima u meniju igre ?
Guglaj best settings za tvoju grafu ,mislim da ćeš lako podesiti fps probleme . Za monitor lokalni oglasi pa pogledaj šta se nudi...ipak si na forumu o vutri ;)
 
22.01.2016
21
242
28
Hvala, znači treba mi bolji proc, mozda koji prijedlog?
Driveri su najnoviji, beta verzija. Postavke su sad na normal sa svim iskljucenim, i opet padne ispod 10fps.

Mislio sam da mozda nepotrebno hladi tako jako jer temp ne ide iznad 50 nikad.

Također za monitor, možda imate kakvog favorita?

Znam da sam na vutri :)
 

Smak420

Aktivan Član
03.10.2013
1.188
5.217
258
somwhere over the rainbow
Za AM3 platformu jedino isplativo bi ti bilo FX 6300 do 100e. U perspektivi najisplativije ti je stavit ploču i proc na oglasnik te ako prodaš nadodati nesto novaca i uzeti b85 chipset matičnu i kakav i5 haswell tipa i5 4460. GTA V je jako CPU zahtjevna a to AMD pored Intela ti je kao CFL HPS usporedba....znaci moze ali nije to to :D
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Savannah

sale82ful

Drug Član
Poznanik Foruma
18.12.2013
2.641
10.743
358
Narode, imam problem sa misem. Tacnije sa tockicem. Kad skrolujem prebacuje nekad kontra od pravca skrolovanja.
U pitanju je bezicni mis u paketu dos'o sa isto tako bezicnom tastaturom.
Ono, u par navrata sam ga otvarao i cistio od prasine, i onaj dio (potenciometar valjda ili kako se vec zove) pa bi onda bilo sve ok. Sad vise ne pomaze ta varijanta.

Ako ima neko da zna sta se moze uraditi da radi, samo da se ne mucim sa kablovskim misem jer mi je kuciste daleko od mene u sobi. Sve ostalo radi dobro na misu samo taj tockic...