Postoji li duša?

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
28.07.2015
88
73
18
41
Jedno je mašta a drugo real. život. Trebaš obadva u razumnim granicama.:) izlazak iz razumnog vodu u extremizam-fanatizam:D
Brate Chillaveru nasa razumnost je bazirana na osnovu naseg znanja, Nama koji neznamo to jest nama nerazumnim je nerazumljivo necije znanje pa ga mi nazivamo extremizmom- fanatizmom :D

Samo da jos napisem posto mi neda da edit predhodni posto kaze isteklo vrijeme :
Da se vratim na manipulaciju Crkve i izmjenu Biblije u svoju korist. Ne zelim da neko pomisli da zelim da vrijednjam necije ili slicno. Ali recenice koje su izmjenjene ili dodavane lako su uocljive jer same ispadaju iz koncepta. Jer je nemoguce da covjek moze napisati nesto slicno Bozijim rijecima. Zato sto covjek nezna. Ako koga zanima napisat cu, pitam da nebi bio pogresno svacen ili da zelim da nametnem svoje nesto.
 
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reactions: H2O888

CilI

Habanero Maya Red
Banovan
24.10.2012
5.179
7.241
258
54
Texas,USA
:)
Ja lično ne vjerujem u boga, kojeg je čovjek proglasio bogom. Jer ako bi vjerovao u to, onda bi vredzao moj lični intelekt.

Svaki čovjek može vjerovat sta hoće. To je njegovo pravo.

Zato ja ne ulazim u rasprave oko boga i to se protivi pravilnikom foruma.:spliff:
 
28.07.2015
88
73
18
41
Vidio sam tema postoji li dusa. a na to se ne moze odgovoriti da se ne spomene Bog :) Ako pogledamo brate okolo sebe na pirodu, kosmos, univerzum kako je sve ustimano sto se kaze ko svicarski sat. Minut kad bi se ubrzalo ili usporilo nastao bi haos znaci daj morao neki sajdzija to namjestiti :)

Na pitanje postoji li dusa i postoji li Bog ja cu da odgovorim pitanjem postoji li vazduh ? Nevidis ga ali je tu medju nama.

Hahah naumpade mi tvoj primjer sa foruma i autosa. Svi su vjerovali da se autosi nemogu sjeci dok ti nisi iznio da mogu. Ko je htio da vjeruje probao je i dobio dokaz i sad vjeruju da se moze... a oni koji nisu htjeli da vjeruju oni i sad pisu po forumu kako nemoze :D
 
Poslednja izmena:

Lazarus Led

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
04.04.2015
1.400
3.305
188
Prvo se moram moram nasmijati tvojoj konstataciji da zdrav razum nije neki oslonac. Druga stvar je to da se već protivi pravilniku pričati direkto o jednoj religiji pa ću ja nastojati da hodam po toj margini koliko mi moja opreznost bude dozvolila. Sve religijske knjige ili tkz svete su prepune grešaka i kontradiktornosti pa se ja pitam da li si ti uopšte pročitao tu knjigu? Na početku se tvrdi da je to jasna knjiga pa se često iz onoga što ne odgovara kako piše izvlači kontekst ili drugo tumačenje. Šta je kriterij za odlučivanje o tome šta je napisano kako treba, a iz čega treba ivući kontekst? Možda iz onoga što ne odgovara? Mogao bih ti izvlačiti i citirati razne nebuloze (ima ih stotine), ali pošto si ti kako tvrdiš upućen o ono očemu pričaš trebao bi znati. Daću ti samo navode, a ti se potrudi da ih nađeš: U jednom dijelu se kaže kako alkohol i kocka nisu dobri, ali da ipak nekad znaju biti korisni, a na drugom mjestu se izričito zabranjuje. Sjeme nastaje između rebara i kičme. Zvijezde su bliže od mjeseca. Muškarac je stvoren od zemlje (na par mjesta se tvrdi i drugačije), a žena od njegovog rebra. Zemlja je ravna. Ženu treba i udariti. Žena gotovo nema nikakva prava jer im se treba pristupati kao njivi. Čitavo vrijeme se bog obraća muškarcu koji će ako zasluži imati hejbet žena na onom osvijetu, a žena izgleda samo svog muža. Veliki potop... Mogu ovako nabrajati do sutra, ali da nedužim. Kakav je to bog koji stalno prijeti vatrom na onom svijetu i koji očito mnogo griješi i na ovom svijetu? Kakav je to bog koji kaže da nevjernike ne treba imati kao prijatelje i da ih treba ubijati na svakom koraku?
Što se tiče teorije evolucije vidim da si ti upravo korijen tog neznanja. Ne znam da li si čitao o evoluciji i istraživao i nisi shvatio ili jednostavno lupetaš. Prvo da te upoznam sa terminom teorija u nauci pošto ti izgleda ne vjeruješ ni u teoriju gravitacije.
"Evolucija je…
…teorija i činjenica! Često se može čuti tvrdnja da “evolucija nije dokazana, jer da jeste, onda bi bila zakon evolucije, a ne teorija evolucije“.

