LED Prvi Grow - 2 automatika - DIY BOX 80x80 + DIY e27 LED PANEL 250W

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
03.10.2023
49
241
33
Update 22. dan - LST

Svjetlo: 24/0 - 110W (4 x 6500K i 7 x 4000K)
Temperatura: 23-26
Vlaga: 45-68 % dok budget ne odobri kupnju pravog odvlaživača povremeno zračim i odvlažujem sobu prijenosnim klima uređajem.

Zalijevanje samo vodom, dobile u utorak po 2 litra, u subotu prvi put da procuri - svaka po cca. 5 litara vode.

Od problema:
Pojavile se neke male mušice, ne znam prepoznati jesu li gnatovi - za sada ih lovim samo trakom.
Problem sa žutilom na listovima se nije širio ali ta biljka "Black Cookie" je malo snuždena i "kaska" za jednu internodu u odnosu na ovu drugu "Fresh Berry", ima malo povijene listove ali gura i ona dalje. Obje biljke su se u zadnjih 7 dana dobro proširile i krenule da guraju nove izdanke.

Odlučio sam se ipak za LST na obje biljke i krenuo danas lagano da savijam glavni vrh.
Planiram uskoro ubaciti grijanje, razmišljam o podnom grijanju za potove, a za sobu ćemo kasnije viditi po potrebi.

Razmišljam o uvodjenju mraka, jer ovaj režim 24-0 je najviše zbog temperature i toga što mi box još nije gotov skroz (propušta svjetlo), a na forumu sam pročitao da neki guraju automate bez problema na 24-0 pa ne znam još šta da radim.

Evo fotke od danas, prije i poslije vezanja slikano van boxa.

Auto Black Cookie:
IMG_20231030_194000.jpg IMG_20231030_194004.jpg IMG_20231030_194009.jpg IMG_20231030_195104.jpg

Auto Fresh Berry:
IMG_20231030_195401.jpg IMG_20231030_195441.jpg IMG_20231030_195536.jpg IMG_20231030_200050.jpg
 

Mravak

Aktivan Član
Poznanik Foruma
19.05.2020
462
2.567
143
space
Druze to su ti gnatovi... Zaprasi neopitroidom povrsinu zemlje i zaljevaj slijedece kroz podlozak...neem ulje pomaze ali ne instant... A sto se tice spavanja mislim da bi svatko trebao imati barem 2-4h sna :rasta:

Edit: kakvi su to drveni okviri gore na zemlji... Vadi to van brzo dok jos mozes preko biljke skinut... i napuni zemlju do vrha... Moze i pjesak... Jolly Joker tako spriječava gnatove.... Sad ne znam koliko uspjesno...
 
03.10.2023
49
241
33
Ok, znači postaje napeto. Uvest ću ovaj tjedan režim 20-4 za početak. Drveni okviri su tu da drže oblik potova i da mi olakša LST, jel baš ne smije biti od drveta?
Zemlju sam mislio nadosuti, al nisam je stigao nabaviti opet jer kod mene nema biobizza,moram ići preko grane po to.
Potražim danas kvarcni pijesak ili nešto slično pa nadospem do vrha zbog gnatova.

Čitao sam na forumu da Neopitroid ubija i larve, al nešto mi se ne svidja ta ideja da trpam otrove u zemlju-biljku-rizlu.
Zar to nekako nije zadnja opcija za spasiti biljku?
 

Bizzzo

https://twitch.tv/vutraorg
Urednik
Moderator
11.02.2008
7.429
30.048
2.718
twitch.tv
Ubija svašta pitroid da. Imaš alternativu. Diatomatska zemlja.

 
03.10.2023
49
241
33
@Mravak ok, onda čupamo ovaj okvir večeras, napravit ću malo veći koji će da pokriva vanjsku dimenziju potova.
Što se zemlje tiče - Koristim All Mix ali ga je nestalo, kupio 50l za 2 pota po 20l. Da ponovo nabavim biobizz zemlju mi je akcija samo taka, moram ići preko granice i sl. pa mi to trenutno nije opcija. Pa sam evo kupio kokos u lokalnom agro shopu i sa njim planiram da napunim potove do vrha. Kolega Sone1 savjetuje kokos na vrhu potova da bi se smanjili uvjeti za razmnožavanje gnatova pa hajd reko da probam jer mi je to najdostupnije trenutno.
 
