Virtuelna memorija na kompu

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

HighBadger

Aktivan Član
17.01.2011
205
74
28
30
To me *ebe od kad imam komp... i stalno mi se baguje sve zbog toga! A nemam pojma kako to da resim, googlam, nista mi nije jasno sta treba da radim... Treba nesto da ocistim, pobrisem, 'ebem li ga... A ne kapiram ni sta je tacno problem! Ni sta je koj K ta virtuelna memorija?!
Ko bude imao strpljenja da mi objasni lepo sta kako, jer sam stvarno debil za komp i te stvari, molim nek mi odgovori :icon_lol: Hvala vam svima u napred! :)
 

Casper Hero

Banned
Banovan
20.01.2012
171
37
0
46
Virtuelna memorija zna cesto da nervira korisnike jer zauzima jedan deo hard diska (pagefile.sys), a vecina korisnika smatra da ovaj fajl samo "krade prostor", a u stvari taj fajl je izuzetno koristan i treba malo vise znati o njemu. Pokusacu da uprostim objasnjavanje virtuelne memorije, jer se u stvari radi o radu kompjutera i njegovom adresiranju.

Kada je za rad neke aplikacije potrebno vise memorije, aplikacija nema direktan pristup tzv. "psihical" memoriji, vec koristi virtuelnu memoriju. Ova virtuelna memorija se smesta u pagefile.sys i odatle se poziva. To je najprostije objasnjenje koje mogu da napisem.

Optimizacija ove memorije utice na rad kompjutera i na njegovu brzinu. Pagefile.sys se isto tako zove swap. Optimizacija swap-a osigurava dovoljno RAM memorije za komunikaciju izmedju hard diska i RAM-a, tj. optimizacija swap memorije direktno utice na rad kompjutera i na njegovu brzinu.

Limit koriscenja memorije od strane aplikacija = RAM memorija kompjutera + maximum dozvoljene memorije u swap fajlu (Velicina swap fajla optimalno bi trebala da bude 1.5 puta veca od sistemske memorije).

Rucno podesavanje swap memorije (za iskusnije korisnike - rad u registriju)

* Start - run - regedt32.exe - enter

* Naci:Kod:
HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Memory Management


* Dupli klik na: PagingFiles
(pojavice se vrednost virtualne memorije, npr. C:\pagefile.sys 700 700)
Prvi deo (C:\pagefile.sys) je lokacija swap memorije, drugi broj (700) je minimalna velicina virtuelne memorije, a drugi broj (700) je maksimalna velicina swap memorije.

* Proverite da li su vrednosti virtuelne memorije korektne u skladu sa vasom memorijom - OK.

* Restartujte kompjuter

Automatsko podesavanje swap memorije (preporucujem)

Pored rucnog, normalno da postoji i automatsko podesavanje. Ovo podesavanje je brze, i lakse, pa ga i preporucujem. Sve sto treba da uradite je da skinete sledeci alat za optimizaciju memorije sa linka:
http://download.sysinternals.com/Files/PageDefrag.zip

Po preuzimanju programa, raspakujte alat i pokrenite Sistem file defragmenter (fajl pagedfrg.exe) i cekirajte opciju za defragmentizaciju pri startovanju racunara.




Ovim ste ukljucili automatsku defragmentizaciju swap memorije pri startovanju racunara, ona traje par sekundi, a sistem ce biti znatno brzi u radu nakon toga.
 

Sulundar

Ready to grow!
19.08.2010
582
194
63
109
stvarno si car...i kako sad da dodje???
sAng_hissyfit.gif


:lml_spam:
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.459
3.198
Bekaa Valley
klikne na link i dobije

This XML file does not appear to have any style information associated with it. The document tree is shown below.

OutOfRangeInputOne of the request inputs is out of range.
RequestId:d3e89c93-2f87-4a0f-b4cf-6c33301b5741
Time:2012-06-11T22:41:42.6835515Z


jazavice, potrazi nekog garisu da ti to naminca, i nek donese pljugu ;)
 

HighBadger

Aktivan Član
17.01.2011
205
74
28
30
Hahaha, ljudi, ako mi prsne komp nema me na forumu ondak ... :icon_lol: Nemojte da me zajebavate... hahah! Stvarno, ovo sto si mi rekao da skinem Casperu, ne radi..
This XML file does not appear to have any style information associated with it. The document tree is shown below.
OutOfRangeInputOne of the request inputs is out of range.
RequestId:32e5f135-f714-44fa-bd50-146cad083ff4
Time:2012-06-13T14:41:58.2793949Z
 

He-Man

√-1 <3 π
Urednik
Moderator
31.05.2009
1.569
1.432
188
Eternia
Al ga komplicirate bokte ccc :icon_lol:

Beđer
Imaš li XP ili Win7 ?

Uglavnom po defaultu je vjerovatno uključen page file, ako imaš više particija od diska onda je vjerovatno na C:
Prije nego kreneš brisati naokolo provjeri koliko je prostora dodjeljeno uopće i na koju lokaciju.


