Projekt Scrog - 100x100x200 - 600W HPS

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

retko

Aktivan Član
08.08.2017
417
1.241
143
Pozdrav Vutraši :wave:

Nakon dužeg čitanja foruma, dnevnika i postova najbolje ekipe :respect: došlo je vrijeme za prvi post i krenut ću odmah s projektom a uz vašu pomoć za nekih mjesec dana počet ću s nadam se zanimljivim dnevnikom :idea:

CILJ: Stavit u pogon box u kojem ću moći growat za svoje potrebe + ako bude više onda napraviti ulje radi lakšeg skladištenja, a i zašto ne probati :let:

IDEJA: Box će se nalaziti u sobi u kojoj je inače temperatura oko 20-22 a po potrebi se može i soba dogrijat, u kući nema nikoga osim rođak u prizemlju a ja na 2. katu tako da taman imam 1 kat ili nekih 2-3 metra izolacije od njega :) Buka ne smeta ako nije baš da se čuje i do susjeda preko ceste, prvi put growam pa neznam koliko se čuju ti silni venilatori svi skupa na okupu...
Iako sam ljubitelj DIY projekata o kakvima god da se radi, za početak ću kupiti šator box jer mi je plan growati 1-2 puta godišnje i to imati za vlastitu uporabu pa mi je lakše spremit šator nego rastavljat cijeli box.

E pa sad nakon osnovnih info, došlo je vrijeme za frulu i otključavanje mojih ideja o samom boxu :rasta:
Još nisam kupio ništa od opreme nego sastavljam popis budući da sve to ovisi jedno o drugome a dobra priprema je pola posla :D
Zasad još nisam odabrao mentora ali polako prelistavam mentorski kutak pa će me valjda netko prihvatiti :) Za sada sam odabrao dnevnik Kapetana @Barbarosa One Plant Show i pokušat ću "kopirati" nešto tako, pa zato već sad krećem s pripremama i otprilike po tome projektiram box. Ima još puno zanimljivih dnevnika ali ova metoda jedne biljke mi se skroz sviđa zbog dobrog prinosa i bilo bi super da mi bude dovoljno 1-2 growa godišnje. Eventualno možda stavim 2 biljke na 600W pa da imam 2 različita straina, jedan za kroz dan a jedan za spavanje zbog kojeg uopće i krećem u grow

PLAN:
BOX - kupovni veličina L 100x100x200 cm
1_box100x100x200x1079,10.jpg

RASVJETA - rasvjetni komplet 600W HPS Sylvania SHP-TS Grolux dual soectrum + otvoreni reflektor + PRO gear prigušnica
2_rasvjeta.png

VENTILACIJA - ventilacijski komplet Ventilator Vents TT 125 2 brzine (220/280m3/h), CAN filter 300, 1m AluFlex cijevi 125mm.
Screen Shot 2017-09-13 at 16.43.11.png

Što se boxa tiče svakako bi išao na 100x100x200, veći nebi, ne zbog uvjeta nego smatram da mi nije potrebno, a nebi ni manji jer bi htio probat kao Barbarossa sa 600W na jednu ili dvije biljke sa Lst i Scrog treninzima.

Zanima me hoće li biti problem držati temperaturu do 30c za vrijeme dok je lampa upaljena ili bi svakako trebao staviti i cooltube s reflektorom? Da li da stavim jaču ventilaciju ili bolje ubacit cooltube? Ili oboje?

Pokušao bih to izbječi zbog cijene jer sad na početku ipakt treba sve odjednom kupit a i koliko me sječanje služi, kao da sam negdje i pročitao komentar da može izdržat i sa otvorenim reflektorom ali da ventilator dobro puše po njoj. U svakom slučaju pitat ću Kapetana kako je kod njega to išlo :) a za neki idući grow svakako ću nabaviti cooltube s reflektorom + ventilacija sa senzorom temperature pa da to izgleda kako treba :)

Ima još dosta stvari koje treba odabrati ali ajmo sad stati na ovome i da složim osnovnu konfiguraciju pa ću po tome prilagoditi i kupiti još šta treba :zvezda::

