Recycle Bin - tema za postove kojima nije mesto u drugim temama

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.264
35.805
2.698
Weed California USA
ja sam cijeli razgovor prebacio na yard jer zatrpavamo zavrseni dnevnik sa objasnjenjima sto je to "obicna zemlja" i "organska". kao da postoji neobicna ili anorganska zemlja i jesu li enzimi organsko gnojivo.
 

hazeri

.
Banovan
25.01.2016
7.664
34.464
2.598
Stipe...druze,ti me mozes javno izvrjedati,ja se nebi ljutio:respect::thumb::thumb::thumb:
Imas pravo,treba i koju knjigu procitati,a ne samo jubitone sa biljkama ispod 10 000w:)
 

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.264
35.805
2.698
Weed California USA
ma nema potrebe vrijedjati :)
@Hardcore
morat ces prvo shvatit sto znace odredjeni termini da bi shvatio sve ostalo. nije uopce komplicirano.

Ako je nesto organsko(zemlja ili gnojivo u ovom slucaju), znaci da ima ugljika u sebi. Biljke ne mogu koristiti organsku hranu, vec uz pomoc enzima, bakterija i gljivica u zemlji (i pomocu korijena) unose anorganske soli(dusicne, fosforne i kalijeve soli)/makronutrijente koji su nusprodukt raspadanja organske mase u zemlji. Mikronutrijente cemo preskocit u ovoj prici.
Mineralna gnojiva nemaju nista organskog u sebi, vec sadze vec preradjene soli (NPK) koje biljka direkt unosi bes prethodnog cekanja da zemlja rastavi organsku masu na NPK.
Mineralna gnojiva mogu biti dobivena na vise nacina i razlikuju se po kvaliteti. Kao industrijski nusprodukt, sintetiziranjem ili izdvajanjem iz organske materije. Mozda jos koji nacin.... ne znam napamet.

Organska zemlja znaci da je supstrat/mjesavina/zemlja napravljena bez dodataka mineralnog/umjetno dobivenog gnojiva.
Ne postoji obicna ili neobicna zemlja. Zemlja je samo naziv za mjesavinu svega i svacega sto u konacnici sluzi biljci kao pohrana vode i hrane.

Gljivice u aditivima ne mogu bit nista drugo nego organske posto su zive. (sve sto je zivo ili je bilo zivo je organsko jer sadzi ugljik)
 

Zlochika

Aktivan Član
26.08.2016
309
796
93
koji su to cobovi da se promovira napajanje sa pc psu?
Ne promoviše se napajanje sa PC PSU, već je sam COB napravljen da radi na 12-14V, postavio sam već link jednom al hajde opet.
http://www.ebay.com/itm/DC12V-50W-C...179751?hash=item3aeb52de27:g:BgIAAOSwF6dZcZci
Power :50W
Holder:high quality red copper holder
Current: 3750mA
Voltage: DC12-14V
Color ratio:full spectrum 380nm-840nm
Lifespan:50000h
Application:All stage

Prema specifikaciji, na 12V bi bio malo "underdriven"
A pošto troši 3750mA, prosečan PC PSU bi, prema mojoj proceni, "ladno" gurao 4 kom.

EDIT: A jel uvek ja moram da se svađam sa ženom, pošto sam uvek voljan da eksperimentišem ;)
Mislim, nije neka cifra da se naruči... ali... što uvek ja...
 

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.264
35.805
2.698
Weed California USA
već je sam COB napravljen da radi na 12-14V
forward voltage range mu je 12-14V
Ajmo ispocetka.
Voltaza kod ledice je nesto manje bitna jer led nije voltage driven component, vec current driven.
A pošto troši 3750mA
Ne trosi nego toliko, nego toliko struje bi maksimalno mogla proc kroz to govno od ledice.

