LED Prvi Grow - 2 automatika - DIY BOX 80x80 + DIY e27 LED PANEL 250W

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
03.10.2023
49
241
33
Prije svega pozdrav svima i hvala što postojite. Prije nekih 10 godina sam bio član foruma i imao neki outdoor u pokušaju nakon čega sam skontao da jednostavno nemam uvjete za to, stavio ideju da uzgajam sam sa strane i nastavio kupovat vutru,iako mi se ta ideja da podržavam mafiju gadila još od prvog pročitanog posta na forumu davne 2013.
Konačno, ove godine su se posložile neke stvari, dobio 4 sjemenke automata na poklon što me motiviralo dalje da "sklepam" sebi neki box za početak i krenem sa učenjem kroz praksu i nadam se pomoć iskusnijih članova foruma.


Ono čime raspolažem i šta sam naumio:


DIY BOX
Dimenzije 88x88x200 cm, a sklepao sam ga od trenutno meni dostupnih materijala - drvene letvice 4x4 cm i obložio ceradom i ivericom. Trenutno propušta svjetlo, ali planiram nekada dodati foliju unutra i možda stiropor ako bi bilo problema sa hladnoćom.

1. BOX_PHOTO.jpg

SVJETLO
DIY e27 LED PANEL | dimenzija: 70x70 | ukupno 25 grla (5x5) | Razmak 15 cm od grla | Osram 10w sijalice.

Trenutno smo na 50W tj. 5 sijalica (4 x 6500K i 1 x 4000K) , a trenutni razmak je 30-32 cm od biljaka.

Napomena: Panel je fiksni kako bi dobio što više na visini, a potove spuštam i tako regulišem visinu.

VENTILACIJA:
- Ispuh: Ventilator za kupaonicu fi 120, kapaciteta 150 m3/h te sam mu dodao neki dimmer koji sam kući imao i po potrebi ga malo stišam navečer da što manje pada temperatura u boxu. Dimer nije baš odgovarajući i zuji ako se puno smanji, a vidim i ventilator da se malo pati, al oboje sam imao već kući pa sam to iskoristio za početak.
- Upuh je pasivni - rupa na dnu boxa.
- Unutar boxa trenutno imam 3 PC venta koji pušu po biljkama i cirkuliraju zrak, poslije ćemo dodati još po potrebi.
- Filter nemam, još nismo došli do toga. Planiram da napravim filter od aktivnog uglja u obliku neke kutije koja će imati ladice za ugalj (nešto poput košnice za pčele) ,a u tu kutiju ugradio bi još jedan ventilator kupaonice kao na ispuhu iz boxa kojeg bi palio po potrebi.

Ventilacija mi je generalno najveća boljka ovde, nisam predvidio na vrijeme neke probleme pa ću sada morati biti malo kreativan da to riješim. Dakle, box se nalazi u potkrovlju u jako maloj sobi i nemam baš mogućnost da probijem rupu u zidu i izbijem cijev za ventilaciju vani. Trenutno su biljke male, malo se zalijevaju i nemam problem sa vlagom, al pitanje je vremena kada će se pojavit. Razmišljam da idem na opciju odvlaživača zraka (ako da, koji i koliki) i koristim ga upaljenog ili da nekako prepravljamo prozor i kroz njega proguramo cijev vani.

ZEMLJA:
- Biobizz All Mix

GNOJIVA I DODACI:
- Biosolid Autoflowering (Bio Technology) - Budala naručio gnoivo koje nitko živ ne koristi, al eto svidilo mi se što je sporoopuštajuće i naručim ga, nakon toga skontam da ovde nema baš iskustva sa njim.

- Biobizz: Bio Grow, Bio Bloom, Top Max + Cal Mag (Naručeno, stiže za 10ak dana).
biosolid-autoflowering_0.jpg


POTOVI I PRIPREMA:
- Pro Pot od 20L, stalo cca. 25l zemlje i ostalo još prostora,

Odlučio sam se za ove potove kako bi malo ubrzao sušenje zemlje i korjenu dao više zraka budući da radim grow na jesen/zimu.
U dnu pota - prvih 10l zemlje koje sam dodao sam pojačao sa ovim gore spomenutim gnoivom, samo sam ja stavio 70% preporučene doze jer je gnoivo inače po uputama za light supstrate. Na to sam stavio gore "obični" Biobizz Light Mix da ne bude jaka zemlja za mlade biljke. Iskreno se nadam da nisam zeznuo šta sa ovim neprovjerenim gnoivom, vidit ćemo.

