Postoji li duša?

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

ming

Aktivan Član
16.09.2014
250
650
93
@FujznemDzigili

Šta ti mene navuče da pogledam. Čovjek presreće ljude na ulici i od njih traži dokaz evolucije. Pri tom ih hvata na trik pitanje: da li vjerujete u evoluciju. To je čisti trik jer je ubačena riječ vjerujete li. Nauka ne funkcioniše na princiu vjerovanja, nego to ide ovako. Primjeti se neka pojava koja se želi objasniti. Zatim se prikupi što više uzoraka, podataka vezanih za pojavu, primjene se razna mjerenja itd. Tada se sve to objedini i pokuša se stvoriti neka hipoteza koja objašnjava tu pojavu. Ta hipoteza se prvo pokušava oboriti raznim eksperimentima. Kako vrijeme prolazi, a hipoteza ne padne postaje teorija. E sad ta teorija može biti važeća stotinama godina i da je jednog dana samo jedan eksperiment obori tu teoriju i nauka će nju bez problema odbaciti. U suprotnom će biti važeća. Upravo tu leži sva ljepota i snaga nuke. Sve se može preispitati čak je i poželjno.

A to da religija ne brani nauku, hehe, pa branila je itekako dok je mogla. Spaljivala naučnike, njihove knjige, protjerivala ih, mješala se gdje joj nije mjesto davajući smiješna objašnjenja prirodnih pojava.

Upiši ti u google: "Elvis Prisli je živ" :)

Samo da se osvrnem i na ovo što si izjavio:
Vazduh dokazano postoji, nevidise ali je prisutan oko nas, isto tako i vjera.

Vjera svakako da postoji, ali ovaj je takozvani anegdotalni dokaz koji spada u logičke greške. Preko ove tvoje anegdote se može tvrditi da postoji svaka najluđa tvrdnja samo ako se ne vidi.
 
Poslednja izmena:

Rope73

Form
Poznanik Foruma
02.06.2015
591
4.662
163
51
Moram i ja tebe malo dopuniti.Islam je jedina religija koja je poticala naucnike i to iz svih krajeva Svijeta ( iz istorijskih fakta). Sad,sta im je bio cilj ostaje nejasno jer su samo nazadovali (Perzija) od tada naovamo...

Postujem @Stipe :) . Ja sam ovo naveo iz istorijskih cinjenica,i sasvim se slazem s tobom o temi "dusa" ,da moze, tj jedina "rasprava" da se vodi oko energije i bez spominjanja vjere.
"Oni" su prvi poceli :)
 
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reactions: Mahnita

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.267
35.822
2.698
Weed California USA
10. Bez nacionalnih, političkih i verskih tema!
Strogo je zabranjeno pokretati nacionalne, političke ili verske teme! Svaka rasprava na nacionalnoj, verskoj i političkoj osnovi biće momentalno obrisana!

Ako mislite da je nemoguce diskutirati o duši i njenom postojanju bez uplitanja religije, nemojte ni pisat nista !!!

Tema je duša, a ne religija niti vjera. O duši, umu i energijama se itekako moze diskutirati u nedogled bez doticanja religije jer jedno sa drugime nema veze. !!!
Ponavljam, ako smatrate da je iskljucivo poveznao, nemojte tipkati u ovoj temi !!! Postoji pregrst mjesta za takve diskusije ;)


Da nebi skrenuli sa margine u malo zescu polemiku oko vjere,Boga i sl...sjetite se pravilnika.Ja se njega drzim ko pijan plota i odljepit cu one koji se nebudu drzali pravila ;)
Sretno u potrazi za dušom ;)

Necu vise brisati postove !!!
 

Lazarus Led

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
04.04.2015
1.400
3.305
188
Aaa sjetio sam se jedne dobre price :) izvinjajem se stoj post za postom.

Na Sveučilištu u Berlinu profesor je izazivao studente pitanjem je li Bog stvorio sve što postoji?

Jedan je student hrabro odgovorio: 'Da, stvorio je!'