03.10.2023
49
241
33
Update 28. dan - ušli smo u 5. tjedan ::listomahanje::

Svjetlo: 24/0 - 110W (4 x 6500K i 7 x 4000K) - razmak podignut na 40 cm nebi li se malo izdužile grane, od sutra su na 20/4 režimu.

Temperatura: 22-25 , ubacili smo jedan panel (50x50cm = 55W) podnog grijanja pod potove, podešeno na 23°stupnja. Ovaj mramor se pokazao kao dobro rješenje jer upija i zadržava dosta topline od samog svjetla, kada sam mjerio "osunčani" dio termometrom bilo je 27 stupnjeva, termostat je podešen na 23 stupnja i dok lampe rade nikako se ne pali grijač - vidjet ćemo od sutra kako će to biti tijekom noći.

Vlaga: 58-72 % - varira u ovom rasponu, nadam se da će doći odvlaživač u narednih 10 dana.

Zalijevanje: samo vodom - u srijedu svaka po 2l, danas FB - 3l, a BC samo 1l. Učim još kako ih zalijevati, čini se da BC pije manje vode, zemlja je bila kod njega dosta vlažnija, a pored toga nekakav je sav usukan od početka, a učinilo mi se da je kao malo živno jučer kad se prosušila zemlja, u svakom slučaju zalio sam ga samo malo i sad pratim situaciju kako će obje reagovati.

UPD 28. dan.jpg updt 28. dan.jpg

Izvadio sam one drvene okvire i nadopunio potove - hvala @Mravak . Na top feed al mixa poprašio sam dijatomejsku zemlju i onda nadopunio potove kokosovim substratom. Kokos se brzo suši što će nadam se gnatovima otežati razmnožavanje. Nisam imao druge "sigurne" zemlje da pravim mix sa kokosom i DZ kako mi je savjetovao Bizzzo za toop feed mix pa sam uradio sada ovako, valjda bude neke pomoći. Idući grow ću sigurno odmah na početku umiješati DZ u mix - Hvala @Bizzzo
DZ.jpg

@Ursus poslušao sam te za ove ziherice i hvala ti do neba, ovo je puno lakše i bolje nego sve moje ideje što sam imao za ovaj problem.

Zadovoljan sam kako ovo napreduje za sada, dobro su se zgusnule pa sam povećao razmak da se malo izduže i olakšaju mi vezanje. Za sada sam vezao ugl. samo glavni vrh i trudim se velike listove gurati ispod novih izdanaka. Novi izdanci guraju dobro i za par dana ću i njih malo privezati.


Auto Fresh Berry:
Ovo je moj favorit u boxu jer se generalno bolje nosi sa svim problemima, dosta se zgusnuo u zadnje vrijeme pa mu možda skinem par listova za par dana. Malo su novi izdanci pecnuti na vrhu, od čega bi to moglo biti i jel se meni čini ili će ova procvjetati uskoro? (Prva slika je iz boxa, ostale 4 van boxa)

pecpec.jpg FB 1.jpg FB 2.jpg FB 3.jpg FB 4.jpg

Auto Black Cookie:
Pokazao je i on spol i napreduje ali se i dalje buni na nešto uvija lišće i izgleda nekako frljavo, a ja ne znam prepoznati šta bi moglo biti problem pa još ne reagujem, ako može netko da me uputi na neke teme/literaturu ili podijeli svoje mišljenje bio bih zahvalan.Čitao sam na forumu ovaj vodič za bolesne biljke i ništa nisam uspio da povežem sa ovim. Lišće uvija od samog starta, možda mu je substrat jak pošto je i pojačan u dnu potova sa ovim Biosolid gnoivom, to je jedino što sam dodao u all mix na početku growa osim vode.