garden_highpro_-_propot_1.jpg

VODA: Koristim vodu sa česme ali kod mene je bunar, veliki ručno kopani i voda ide preko hidrofora u kuću. Za svako zalijevanje pustim na vanjskoj česmi(najbliža hidroforu) da vodu par minuta (da se pumpa upali-ugasi jedno 3-4 puta) i tek onda naspem u posude za zalijevanje kako bi usuo što "svježiju" vodu. Voda nema klor i navodno se radi o "podzemnim" vodama,a ne o lokalnoj rijeci. Nemam PH metar, radim na tome da ga negdje posudim i izmjerim PH vode da vidim sa čime raspolažemo.

TRENING: Iskreno još nemam pojma sta cu da radim sa njima, neka prva ideja je bila da na jednoj radim LST, a drugu da pustim da raste prirodno nebi li joj tako smanjio vegetaciju, ako ikako može da završi do kraja godine. Vidit ćemo u narednom periodu kako će se razvijati stvari i što ćete mi vi preporučit.

SJEMENKE:
1 x Auto Black Cookie (By Seeds Mafia)
1 x Auto Fresh Berry (By Seeds Mafia)
IMG_20231003_215241.jpg

KLIJANJE I START:
3.10. sjemenke potopljene u čaj od kamilice na 12h
4.10. prebačene u vatu, nakon 1 dan provirila je klica
6.10. klica je bila već dosta velika da ih prebacim u zemlju
8.10. biljke provirile iz zemlje
IMG_20231008_180750.jpg

PRVIH 10 DANA ŽIVOTA:
REŽIM SVJETLA: 24:0
TEMPERATURA: 20-26 (min-max u ovom prvom periodu)
VLAGA: 40% - 60% je bila vlaga u ovih prvih 10 dana, dalje ću navoditi detaljno kako bude odmicao dnevnik.

Prva 4 dana života bile su beskućnici, držao sam potove u sobi ili u nedovršenom boxu, a iznad svake biljke po samo jednu sijalicu, što je rezultiralo izduživanjem u prva 3-4 dana. Nespretno podešavajući razmak ispadne mi sijalica i padne drito na Black Cookie, on od početka namreškane i uvijene listove, u startu se više izdužio i nekako mi se čini da ima čudnu boju, kako da ima neko žutilo. Rekli su mi da je to normalno za početak, pa vidit ćemo kako će se razviti do kraja ovog tjedna.
IMG_20231010_135945.jpg IMG_20231011_195810.jpg IMG_20231012_192025.jpg IMG_20231012_192032.jpg


Prvih dana sam zalijevao pomalo, dodavao vodu kašikicom, sačekao sam da se isuši zemlja 2 dana i jučer prvi put ozbiljno zalio - svaka po 1l vode.

Danas im je 10. dan života i ovako to izgleda:

10. dan BC 2.jpg 10. dan BC.jpg IMG_20231018_172057.jpg IMG_20231018_172102.jpg
 
Poslednja izmena:

Vutra Samotnjak

VenloNL
Poznanik Foruma
07.06.2010
8.479
43.596
2.598
Ventilacija mi je generalno najveća boljka
Ma nije. No sikiriki. Mali prostor je idealan za uzgoj. Lako se grije,lako se odvlažuje.Kupi si odvlaživač ako bude potrebno.
Biljkice izgledaju taman kako treba za 10 dana. Oko 25 dana ,kad se malo slegne zemlja,nadodaš par šaka.
Nemoj samo pretjerivati sa zalijevanjem .
Dobar start.Sretno.
 
03.10.2023
49
241
33
Hvala svima :)

Dodao sam 2 DIY Co2 vrećice (30g sode + 30g limuntosa) u box. Gore sam zaboravio spomenuti da imam i dogrijavanje boxa preko noći kada vanjske temperature padnu u obliku obične sijalice od 100W. Na rupu za pasivni upuh sam stavio komad željeznog profila i na njega stavio sijalicu, ne kažem da je isplativ sistem, al za sada radi poso dok ne napravim nešto konkretno. Sijalica prenosi toplinu na željezo, a sav zrak koji ulazi u box prolazi kroz toplo željezo i preko vrele sijalice, čini se da tako dobijem 1-2 stupnja više u samom boxu.