'Bog je sve stvorio?', upitao je profesor ponovno.

'Da, profesore', odgovorio je student.

Profesor reče: 'Ako je Bog stvorio sve, onda je stvorio i zlo. A sudeći prema pravilu - da naša djela govore tko smo mi - Bog je zao.'

Student je zašutio. Profesor je bio jako zadovoljan sobom i hvalio se studentima kako je još jednom dokazao da je kršćanstvo samo mit.

Jedan je drugi student podigao ruku i rekao: 'Mogu li ja vas nešto pitati, profesore?'

'Naravno', odgovorio je ovaj.

Student je ustao i rekao: 'Profesore, postoji li hladnoća?'

'Kakvo je to pitanje? Naravno da postoji. Tebi nikada nije bilo hladno?', odgovorio je profesor.

Mladić je odgovorio: 'Činjenica je da hladnoća ne postoji. Prema zakonu fizike, ono što mi smatramo hladnoćom je zapravo nedostatak topline. Predmeti ili živa bića se mogu proučavati kad imaju ili prenose energiju, a toplina je ono što čini da tijelo ili materija prenose energiju. Apsolutna nula je potpuna odsutnost topline, materija postaje inertna i nesposobna za bilo kakvu reakciju. Hladnoća ne postoji, mi smo stvorili tu riječ da opišemo kako se osjećamo kad nemamo topline.'

Student je nastavio: 'Profesore, postoji li tama?'

Profesor je odgovorio: 'Naravno da postoji!'

Student odvrati: 'Ne, profesore, tama ne postoji. Tama je zapravo nedostatak svjetla. Svjetlo možemo proučavati, ali tamu ne. Zapravo, možemo koristiti Newtonovu prizmu da razbijemo bijelo svjetlo i proučimo različite valne dužine boja. Ne možemo izmjeriti mrak. Jednostavna zraka svjetla može se probiti u svijet tame i osvijetliti ga. Kako možete znati koliko je određeni prostor taman? Ono što možete izmjeriti je količina svjetla koje je prisutno. Tama je izraz koji čovjek koristi da bi pokazao što se događa kad svjetlo nije prisutno!'

Konačno, mladi je čovjek upitao: 'Profesore, postoji li zlo?'

Iznerviran profesor je odgovorio: 'Postoji. Vidimo ga svaki dan u primjerima čovjekovog nehumanog ponašanja. U kriminalu i nasilju.'

Na to je student odgovorio: 'Zlo ne postoji, profesore. Ili barem ne postoji samo za sebe. To je kao tama i hladnoća, riječ koju je čovjek stvorio da bi opisao odsutnost Boga. Bog nije stvorio zlo. Zlo nije kao vjera ili ljubav koje postoje kao što postoje svjetlo i toplina. Zlo je ono što nastaje kad čovjek nema Božje ljubavi u svom srcu.'

Profesor je šutke sjeo.

