Bitcoin / BTC - Ponešto o svemu

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
29.11.2021
6
1
3
56
Pozdrav ljudi. .Može li neko da mi objasni šta je to holdanje? Imam nešto ETH na Metamasku, pa me zanima šta da uradim s njima, Potpuno sam nov u ovome , Vidim da su na etereum mreži ogromni fievi Tako da mi i nije baš pametno da ih šetkam tamo amo. Šta bi ste vi uradili na mom mestu, možda je to pravopitanje?
 
29.11.2021
6
1
3
56
Može li neko da mi opiše kako da kupim Graph GRT pomoću BTC-a koje imam na Trust Wallet-u.
Jel treba prvo da BTC prebacim na neku menjačnicu pa tamo da kupim GRT koristeći BTC ili kako već bi to išlo?
I koja bi bila najisplativija vatijanta.
 
29.11.2021
6
1
3
56
Evo prebacio sam nešto BTC na Biinance ali ne mogu da nađem da kupim GRT. Našao sam da prodam GRT za BTC ali ovo prvo ne nalazim?
Ako može malo detaljnije uputstvo
 
Poslednja izmena od urednika:
29.11.2021
6
1
3
56
AHA, sad kapiram; BTC/GRT je par i kad kliknem na njega vodi me na sledeći ekran gde mogu da odaberem hoću li da kupim jedno ili drugo.
Hvala prijatelju
Bog te blagoslovio
 
  • Sviđa mi se
Reactions: bijeli macak
29.11.2021
6
1
3
56
Na mom trust wallet-u kada koću da dodam novi token nudi mi tri vrste USDT tokena USDT TRC20 , USDT BEP20 i USDT ERC20.
Zanima me kakva je razlika, jel to svaka mreža ima svoj USDT token. Da li kada kupujem USDT moram da vodim računa na koju mrežu će taj token ići.
Jer na etereum mreži cene fijeva za transakcije su ogromne. Kupio bih nešto UST-a pa nebih da mi sredstva ostanu zarobljena na etereum mreži ili da mi izađe skupo ako prebacujem na drugu mrežu.
 

Prater

Prijatelj Foruma
04.04.2012
208
639
93
nije bas odgovor na pitanje u vezi coinbasea ali mozda pomogne. procedura za isplatu na hr iban je skoro ista na svim eu i us kyc mjenjacnicama, kao sto su coinbase, kraken, bitstamp, bittrex. od spomenutih mjenjacnica jedino nisam imao iskustva sa coinbase. kraken trazi licnu (prednju i zadnju stranu) ili pasos, uz to i potvrdu adrese - sken racuna moze i digitalni od vode, struje, interneta, telefona... jedan je dovoljan. broj mobitela ne traze. ista situacija je za bitstamp i bittrex izuzev mozda nekog detalja. provjereno. isplatu je najjeftinije napravit preko sepa transfera nekih 1-5 eura provizija. ime na accountu mora bit isto kao i na racunu u banci - inace oce odbit transfer (desavalo mi se). kod povlacenja sa bitstampa preko sepa upisuju se osnovni podaci o banci i racunu, ime, prezime i mozda jos neka sitnica. transfer sa bitstampa i krakena mi je uglavnom stizao u roku 2-4 radna dana. bittrex je od spomenutih najlosiji, nesto stekaju i ogromne provizije oce nabit. jednom sam imao problem da je iz nekog razloga banka odbila/vratila transfer pa su ponovo trazili da odradim sve. nisam saznao zasto. kad novci sjednu trebao bi do kraja godine prijavit kapitalni porez 10% + prirez na zaradu. ako si lupam bezveze kupio btc na 40 prodao na 50, placas porez na 10. rok placanja je do kraja godine pa ako vec planiras vadit mozda bolje pricekat jos 2022. godinu. pa da imas vremena do kraja 2022. porez se moze prijavit preko niasa (najlakse). druga mogucnost, ako je btc (ili stagod) u tvom vlasnistvu duze od 2 godine ne moras placat porez, ni prirez. u pravilu trebao bi imat nekakav dokaz da si u vlasnistvu duze od 2 godine - na jednoj ili vise adresa, uz micanje sa adrese na drugu ili bez, nebitno. ali koliko znam iz vise (barem 20) tudjih slucajeva koji vade vece kolicine isli su na to da drze duze od 2 godine. neki jesu neki nisu. za sad ih nitko nista nije pitao da dokazu. od prvog puta je proslo sigurno 8 godina od zadnjeg puta 6 mjeseci. u slucaju da porezna ikad pita, najuvjerljiviji dokaz bi bio potpis teksta sa privatnim kljucem neke adrese na kojoj je bio btc tih 2 godine. ukoliko si drzao btc 3 godine, prebacio ga u <nesto> i ponovo vratio u btc pa 20 dana kasnije prodao btc - zakonski bi trebao platit porez jer si prebacio u drugi 'asset', pa si zapravo btc drzao 20 dana. ima ljudi po gradu (provjerenih) koji rade exchange btc u cash uzivo uzimaju 3.5% na vece kolicine, a za manje kolicine postoje btc bankomati. ne znam iz kojeg si grada i nebitno ali u glavnom gradu ima jedan bankomat kojeg drzi ok lik uzima 2-3% provizije ovisno o danu - ja idem na njega kad zafali za zivotne potrebe. limit po sim kartici je 7500/dnevno. svi ostali na koje sam nailazio uzimaju 5-9%. ako ti vise odgovara na banku - ili plati sve drzavi ili plati razliku tj na kapitalnu dobit ili ako si kupio na 40, prodao na 50, reci da si kupio na 47 pa plati na 3 da se nesto vidi.. ili nemoj nista. ja drzim duze od 2 godine i vadim do 7500 i to je oslobodjeno placanja. hanfa je po eu direktivi prije 6-8 mjeseci pokrenula pilot projekt u kojoj isto zabranjuju hr firmama trgovinu sa privacy coins i vjerovatno pojacanje kontrole - koga zanima naci ce na netu. ne znam u kakvim su dogovorima drzave, eu i mjenjacnice i dal mjenjacnice moraju davat podatke. bilo je price prije nekoliko godina da cak imaju uvid. ako netko zna vise o tome volio bi cut.
 