U svakodnevnom govoru, ljudi koriste riječ “teorija” da označe neku maglovitu ideju koju imaju o nekoj stvari ili događaju. U nauci riječ “teorija” označava sistem objašnjenja, model koji najbolje odgovara svim činjenicama. Riječ “zakon” označava kratku formulu ili definiciju neke naučne činjenice.

Otud imamo Teoriju Gravitacije, Mikrobiološku Teoriju Bolesti i Teoriju Evolucije. Teorija evolucije je jedna od najbolje dokazanih ideja u modernoj nauci, i predstavlja kamen temeljac moderne biologije, biohemije i medicine.

…teorija o razvoju života na Zemlji…

…teorija po kojoj je čovek nastao razvitkom iz drugacijih formi života, isto kao i svi ostali organizmi na svetu…

…teorija koja ima svakodnevnu praktičnu primenu u nauci…

…teorija koja je univerzalno prihvaćena…

…teorija čiji se detalji istražuju sve više iz godine u godinu…"

Ti onda ne vjeruješ ni u DNK jer je ona očiti dokaz evolucije. Možeš negirati koliko hoćeš, to je tvoje pravo, ali TE se uči u svim školama i fakultetima (izuzimajući tkz vjeronauku) sviđalo se to tebi ili ne. Iskreno mene uhvati stid kada vidim da neko u 21 vijeku negira TE koja je itekako dokazana. Zagrij stolicu i uči i kritički razmišljaj. Šta drugo da ti kažem?
Pitanje za kraj: Koje boje ili rase su bili prvi par ljudi na zemlji i kako se dalje čovječanstvo razvijalo?

Edit: I samo kakav odgovor: Postoji li vazduh? Vazduh dokazano postoji. Osjetiš ga kada puše, udišeš ga, a ako ti i to nije dovoljno možeš uraditi eksperiment sa mjehurićima da se baš uvjeriš. A ako je tvoja konstatacija da ako postoji vazduh koji ne vidiš onda postoji i duša i bog onda imaš problema sa zaključnim mišljenjem. I ne znam šta si htio dokazati primjerom sa autosima? To nema veze sa religijom već sa biologijom koja se opet temelji na TE. Biologijom je i dokazano jedino ako nije bog došao i topirao autose?
 
Poslednja izmena:

Blader

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
06.03.2015
1.324
4.894
188
Danas je jasno da smo se razvili od drugih bića, jedino je malo taj skok između nejasan i nepoznanica. Šta se tiće Adama i Eve to može proći kao neka metafora imeđu muške i ženske različitosti i zmije kao simbol sebične emocije, ali doslovno je smješno. Ako uzmemo u obzir kvantnu fiziku onda je vjerovatno kad je zemlja došla u stanje da može roditi čovjeka on se počeo rađat po cijeloj zemlji, a ne samo na jednom mjestu. Možda je negdi malo ranije nego negdi ali svejedno nije linearno. Informacija je stalno prisutna bezprostorna....
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Lazarus Led

rKj420

2rep❤️
Poznanik Foruma
07.04.2013
1.375
6.806
258
Morocco
Da nema srece nebi bilo ni tuge, da nema ljubavi nebi bilo ni mrznje itd.Plus i minus kad se spoje dolazi do varnice, ako izmedju stavis hps ona sija kao sunce :) Tesla je dosao do izvora i objasnio kako je dosao do ideje, koja se nalazi daleko izvan okvira zemlje po kojoj hodamo. Energija je ono sto nas pokrece i nalazi se svuda, mi smo je ukrotili u nekim poljima. Al zaboravljamo da prirodu ne mozemo da ukrotimo, jaca je od nas samih. Poplave, oluje, zemljotresi, vulkani, gleceri sve je tu radi balansiranja, planeta je prenaseljena i sta ce se desavati u buducnosti videcemo.
 