Znači odeš desni klik na My Computer > Properties > Advanced System Settings > Performance (Settings) > i tu imaš Advanced tab
Na tom tabu imaš na dnu Virtual Memory, klikneš Change i vidiš na koji disk/particiju je postavljeno i koliko je dodjeljeno MB.
Ako imaš 4gb RAM-a i ne koristiš komp toliko zahtjevno da ti puni totalno RAM, onda možeš i isključiti page file.
Ali najbolje je ostaviti da Win automatski podešava. Jedino što možeš za "bolje performanse" je staviti da dodjeljuje page file
na hard disk na kojem ti nije Windows, ... jel; u slučaju da imaš više zasebnih diskova(ne particija) u računalu.

Kad si to sve lijepo pregledala, ako imaš samo jedan disk i na njemu je page file, onda vidi koliko imaš slobodnog prostora na tom disku,
Jer trebala bi praktički imati slobodnog prostora koliko page file uzima (obično oko 3.5GB), pa ako nemaš slobodnog onda pobriši nešto.
Ili kupi novi HDD od 1TB, oko 70€ su sada čini mi se, full jeftino.
 

najjaci

Aktivan Član
27.08.2011
56
3
0
122
ubunto, black bunto ,back track ♥
mada nije za svakog linux to jeste ne moze da ga prilagodi njegovim potrebama ...
primer ja imam dual-bot ubunto-xp
 

metalmaniac

Sve već piše na forumu, koristite Search. :)
16.10.2009
3.148
6.161
298
54
linux je za ozbiljnije poslove, pogotovo one vezane uz internet, dok je windows za sve ostalo što nije kompatibilno s linuxom i za zajebanciju i igru (naravno može se i na windowsu raditi sve kao i na linuxu ali nije toliko stabilan i pouzdan a i više je izložen virusima i sličnim sranjima)
 

Napušena Vjeverica

Napušen Čan
Banovan
24.12.2009
1.002
189
88
Ja sam danas skinuo igru Juiced i trazi povecanje virtualne memorije. I odem na google pogledam koji k to je uopce ne... i odem u control panel, pa bla bla... ukinem pagefile komplet, restartam, opet nis.

Postavim rucno change na maximum kolko ide i opet nece :S

Vratim kak je bilo opet nece. Opet namjestim change rucno prvo min minimalno pa max maximalno, opet restart i opet nece. Ne znam koji mu je. Sad sam probao ovaj link od Caspera, isteko je, idem guglat.


A ne znam sto je s Linuxom, neki dan sam srusio laptop zbog sranja sto sam imao i reko idem opet instalirat Ubuntu, fora mi, sve je besplatno i ak mi rija dode doma bar mi nece kenjkat i za to. I skinem da pokrecem/instaliram sa USBa - nece. Wtf.
Skinem druge verzije Ubuntua, opet nece. A formatirao sam i usb i sve po pravilima i nece nece nece ne znam sto mu je a prije je radio ko beba.
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.459
3.198
Bekaa Valley
Napušena Vjeverica;215593 je napisao(la):
J... i reko idem opet instalirat Ubuntu, fora mi, sve je besplatno i ak mi rija dode doma bar mi nece kenjkat i za to. I skinem da pokrecem/instaliram sa USBa - nece. Wtf....

opet nesto cackas napusen, dokle bre ;) nece ti doci murija zbog toga da se o'ma razumemo, a za dalje kako se snadjes
 

Napušena Vjeverica

Napušen Čan
Banovan
24.12.2009
1.002
189
88
Sad cemo off al mislim da nema beda posto je ljubav moja dobila odgovor :* :D :p


Uspio sam ga pokrenut prek USBa, znaci boot odmah...
I pojavi mi se pocetna slika Ubuntua, ono pita me sta ocu, ocu li odma boot ili install i tako... i ja bilo boot bilo install... i crna slika. I stoji stoji, pustao sam da stoji, reko mozda mu je zlo haha...

Al nista. I pazi ovo. Restartam lap i prije nego se restarta lijepo mi prikaze pokrenut Ubuntu na sekundu i vidim neki error u sredini, ne vidim sto pise jer to traje ma ni sekundu. A probao sam Ubunti i386 ak se ne varam, ne da mi se sada guglat, uglavnom nova verzija i nece nist. Onda sam probao "i386" alternative version... i nis.


Tak da sam sad opet na windowsima.
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.459
3.198
Bekaa Valley
sta je zapravo problem... jel ti realno treba ubuntu/linix ili ne... ... ... mada to nema veze sa virt. mem. ... al i ja nekad sljos...
 

HighBadger

Aktivan Član
17.01.2011
205
74
28
30
@He-Man
Stavila sam "no paging files". Na D: nisam prebacila, jer imam vise slobodnog na C: (4.5 Gb),a zajebavalo me i onako i ovako... Tako da valjda je to to, samo sam iskljucila paging files..