Poslednja izmena:

Big L

B.I.G.
Poznanik Foruma
11.09.2009
1.841
2.187
188
Brooklyn NY
Svaka cast, vrlo jasno si mi objasnio.

Ja sam neke bitcoine poslao sa coinbase walleta na svoj hrvatski bitcoin store wallet.
To mogu isplatiti i uživo, jer gdje živim imaju poslovnicu.

Kako porez funkcionira u tom slucaju? Da li mene porezna moze "vidjeti" kad radim takvu transakciju, znaci btc saljem sa coinbase na bitcoin store wallet, i onda isplacujem uzivo u poslovnici?
 

Prater

Prijatelj Foruma
04.04.2012
208
639
93
samo da kazem unapred da sam citao neke zakone, ali dosta tog je iz vlastitog i tudjeg iskustva pa ne znaci da je primjenjivo na svih, u svakom trenutku i u svim razlicitim situacijama. za sad koliko znam strane mjenjacnice kao sto su coinbase, kraken, bitstamp, bittrex, binance itd ne prijavljuju niti daju informacije o tome koliko bi netko trebao platit poreza jer ne smiju odavat podatke o korisnicima - pogotovo njihovu financijsku situaciju. stranim mjenjacnicama je profit glavna stvar. da se procuje da daju podatke, bilo bi katastroficno za njihovo poslovanje. stoga mislim da si sa te strane siguran - coinbase se u ovom slucaju moze smatrat obicnim walletom. ako si drzao duze od 2 godine bilo na coinbase ili nekom drugom walletu i nisi u niti jednom trenutku prodao btc za <nesto-drugo> sve do finalne prodaje kad si isao radit isplatu bilo na racun ili cash - onda zakonski ne moras platit porez. poslovanje lokalnih firmi je mozda malo vise zakonski regulirano. pitanje je dosta tesko jer ne znamo kako porezna i bitcoin-store rade ali cu pokusat kroz neke situacije docarat stanje. postoje dva nacina za isplatu na bitcoin-store. jedan je registracija na stranici i uplata btc na njihov wallet pa onda isplata ili u poslovnici ili na bankovni racun. drugi je odlazak u bitcoin-store i prodaja na mjestu za cash prilikom koje nije potrebno predocit licnu za isplate do 7500. zamisli situaciju da imas btc na offline walletu (electrum) na mobitelu koji nema veze sa bitcoin-store walletom. hoces prodat 7500*4 bez predocenja licne ali je limit 7500 po osobi /dnevno. nista te ne sprjecava da povedes jos trojicu i kazes moji prijatelji i ja rudarimo i djelimo uloge pa bi htjeli prodat sta imamo svako zeli izvuc 7500. kad kazem nista te ne sprjecava mislim tako jer sam radio upravo to. oni u bitcoin-store su tamo toga vrlo dobro svjesni, ali zakonski nisi ni ti a ni oni u prekrsaju a njima odgovara jer imaju vecu zaradu. jedan minus kod isplate bez predocenja licne je nesto veca provizija. mislim da je bez licne 5% a sa licnom preko bitcoin-store walleta ne znam kolika je jer nisam koristio uslugu. procedura bez licne je jednostavna, zeni koja radi kazes hocu prodat za xxx kuna ili hocu prodat toliko btc, zena izgenerira adresu prikaze qr kod, posaljes i kaze da