BC 1.jpg BC 2.jpg BC 3.jpg BC 4.jpg

Ne kužim ove spoilere kako funkcioniraju pa evo ovako na dnu teksta sastav gnoiva

Dušik (N) 5%
Fosfor (P₂O₅) 5,5%
Kalij (K₂O) 7%
Magnezij (MgO) 1,7%
Željezo (Fe) 1,1%
Cink (Zn) 0,18%
Mangan (Mn) 0,15%
Bor (B) 0,1%
Bakar (Cu) 0,07%
Molibden (Mo) 0,001%
Trichoderma (Trichoderma SPP) 10² UFC/g

Bacterias (Bacillus SP) 10³ UFC/g


Pozdrav svima. Živi i zdravi mi bili ::listomahanje::
 
Poslednja izmena:

Bizzzo

https://twitch.tv/vutraorg
Urednik
Moderator
11.02.2008
7.429
30.048
2.718
twitch.tv
Napisah ti da umiješaš zemlju skupa s tim gornjim slojem, medjutim i ovako će biti efektivna. Ja vise u smjeru da ti se ne vidi tako bijeli prah po vrhu jel.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Šteko
03.10.2023
49
241
33
Razumio sam ja tebe, idući grow ide DZ odma na početku u čitav mix. Nije ni ovde po vrhu, ova slika je samo da pokažem koliko DZ-a sam stavio, a preko DZ-a je onda dodan kokos za novi top feed. Nažalost, nisam se sjetio u tom momentu da mogu izvaditi malo zemlje iz potova da zamiješam sve kako si rekao, a neke druge zemlje nisam imao pa sam ostavio ovako u 3 sloja da ne dobijem beton samo od kokosa i DZ.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: goran641 and Bizzzo
03.10.2023
49
241
33
Pozdrav vutro, nadam se da ste mi dobri i veseli.
Zbog privatnih obaveza update malo kasni, a svašta nešto se izdešavalo u boxu. Potrudim se da dnevnik ne ispašta, pa da krenemo po redu.

5. tjedan

- 29. dan promijena režima svjetla na 20/4. Fotke 29. i 30 dan:
29 d bc.jpg 29 d fb.jpg 30 d bc.jpg 30 d fb.jpg


- 31. dan su dobile svaka po 5l l vode i dobro je procurilo dole. Stigao odvlaživač tako da je vlaga pod kontrolom - kreće se uglavnom oko 50%.
- 32. dan slike:
32 d box.jpg 32 d fb.jpg
- 34. dan izbacili smo 6500K sijalice i ubacili još 4000k - ukupna jačina 130W

6. tjedan

- 35. dan dobile svaka po 3l vode, a desio se i prvi krc.. :( malo sam se zanio prilikom LST-a i slomio glavnu granu na black cookie, pokušao sam sanirati trakom i navlačiti je žicom u kontra stranu, ostatala je živa ali još uvijek imamo rupu na stabljici i zbog toga je LST ispaštao neko vrijeme na toj grani pa je bila dvoetažna biljka. Fotke od 35. i 36. dana:


35 d bc (2).jpg 35 d bc (3).jpg 35 d bc (4).jpg 35 d bc (5).jpg



35 d fb (6).jpg 35 d fb (7).jpg 35 d fb (8).jpg 35 d fb cv.jpg 35 d fb (2).jpg 35 d fb.jpg
36 d guzvase.jpg 36 d.jpg

- 38. dan su dobile po jedan tretman šišanja, bilo je malo previše gužve pa smo malo pročistili put novim granama, kako su bile v an boxa usput smo skinuli toop fed kokosa, zagrabili malo zemlje od ispod i zamiješali sve sa dijatomejskom zemljom što smo trebali odmah uraditi. Na kraju tretamna svaka dobila po 3.5l vode sa molasom. To je bilo prvo zalijevanje da nije čista voda, dodao na 6l pola kašike molase da malo prehranim mikrobe. Medjutim čini se da nismo trebali dirati ništa i da nam je zemlja još uvijek prejaka, neki listovi su malo pecnuti u vrhovima ali ništa strašno. Po boji biljaka bih rekao da imaju dušika i više nego dovoljno.

- 39. dan fotke:

39 d (2).jpg 39 d.jpg




7. tjedan

- 42. dan dobile svaka po 3.5l vode, crkla jedna 4000k sijalica, pa smo ubacili 2 2700K - trenutna jačina 140W (12 4000K i 2 2700K). Internoda iznad loma na Black cookie je ojačala i izdužila se dovoljno, pa smo sada savili i taj vrh i malo raširili tu granu. Dodana i asto folija u box, a čini se da su biljke dobro podnjele prorjeđivanje. Ne znam jel ih zbog astro folije manje primjetim, al čini se da je puno manje gnatova nego ranije,otvorim box i ne leta ništa, al čini se da ova DZ radi u mom slučaju.