rKj420

2rep❤️
Poznanik Foruma
07.04.2013
1.375
6.806
258
Morocco
Samo ne zaboravi da ti sistem i dalje brani da growas legalno, a zapitaj se sto? nije valjda da vuja otvara vidike ;)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: nerp

Blader

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
06.03.2015
1.324
4.894
188
Zemlja u pubertetu je bila kao i čovjek, potresi i razno razni ostale oscilacije i polako se smirivala. Čovjek ne razumjevanjem šire slike svojim navikama vraća zemlju u prošlost, kao šta je čovjek nezrel tako vodi i zemlju. I zemlja ima dušu a nju nadopunjuju Tesla i slični veliki ljudi i spremni su u svakom trenu naučit ga ako im se on otvori... mi smo svemir samo sad gledamo iz kuta čovjeka kojega smo ograničili da bolje nismo mogli, ali možemo mi biti i zemlja i sunčev sustav, i cili svemir. :sun2:;)
 

opa cupa

fuckin' Petrolhead
Administrator
04.03.2012
7.998
34.384
2.598
Da nebi skrenuli sa margine u malo zescu polemiku oko vjere,Boga i sl...sjetite se pravilnika.Ja se njega drzim ko pijan plota i odljepit cu one koji se nebudu drzali pravila ;)
Sretno u potrazi za dušom ;)

Necu vise brisati postove !!!
 
Poslednja izmena:
28.07.2015
88
73
18
41
Prvo se moram moram nasmijati tvojoj konstataciji da zdrav razum nije neki oslonac. Druga stvar je to da se već protivi pravilniku pričati direkto o jednoj religiji pa ću ja nastojati da hodam po toj margini koliko mi moja opreznost bude dozvolila. Sve religijske knjige ili tkz svete su prepune grešaka i kontradiktornosti pa se ja pitam da li si ti uopšte pročitao tu knjigu? Na početku se tvrdi da je to jasna knjiga pa se često iz onoga što ne odgovara kako piše izvlači kontekst ili drugo tumačenje. Šta je kriterij za odlučivanje o tome šta je napisano kako treba, a iz čega treba ivući kontekst? Možda iz onoga što ne odgovara? Mogao bih ti izvlačiti i citirati razne nebuloze (ima ih stotine), ali pošto si ti kako tvrdiš upućen o ono očemu pričaš trebao bi znati. Daću ti samo navode, a ti se potrudi da ih nađeš: U jednom dijelu se kaže kako alkohol i kocka nisu dobri, ali da ipak nekad znaju biti korisni, a na drugom mjestu se izričito zabranjuje. Sjeme nastaje između rebara i kičme. Zvijezde su bliže od mjeseca. Muškarac je stvoren od zemlje (na par mjesta se tvrdi i drugačije), a žena od njegovog rebra. Zemlja je ravna. Ženu treba i udariti. Žena gotovo nema nikakva prava jer im se treba pristupati kao njivi. Čitavo vrijeme se bog obraća muškarcu koji će ako zasluži imati hejbet žena na onom osvijetu, a žena izgleda samo svog muža. Veliki potop... Mogu ovako nabrajati do sutra, ali da nedužim. Kakav je to bog koji stalno prijeti vatrom na onom svijetu i koji očito mnogo griješi i na ovom svijetu? Kakav je to bog koji kaže da nevjernike ne treba imati kao prijatelje i da ih treba ubijati na svakom koraku?
Što se tiče teorije evolucije vidim da si ti upravo korijen tog neznanja. Ne znam da li si čitao o evoluciji i istraživao i nisi shvatio ili jednostavno lupetaš. Prvo da te upoznam sa terminom teorija u nauci pošto ti izgleda ne vjeruješ ni u teoriju gravitacije.
"Evolucija je…
…teorija i činjenica! Često se može čuti tvrdnja da “evolucija nije dokazana, jer da jeste, onda bi bila zakon evolucije, a ne teorija evolucije“.

U svakodnevnom govoru, ljudi koriste riječ “teorija” da označe neku maglovitu ideju koju imaju o nekoj stvari ili događaju. U nauci riječ “teorija” označava sistem objašnjenja, model koji najbolje odgovara svim činjenicama. Riječ “zakon” označava kratku formulu ili definiciju neke naučne činjenice.

