Vent + potenciometar = Molim Pomoc Elektricara!

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Smells

KOSC
Poznanik Foruma
12.10.2014
1.641
4.128
188
Špičkovina
Premotavanjem statora bi dobio na njemu nesto za regulaciju?

Dakle termostat za svjetlo moze,bez da se zapali kuća?:D

Kupio bi 2,za svaki vent jedan...

Hvala na info;)
 

Smells

KOSC
Poznanik Foruma
12.10.2014
1.641
4.128
188
Špičkovina
1 naravno da ne
2 moze ako je odgovarajuće snage,procitaj malo ovu temu, ljudi su već sve napisali
Pročitao sam sve od prve do zadnje stranice prije nego sam se javio...i ostao zbunjen od broja informacija...raznih opcija itd...:D

Uglavnom hvala,odem u shoping iduci tjedan.

Vent za ispuh mi je Boeing,a za upuh Airbus.
 
Poslednja izmena:

Smells

KOSC
Poznanik Foruma
12.10.2014
1.641
4.128
188
Špičkovina
Malo se bacio u istrazivanje,rijetko tko to ima u ponudi no našao sam ovo :

cca 350kn snaga 2.5 ampera...nije identičan kao na slici al tako izgleda,na tu foru.

To je kao potenciometar za kuhinjsku napu...

Dali je to dobar izbor? Potenciometar za svjetla neću uzimat,piše po netu da to nije pametno...on the safe side idem...a neznam dali je taj potenciometar bolji? Dali radi po nekom drugom principu? Ili je isto kao potenciometar za svjetla?

Na netu sam nasao info da se tu radi o "!

"JEDNOFAZNI TIRISTORSKI REGULATOR"


Našao ovo na netu :

when you use a triac type dimmer/fan controller you are constantly turning the fan on and off. triacs work by increasing the pause or off time during ac currents natural "off time" ac currently constantly reverses polarity, everytime this shift occurs a triac will increase the time on the line, or the amount of time no work is being done. the wider or more frequent this gap the slower/dimmer your light or fan will be.

whys this matter? well this constant on and off forces the motor to always "be on the capacitor" its always fighting a battle to stay spinning, as the triacs polarity shift/pausing seems to wreak havoc with the motors internal battle with polarity shift in the form of the motors timing.

what you got is two devices out of sync. this is where hum comes from and forces everything to work harder causing premature failure.

true voltage regulation... giving the fan a constant supply of good clean voltage will allow it to function exactly as it were designed. albeit at a slower pace. the motor will spin up, and stabilize at its current voltage.. it will be slow because the voltage is lowered, but it will be smooth and stable because it is operating at 60hz like it was designed. if you slow it down with a triac all you are doing is messing with the hz or frequency the fan operates at. that instability is what causes the hum.
Hvala!
 

Prilozi

  • cijevni-ventilator-systemair-k-165-slika-18159131.jpg
    cijevni-ventilator-systemair-k-165-slika-18159131.jpg
    10,5 KB · Pregleda: 33
Poslednja izmena:

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.540
298
Ako imaš gdje uzet to, uzmi. 350kn nije tako puno, a imaš baš za ventilator regulaciju.
Ovi za svjetla nisu baš sretno rješenje. Jeftino je, al na kraju vent nahebe. Provjereno :D
 

Smells

KOSC
Poznanik Foruma
12.10.2014
1.641
4.128
188
Špičkovina
Ako imaš gdje uzet to, uzmi. 350kn nije tako puno, a imaš baš za ventilator regulaciju.
Ovi za svjetla nisu baš sretno rješenje. Jeftino je, al na kraju vent nahebe. Provjereno :D
Znaš šta ja mislim,da je to isti drek taj za svjetlo i za vent...radi na istom principu,uglavnom loše za vent... :( barem po onom šta sam uspio pročitat na netu....

Ovo bi zapravo trebala biti prava stvar

http://www.amazon.com/Variac-Variable-Transformer-300va-Output/dp/B006NGI8VS
 

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.263
35.803
2.698
Weed California USA
potenciometar za svijetlo i vent nije isto niti rade na istom princpu. takodjer nisu ni svi ventilatori/motori isti. postoji cijela hrpa potenciometara od linearnih do logaritamskih i poteniometara snage ili brzine okretaja.

probao nedavno spojit bleibergovu turbinu na naponski potenciometar za svijetlo i nista se ne desava osim sto turbina zuji i trese se a ne vrti.
blauberg ima dobre potenciometre za malo novaca kod nas pa pogledajte.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Smells

mar1o

Aktivan Član
08.03.2012
262
133
43
Za PK 125 MES ti treba autoransformator - regulator izmjeničnog napona (variac) mogu se naci na oglasima (dosta su teski) Bolje rijesenje je kupiti ovakav regulator (5 brzina)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Smells

Smells

KOSC
Poznanik Foruma
12.10.2014
1.641
4.128
188
Špičkovina
Lagano odustajem od potenciometra za PK125 MES,mozda ga budem prodao pa uzeo Vents VK125un

Ali svakako cu uzet za ulazni vent aksijalni Vents VKO125 190m³/h

Mali vrag je čak i glasniji od PK125!
 

Smells

KOSC
Poznanik Foruma
12.10.2014
1.641
4.128
188
Špičkovina
Evo kolega nesto nasao u oglasu,hvala!

Sta kazete? To je regulator broja okretaja motora...jednofazni...

regulator-broja-okretaja-ventilatora-slika-39082541.jpg
 
Poslednja izmena:

Smells

KOSC
Poznanik Foruma
12.10.2014
1.641
4.128
188
Špičkovina
PK125 je ispuh,a ovaj od 16w je upuh zraka...

Ne citirati post ako je napisan zadnji na kojeg odgovaramo! MODERATOR
 
Poslednja izmena od urednika:

Avantura

kontrolor leta
Prijatelj Foruma
17.10.2008
3.867
2.556
228
Ma upuh ostavi pasivan, samo rupu. Ovaj "veliki" koliko zraka izbaci toliko če morati i uvuči a kako je ovaj od 16w slabiji nema ga logike stavljati.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Smells

Smells

KOSC
Poznanik Foruma
12.10.2014
1.641
4.128
188
Špičkovina
Budem nešto smislio,možda stavim 120mm PC vent da puše unutra "svježi" zrak...kad sve složim i najbitnije čujem kako radi,budem odlučio jel previše buke ili nije...

Uglavnom hvala svima,riješio sam "problem",našao nešto,naručio...eto,sad samo da dođe.
 

Smells

KOSC
Poznanik Foruma
12.10.2014
1.641
4.128
188
Špičkovina
Kužim,usisavat će zrak...samo treba ostavit otvorenu rupu boxa...u suprotnom bi se pretvorio u space bag vakumsku vrecicu:D Vidiš vidiš,čak nebi morao taj PC vent ni spajat na adapter:D