Ledici nema sto limitirati struju(u amperima) ako ti ne limitiras sa napajanjem jer ce struja i napon inace oscilirati promjenom temperature i jos nekih pizdarija. Kad bi ta ledica imala svoj datasheet kao kvalitetne ledice, vidio bi sto se sve desava promjenom napona, struje i temperature ako ubacis u ohmov zakon.
Neko vrijeme bi to moglo mozda funkcionirati jer ta hrpa ledica u cobu ima neki svoj unutarnji otpor al vjerojatno kratko i sa losom disipacijom topline/iskoristivoscu....ako uopce mozemo pricat o iskoristivosti sa kineskim ledicama za $2.

Takodjer bi svaki cob morao biti limitiran zasebno.

Zar se nikada ne pitate zbog cega netko potrosi 100€ za 1x60w cob i driver, ako moze to "isto" kupiti za 2€ + stari PSU za 5€.
Po toj logici ja kupim novi pc psu 600w za 20€ i 10 ovih ledica za 20 € i za ukupno 40€ imam 500w led panel?

Moze se slozit uz malo kemijanja i preko psu sa kineskim ledom al ja i dalje tvrdim da je to glupo, neisplativo i neozbiljno za bilo kakve normalne rezultate.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: skitara

1310

Aktivan Član
Banovan
14.04.2014
3.800
15.245
398
@Stipe zašto ne priznaš adrijev rad sa PC napajanjem, bournovim regulatorom (ćovječe ,štela se V i mA još ti tri ledice pomažu) sa cree xhp 50 ( 7-8 e)kom. savršeno. temp panela u zatvorenom boksu sa 12 ledica je samo 4 stupnja viša od sobne a 2 stupnja viša od living rooma za biljku i taj odnos se ne mjenja:D
momentalno štopam vegu durbanke, na 10.8 V i 350mA a biljka je na 22-20 cm od panela!!! Štelam po data grafu.
panel nema mane, mala potrošnja, napajanje još tjera 2 kom 24v i 5 kom.12v ventiča (potpuno nepotrebnih jer bi boks radio i samo sa jednim 24v sunonom isto tako dobro)
 

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.264
35.805
2.698
Weed California USA
@Stipe zašto ne priznaš adrijev rad sa PC napajanjem, bournovim regulatorom (ćovječe ,štela se V i mA još ti tri ledice pomažu
Moze se slozit uz malo kemijanja

Ne pricamo o regulatorima, vec o spajanju cob-a direkt na 12V PSU jer vecina ljudi procita 12V na datasheet-u led-a i to im je jedina relevantna informacija i ne bi htio da opet spale ledice ili da spoje neke kvalitetnije ledice direkt na psu.

2 kom 24v i 5 kom.12v ventiča
7 ventilatora? :D jel ti uzgajas ventilatore ili biljke ? :D
 

1310

Aktivan Član
Banovan
14.04.2014
3.800
15.245
398
aha, puko na ventiče. u projektu je staklo ispod ledica ako če se pokazati potreba za mistom zimi uz centralno a onda i još jedan ventič,aksijalni za hlađenje ledica i panela odozdo:)
PC napajanje i bournovi regulatori je genijalna ideja (bourn je relativno nova stvar,3 godine, služi za regulaciju lasera,izrazito točan dakle. mislim da je 8 e kom. ovakav kao kod mene a ima i drugih, za 3w ledice:thumb:)
Za diy panel bourn je in a drajver aut. meni je zapravo čudno da ind. špije još nisu ukrale ideju kao i za vutrometar.
 
16.05.2016
12
7
3
49
biljke podbacile sa rastom a najviše me brine vremenska prognoza, jutra hladna, oblačno... nisam obišao sajt 20 dana, nisam bio tu, kad sam se vratio vidim da su jednu napale biljne vaši, to sam rešio ispiranjem biljke tečnim sapunom i vodom, za sad nema novih napasti. na drugom mi se pojavile stonoge, ručkaju :mad: njih sam ručno odstranio pa mi se pojavi po jedna na 3-4 dana. jutros ponovo obišao sajt i evo par slika:
gw0wkc
gw0x33
gw0xjf
gw0xv6
gw0yak
gw0yox
sa cvetanjem su počele 19.8. pa ću ih pratiti. Kao što sam već rekao brine me vreme koje će biti sve hladnije. neki mi savetuju da im stavljam crnu kesu preko tokom dana i tako držim 3-4 sata svaki dan kako bih ubrzao cvetanj ali ne znam je li to ispravno? Ako može neki savet
https://prnt.sc/gw0x33 https://prnt.sc/gw0xjf https://prnt.sc/gw0xv6 https://prnt.sc/gw0yakhttps://prnt.sc/gw0yox
 