Slušam sve kritike, prijedloge, pohvale i pozdrave :djede: :ajnstajn::spliff:
 

Imbra Presvetli

Prijatelj Foruma
19.06.2012
1.291
14.571
358
Rađe uzmi 120x120 i komplet za 600w...sam box nije puno skuplji....imas jedan takav na vutri na oglasu za 400kn....npr...ako nije prodan u meduvremenu
Sa 22 stupnja u sobi i upaljenih 600 w u stotki boxu imas temperaturu oko 32 stupnja....provjereno iz vlastitog iskustva
Ak mislis i dalje uzgajat za sebe bolje si uzmi 120 u startu.....pa da ne kupijes dvaput jel postoji velika mogucnost da ako ti se hobi dopadne da ti stotka bude igracka....uvijek je manje problema u vecem boxu nego u malom.
...pa ti vidi.....jos jedna stvar iz vlastitog iskustva.....ako nemas bas sav materijal gratis i moras sve kupovat potrosit ces s vremenom vise love nego da si odma uzeo kupovni box
 

hazeri

.
Banovan
25.01.2016
7.664
34.464
2.598
Ako imas para kupuj gotov box komplet sa svom opremom..to je osnova.
odabrao dnevnik Kapetana @Barbarosa One Plant Show
Odabrao si majstora zanata medutim neznam dali znas da je Barba prije toga growa odradio 8-10 grow-ova.Jer za kvalitetan scrog sa prinosom koji je Barba dobio(pol kile)treba jos puno palente pojesti.Ali,sve treba probati:)
2 biljke na 600W pa da imam 2 različita straina,
Moj savijet ti je da se malo poigras sa dvije,tri biljke..grow,dva pa onda doneses odluku;)

Sta reci..sad bi ja pametovo,a Imbra me zahebo:DSalim se,sve ti je ostalo kolega rekao:)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Vutra Samotnjak

retko

Aktivan Član
08.08.2017
417
1.241
143
Evo i mojeg drugog posta :banana_rasta:

Šalu na stranu ;) Sad ste mi dali za razmišljati... Tj. već ste mi sad pomogli jer sad imam nove ideje (čitajte pitanja za vas iskusne vutraše :)) što bi i kako mogao dalje.

Rađe uzmi 120x120 i komplet za 600w...sam box nije puno skuplji....imas jedan takav na vutri na oglasu za 400kn....npr...ako nije prodan u meduvremenu

Ovako stoje stvari, već mjesec dana razmišljam kakav bi box bio dobar za mene i prošli su mi svi mogući boxevi kroz glavu od growanja u kanti :upiii: do DIY boxa i na kraju sam se odlučio za kupnju 100x100x200 da ne gubim sad vrijeme na izgradnju, a kad krenem s ovim onda lako stignem pomalo na miru napraviti drugi box jer ću tad već moć vidjeti šta bi mi točno trebalo.

Ako imas para kupuj gotov box komplet sa svom opremom..to je osnova.

Ovo je u biti gotov komplet veličine L samo sam ja odlučio uzeti 600W umjesto 400W. Računao sam potrošnju struje i kad izračunaš shvatiš da je to smiješno. Pa ja sam bio koristio neku šugavu grijačicu i znala je gorit cijelu noć po zimi a na najslabijoj opciji troši 750W :zvezda::

Sa 22 stupnja u sobi i upaljenih 600 w u stotki boxu imas temperaturu oko 32 stupnja....provjereno iz vlastitog iskustva