Mladić se zvao Albert Einstein.
Po tvom ispada da sam ja zao, a Einstein vjernik? Ni jedno ni drugo nije tačno! I koliko puta treba ponoviti da TE ne govori da smo nastali od majmuna?? Čitaš li ti uopšte ono što neko napiše ili ti se mora 3-4 puta ponoviti da bi skrenuo pažnju. Mi i svi primati imamo zajedničke pretke i svi smo genetski usko povezani. Dokazano, sviđalo se tebi ili ne. Meni nije uvreda da su nam u prirodnoj selekciji majmuni najbliži rođaci. 98,7% nasljednog materijala čovjeka i čimpanze je isti. Dokazano! Povezan si genetski sa svim živim bićima na planeti, i biljkama i životinjama. Dokazano! DNK postoji. Dokazano! Genetsko istraživanje ne može fercerati bez TE jer je osnova istog. Dokazano! Baš me zanima jesi li se u školi usprotivio profesoru biologije i rekao mu da TE nije tačna? Dobio bi keca ko kuća! Ovaj tvoj video je toliko smiješan i namjenjen je ljudima kojima lakše uđe metar u dupe nego milimetar u glavu. Nauka i religija nemaju ništa zajedničko. Nauka istražuje i daje činjenice kroz eksperimente. Nauka razmišlja kritički. Stvorila je sve blagodati kojima se služiš. Radi na razvitku. Za razliku od nauke religija nudi samo laži gdje nema mjesta zdravom razmišljanju. Zaustavlja napredak uz destruktivnost svojih dogmi.
Prijatelju ja gledam evoluciju svaki dan kada izeđam, a kada sam u kući pogledam je na animal planet. Ti nikada nećeš dočekati da tu pogledaš emisiju ni od 5 sekundi gdje se tvrdi na način kako ti shvataš. Pljuješ po nauci koja je otkrila i istražila sve čime se čovjek sada služi.
Da ja tebi ispričam priču: Na pustom ostrvu bio jedan čovjek sa svojim prijateljem psom. Nije bilo ništa za jesti. Čovjek i pas su bili dugo dugo gladni. Smršali su jako. Jednog dana čovjek prevrnu, ubi psa i pojede ga. Onako sit, prepuna želuca gleda one kosti i reče: " E gdje je sada moj pas da pojede ove kosti?"
Možda nećeš skontati bit ove priče pa da ti objasnim. Radi se o licemjerstvu. To ti je kao da vjeruješ u hljeb, a ne vjeruješ da postoji brašno:
 
  • Sviđa mi se
Reactions: nerp, Z&N and ming

Kanabis_kid

Aktivan Član
24.02.2010
252
361
63
34
Ispod mosta
Larazus ti nisi nikad čuo za nešto što se zove laž ? Blago tebi !
Mogli su lijepo napisat da smo slični s njima 99,99% bil i onda povjerovao ? znaš li da su prije 50 godina takvi znanstvenici "dokazali" da je kanabis živi otrov...
 

ming

Aktivan Član
16.09.2014
250
650
93
A ne, to je tada uradila birokratija, a nauka danas brani našu biljku.
Pitanje: da li misliš da naučnici uvijek lažu ili samo po nekad? Ako je ovo drugo, kada tačno, tj. u kojim slučajevima?
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Z&N

Lazarus Led

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
04.04.2015
1.400
3.305
188
To nije primjer za poređenje. Nisu oni samo napisali. Nego istražili i dokazali (mislim to za čimpanzu, morao sam editovati da ne budem pogrešno shvaćen). Ti ne vjeruješ u DNK??? A uostalom da li je tebi iko branio u životu da upišeš biologiju i da sam istražuješ i uvjeriš se u neke stvari? Da čuo sam za nešto što se zove laž. Blago meni!
 
Poslednja izmena:

Blader

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
06.03.2015
1.324
4.895
188
Dobro i zlo....što je jedno, a što drugo. Slažem se da manjak zadovoljstva vodi u sebična djela, na račun cjeline. "Ružno vrijeme" za neku curu koja želi u štiklama otići u grad na kavu je različito od nekoga kome je suša na usjevima mjesecima ;).

Šta se tiće teorije evolucije. Mi nismo nastali iz majmuna, mi smo nastali iz svega. I iz prvog vodika koji je bio na "početku". Ograničeno gledamo :fuck:. Majmun je možda najsrodniji po kodu. Pa nismo mi se samo stvorili kao uljezi, onda bi sve bilo uljez jer je kad tad se taj oblik razvija. Mi doživljavamo sebe kao da smo sada prije nekoliko desetaka godina nastali zato jer i jesmo uljezi, ali kad postanemo evolucija, ono šta jesmo onda čemo drugačije gledat.