IMG_20231017_133036.jpg

@Vutra Samotnjak koji ovlaživač bi preporučio, soba mi ima ukupno 11.7 m3, a od toga otpadne 1.54 m3 na sami box, a imam tu i neku fotelju i stol tako da je preostali zračni prostor tu možda i manji od 10 m3. Može li u tom slučaju da pomogne neki jeftini mini odvlaživač zraka cca. 500 ml/24h i spremnikom od 1-2 L ?

Što se tiče zalijevanja, čitao sam dosta o tome, al opet ništa ne znam jer se radi o subjektivnom osjećaju i trebat će malo vremena da se to provali. Kada sam zalio zadnji put zemlja je po površini bila suha ko barut, al na 3-4 cm u dubini je bilo vlage pa sam procijenio da je to OK. Namjerno sam zalio sa malo "više" vode kako bi aktivirao zemlju, čak mi se učinilo da je 1l premalo za to jer su potovi od 20+ litara, al činjenica da je previše vode najčešći problem početnika brzo me razuvjerila da ne roknem još po 1l
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Ivan78

Vutra Samotnjak

VenloNL
Poznanik Foruma
07.06.2010
8.479
43.596
2.598
Ti manji ti ne vrijede. Ciljaj cjenovni razred 150€ pa na više.Staviš na automatski 50% vlagu , i prst u uho.
Grijanje tog sobička,uljni radijator.
Onda možeš zaokružiti priču i baciti se na uzgoj.
Trebao bi im omogućiti od 20°C-25°C. 40-50% vlagu u cvjetanju. U vegetaciji ne smeta viša.
Auto sorte ako im pružiš dobe uvjete rastu kao ludi.
 
03.10.2023
49
241
33
15. dan
Svjetlo 24:0
Temperatura: 24-25 °C
Vlaga: 60-68%

Panel pojačan za 2 x 10w 4000 K, trenutno radi na 70W (4x6500K i 3x 4000K) - malo su bile previše nagnute prema sredini panela, pa sam dodao još 2 sijalice da raširim spektar i podigao sam udaljenost sa 30 na 40 cm.

Još ih nisam zalijevao, zemlja je na dodir suha, tek na 3-4 cm dubine osjetim vlagu, ali ne izgledaju mi baš žedne pa ću ih zaliti sutra.

Čini se da dobro napreduju, Fresb Berry mi izgleda baš zdravo:
15. dan FB.jpg


Ovaj Black Cookie od početka pokazuje neke žute fleke i deformacije sa uvrnutim listovima, ne znam jel bi se trebao brinuti i gdje tražiti uzrok problema?
15. dan BC.jpg

Bio je malo blizu ventilatoru, sada sam ga odmaknuo, jel to može biti razlog da se listovi uvrnu ovako ili možda Co2 vrećice koje su dodane prije par dana?
 
03.10.2023
49
241
33
Prije da je vent. Vrecica napravi zutu fleku ako je preblizu biljke.
Nadam se da je vent, nisam povirivao 2 dana jer nisam bio kući i malo su izrasle pa je ova došla baš na jak udar vjetra, ali imam i žute fleke po listovima:

zutilo.jpg

Čini se da se žutilo ne širi već povlači lagano, barem ova fleka na lijevoj slici je jučer bila dosta izražajnija. Ova biljka mi od početka pokazuje neke deformacije, žute pjegice po listovima i mreškanje listova, nadam se da je neka genetska modifikacija i da će se povući uskoro.
 
03.10.2023
49
241
33
Pratit ću kako će se odvijati situacija kroz par dana pa ćemo vidjeti. Sijalica je ugašena ima 4-5 dana već kako je otoplilo. Pronaći ću uskoro drugo rješenje za dogrijavanje, ovo svakako nije isplativo.
 
01.09.2022
25
53
13
Svaka čast super izgleda. Ovu žarulju za dogrijavanje ,ja vi je ubacio u neku limenu konzervu tipa od nes kave pa stavio u box. Žarulja grije lim a on ne probija svjetlo.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Šteko

RAOZA.

KEEP IT ORGANICS
Poznanik Foruma
12.02.2017
885
4.544
163
Thiaoouba Prophecy
obložio ceradom
Nekako mi ta cerada kao da propušta svjetlost... Nadam se da ćeš to uskoro riješit sa nekom folijom. Meni je Hamer papir riješio taj problem ali svakako uzmi foliju imaš crno-bijela polivinil folija nije skupa..