Dal si imao CoolTube ili? Ako je imao tko iskustva sa ovakvim setupom neka javi iskustva.
- u mom slučaju mogli bi to regulirati budući da će box biti u sobi koja se ne koristi a ja spavam u drugoj sobi, ja uvijek mogu na toj sobi otvoriti prozor i padne temperatura na 15C ako hoću :thumb: Znači jedino mi je bitno dal to box može izdržati bez cooltube da nebude prevelika oscilacija temperature. E sad, to ljeti ne odgovara jer je onda i vani vruće ali meni to i ne smeta jer ne planiram ljeti growati. Growat ću samo za sebe a ako bude viška htio bi napraviti ulje i možda postepeno prestat pušit i prebacit se samo na ulje. Planirat ću uvijek jedan grow prije ljeta i ako još zatreba jedan.
Jel bi to moglo tako ili? Ne vidim razlog da ne jer mogu čak i ventilaciju spojit da baca zrak van pošto ću imati filtere. Koliko zapravo taj filter ubije miris? Uvijek nešto čitam al nikad da pitam nekog tko stvarno zna iz iskustva. Makar ja bi radije da zrak ide prvo po sobi pa imat i otvoren prozor jer mi je tako manje zajebancije :joint:

Odabrao si majstora zanata medutim neznam dali znas da je Barba prije toga growa odradio 8-10 grow-ova.Jer za kvalitetan scrog sa prinosom koji je Barba dobio(pol kile)treba jos puno palente pojesti.Ali,sve treba probati:)

Znao sam da me ovo čeka kad kažem čiji dnevnik :joint2: haha ma ovako, njegov dnevnik sam odabrao jer mi se sviđa njegov način, tj. prvo sam htio napravit manji DIY box pa mi je on zapeo za oko jer razmišljam a ću sa Lst i Scrog treninzima moći bilju održati niskom... I na kraju sam se odlučio kupiti box ali mi se i dalje sviđa Scrog metoda i dosta sam je proučavao. Kad tad ću sigurno probat i druge načine :watch: Što se tiče prinosa, vjeruj mi ni neznam gdje bi s toliko koliko je Barba dobio, meni ako bude 200g ja sam miran pol godine :joint2:
Moj savijet ti je da se malo poigras sa dvije,tri biljke..grow,dva pa onda doneses odluku;)

Sta reci..sad bi ja pametovo,a Imbra me zahebo:DSalim se,sve ti je ostalo kolega rekao:)

Dvije će biti sigurno, a možda bi mogao i tri kako kažeš pa da vidim. Jednu nisam ni mislio, jer ako šta sjebem veče su šanse da nešto ostane ako su dvije :mario::
 
  • Sviđa mi se
Reactions: hazeri

Vutra Samotnjak

VenloNL
Poznanik Foruma
07.06.2010
8.479
43.596
2.598
Znači jedino mi je bitno dal to box može izdržati bez cooltube da nebude prevelika oscilacija temperature.
ja tako radim
okačim crijevo upuha za prozorčić
u crijevu u boksu vent 8W usisava
600W HPS bez CT
ispuh van a da zahladi,u prostoriju + filter
bitno je kod boxa te veličine imati 2 m visine ;)
img_20170820_080928-jpg.164889

neznam koliko se vidi pila od 8W
 

retko

Aktivan Član
08.08.2017
417
1.241
143
Zivot je kratak,treba sto vise toga probati tako da moj glas ide kako je ekipa gore rekla,120x120 i od 4 do 6 biljki :)

Kužim te, ali zasad cu ostat 2-3 biljke, mislim da ce mi bit lakše pazit 2-3 biljke pogotovo sad u početku, treba pazit na svaku koja sta jede, pije i kakvu njegu želi :watch: a i pretpostavljam da cu kroz neko vrijeme naci 2-3 straina koji mi odgovaraju pa samo s njima growat al da sad ne pričam vidjet cemo :)
 