42 d (4).jpg 42 d bc.jpg 42 d fb.jpg 42 d.jpg 42 d bc (2).jpg


Osobno sam zadovoljan generalnim stanjem kako to ide za prvi put, ne znam kako se to vama čini koji imate nekog iskustva u ovome jer ja ne znam što očekivati i kako biljka u ovoj fazi treba da izgleda, al znam da imam kez od uha do uha svaki put kada povirim u box.

Zaboravio sam spomenuti temperaturu, generalno dnevna temperatura kreće se od 21-23 stupna u zadnje vrijeme je malo zahladilo pa je više oko 21, dok su noćne temperatura ranije bile oko 18.5-19.5, al sinoć je pala i do 17.5 stupnjeva. Potove grijem podnim grijanjem na 22-23 strupnja pa se nadam da nećemo imati neke lokove dok ne ubacimo neku grijalicu u sobu.
Za zalijevanje smo uhvatili nek interval srijeda - nedjelja, pa prema procjeni nekoj mijenjam količinu vode. Plan je još barem dva tjedna zalijevati samo vodom, pa onda ćemo vidjeti kako će se razvijati situacija i hoće li ogladniti.
 

Prilozi

  • 36 d fb.jpg
    36 d fb.jpg
    296,1 KB · Pregleda: 59
  • 36 d fb (2).jpg
    36 d fb (2).jpg
    223,2 KB · Pregleda: 62
  • 35 d 2 grl.jpg
    35 d 2 grl.jpg
    380,3 KB · Pregleda: 95
01.09.2022
25
53
13
Dobro to izgleda, boja im je prekrasna. Nemam ni ja baš previše iskustva, trenutno drugi grow ( isto automatik) . Gledao sam na opis na stranici di si uzeo sjemenke , piše 60 dana od sađenja.Malo kasne po meni, možda temperatura ? Vjerujem da će to bit sve super na kraju možda će im trebat malo duže, ali svakako ovim growom dobit ćeš vrijedno iskustvo za dalje.Slobodno sad već zalijevaj dok ne iscuri 2-3 dl pa ponovno kad skroz olakša pot. I ja bi potove malo dignuo da nisu cijele na podlozi. 3 čepa od soka , čisto da i od ispod zraka malo prolazi (više zraka za korjen).
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Šteko
03.10.2023
49
241
33
Ma to što oni kažu na stranici ja sam davno okačio mačku o rep. Kažu cca. 45- 55 dana cvjetanja, a puni životni ciklus 60 dana, a bome mi nisu procvjetale 5. a ni 15. dan. Ako malo bolje pogledaš stranicu vidit ćeš da za skoro svaki strain napišu slično, "dobar prinos, sočni plodovi i jako jednostavan za uzgoj, preporuča se početnicima.." Navodno uzimaju sjemena na veliko od drugih banaka i rade rebrending, tako da je lutrija šta ćeš dobit, al su zato pristupačni, ja sam ovo dobio na poklon, al planiram probati neke fotoperiodne od njih jer su mi najdostupniji za početak.

Meni se takodjer čini da malo kasne u usporedbi sa drugim dnevnicima, al to prepisujem nešto lošijim uvjetima (temperatura, režim svjetla, loš lst i sl.) i svom neiskustvu, al nadam se da će jedan dio biti gotov do praznika. Plan mi je neki da ih ostavim na ovom biosolid gnoivu da ga testiramo kakav je on sam, imam još dovoljno granula da dodam u top feed po potrebi.

Za ovu Fresh Berry bi rekao da fino cvjeta, ova Black Cookie kaska od početka al polako i ona fata ritam, čini se da joj je bila baš prejaka zemlja od starta i velika vlaga, pošto je malo živnula i upravila listove kada smo vlagu doveli pod kontrolu, a i ona je malo izrasla valjda da bolje podnese gnoivo u zemlji.
Nisam još uspio nabaviti adekvatne podloge pa zalijevam manje više da skoro procuri, a povremeno da procuri 1-2 dl. Nakon samog zalijevanja podignem biljke na mrežu tako da može iscuriti višak vode i da imaju zraka od ispod, al dan nakon ih spustim direkt na podlogu zbog samog grijanja. Nabavim neku grijalicu uskoro i vežem je za termostat, pa ćemo riješit i problem temperature. Par fotki od danas - 44. dan
 