Zlochika

Aktivan Član
26.08.2016
309
796
93
Moze se slozit uz malo kemijanja i preko psu sa kineskim ledom al ja i dalje tvrdim da je to glupo, neisplativo i neozbiljno za bilo kakve normalne rezultate.
Složićemo se da se ne slažemo...

U mojoj prošlogodišnjoj temi
Auto Blueberry Houseplant seeds, DIY LED - 90W (60W real), PC box - karton kutija
složio sam (na opšte zgražavanje svih) PC box u kartonskoj kutiji od PC-ja, sa PC PSU i jednim CC/CV regulatorom gurao 10 kom. 3W full spectrum + 10 kom. kombinacije 3W deep red i royal blue.
I to je na udaljenosti od 20cm gorelo mladu biljku (LED burn je bio tako očigledan).

Šemu povezivanja sam postavio u temi
PC PSU + 30x3W full spectrum - Kako povezati?

Dakle i "govna od kineskog LED-a", koja po "defaultu" ne valjaju ništa, vidi... hoće da izgore biljku.
A moj 80x3w full spectrum panel na... bože... bože... aluminijumskim profilima za gips (koji se pasivno hladio i ukupno koštao, khm... khm...) je verifikovan u test grow-u (ima tema i za to).
DIY LED panel, 4*10X3W

Takođe se ne slažem da samo CREE + MEANWELL mogu da uzgoje biljke kako treba.
Ne sumnjam da je to najbolja kombinacija, ali... dajte ljudi... 99% nas ovde (valjda) gaji biljke isključivo sebe radi i gleda kako da prođe što jeftinije tj. da se dobije optimum uloženo/dobijeno.
Pa i @Pantagan napravi onomad box sa LED sijalicama, pa je postavio "domaći zadatak" i mnogima koji koriste HPS.

@Stipe Niko ti ne osporava tvoju stručnost, samo hajdemo malo da razmišljamo "outside the box".

A 4 komada 12V COB sam naručio, žrtvovao sam tih par dolara, pa ćemo videti kako se ponaša sa PC PSU.
Otvoriću temu kad budem počeo da eksperimentišem.
Sa te strane, molim da niko dalje ne komentariše nešto što nikada ranije u rukama nije imao niti priključio na napajanje.
 
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reactions: Shlaym

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.264
35.805
2.698
Weed California USA
Složićemo se da se ne slažemo...
... ili da pricamo o razlicitim stvarima. :D

Moja digresija je bila da se ne moze ili da nije pametno spajati cobove direkt na pc psu, vec da je potrebno koristiti led driver iliti cc/cc-cv driver. Sad ne razumijem sto mi zelite rec, posto i vi koristite led drivere i ne vidim da je itko spojio ista direkt na izvor napajanja.
Psu sa cc/cv driverom je nebitan u prici jer isto tako mozes i akumulator od auta spojit na driver i radit ce odlicno (sa led driverom)

gorelo mladu biljku
nisam primjetio da je light burn bio prisutan, ono bi reko da je nesto drugo....al nebitno trenutno. vidim da je led burn novija pojava opcenito.

Pa i @Pantagan napravi onomad box sa LED sijalicama
panta zna sta radi :D koristi led zarulje u kojima svaka ima integriran led driver i ok ledice. iako ni ta kombinacija nije bas ekonomicna jer svaki driver ima svojih gubitaka, pa ako imas 20 drivera umjesto 2, gubici su puno veci. Ako panel trosi 100w, bitno je je li trosi 1 ili 20W na grijanje i kolko jos ode na driver i koji je driver. Kod led-a je ista prica. Koliko wata ode u svjetlo a koliko u temperaturu.
Pantine zarulje/ledice i driver imaju certifikate sigurnosti, ispravnosti...rohs, ce, tűv, ul..... ne znam ni sam koji su sve da dobijes ono sto si kupio. ebay led, obcno toga nema i te brojke su obicno random napisane. o quality control da ne pricam.

