BOKS ZA GAJENJE - Tehnicke osobine i kako ga napraviti

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
06.08.2015
288
229
43
35
Odlicno.. ma u sobi je u kojoj boravim pa nebi htio da mi svjetlo kroz vent pilji u oči.. ovak nek gleda u zid.. al sam se bojao da bi ga to hebalo.. bit ce 10-15cm od zida sigurno.. pasivni upuh stavim istih dimenzija ko ispuh ili manji veci?
 
19.03.2016
2
0
1
40
Pozdrav ekipa,
citam forum vec danima i 100 ideja mi je proslo kroz glavu, od gotovog boxa do homemade, i na kraju sam se ipak odlucio za ovu drugu opciju. U tu svrhu cu iskoristiti ugradbeni plakar.
Ostalo mi je par nedoumica.
Kao sto se vidi iz nacrta (u autocadu naravno :rolleyes:), box je visine 165cm, duzine 95cm i sirine 48 cm.
Crveni kvadratic u gornjem desnom uglu je ventilacija (sa zadnje strane plakara), a plavi u donjem dijelu je ulaz zraka (s prednje strane plakara). Zadnji dio plakara se naslanja na tanki pregradni zid koji cu ja izbusiti da bi mogao izvlaciti zrak (imam mogucnost da ga spojim direktno na dimnjak).
HPS sam mislio od 250w, sto bi trebalo biti dovoljno.

Nedoumice su sljedece:
1) Da li staviti kupaoni ventilator na izduv, on bi trebao da bude dovoljan za ovu povrsinu?
2) Da li je potreban ventilator za usis, ili samo da stavim rozetu (ili cak nista da ne stavim, da vuce zrak kroz prolaz izmedju vrata plakara)?
3. Da li ce biljke davati previse mirisa, pa da me ne prokuze susjedi jer dimnjak je u principu ventilacija i kod atmosferskog pritiska bi moglo doci da te mirise gura susjedima kroz njihove izduve (ne znam intezitet mirisa, jer nikada nisam pusio, ovo radim u medicinske svrhe)
4. Da li da oblozim plakar maylar reflektirajucom folijom, ili cu dobiti priblizan prinos i sa drugim nacinom refleksije?
5. Sa cime da blokiram dotok svjetlosti na vratima ormara (da li da stavljam one spuzvice sto se koriste da se izoliraju prozori i vrata da bolje dihtuju)?

Mozda malo bezobrazno sa moje strane sto tek ovako upadam, citam dosta ovdje, ali hocu da budem nacisto i da uradim sve kako treba.
Hvala ekipa:mario::
 

Prilozi

  • box.png
    box.png
    6,4 KB · Pregleda: 48

baobab

vutropush
Poznanik Foruma
25.03.2014
970
2.139
188
1. Trebao bi biti dosta malo jaci kupaonski vent
2. Ne treba ti vent za upuh, moze pasivan ulaz zraka slobodno stavis rozetu da manje svijetla izlazi
3. Mislim da nebi trebalo biti problema s mirisom ako ide kroz dimnjak, ali mozes napraviti/kupiti filter
4. Moze mylar, a mozes recimo i obojati u bijelo - malo je manja refleksija
5. Zavisi kako napravis vrata, ako dobro slozis ni netrebaju ti te spuzvice ili gumice ali nije na odmet

edit:
Mislim da je malo prevelika duzina za 250w
 
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reactions: JimmyB
19.03.2016
2
0
1
40
Hvala na brzom i iscrpnom odgovoru. :let:
3. Vezano za filter, da li se ima kupiti karbonski filter za kupaoni ventilator? Vidio sam takve filtere za turbinske ventilatore, ali za kupaoni nisam. A hocu bas da budem siguran da se ne osjeti nikakav miris, jer ne zelim navuci nikakvu sumnju na sebe.
4. Znaci uzeti obicnu farbu za drvo i ofarbati? Trebat ce mi mozda dugo vremena da se to fino izlufta?

Nije frka da pojacam onda sa 400w, koristio sam kalkulatore za svjetlost prema zapremini prostorije, ali normalno da oni ne mogu uvijek biti tacni, pogotovo kod ovako duguljastih boksova, zato sam i pitao prije nego sto investiram, lakse doplatiti 20ak eura vise u startu nego mijenjati kompletan sistem.
 
Poslednja izmena od urednika:

baobab

vutropush
Poznanik Foruma
25.03.2014
970
2.139
188
Nema filtera bas za kupaonske ventilatore, a na njega stavit karbonski filter mislim da bi mu previse smanjio performanse. A i ako ces ici sa 400W onda ce kupaonski biti preslab. Imas tu opisano kako sam mozes napraviti filter:
https://www.vutra.org/threads/filter-sa-aktivnim-ugljenom-push-pull-pc-vent-ili-kupaonski-vent.8065/
https://www.vutra.org/threads/diy-kolekcija-filter-od-aktivnog-ugljena-na-malo-drugaciji-nacin.7414/
Ja mislim da je za diy boksove najbolje rjesenje reflektirajuca zastita od sunca za aute fzs.jpg jeftinije je nego folije u growshopovima, a ista je stvar. Meni cak i bolje jer je deblja i lakse se montira u boks.
1.0m x 1.0m - 400w HPS i 0.8m x 0.8m - 250w HPS su otprilike dimenzije boxova u odnosu na rasvjetu.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: JimmyB