Ta gori reportaža pokazuje da je darvinova teorija nepotpuna ali jasno je da mi imamo gene od masu vrsta na zemlji. Srodstvo postoji.
Ono šta ljude mući je ako smo se razvili naprimjer iz majmuna di su te među nijanse. Problem je šta mi ne uzimamo u obzir sve kad gledamo pojedinosti. I kvantna fizika sudjeluje u evoluciji. Kada elektron izgubi ili dobije određenu količinu energije i kad prelazi u drugu ljusku dogodi se skok, on ne putuje on se "teleportira". Ubiti on se ni ne teleportira, nego pošalje informaciju potencijalnom elektronu u drugoj ljuski da tu počne postojat, a on nestane. Tako da kad je majmun narasao informacijski (duševno?!) potrebno je bilo stvorit novo tijelo da bi to novo moglo funkcionirat. I nije direktno iz majmuna nastao homo sapiens nego je tu bilo više skokova. A tu ribu šta su naveli je slično i sa vrstama marihuane koja su se prilagodila različitim područjima na zemlji.

Ključ je u kvantnim skokovima. Kvantna fizika nije nešto sa dokumentaraca, nego mi upravo sad u ovom trenutku.

"Božja ljubav" je riječ koja je više napravila problema nego koristi. Ne postoji neprirodno, ne postoji bog kao neko odvojeno čudo sa teškim socijalnim problemima i sindromom manje vrijednosti koje koristi svoje moći da kažnjava kako religije propagiraju. Za mene je čudo šta je čovjek od sebe uspio napravit, e to je čudo. Ako se pod božja ljubav misli kako čovjek može biti zadovoljan bez da hrani ego, e to je onda nešto drugo, ali najčešće "božlja ljubav" hrani manijaka i to onda vodi di i je dovelo ljudski rod.

Sad se netko pita kako to ja govorim sve ovo kao da znam, a pusti znanstvenici koji to proučavaju ne znaju. Hehehe... to je već spada u magiju:thumb:.

edit: Mi ne vidimo svjetlo nego osvjetljeno... bar tako meni izgleda.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: changadmt

Blader

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
06.03.2015
1.324
4.895
188
Hehe to je stajl... Loodi imas oko 32 godine i oko 85 kila. Mladolik izgled i entuzijazam. Third eye sheme....
 

Lazarus Led

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
04.04.2015
1.400
3.305
188
Hehe to je stajl... Loodi imas oko 32 godine i oko 85 kila. Mladolik izgled i entuzijazam. Third eye sheme....
Čista psihologija. Koliko se sjećam negdje je i napisao koliko otp. ima godina. Kile si bubnuo otp. pa ako potrefiš. Mladolik izgled imamo većinom svi koji često duvamo, a uz to nezanemaruju svoje obaveze. Ja bih još dodao da vješto mota joje s obzirom na tremor. OCB slim papiri, malo teže smotati zbog tankoće.;)
 
28.07.2015
88
73
18
41
Po tvom ispada da sam ja zao, a Einstein vjernik? Ni jedno ni drugo nije tačno! I koliko puta treba ponoviti da TE ne govori da smo nastali od majmuna?? Čitaš li ti uopšte ono što neko napiše ili ti se mora 3-4 puta ponoviti da bi skrenuo pažnju. Mi i svi primati imamo zajedničke pretke i svi smo genetski usko povezani. Dokazano, sviđalo se tebi ili ne. Meni nije uvreda da su nam u prirodnoj selekciji majmuni najbliži rođaci. 98,7% nasljednog materijala čovjeka i čimpanze je isti. Dokazano! Povezan si genetski sa svim živim bićima na planeti, i biljkama i životinjama. Dokazano! DNK postoji. Dokazano!

Brate moj dobri ja podrzajem nauku i nista lose za nauku kao cjelinu nisam napisao isto tako nisam upoznat da religija pljuje po nauci. Ali ne podrzajem sve naučnike... Jel ti majketi mislis da nema zloupotrebe u nauci ? Za DNK se u potpunosti slazem. Al me zanima kako i zasto smo povezani genetski sa svim zivim bicima ?
 