Otud imamo Teoriju Gravitacije, Mikrobiološku Teoriju Bolesti i Teoriju Evolucije. Teorija evolucije je jedna od najbolje dokazanih ideja u modernoj nauci, i predstavlja kamen temeljac moderne biologije, biohemije i medicine.

…teorija o razvoju života na Zemlji…

…teorija po kojoj je čovek nastao razvitkom iz drugacijih formi života, isto kao i svi ostali organizmi na svetu…

…teorija koja ima svakodnevnu praktičnu primenu u nauci…

…teorija koja je univerzalno prihvaćena…

…teorija čiji se detalji istražuju sve više iz godine u godinu…"

Ti onda ne vjeruješ ni u DNK jer je ona očiti dokaz evolucije. Možeš negirati koliko hoćeš, to je tvoje pravo, ali TE se uči u svim školama i fakultetima (izuzimajući tkz vjeronauku) sviđalo se to tebi ili ne. Iskreno mene uhvati stid kada vidim da neko u 21 vijeku negira TE koja je itekako dokazana. Zagrij stolicu i uči i kritički razmišljaj. Šta drugo da ti kažem?
Pitanje za kraj: Koje boje ili rase su bili prvi par ljudi na zemlji i kako se dalje čovječanstvo razvijalo?

Edit: I samo kakav odgovor: Postoji li vazduh? Vazduh dokazano postoji. Osjetiš ga kada puše, udišeš ga, a ako ti i to nije dovoljno možeš uraditi eksperiment sa mjehurićima da se baš uvjeriš. A ako je tvoja konstatacija da ako postoji vazduh koji ne vidiš onda postoji i duša i bog onda imaš problema sa zaključnim mišljenjem. I ne znam šta si htio dokazati primjerom sa autosima? To nema veze sa religijom već sa biologijom koja se opet temelji na TE. Biologijom je i dokazano jedino ako nije bog došao i topirao autose?
Odgovorit cu ti samo na ovaj edit posto gore moram citirat i onda krsim pravilo i ode komentar :)
Vazduh dokazano postoji, nevidise ali je prisutan oko nas, isto tako i vjera. Procitaj svoje pa onda reci ja nevjerujem u ovo. nemoj googlat brate sjedi ko cojk i laganini sto se kaze :) upozoreni smo na kocku a nacija nam ne izlazi iz kladionica, sve sto se ima ulozi se a niko nista ne dobija, upozoreni samo na kamatu gledaj sta nam banke uradise postali smo moderni robovi, ovisnici banki svi smo u kreditima. Zar nije tako....
A autose sa naveo kao primjer hhhahaah....da ti malo docaram: Vjeruje se da se autosi ne mogu sjeci i to je dobro poznato po starim forumima. Medjutim Neko je rekao (u ovom slucaju nas majstor Chill) sijeci autose tako i tako, tad i tad i uspjeh zagarantovan.... kome je imalo smisla povjerovao je probao je i dobio dobre rezultate, ko nije htio da vjeruje i dalje przi po svom i prica kako se autosi nemogu sjeci :) Kopčaš li sad poentu vjerovanja :D Lijep pozdrav brate.
 

ming

Aktivan Član
16.09.2014
250
650
93
Ovaj tvoj poslednji pasus je baš dobar primjer kako ne treba ničemu slijepo vjerovati, nego istraživati i probavati druge načine. Pročitaj šta si napisao. Postojalo je vjerovanje, a oni koji su ga odbacili i sami mućnuli glavom i probali, oni su uspjeli. ;)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Lazarus Led
28.07.2015
88
73
18
41
" ko nije htio da vjeruje i dalje przi po svom i prica kako se autosi nemogu sjeci " mislim da nisi dobro nesto skonto a isto tako mislim da se nisam ni ja dobro izrazio :D Čitaj bez ovog >Vjeruje se< na pocetku :) da te ne buni :D Isto tako neznam kako si doso do tog slijepog vjerovanja ali mnogi su probali, slijedili zdravi razum, mućkali glavom :) i na kraju zalutali to jest dobili zakrzljale biljke sa nesto malo ili nimalo dima. Dok nisu dosle jasne upute tad i tad tako i tako. Ovi koji su vjerovali i pridrzavali se jasnih uputa tad i tad, tako i tako, uspjeli su. A oni koji su bili lijeni i mrsko im bilo "čitat" i dalje pričaju kako se to kosi sa zdravim razumom, i da im zdrav razum govori kako nema logike da se bas moraju sjeći tad i tad, tako i tako. Pa se razmasu fola cinjenicama ko čokama a ustvari masu pretpostavkama. E pa brate budi rođak sa gorilom zaboli me dupe... al nemoj se brate cudit i ljutit kad te ljudi pocnu tako i tretirat... :D Da te neko pozdravi sa gdje si majmune, zažagat ćeš ga bokserom iz prve, a tvrdis da si nasto od istog... Nemoj molim te samo pogresno me skontat u ovoj zadnjoj recenici pa da mislis da vrijedjam il slicno samo sam naveo ko primjer. Ja vas sve volim :D
 