Prilozi

  • 44d BC (2).jpg
    44d BC (2).jpg
    231,6 KB · Pregleda: 79
  • 44d BC.jpg
    44d BC.jpg
    330,2 KB · Pregleda: 52
  • 44d BC (3).jpg
    44d BC (3).jpg
    283,4 KB · Pregleda: 50
  • 44d FB.jpg
    44d FB.jpg
    358,6 KB · Pregleda: 72
  • 44d box.jpg
    44d box.jpg
    392,5 KB · Pregleda: 74
03.10.2023
49
241
33
Update

Pozdrav društvo, evo dogurali smo nekako i do 9. tjedna i još smo svi živi.

57. D BOX.jpg


Trudio sam se nekako da ih izvučem malo na visini sa podizanjem razmaka od panela i uvodjenjem jake bure 8-16 sati na dan, al nisam uspio ostale su i dalje nekakve male i patuljaste, al nema veze svakako je primarni cilj ovog growa stjecanje iskustva i unaprijedjenje opreme.

Zalijevanje samo vodom još uvijek jer mi se ne čine da su još gladne, a dobiju po 4-5 litara otprilike svako 4 dana - kada pot olakša.

Za prehranu nisam siguran šta da radim pa čekam neke konkretne znakove gladi ili deficita. Javljaju se neki malo žući listovi ali uglavnom na donjem dijelu gdje nema svjetla, takodjer ima oštećenja po nekim listovima ali mislim da su uglavnom fizička prilikom unošenja i iznošenja u box + baš sam ih šamarao burom par dana pa mislim da se malo i lišće jedno od drugo oštetilo.

Na FreshBerry na vrhovima imamo nekih žutih mrlja koje mi liče na nedostatak kalcija, al nekako ipak mislim da nije to pošto se još uvijek ne širi već sumnjam na nagrizanje od limunske kiseline ili sode jer sam jednu CO2 vrećicu našao na podu, a svukud okolo po boxu je bilo prosuto praška, pa kontam da je u padu zakačila biljku il nešto tako. Pošto su ranije davale znakove da imaju previše dušika mislio sam jel pametno da im uključim Top Max sada u cvjetanju da malo pogura cvjet,al sa druge strane htio bih i da vidimo šta može sam ovaj biosolid.

BC list 2.jpg BC list.jpg FB list.jpg FB list 3.jpg

Temperatura i vlaga: Bilo je malo skokova al jbg. Dnevna temperatura u proteklom periodu kretala se od 23-29 stupnjeva, trenutno je stabilna dnevna oko 24-25, dok je noćna padala do 19 stupnjeva, al nadam se da smo rješili i taj problem. Ukratko, pojačali smo panel i ubacili uljani radijator u sobu tako da je malo poskočila temperatura u boxu i naglo padala vlaga, a opet navečer bi nam naglo pala temperatura pa skočila vlaga i tako u krug.. takodjer je zbog mirisa dodan i DIY filter od aktivnog uglja koji je smanjio protok zraka u boxu, pa smo i to modifikovali i dodali još jedan WC vent da izvlači iz filtera pa sada imamo nešto stabilnije parametre.

Problem je bio i sa neadekvatnim termostatom, pa smo evo sada umjesto njega radijator vezali za tajmer tako da se pali samo kada je svjetlo ugašeno, budući da sada lampa sama grije dovoljno box.

Svjetlo: tijekom 7. tjedna smo spustili biljke na nekih 40 cm od panela, početkom 8. tjedna smo pojačali panel na ukupno 180W (12 4000K i 6 2700K), a početkom 9. tjedna smo primaknuli biljke opet na nekih 30cm . U vege su bile ugl. oko 30cm udaljenosti, jel bi sada u cvjetanju trebao malo smanjiti razmak i kada bi bilo vrijeme za pojačati panel na max - 250W?

Edit: Sorry ekipa, snaćete se nekako medju ovom zbrkom fotki, a čak sam se trudio da ih poredam kronološki. Da mi upload nije loš kako jest i da čitav post nisam pisao već dva puta jer sam slučajno vratio stranicu posložio bi ovo sada sve, al ajd ispoštujem naredni put zato sa videom.
 