se vratis za ~20 minuta kad prodje 1 potvrda. dok se vratis koverta te ceka. dosta ljudi koji razmjenjuju po gradu kao fizicke osobe imaju 5-6% proviziju. dobar dio njih ti kaze isto - ako mi predocis licnu mogu ti dat 3-4%. kasnije ako si redovit daju i po 2-3%. mislim da je u toj situaciji licna radi njihove sigurnosti u slucaju da je btc povezan za nekim cudnim radnjama. da se vratim malo unazad. meni je logicno ako se dopustaju isplate do 7500 na svim mjestima - bitcoin-store, mjenjacnica, btc bankomati itd bez licne, da nema bas logike da napadnu covjeka sa svih strana ako se registrirao na bitcoin-store sa licnom i prodao za 15000. moje misljenje je ako si kao registrirani korisnik presao tih 7500 za recimo 4 puta - da si i dalje ispod radara porezne. znam nekoliko ljudi koji su registrirani i nisu imali problema. znam neke koji su isplacivali enormne kolicine i nisu upitani za informacije od 'nadgledaca' - za sad. tesko je sve to kontrolirat i ima dosta minijaturnih zakonskih rupa i regulacija koje cak i oni tesko mogu provjerit ili ne mogu provjerit - recimo situacija sa drzanjem duze od 2 godine. da se vratim na recenicu 'btc povezan za nekim cudnim radnjama'. drugar koji je prodavao co1nj01ned transakcije u bitcoin-store, zadobio je cudne poglede ali je dobio novce. znaci nisu ni oni (ili njihov sustav) bas pali sa marsa, ako nekoga zanima vise vidite na netu sta je to. jedan isto zanimljiv nacin je prodaja btc za zlato, a na prodaju zlata se ne placa porez na kapitalnu dobit od 2016 godine dok bi se na prodaju btc za zlato trebalo platit. sudeci po pricama svih poznanika mislim da nemas straha od neplacanja ako se drzis price da drzis duze od 2 godine. prodas pocetkom 2022, rok za placanje poreza je kraj 2022.. a ljudi u medjuvremenu gube wallete i privatne kljuceve. mislim da je bitcoin-storu u interesu da zastite korisnike da ne nahebu jer od tih korisnika 'zive'. brzo bi se proculo da ljudi imaju probleme sa poreznom nakon njih, pa bi ih i dio korisnika prestao koristit smanjujuci njihovu zaradu. za sad nisam od nikog cuo da je imao problema nakon isplate i sa stranih i sa domacih mjenjacnica na bankovni racun - po pitanju poreza jel - nisu prijavili nista, nije ih nitko pitao nista - ali je sve legalno jer su drzali duze od 2 godine. na tvom mjestu bih svakako izvidio druge mogucnosti, naravno ovisno koliko ti se da zezat i o kojim se kolicinama radi neki nacini razmjene su prihvatljiviji i profitabilniji od drugih. meni najbolji nacin prodaje je nekome uzivo za 2-3-4% ili btc bankomat do 2-3% - cash, bez licne 7500/sim kartici/dnevno na btc bankomatu. preko 3% nedam. da se razumijemo - javno ne poticem krsenje zakona i pisem samo informativno. nadam se da ce barem malo pomoc pri odluci. ako treba nesto vise privatno u detalje, pm je otvoren.