Poslednja izmena:

Blader

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
06.03.2015
1.324
4.895
188
Čista psihologija. Koliko se sjećam negdje je i napisao koliko otp. ima godina. Kile si bubnuo otp. pa ako potrefiš. Mladolik izgled imamo većinom svi koji često duvamo, a uz to nezanemaruju svoje obaveze. Ja bih još dodao da vješto mota joje s obzirom na tremor. OCB slim papiri, malo teže smotati zbog tankoće.;)

Ovo sam napisao otprilike ofc, ali nebi vjerovao kako ženama u trgovini kad mi kidaju salamu pogodim grame ;) . Ako i jesam ćitao koliko godina ima ne sjećam se ovo je čisto bila malo zajebancija. Daleko od neko špijunske sheme. Vidim mu po rukama da je mladolik, a ubitit vidim da dosta smeđe energije mu je prešlo u ljubičastu... a to znači da je entuzijastičan jer čim je ljubičaste enrergije dosta mora biti radoznao čovjek. Evo taman došao iz partija ufff... ubio se ko životinja. Sve zaboravljam tako je malo lakše živit. Stalno vježbam intuiciju i dobro mi ide... neču sebe lagat to je da ne može gore. Mozak je kao mišić, treba ga vježbat. Smatram da inteligencija prelazi u intuiciju, a inuticija u vidovitost.... to nije neko čudo, to je filing... koji se nemože opisat.... možda se stvarno radi o količini duše:thumb:
 
  • Sviđa mi se
Reactions: H2O888

lauba

Zinfandel
Poznanik Foruma
01.01.2012
1.645
4.036
188
41
Al me zanima kako i zasto smo povezani genetski sa svim zivim bicima ?
Zato što svi potiječemo od jedne materije,ne samo na zemji nego u cijelom svemiru!
Ljudi su kao takvi na zemlji najrazvijeniji i duhovno i fizički, neubrajajući bića koja nemožemo vidjet! Kada bi bili duhovniji,a ne toliko materijalistički,Čovijek bi mogo vidjet energiju svugdje pa čak i u minerlnom svijetu! U svakom čovijeku drijemaju sposobnosti pomoću kojih može steći spoznaje o višim svijetovima! Mistici,gnostici,teozofi govorili su uvijek o svijetu duša i o svijetu duhova,koji je za njih jednako stvaran kao i ovaj svijet koji se može vidjeti fizičkim očima i opipati fizičkim rukama!
Tko to sluša,u svakom trenutku smije reći: Ovo o čemu ovaj govori mogu i ja doživjeti ako u sebi razvijem određene SNAGE koje u meni još drijemaju!Pitanje je samo kako treba započeti da bi se takve sposobnosti razvile!Treba istaknuti da se kod "višeg" znanja ne radi o štovanju ljudi,nego o dubokom poštovanju prema ISTINI i SPOZNAJI!
Tko se meditacijom uzdigne do onoga što čovijeka spaja sa duhom, taj počinje u sebi oživljavati ono viječno u njemu,što nije ograničeno rođenjem i smrću!
U NEŠTO TAKVO VIJEČNO MOGU SUMNJATI SAMO ONI KOJI TO SAMI NISU DOŽIVJELI!:)

Edit:AKo nekoga više zanima nek si pročita knjige od Rudolfa Steinera!
 

Blader

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
06.03.2015
1.324
4.895
188
To je to... tako kad gledamo evoluciju ne znam zašto gledamo samo "živa bića". Iz toga se sigurno ne može točan zaključak izvući jer je preograničeno.
 
28.07.2015
88
73
18
41
Mnogi ne znaju da joga (meditacija) dolazi iz hinduizma i da predstavlja samo srce ove religije. Onaj koji prakticira jogu mora znati da se time otvara za djelovanje zloduha koji nadahnjuju hinduizam, koji je višebožačka i idolopoklonička religija. Evo jedan dobar članak sta je zapravo joga... http://www.bastabalkana.com/2015/04/gluvo-doba-zasto-je-joga-stetna-i-cemu-vodi-bavljenje-jogom/ a zanimljivo je da Novak Đoković praktikuje i da se bavi kundalini jogom. Zar to nije takozvano prodavanje duse djavolu za slavu ?

Oko moje, sta je starije kokoš ili jaje :D
 
Poslednja izmena:
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.