Poslednja izmena:
28.07.2015
88
73
18
41
Aaa sjetio sam se jedne dobre price :) izvinjajem se stoj post za postom.

Na Sveučilištu u Berlinu profesor je izazivao studente pitanjem je li Bog stvorio sve što postoji?

Jedan je student hrabro odgovorio: 'Da, stvorio je!'

'Bog je sve stvorio?', upitao je profesor ponovno.

'Da, profesore', odgovorio je student.

Profesor reče: 'Ako je Bog stvorio sve, onda je stvorio i zlo. A sudeći prema pravilu - da naša djela govore tko smo mi - Bog je zao.'

Student je zašutio. Profesor je bio jako zadovoljan sobom i hvalio se studentima kako je još jednom dokazao da je kršćanstvo samo mit.

Jedan je drugi student podigao ruku i rekao: 'Mogu li ja vas nešto pitati, profesore?'

'Naravno', odgovorio je ovaj.

Student je ustao i rekao: 'Profesore, postoji li hladnoća?'

'Kakvo je to pitanje? Naravno da postoji. Tebi nikada nije bilo hladno?', odgovorio je profesor.

Mladić je odgovorio: 'Činjenica je da hladnoća ne postoji. Prema zakonu fizike, ono što mi smatramo hladnoćom je zapravo nedostatak topline. Predmeti ili živa bića se mogu proučavati kad imaju ili prenose energiju, a toplina je ono što čini da tijelo ili materija prenose energiju. Apsolutna nula je potpuna odsutnost topline, materija postaje inertna i nesposobna za bilo kakvu reakciju. Hladnoća ne postoji, mi smo stvorili tu riječ da opišemo kako se osjećamo kad nemamo topline.'

Student je nastavio: 'Profesore, postoji li tama?'

Profesor je odgovorio: 'Naravno da postoji!'

Student odvrati: 'Ne, profesore, tama ne postoji. Tama je zapravo nedostatak svjetla. Svjetlo možemo proučavati, ali tamu ne. Zapravo, možemo koristiti Newtonovu prizmu da razbijemo bijelo svjetlo i proučimo različite valne dužine boja. Ne možemo izmjeriti mrak. Jednostavna zraka svjetla može se probiti u svijet tame i osvijetliti ga. Kako možete znati koliko je određeni prostor taman? Ono što možete izmjeriti je količina svjetla koje je prisutno. Tama je izraz koji čovjek koristi da bi pokazao što se događa kad svjetlo nije prisutno!'

Konačno, mladi je čovjek upitao: 'Profesore, postoji li zlo?'

Iznerviran profesor je odgovorio: 'Postoji. Vidimo ga svaki dan u primjerima čovjekovog nehumanog ponašanja. U kriminalu i nasilju.'

Na to je student odgovorio: 'Zlo ne postoji, profesore. Ili barem ne postoji samo za sebe. To je kao tama i hladnoća, riječ koju je čovjek stvorio da bi opisao odsutnost Boga. Bog nije stvorio zlo. Zlo nije kao vjera ili ljubav koje postoje kao što postoje svjetlo i toplina. Zlo je ono što nastaje kad čovjek nema Božje ljubavi u svom srcu.'

Profesor je šutke sjeo.