reaktor

♧- ByTpa
Poznanik Foruma
14.04.2016
1.549
11.155
358
Svuda pomalo
Uzmi sto ti lege kazu , a sto se tice CT nemas muke za temp u najacem toplinama kad su temp bile 40tak napolje sa dobrog recimo 125TT hladis CT bez problema dodje ti u box max 31-32° ali to su par sati kad je bilo napolje przionica. U zavisnosti koliko imas venta unutra ona mala 15wx3 ili jedan 30w i jedan mali te kombinacije bili bi ti sasvim dovoljne, a i kakav box uzmes sa vise otvora recimo 3gore bar to ti je jakobitno da topli vazduh ide vani sto brze to bolje :D .E sad ako growas recimo sad procices 400W u 120x120 bez muke i sa 2x15w i CT imaces idealnih 22-25°.Sta i da izaberes idi na Led varjant jer te HPS kostati po djepa to nisam primetio da ti neko skrenuo paznju. Uzmi dva Cob 2x150W i imas 3ljepotice u box :).Ostavi barba po strani trebaces bar 2-3 da odradis pa da se probas u toj disciplini to je moj savet i moje mishljenje.Poz i triput meri jedanput seci. Veliki box daje ti mogucnost za komociju koja ti pomaze za duzi vege, treninge itd a normalno i bolje strujenje vazduha.Ljubav je No1 biljke to osete i vracaju koliko ih mazis i pazis vraticeti istom merom ako ne i duplo :D.
Poz i sve najbolje ti zelim.
 

420Florist

Zimbabwe
Banovan
25.07.2017
2.156
9.067
258
Harare
shitexpress.com
kakve sam ja srece, u mene u boxu stalno 20-24° :D to je samo zbog hladniji dana sada, izgledat cu morat grijalicu kupovati.. :eek:
A gle sta da ti kazem, mogu samo reci: koliko para toliko muzike..
Ulozi u dobar shator, lampe i ventilaciju.. Zbavi paar autoflowera, i treniraj, uci se.. uz taj sav trening i ucenje, imas sta i pobrati, a i brzo dodjes do produkta, 8-11 nedelja ti je potrebno.. Imas ti jarane dobrih strainova autoflowera, pogledaj mephistio genetics ;) ljudi rokaju po 100g po biljci (zavisi ofc od setupa i growera)..
Ako se ipak odlucis za kakav photoperiodni strain, onda izbaeri koji "oprasta" greske, i koji je resistentan.. tu ti moze mentor pomoci..
I nemoj stedit na zemlji i gnjojivu, i sto vise strpljenja imaj..
 

retko

Aktivan Član
08.08.2017
417
1.241
143
Drustvo hvala vam na savjetima, mislim da cu mozda i kupit 120x120 pa neka bude mjesta ;) svakako bi uzeo CT jer koliko sam procitao, posto CT onda dobro hladi lampu, mogu ga priblizit biljci sto joj daje bolju iskoristivost svjetla a ne przi ju, jesam dobro shvatio? :) Naravno uvijek prvo provjerit koliko blizu..

Za ventilaciju sam mislio uzet Primaklima 125mm 400m3/h temp. ctrl pa mogu namjestit da odrzava temperaturu i minimalnu razinu puhanja, to mi se cini ok a kad vec kupujem da kupim kako treba.

@420Florist mislim da cu ici ipak sa fotoperiodnim, vremena imam i nije mi zurba a htio bi naucit kako treba pa cu vjerojatno za početak ici s 2 biljke jer ce mi biti lakse brinuti se za dvije nego za vise njih sad u pocetku... jer ako krene neka bolest ili nesto lakše mi pazit i proučavat 2 vrste nego vise a i vidim da cesto drugi imaju problema kad stave 4-5 biljki. Znam da ce mi trebat nekoliko growova da to krene kako treba al probat cu od pocetka pazit da dam sve od sebe :gled:

Jel ima tko iskustva s krpenim posudama? Citao sam da su dobre jer su prozračne i da korijen bolje raste.
Planirao sam stavit dvije posude od 50-60 litara ovisno kakve ce mi stat. I jel bolje okrugla ili kvadratna posuda ako uopće ima razlike? :zvezda::
 

nexus777

Aktivan Član
01.09.2016
170
714
93
posto zavrsavam out ,primpremam se isto za indor,proucavam citam ,pitam...pogledaj si malo zavrsene unutrasnje dnevnike https://www.vutra.org/forums/završeni-unutrašnji-dnevnici.70/, kako je ekipa to radila , za ono sta ti ja mogu dat savijet je da stavis 4 biljke , ne dvije ,uradis LST igras se snjima, bit ce ti zao ako stavis u box 120x120 sa hps 600w samo 2 biljke,posude kao posude po meni nema tu previse razmisljanja ,ekipa ubacuje jupol posude i naprave boom sa biljkom, tako da mislim da je odabir na tebi.evo jos stiva za citanje, vjeruj naucit ces mnog a intersantno je full https://www.vutra.org/threads/high-pressure-sodium-hps-sijalice-tehnicke-karakteristike.990/

edit : baci oko na https://www.vutra.org/threads/blue-mammoth-auto-mh-hps-600.17097/
 