Ne bi se zezao sa tom sijalicom, dobra opcija su grijači kabel za terarijum...
Ako baš moraš tu sijalicu stavi na upuh neki pc vent i približi tu sijalicu da vent ubacuje tu toplotu kroz upuh mislim da bi bilo efikasnije. Nadam se da imaš light trap na upuhu da ne prolazi svjetlost od te sijalice unutar boxa također i na ispuh pošto nisi još stavio filter...
Jer biljka kad je na spavanju treba joj potpuni mrak u cvjetanju curenje svjetla bi moglo značiti hermić.

Tebi je box na tavanu vjerovatno ga tokom zime nećeš grijat i ložiti ali kada u kasnu jesen i zimu uđeš bit će još hladnije tako da ćeš svakako morat uraditi izolaciju na boxu onda dobra opcija bi bila neka mini grijalica u box ubaciti.
 
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reactions: Šteko

Mravak

Aktivan Član
Poznanik Foruma
19.05.2020
462
2.567
143
space
Sretno, da se upisem :rasta: btw koristio sam ja biosolid gnojiva i koristit cu ih i sada ali u odvojenim pakiranjima n/p/k/calmag.... Ove mixeve nisam probao ali slobodno dodaj po uputama

Edit: necu da kvarim raspolozenje.. Ali ove preko 4000k (u led e27varijanti) meni se nisu pokazale narucito korisnim... Tj biljke su cudno rasle dok su te hladne boje bile prisutne...
 
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reactions: sone1 and Šteko
03.10.2023
49
241
33
@deus pojačao sam na 110, hvala puno :)

@Ursus hvala ti, odustao sam od te žarulje, trenutno su OK temperature, a kasnije ćemo vidjeti možda podno grijanje za potove.

@RAOZA. Ma šta propušta, box svjetli ko betlehem iz vana, al trenutno ih držim još na 24-0 dok ne riješim grijanje i foliju.
Sijalica je i bila na upuhu. Za grijenje ćemo vidjeti kroz naredna 2 tjedna. Možda ću grijati čitavu sobu, ako je malo izoliram stiroporom neće bit nikakav problem, a možda ubacim samo neko grijanje u box, podno ili grijač za reptile.

@Mravak pojačavam lagano ove 4000K, već ih je skoro duplo više nego 6500K koje planiram izbaciti u cvjetanju. Nek nisam jedini sa ovim biosolid gnoivom. Ja sam ga umješao sa zemljom prije sadnje, po uputi ide u light substrat, a ja sam imao all mix pa sam dodao 70% preporučene doze u donju polovicu potova nekih 10-15 l zemlje. Jesi ti poslije zalijevao čitav grow samo vodom ili bi kombinirao i neka tečna gnoiva uz biosolid?
 

Mravak

Aktivan Član
Poznanik Foruma
19.05.2020
462
2.567
143
space
Samo voda ...ja sam uzeo od njih i onaj mix biolife prah koji dodas jednom na tjedan ako vidis da su malo usporile, granule stavljaj ubuduce kao topfeed u gornji sloj zemlje... A kako se radi o allmixu i jos si dodao ovo.. Samo voda sljedecih 30dana najmanje.... I vezanje :rasta:

Edit: vidim da si stedljiv s vodom... Nemoj da se zemlja presusi kao barut a nemoj ni da je mokra tjedan dana.... Treba toliko zalit da mozes ponovit za dva tri dana opet. Sad ti treba vlage da bakterije i gljive odrade posao i naprave hranu za biljku.
 
Poslednja izmena:
03.10.2023
49
241
33
@Mravak već sam dobio kritike na raču vode, lekcija je valjda naučena hh. Jbg. Nisam najbolje protumačio neke stvari, a strah me bilo da ne utopim korijen. Dobile su utorak po 2l vode i danas tek prvi put da procuri svaka po cca. 5l vode. Trudit ću se sada uhvatiti neki normalan tempo. Za gnoivo neću onda dirati ništa još barem 30 dana, onda ćemo vidjeti imam još granula za dodati po vrhu ili biobizz tečna gnoiva. CalMag nemam, za sada se ne bune, po potrebi ga nabavim. Sutra ulaze u 4. tjedan pa ide update sa fotkama.