Mladić se zvao Albert Einstein.
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.462
3.198
Bekaa Valley
mozda je prica i tacna samo mladic albert je studirao u cirihu a ne u berlinu. u berlinu je kasnije radio kao profesor i direktora instituta za fiziku kaiser wilhelm ;)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Blader

Rope73

Form
Poznanik Foruma
02.06.2015
591
4.662
163
51
Albert je ,kao i Edison sa strujom doooooobro zaostajao i to je vec MIT ,lijepo ispricana pricica za laku noc itd... Odavno se proucava tama,tamna energija...u prizmi svjetlosti,tamni ( crni ) dijelovi svejtlosti daju kod,sifru svega...postoji tama a svjetlost je ta koja je "uzurpira" :)

pricas o "teoriji" evolucije koja je toliko glupa i primitivna daj to ne shvatljivo. Kao prvo teorija je misljenje jednog covjeka
"Misljenje" jednog covjeka...Jedan kljun narastao... I po tom kljunu... S tobom i takvima, sa takvim dijaFazonom informiranosti nema smisla ni slovo. Ali evo slovo.
Samo se Vi predajte robovi nekom tamo samozivom bicu ,klanjajte,rezite se...kad vam kaze "Ubi svog sina/kcerku" ne sumnjaj! Ja cu mu pokazati srednji prst
Ljudi su Bozija kreacija,pa koliko "Oto" grijesi svaki dan kad se bogalji radjaju a NE postaju.
I da,DOKAZANO je da svakim narastajem,npr moje dijete je vec evoluiralo,ja naspram mojih roditelja...Vi...
Pored nasih (roditeljskih gena) u djetetu su stvorene jos dodatne informacije (lagana mutacija kako hocete) koje mi kao roditelji nemamo
I jos samo ovo. Evo vi vjernici,dajte mi jedan,ma samo jedan incident a da ne kazem rat...pokolje...koje su poceli nevjernici!? U i me Boga se uzdizemo psiho/fizicki do testisa. Civilizacije nestajale...Bozji ih ljudi gazili ako nisu presli u njihovu stranku..amen

Da @ming ,kao barkod ,ali se nije znalo da je svjetlost sastavljena i od crne svjetlosti dok nisu pogledali kroz teleskop i prizmu. Sad tek proucavaju tamnu materiju i ili tamnu energiju koja drzi svo svjetlo "zarobljeno" i sav Univerzum na okupu.
Meni vise lezi da sam od gorile nastao nego da me je neko tamo iskomplexirano bice ,svoje radi zajeb...,stvorilo da bi me j...
 
Poslednja izmena od urednika:

ming

Aktivan Član
16.09.2014
250
650
93
@FujznemDzigili zašto bih se ljutio kad nam gorile i jesu rođaci po važećim naučnim teorijama. Sviđalo se to nekome ili ne to i nije bitno za nauku. Fino je vjerovati da si stvoren direktno od ruke nekog svevišnjeg bića i ćeš nakon smrti biti zbrinut kod istog, slobodno vjeruj niko ti ne brani, ali nemoj osporavati nešto što ne razumiješ kao što je TE.

Dok god ima ljudi koji mućkaju glavom gurajući civilizaciju naprijed, ostali mogu vjerovati u šta hoće iako pritom uživaju u svim benefitima ovih prvih. Čak ni to vam niko ne brani. Pusti nauku da ide svojim tokom jer ona nam je jedini pravi alat za objašnjavanje svijeta koji nas okružuje, a i nas samih.

@Rope73 samo da te malo ispravim. Te crne pruge u svjetlosti razloženoj preko prizme daju "potpis" atoma kroz koje je ta svjetlost prošla. Na taj način se može znati od čega je sastavljena neka udaljena zvijezda ili planeta. Taj naučni pravac se zove spektroskopija.
 
Poslednja izmena:

Space_Lulu

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
17.09.2015
491
1.957
143
Bio si na putu do kuće kada si poginuo.

Saobraćajna nesreća. Ništa posebno, ali ipak fatalno. Iza sebe si ostavio decu i dvoje dece. To je bila bezbolna smrt. Hitna pomoć je dala sve od sebe da te spasi, ali nije bilo šanse. Tvoje telo je toliko bilo smrskano da je bolje ovako, veruj mi.

I tada si me upoznao.

- "Šta...šta se desilo?", pitao si. "Gde sam ja?"
- "Preminuo si", rekoh ja.
- "Bio...bio je kamion, koji je proklizao...Ja...ja sam umro?"
- "Da, ali nemoj da se osećaš loše povodom toga. Svi umiru.", rekao sam.

- Pogledao si okolo. Svuda je bilo ništa. Samo ti i ja. "Šta je ovo mesto", pitao si. "Jel ovo zagrobni život?"
- "Manje-više", rekoh.
- "Da li si ti bog?"
- "Da", odgovorih. "Ja sam Bog."
- "Moja deca....moja žena. Da li će biti u redu?"
- "To je ono što volim da vidim", rekoh. "Upravo si poginuo, a tvoja glavna briga je tvoja porodica. To je dobra osobina".

- Pogledao si me u fascinaciji. Tebi nisam izgledao kao Bog. Izgledao sam kao neki muškarac. Ili moguće žena. Neka blaga autorativna figura. Više kao nastavnik gramatike nego svemoćni.

- "Nemoj da brineš", rekoh. "Biće oni u redu. Tvoja deca će te se sećati savšeno u svakom smislu. Nisu imali vremena da počnu da te preziru. Tvoja žena će plakati, ali će joj tajno biti drago. Da budemo fer, vaš brak se raspadao. Ako ti je nekakava uteha, osećaće krivici zbog toga što joj je laknulo".
- "Oh", rekao si. "Šta se dešava sad? Da li idem u raj ili pakao ili tako nešto?"
- "Nijedno", rekao sam ti. "Bićeš reinkarniran".
- "Ah, znači Hindusi su bili u pravi."
- "Sve religije su u pravu na svoj način", rekoh. "Hodaj sa mnom".
- Pratio si dok smo se šetali kroz prazninu. "Gde idemo?"
- "Nigde posebno", rekao sam ti. "Samo je prijatno šetati dok pričamo".
- "Pa šta je onda poenta?", pitao si. "Kada se ponovo rodim biću samo prazan list, jel tako? Beba. Tako da sva moja iskustva, i sve što sam uradio u ovom svetu neće biti bitno.
- "Nije baš tako!", rekao sam. "Sa sobom imaš sva znanja i iskustva iz tvojih prošlih života. Samo što ih se ne sećas sada".
- Stao sam da hodam i uhvatio te za ramena. "Tvoja duša je više divna, lepa i velika nego što možeš da zamisliš. Ljudski um može da sadrži samo mali deo onoga što si ti. To je kao da staviš prst u čašu sa vodom, da vidiš da li je hladna ili topla. Staviš mali deo sebe u to, a povučeš nazad sva iskustva koja je imao". "Bio si čovek poslednjih 48 godina, tako da se još nisi opustio da bi osetio ostatak tvoje ogromne svesti. Ako bi ovde ostali dovoljno dugo, počeo bi da se prisećaš. Ali nema poente to raditi između svakog života"
- "Koliko sam puta bio reinkarniran?"
- "Oh, puno i puno puta", rekao sam. "Ovog puta ćeš biti kineska seljanka, u 540 godini p.n.e"
- "Čekaj, šta!?", zamucao si. "Šalješ me nazad kroz vreme???"
- "Pa, tehnički da. Vrema kakvim ga ti znaš postoji samo u tvom univerzumu. Stvari su malo drugačije odakle ja dolazim".
- "Odakle ti dolaziš?", pitao si.
- "Da, naravno", objasnio sam "dolazim odnekud. Sa nekog drugog mesta. I ima drugih kao što sam ja. Znam da bi želeo da znaš kako je tamo, ali iskreno ne bi mogao da razumeš".
- "Oh", rekao si malo razočaran. "Ali, čekaj. Ako se reinkarniram u drugim mestima u vremenu, to znači da sam mogao da sretnem sam sebe???"
- "Naravno. To se dešava stalno. Ali kako su oba života svesna samo sebe ti ne znaš da se to događa".
- "I? Šta je poenta svega ovoga?"
- "Ozbiljno?" pitao sam. "Ozbiljno me pitaš šta je značenje života. Zar nije to malo stereotipno pitanje?".
- "Pa, razumno je pitanje", insistirao si.
- Pogledao sam te u oči. "Smisao života, razlog zašto sam napravio ceo ovaj univerzum je kako bi ti sazreo".
- "Misliš ljudska vrsta? Ti želiš da mi sazremo?"
- "Ne, samo ti. Napravio sam ceo univerzum samo za tebe. Sa svakim novim životom rasteš i sazrevaš, i postaješ veći i veći intelekt".
- "Samo ja? Šta je sa svima ostalima?"
- "Nema ostalih", rekao sam. "U ovom univerzumu postojimo samo ti i ja".
- Gledao si bledo u mene. "Ali...svi ostali ljudi na zemlji?"
- "Ti. Druge reinkarnacije tebe."
- "Čekaj. Ja sam svi???"
- "Sada počinješ da shvata", rekoh sa tapšanjem po leđima.
- "Ja sam svako ljudsko biće koje je živelo?"
- "I koje će ikada živeti, da".
- "Ja sam Abraham Lincom? Ja sam Hitler??", rekao si sa gađenjem.
- "I ti si milioni koje je ubio".
- "Ja sam Isus?"
- "I svi koji su ga pratili".
- Zaćutao si.
- "Svaki puta kada si povredio nekog", rekoh, "ti si povređivao sam sebe. Svako dobro delo koje si učinio, učinio si sam sebi. Svaki srećni i tužni trenutak koje je bilo koje ljudsko biće iskusilo, ili koje će iskusiti, iskusio si ti".
- Razmišljao si dugo vremena.
- "Zašto?", pitao si me. "Zašto radiš sve ovo".
- "Zato što jednog dana, ti ćeš postati kao ja. Zato što je to ono što jesi. Ti si jedan od moje vrste. Ti si moje dete".
- "WoW. Misliš ja sam bog?"
- "Ne, ne još. Ti si fetus. Još uvek rasteš. Jednom kada budeš proživeo svaki život kroz vreme, porašćeš dovoljno da budeš rođen".
- "Znači, ceo univerzum je", rekao si "ceo univerujm je samo..".
- "Jaje", odgovorio sam. "A sada je vreme da nastaviš u sledeći život. I poslao sam te na tvoj put.