edit: da nadopunim jednu zanimljivu stvar. dok je bitcoin-store jos podrzavao privacy coins to jest dok hanfa nije uvela regulaciju - mogao se recimo monero prodat za cash. monero transakcije koriste ring confidential transakcije uz decoy selection sto omogucava skrivanje poslane kolicine, source adrese i destination adrese uz decoy selection - skrivanje outputa transakcije medju 10 drugih random (po ringct algoritmu) izabranih outputa iz blockchaina napravljenih izmedju datuma kada je nas input koji saljemo potvrden do datuma kada saljemo. veca razlika izmedju potvrde transakcije i slanja koristi veci pool decoy selection outputa. ovo dosta otezava, a ne znam dovoljno o moneru da mogu reci da onemogucava nekome da zna originalnog posiljatelja, adresu, iznos/kolicinu ili koliko je dugo drzao monero. moguca upotreba bi bila da poreznoj (ukoliko pita) posaljemo podatak da drzimo monero duze od 2 godine, ali oni to ne mogu provjerit zbog nacina kako monero radi.
 
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
  • Love
Reactions: stardust and Big L

Big L

B.I.G.
Poznanik Foruma
11.09.2009
1.841
2.187
188
Brooklyn NY
evo stari ti si mi objasnio u ta dva posta vise nego sto sam ja uspio proguglati u zadnjih mjesec dana

moji iznosi kojima trgujem nisu veliki, ja to vise kao iz neke zabave radim, to su stvarno male cifre, ja to gledam vise kao oblik štednje nego način da se obogatim, tako da svaki mjesec kupim malo btc i jos nekih valuta, eto cisto da mi novci ne stoje na mom racunu nego da stoje negdje drugdje

probat cu izvadit nesto gotovine u bitcoin store trgovini, pa me bas zanima da li ce mi se porezna javiti, u sto cisto sumnjam jer tesko da imaju toliki oblik kontrole i da vide sve sto mi radimo, pogotovo ako dio dolazi sa coinbasea, nad kojim oni sigurno nemaju nadležnost.


hvala jos jednom, puno si mi stvari razjasnio
 
  • Sviđa mi se
Reactions: stardust and Prater

Alien OG

Poznanik Foruma
13.09.2019
1.307
9.436
258
@Big L Sto se coinbasea tice oni su ti americki exchange i oni rade sve pod pravilima SEC-a, dok ostale ne americke exchanges nemaju stroga pravila jer nisu pod nadleznosti SEC-a. Tako da bih ja napravio razliku izmedju US exchanges i ostalih. A sad “sitne” pare nitko ne gleda ali ako se to nagomila, nemoj se cuditi pozivu iz porezne jer coinbase ima tvoj kyc, sto ce reci da imaju tvoje podatke. Ja imam dosta americkih prijatelja koji trguju na coinbaseu i svake godine uredno placaju porez na crypto jer je to kod njih jako bitno. Kod nas porez na crypto dobit je 13% a ako zelis to nekako izbjeci, uzmi si Wirex crypto debitnu karticu, to nije ilegalno a mozes kupovati bez da brines na poreznu.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Big L