Mr. Mojo Risin

Active
Poznanik Foruma
04.01.2017
971
13.605
333
waikiki
Nadi MENTORA....ovako dobivaš x informacija....s svojim mentorom (vjeruj da zna!!!) se lakse dogovoriti....nadam se da si shvatio!!!...:thumb:.... Stay positive!!!..
 

retko

Aktivan Član
08.08.2017
417
1.241
143
Odabrat cu si mentora sad ovih dana, reko ajde da prvo vidim sta bi otprilike htio pa cu onda moc i mentoru predstaviti neku konkretniju ideju...

@nexus777 procitao sam vec skoro sve unutrašnje dnevnike pa onda gledam sta bi, na kraju ce bit ili 4 automatika ili 2 foto pa ih trenirat i igrat se s njima :gled: :watch:

Sto se svjetla tice svakako cu ic sa HPS 600w samo cu vidjet dal cu ic sa dual spektrom ili cu koristit MH za vege a HPS za cvjetanje.. mislim da cu idući tjedan kupit box pa onda krenut sve redom jer ovako se uvijek premišljao i tražim idealnu kombinaciju :bocni::

Blue Mammoth mi se ne cini los a i ne izgleda mi zahtjevan jedino vidim da piše da je nepoznata količina CBD pa neznam dal bi ga. Jer meni bi prvenstveno trebao strain sa vise CBD al možda ubacim kako sam rekao 4 automatika pa bude i Mammoth tamo, sad si me zagrija za njega :joint:

Dal netko zna jel bolje da je kanta/saksija na dnu uza nego na vrhu ili možda da bude skoro isto siroka?
Jucer sam išao gledat kante pa vidim da ih ima svakakvih. Možda je mala razlika ali volio bih sto vise tih sitnica prilagodit biljci...

Idem dalje listat forum pa javljam daljnje planove :wave:

Ufff svaki put se raspišem :lol:
 

Chilliman420

RIP
Banovan
07.02.2017
293
473
63
Dal netko zna jel bolje da je kanta/saksija na dnu uza nego na vrhu ili možda da bude skoro isto siroka?
Jucer sam išao gledat kante pa vidim da ih ima svakakvih. Možda je mala razlika ali volio bih sto vise tih sitnica prilagodit biljci...

Svejedno je dal je suzeba na dnu ili ne, ove sto su na vrhu i na dnu jednake su malo vece litraze samo... ali ako gledas Barbarossinu teoriju (veci korjen, veca biljka) onda su bolje ove sto su jednake na vrhu i dnu...
 

retko

Aktivan Član
08.08.2017
417
1.241
143
Skuzio sam da i na to mislis, to je ono sta cu i napraviti, ja cu dodati jos CT i turbinu sa senzorom topline :thumb:
Ma uopce se ne zamaram, treba krenut i to je to :popcorn::

@Walter O'Brien a znas li mozda kakve su platnene posude? Jesu li dobre za biljke ili je bolje u plasticnim? :whato::

Mislim da cu stavit 4 automatika od 2 straina i jedne u plasticne a druge u platnene kante pa da napravim eksperiment :banana123:
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Mr. Mojo Risin

retko

Aktivan Član
08.08.2017
417
1.241
143
Ma plastične cu kupit u nekom vrtnom centru, a gdje ima dobrih platnenih? Imaš neku preporuku? Ima nekih ne igrow (neznam jel smijem napisat da ne ispadne da reklamiram!?) pa bi uzeo te ako su ok. Volio bih ih isprobati, uvijek sam znatiželjan a radim ovo iz gusta :joint: