Prvi indoor - LED + low cost + homemade

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

nightrider

Aktivan Član
25.10.2010
130
87
28
Dobio sam na poklon LED panele (crveni i plavi) te CFL sijalicu. :dada

Trenutno tražim mjesto di ću to staviti.
Od sjemenja sam odlučio koristiti ono-na-dnu-vrećice (tamnije, jel tako?), te planiram dati 10-12 sati svjetla dnevno.

Box bi trebao biti manji (točne dimenzije kasnije), a cure mislim vezat da budu niskog rasta.

r_1_1200.jpg
 

DJFlyHigh

Aktivan Član
18.05.2010
768
459
83
51
kako znas je te led panele emitiraju dobru i dovoljnu svijetlost za nasu dragu biljku?
i ja sam planirao si to uzet ali malo su skupe, i nisu bas dostupne svima.
ako imas koju marku ili vrstu tih led marki za preporucit, slobodno...
i sretno s growom :)
 

pecurko

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
25.06.2009
211
156
43
41
Ako se ne varam to su smd 5050 diode, bilo bi lepo na napises vatazu i amperazu istih...jer ako sam u pravu slabo je to svetlo...
 

nightrider

Aktivan Član
25.10.2010
130
87
28
Sutra ću otvoriti panele pa javim detaljne informacije.

UPDATE: crvene su 660nm valne duljine - to je valjda za flowering a panel je točno ovaj sa drugačijom utičnicom i bez naljepnica, u šaraf.
 

howhighserbia

Aktivan Član
10.10.2010
82
2
8
35
stavi odma i one crvene i cfl,njima nikad dosta svetla...jako me zanimaju te led aj napisu njihovu jacinu ako ti nije problem?
 

huana.meri

Banned
Banovan
30.11.2010
1.110
7.467
258
fren pravi kuću, kupio ledice 5 w kom 5 dolara, kina, juče vidio kako jedna svjetli, i mislim da već to pije vodu, ima toga sad i dosta povoljno
 

travahr

Aktivan Član
07.03.2012
105
57
0
41
Ovo vjerojatno nisu one prave high output ledice sa hladnjakom od 3W tako da od njih nemaš ništa. Sve zajedno svijetla daju manje od 50w žarulje. Jedine kvalitetne ledice su ledice od 3w komad, ne više, ne manje. Jedna košta oko 2$ i trebaju posebno napajanje. Takvih 3W ledica treba minimalno 150W da imaju efekt 400W hps
 

crobigg

Aktivan Član
01.12.2011
91
27
18
35
Proučavao sam dosta i gledao kako LED svijetlo djeluje na biljke općenito, evo vam uputa:
460 - 470nm plavog spektra energije najviše i najbolje za biljke u vegetaciji, klorofil b i karotenoidi, sasvim dovoljno za mali box 30x30x30 od sveukupno 10W tih ledica
tko nije znao sad će znat, što manji nm to više energije u toj lavnoj duljini, stoga kad se radi na vegetaciji potrebno je (ajmo reć zdravo seljački) duplo više znaćo 20w ledica.
moram naglasti s time da 1W daje minimalno 60 do 80lumena (bijelo svijetlo 5000K).
SMD 5050 (što znaći 5mmx5mm) je 0,2W, 5 komada istih daje 1W od nekh 40 do 50 lumena (plavo svijetlo) sjetimo se ukoliko bi dodali još zeleno i crveno onda bi tek dobili bijelo od oko 90 lumena. dobili bi oko 600lumena PLAVOG spektra, sasvim ok za taj mali box.
moja teorija koja se pokazala točnom, wati i lumeni nisu bitni nego kao točan spektar, valna duljina i kut padanja svijetla koji će dotična biljka apsorbirat.
evo i za cvjetnju:
670nm cvjetnja, klorofil a
 

nightrider

Aktivan Član
25.10.2010
130
87
28
Evo čekam da nešto proklija, nadam se da će to biti danas, znači manje od 24h.
Crvene neću paliti dok ne proklije i ne posložim box do kraja.

Mislim da ću panele morati staviti pod nekim kutem, kako bi biljke dobile oba spektra. No otom-potom.
 

travahr

Aktivan Član
07.03.2012
105
57
0
41
crobigg je napisao(la):
Proučavao sam dosta i gledao kako LED svijetlo djeluje na biljke općenito, evo vam uputa:
460 - 470nm plavog spektra energije najviše i najbolje za biljke u vegetaciji, klorofil b i karotenoidi, sasvim dovoljno za mali box 30x30x30 od sveukupno 10W tih ledica
tko nije znao sad će znat, što manji nm to više energije u toj lavnoj duljini, stoga kad se radi na vegetaciji potrebno je (ajmo reć zdravo seljački) duplo više znaćo 20w ledica.
moram naglasti s time da 1W daje minimalno 60 do 80lumena (bijelo svijetlo 5000K).
SMD 5050 (što znaći 5mmx5mm) je 0,2W, 5 komada istih daje 1W od nekh 40 do 50 lumena (plavo svijetlo) sjetimo se ukoliko bi dodali još zeleno i crveno onda bi tek dobili bijelo od oko 90 lumena. dobili bi oko 600lumena PLAVOG spektra, sasvim ok za taj mali box.
moja teorija koja se pokazala točnom, wati i lumeni nisu bitni nego kao točan spektar, valna duljina i kut padanja svijetla koji će dotična biljka apsorbirat.
evo i za cvjetnju:
670nm cvjetnja, klorofil a

Kako wataza ne bi bila bitna. Wataza daje probojnost fotonu da uđe dublje u list. Wata mora biti. Wat je snaga izbacenig elektrona. No posto je ledica tocno odredjenog spektra onda wati ledica budu manji nego wati hps jer oni izbaceni na specificnoj valnoj duljini imaju bolje probojnost sa malom snagom nego kompleksno bijelo svijetlo koje zraci hps. Cista fizika. Uglavnom bez wata nema energije. Energija je ono sto biljka u sebe pohranjuje i iskoristava za rast. Malo energije futava biljka, vise enrgije jaka biljka. Stime da 100W leda mjenja 400W hps. No 100W pravog leda sa napajanjem će vas doći oko 200E min.
 

nightrider

Aktivan Član
25.10.2010
130
87
28
travahr je napisao(la):
Kako wataza ne bi bila bitna. Wataza daje probojnost fotonu da uđe dublje u list. Wata mora biti. Wat je snaga izbacenig elektrona. No posto je ledica tocno odredjenog spektra onda wati ledica budu manji nego wati hps jer oni izbaceni na specificnoj valnoj duljini imaju bolje probojnost sa malom snagom nego kompleksno bijelo svijetlo koje zraci hps. Cista fizika. Uglavnom bez wata nema energije. Energija je ono sto biljka u sebe pohranjuje i iskoristava za rast. Malo energije futava biljka, vise enrgije jaka biljka. Stime da 100W leda mjenja 400W hps. No 100W pravog leda sa napajanjem će vas doći oko 200E min.

Imam nešto elektrotehničkog predznanja i htio bi te pitati nešto. Imaš LED svjetiljku na kojoj piše da je LEDica unutra jačine 5 W. Imaš istu svjetiljku istog proizvođača sa jednako napunjenom baterijom no umjesto LEDice koristi se žaruljica snage dunno... 50W. Staviš jednu pokraj druge. Odokativno LED svjetiljka svijetli jače i baterija traje nekoliko __desetaka__ puta duže. Kako to objašnjavaš?

LightEmittingDiode ima puno manje rasipanje energije (ne pretvara ju u toplinsku energiju kao žarulje) i spektar svijetla je puno uži nego kod običnih žarulja.
 

travahr

Aktivan Član
07.03.2012
105
57
0
41
Kao prvo ima puno tipova ledica. Kao drugo kod ledica o kojima mi govorimo ima jako puno rasipanja energije u toplinu. Bas zato navodim da su jedino ove od 3W dovoljno efikasne. One od 1W stvaraju malo svijetla one od 5W proivode više topline od svijetla. Ne znam da li si držao ovu 3W ledicu uključenu. Ona je lemljena na pločicu za hlađenje koju još moraš spojiti na veliki aluminijski hladnjak da bi se ohladilo. Ako ih je desetak na jednom hladnjaku potreban je i ventilator. Griju se na 60-80stuonjeva. Ako pak pričaš o onim ledicama što danas možeš naći na biciklina, te ledice se be griju ali nemaju snage niti svijetla.

Ne znam na kiju ručnu svijetiljku misliš. Ja imam led surefire profi vojnu lampu sa G6 ledicom. Kad si je upalim u oči ne vidim pet minuta ali na 2.6 ampersatnoj bateriji ona radi svega 15min jako i slijedećih 15min sve slabije. Ako misliš na one biciklističke ledice one mogu trajati pun klinac jer su cca 0.2W potrošnje i nikako ne mogu svijetliti kao žarulja od 50W. Nađi bolji podatak kolika je ta druga žarulja nitna. Nije 50W sigurno. A koliko šta traje na izvoru napajanje je jednostavno. Podijeliš wate sa naponom i dobiješ ampere odnosno miliampere.

Razlika u intenzitetu je isto zbog toga što led ima usmjereno svijetlo bez reflektora sok sve ostale žarulje imaju radijalno svijetlo i treba im reflektor da ga se usmjeri.

I dodatak. Snaga svijetla daje njegov domet. Sunce ima bilijarde megawata pa baca svijetlo do kraja sunčevog sistema.
 

WEEDetix

₴Ⱨ₳₥₳₦ - VⱤ₳Č - ĐⱤɄłĐ - ⱧɆⱤ฿₳Ⱡł₴₮
Urednik
Grow Support
11.10.2010
3.186
21.089
1.098
35
คภ๔г๏๓є๔ค
slazem se sa travahrom to su ti pre slabe ledice da bi ti vrha vidio mozda za neke klonove i vege da al heda tu nebu bilo :D