source: http://i.imgur.com/285tvmx.jpg
 
28.07.2015
88
73
18
41
Braca ja nigdje nisam procita da religija zabranjuje nauku ili da je ne podrzaje, nego suprotno. Nauka dokazuje ono sto pise u religiskim knjigama. Jednostavno upisi u google ime religijske knjike i nauka. A evo i jedan fin video :)
 

NoVaseline

Aktivan Član
13.10.2015
102
291
63
61
Balkan
Sedeo sam na terasi restorana na morskoj obali i pio kafu. Jutarnji morski
ambijent bio je savršen, jedino što ga je remetilo bila je grupa cigancica
koji su neumorno obilazili stolove i “proknjizavali” goste (da ne kazem prosili).
Cak i kad bi im neko dao novac, time ne bi otkupio mir i slobodu nego
bi oni tek tada navaljivali, trazeci još. Cekalo se samo da najnervozniji gost
“eksplodira”, što se uskoro i dogodilo; svoj bes iskalio je na kelneru, grubo
mu zamerivši što ne udalji grupu koja prosi. Odgovor kelnera bio je kratak i
indikativan: “Ne smem, jer kunu”.
Tako je grupa nejake dece potcinila sebi kelnera, upotrebivši njegovo verovanje
u kletvu. Mada toga mozda nije bio ni svestan, on se nalazio pod njihovom
nevidljivom vlascu. Ovaj primer je bezazlen, ali ima i mnogo ozbiljnijih,
cak i strašnih primera u kojima su ljudi ostali bez imovine, slobode,
zdravlja, pa i zivota samo zato što nisu umeli da razmišljaju kriticki i što su
dozvolili nekome da zloupotrebi njihovo verovanje u nepostojece sile.

Ima li smisla ziveti bez verovanja?
U narodu (ne samo našem) uvrezeno je mišljenje da onaj ko ne veruje u natprirodne
stvari ne veruje ni u šta. Duha imaju samo oni koji zive duhovnim
zivotom, a oni koji ne prihvataju takva verovanja dobijaju pogrdan epitet nevernici.
Zaista, šta ostaje ljudima koji radije veruju svojim ocima nego vracarama,
astrolozima, nadrilekarima, rašljarima? Da li je njihov zivot siromašan,
lišen duha, jesu li ti ljudi uskraceni za nešto? Jesu li oni emocionalno hladni,
previše racionalni, neinteresantni?

Ima li uopšte smisla ziveti bez ovakvih verovanja?
covek koji cini smislene stvari, provešce zivot koji ima smisla. zivot je
neinteresantan samo ljudima koji su i sami neinteresantni; verovanje u
besmislene i nepostojece stvari moze da im oduzme vreme i da im suzi prostor
za nešto što bi mozda moglo da ih duhovno obogati. Samo slobodan
covek moze da uziva u jednostavnom zadovoljstvu kao što je šetnja obalom
reke, citanje dobre knjige, podizanje dece ili stvaralacki rad. Njemu nije
potrebna magija da bi pokrenuo svoje duhovno bice.

* - citai iz Knjige Voje Antonica "Da li postoje stvari koje ne postoje".
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.