Prater

Prijatelj Foruma
04.04.2012
208
639
93
situacija u sjevernoj americi je puno losija za gradjane po pitanju provjera nego na balkanu, kod njih puno stvari ne prolazi. iz vlastitog i tudjeg iskustva barem od poznanika sa kojima povremeno pricam - na hr prostoru nisam cuo da je itko imao problem zbog nekoliko transakcija, vecih ili manjih. s tim da jedan dio poznanika posljednjih cca 6 godina koristi kraken mjenjacnicu cije je sjediste u americi. ni oni nisu imali problema, ali ponovo napominjem da je svako od njih drzao duze od 2 godine. ipak ih nitko jos nista nije pitao. ljudi koji rade razmjene po gradu za druge i rade veci broj transakcija preko banke oni uredno placaju (barem tako kazu) jer zele ostat cisti i imat legalne novce, a i ne vidim problem ako vec zaraduju na ljudima da plate mali dio zarade drzavi kako bi imali ciste novce na racunu i kako ih nitko nebi dirao. do kraja 2020 godine porez na kapitalne dobitke je bio 12%+prirez, od 1.1.2021. je 10%+prirez. ne znam kakva je trenutna situacija sa provizijama kod vadjenja casha na bankomatu za strane kartice u eur valuti. do prije 4-5-6 godina dok je gibraltarska banka wave crest jos imala visa licencu, i dok su sve male offshore crypto mjenjacnice kao sto su spectrocoin i advcash mogle izdavat kartice preko njih, banke su uzimale ogromne provizije na bankomatu ma koju god tipku stisnuo, bilo je nekih 10% iako je kartica bila u eur. sjecam se da je wave crest banka 7.1.2019. nakon velikog skoka vrijednosti btc poslala mail svim korisnicima da imaju vremena do 20.1.2019 izvadit novce a da nakon toga kartice vise nece radit. ipak desilo se i prije pa vec 12.1.2019 kartice vise nisu radile. imali su dobar tajming, bas kad ljudi hoce vadit. nadovezujem se na spomen wirexa. kartica ko kartica je legalna, ali neplacanje poreza na ostvarene kapitalne dobitke dok je osoba sa hr drzavljanstvom boravila i obavljala neku djelatnost na teritoriju hr kroz koju je i napravila profit je ilegalno. vecina firmi koje su jos onda nudile kartice su bile iz offshore drzava - seychelles, belize, gibraltar, latvija - i iako je velika vjerovatnost da nece davat nikakve podatke jer su i oni bili u debelom prekrsaju na razne nacine - zakonski gledano - neplacanje poreza je i dalje prekrsaj. a to sto vecina ljudi smatra da je legalno jer nisu uhvaceni, jer su firme offshore, jer prolazi vec dugi niz godina i jer to svi rade to je druga stvar - ali nije legalno. da se razumijemo koristio sam te kartice u proslosti i nisam na strani banaka i drzave i ako mogu legalno izbjec placanje poreza.. hocu. drzim se price 2 godine, sto je i istina. ispravite me ako grijesim ali sa nekom konkretnom informacijom - pricam o situaciji kad sam citao zakon o svemu tome 2016-2017-2018. htio bi znat ako se situacija zakonski promjenila informacije radi. na kraju krajeva i sve te karticarske kuce sa 'kripto' karticama traze podatke. siguran sam da wirex funckcionira kako treba i da je dobra preporuka ali te kartice mi se cine bespotrebno komplicirane, registracije, rizik od zakljucavanja racuna, cudne provizije, nekakvi limiti i slicno mada moguce da sam u krivu. ljudima koji poznaju tematiku i duze vremena su ovome nije komplikacija ali mnogim drugima je. jednostavno - offline electrum wallet na mobitelu (backup na kompjuteru) dodjes na bankomat, posaljes i imas novce kroz 30 minuta u ruci uz minimalno rizika i minimalnu proviziju. nekome ko nema bankomat u gradu sigurno dobro dodje kartica. revolut oce zatvorit racun ako se povlaci sa mjenjacnice preko sepa na revolut pa pazite i sa tim, provjereno. ali sam cuo da ok radi p2p exchange kad netko drugi sa revoluta salje na revolut, recimo tu pomaze localmonero.co i haveno.exchange. imam account na bitstampu iz 2012 sa povecim brojem transakcija, nikad problema mada ima 2-3 godine da sam ga prestao koristit. ali da treba bit na oprezu - treba. sa druge strane ograde u bih, cudna situacija jednog drugara koji je dugi niz godina radio razmjenu za druge - paypal/btc/banka/localbitcoins - dobio je poziv iz porezne da dodje na ocitovanje, dali su mu papire da mora platit porez. sjecam se da je bilo ispod 1000 maraka. od toga ima nekih 4-5 godina. na kraju. moja iskrena i topla preporuka svakome koga je imalo strah porezne i zeli mirno spavat - vadit po 7500 bez licne na bankomatu koji ima 2-3% provizije, naravno sa novom sim karticom za 20. prije provjerit kolika je provizija na bankomatu, coinatmradar.com. ako se radi o vecim kolicinama postoje ljudi koji rade razmjene uzivo, provjerenim osobama mogu poslat kontakt. izvinite na poduzem, opet. edit: jedan ispravak, porez za tekucu godinu se treba prijavit do februara iduce.

 
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reactions: Big L