Prilozi

  • 55 D BC grane.jpg
    55 D BC grane.jpg
    381,6 KB · Pregleda: 39
  • 55 D BC FLO.jpg
    55 D BC FLO.jpg
    490,7 KB · Pregleda: 40
  • 55 D BC all.jpg
    55 D BC all.jpg
    621,3 KB · Pregleda: 36
  • 55 D BC 3.jpg
    55 D BC 3.jpg
    326,9 KB · Pregleda: 37
  • 55 D BC 2.jpg
    55 D BC 2.jpg
    552,7 KB · Pregleda: 32
  • 55 D BC .jpg
    55 D BC .jpg
    604,2 KB · Pregleda: 34
  • 54 D FB.jpg
    54 D FB.jpg
    278,6 KB · Pregleda: 29
  • 55 D BC.jpg
    55 D BC.jpg
    474,6 KB · Pregleda: 27
  • 55 D BOX 2.jpg
    55 D BOX 2.jpg
    600 KB · Pregleda: 25
  • 55 D box.jpg
    55 D box.jpg
    616,2 KB · Pregleda: 25
  • 55 D FB.jpg
    55 D FB.jpg
    490,8 KB · Pregleda: 26
  • 54 D FB .jpg
    54 D FB .jpg
    315,7 KB · Pregleda: 30
  • 48 D FB.jpg
    48 D FB.jpg
    381,1 KB · Pregleda: 31
  • 47 D FB (2).jpg
    47 D FB (2).jpg
    327,1 KB · Pregleda: 29
  • 47 D FB (3).jpg
    47 D FB (3).jpg
    321,1 KB · Pregleda: 24
  • 47 D FB (4).jpg
    47 D FB (4).jpg
    495,8 KB · Pregleda: 19
  • 47 D FB.jpg
    47 D FB.jpg
    664,2 KB · Pregleda: 19
  • 48 D BOX.jpg
    48 D BOX.jpg
    632,3 KB · Pregleda: 18
  • 48 D FB .jpg
    48 D FB .jpg
    585,1 KB · Pregleda: 21
  • 48 D FB 03.jpg
    48 D FB 03.jpg
    351,8 KB · Pregleda: 25
  • 48 D FB 04.jpg
    48 D FB 04.jpg
    662,9 KB · Pregleda: 22
  • 48 D FB 05.jpg
    48 D FB 05.jpg
    619,1 KB · Pregleda: 26
  • 48 D FB.jpg
    48 D FB.jpg
    381,1 KB · Pregleda: 27
  • 48 D BOX.jpg
    48 D BOX.jpg
    632,3 KB · Pregleda: 25
  • 48 D FB .jpg
    48 D FB .jpg
    585,1 KB · Pregleda: 22
  • 48 D FB 03.jpg
    48 D FB 03.jpg
    351,8 KB · Pregleda: 29
  • 48 D FB 04.jpg
    48 D FB 04.jpg
    662,9 KB · Pregleda: 32
  • 48 D FB 05.jpg
    48 D FB 05.jpg
    619,1 KB · Pregleda: 38
  • 46 d.jpg
    46 d.jpg
    588,6 KB · Pregleda: 59
Poslednja izmena:

Infinity

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
21.03.2019
1.770
10.140
358
Počni hraniti, PK traže. Ti svjetli vrhovi lišća su od gladi, a i crvenilo na peteljkama može biti indikator gladi. A nisi ni hranio, u ovoj fazi je to neophodno. Čak i sporost biljki se može pripisati slabom hranjenju. Sreća pa ih jako zaljevaš, nisu ti presušile ni jednom, pa nema žutila. Nahrani i vidjet ćeš exploziju cvjetanja:).
Znam da je sve konfuzno, nemaš dovoljno iskustva, s vremenom će sve sjest na svoje. Nemoj se bojati hranjenja, boj se jakih doza.
 

Mravak

Aktivan Član
Poznanik Foruma
19.05.2020
462
2.567
143
space
Cini mi se da ih ne zaljevas dovoljno cesto... Ova gnojiva kao i druga organska ovise o kolicini bakterija u tlu.. Ako im je supstrat pre suh nema ni bakterija. Dodaj im topfeedom jos gnojiva i pokusaj cesce zaljevati...da ti je razmak 2-3 dana max