Po tvojoj prici o 12-14v cob si mogo i svoje 3w chipove spojit direkt na pc psu bez regulatora. ili 5-6 komada u seriju pa na 12V ili 2-3 komada na 5V.... po tvome bi isto to super radilo i bilo undervoltage?! :) zbog cega si onda kupio cc-cv driver ako imas voltazu koju trebas. Ili za par lipa kupit npr diodu pa sa njome napraviti fine tuning napona. :D
...ak me shvacas o cemu pricam :D led driver postoji sa razlogom.

Takođe se ne slažem da samo CREE + MEANWELL mogu da uzgoje biljke kako treba.
nisam to ni rekao :D ima jos i citizen, philips, osram, sdk.... :D i nije mean well jedini, ima jos kvalitetnih drivera.
iskreno, nisam jos vidio jeftine kineske cobove a da su se pokazali ozbiljnima za neke growove. Naletio sam na dobre i lose, na oko identicni cipove. Probaj sa svojima dizat napon polako prema forward voltage pa vidi chipove unutra kako se pale. Idealno bi se svih 50 trebalo pocet palit/provodit u isto vrijeme, sto ubicno nije slucaj.

I dalje stojim iza svog posta, iako je mozda malo pre subjektivan. Za mene kartonski box nije ozbiljan grow niti bi cekao 3 mjeseca za 60g. Nemam nista protiv pc boxeva, dapace smatram da je teze uzgojit ganju u pc boxu nego u 120x120.
Ljudi su i na prozoru uzgojili i vise od toga, pa ni oni to ne smatraju ozbiljnim. Ulozeno, dobiveno..... ok. Nista osobno.
Ako se zna da led moze dat i preko 2g/w, onda mi se npr 0.8g/w i ne cini nesto spektakularno.... da ne pricam da se skida i puno manje od toga.Samo zato sto svijetli i daje neke rezultate, ne znaci da je isplativo, opcenito isplativo.

Ne pokusavam pametovat tu i solit vam pamet, cisto da ljudi koji se odluce na ebay grow, da znaju malo vise o tome sto rade a ne da mi svaka 2 tjedna uletavaju na pm sa pitanjima zbog cega mi pregaraju ledice ili pocnu blicat..... nakon vec hrpetine skurenih ledica.
Sva sreca pa su te ledice skoro pa besplatne pa nije steta....cak i naletis na relativno dobre chipove...... al ce se nac netko sa skupim chipovima koje ce htjet spojit na kikiriki zato sto pise "12v" :D

E da, ovo sto pricas za 220v cobove sa integriranim driverom. Titra jer nisu imali prostora stavit veci filter kondenzator. Da se na svakog zalemit novi veci kond i rijesio si problem titranja, iako ne smeta biljkama. A sad...kolko su kvalitetni, nemam pojma. Ako koriste iste chipove, onda je lutrija od chipa do chipa.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: 1310 and hazeri

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.264
35.805
2.698
Weed California USA
Kao sto rekoh, mozda sam malo pre subjektivan al meni led nema smisla ako sa hps-om imam bolje rezultate nego sa ledom, watt za watt. A znam da led moze puno bolje od hps-a.
Otisli mi u spam a krenuli sa amperima i regulatorima struje i napona :)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: 1310 and hazeri

Himalaya

.!. .!.
Urednik
Moderator
10.08.2012
6.675
35.012
2.598
11
Himalaya
www.vutra.org
Ja sam umoran od svega toga,vjeruj pun k vas je proslo ovim forumom sa svojim nekim idejama i vizijama! Neki nakon nekog vremena skuze a neki ne zele ili misle da znaju nesto bolje
 

hazeri

.
Banovan
25.01.2016
7.664
34.464
2.598
Evo izbrisao sam postove.Niti zelim niti mi se diskutira na takav nacin.