Chan

Chasing dreams
01.11.2015
898
3.715
163
Hladni sever
Ako ces kupatilski vent, uzmi onda fi200mm(400m3/h) ili preko, kod mene zavrsava posao
Ali opet sve zavisi i od cooltube-a i klimatskih uslova u prostoriji u kojoj drzis box
Foliju mozes da iskoristis onu za izolaciju sa vazdusnim jastucicima, mislim da je 1€/1m2
Ziv bio
 
  • Sviđa mi se
Reactions: JimmyB
03.05.2016
22
1
8
30
Grow Box odnosno kutija za gajenje kanabisa moze biti napravljena od sper ploca, od starog ormana ili neke vece komode. U toj kutiji je potrebno vestacki
odrzavati temperaturu, vlaznost, svetlost...

Pre kupovine opreme za box treba postaviti sebi nekoliko pitanja. Koliko grama mi je potrebno mesecno? Koliko mogu da izdvojim novca za izgradnju box-a? Koliko struje mogu da potrosim mesecno? Koliko buke moze da stvori box?

Tek posle odgovora na ova pitanja mozete u kupovinu.

BOX

Najpre sama kutija. Ako nemate neki ormar za preurediti onda morate sami napraviti sve.
Dakle recimo da hocete box 1m x 1m visine 2.5m.

Potrebno je:
- 4 sper ploca dimenzija 1m x 2.5m
- 2 sper ploce dimenzija 1m x 1m
- 4 gredice (letvice) 4cm x 6cm duzine 2.5m
- 8 gredice (letvice) 4cm x 6cm duzine 1m
- ekseri ili horsafi i cekic

Svako ovo moze da sastavi kutiju za gajenje i ovo je vrlo lako nabaviti i nije preterano skupo. Otkostace sve ovo oko 20-25 evra najvise.

SVETLO

Glavna stvar za kupovinu.
Za box ,dimenzija gore navedenih, bi savrsena bila agro HPS sijalica od 430wi mogla bi se koristiti bez cooltube-a za ostale povrsine:

- 2.0m x 2.0m - 1000w HPS
- 1.5m x 1.5m - 600w HPS
- 1.0m x 1.0m - 400w HPS
- 0.8m x 0.8m - 250w HPS
- 0.5m x 0.5m - 150w HPS
- 0.3m x 0.3m - 70w HPS

Ovo su prosecne vrednosti.
Dosta zavisi i od visine box-a, od ventilacije i od tehnike gajenja.

HPS INFO
MH INFO
FLUO INFO
MV INFO
LED INFO

VENTILACIJA

Ventilacija je sporedno najbitnija stvar.
Znaci ako ventilacija ne valja i
ceo grow pada u vodu. Najbolje je koristiti cooltube jer se time izbegava susenje vazduha i visoka temperatura u box-u. Ali moze i bez toga.

Ventilaciju u box-u gore navedenih dim. bi bilo lako resiti sa dva ventilatora 120mm (220V, 20-40w). Jedan se postavi da ubacuje vazduh u box ispod ravni sijalice a drugi na vrhu box-a da izbacuje. Dodatno pomeranje vazduha se resava sa komjuterskim ventilatorima (12V, 80mm).
Ovo bi bilo veoma bucno resenje. Ako biste hteli manje bucno onda se mogu koristiti komjuterski ventilatori (12V, 80mm).Znaci vise njih. 2 da ubacuju vazduh, 2 da izbacuju, 2 dodatna u box-u da duvaju u biljke. Ako ovo nije dovoljno onda dodavati jos dok se ne stvore optimalni uslovi.

Komjuterski ventilatori (12V, 80mm) su obicno 0.16 ampera. Znaci ako ih povezujete sa adapterom od 12V treba obratiti paznju na amperazu adaptera. Na njima obicno pise u mikro amperima. Recimo 800 mikro ampera je 0.8 ampera. Sto znaci da na njemu mogu da se nakace 5 komjuterskih ventilatora (12V, 80mm, 0.16 A). Ako premasite broj ampera adaptera moze doci do pregrevanja i otkazivanja istog kao i pozara.

Pri nabavci adaptera probajte da nadjete sto jaci odnosno sa sto vise mikro ampera. Takodje je dobro ako kupite adapter na kojem moze da se menja voltaza (kao ovaj na slici). Na taj nacin mozete smanjiti broj obrtaja a time i buku koju stvara. Ako koristite punjac od mobilnog telefona procitajte od koliko je volti jer su najcesce od 4-6V. Ventilator od 12V ce se imati duplo manje obr/min na 6V.


Pri stavljanju ventilatora na sper plocu treba obratiti paznju na to da ne bude na sredini sper ploce jer onda ona vibrira i stvara dodatnu buku.
Znaci najbolje je staviti ventilator u cose odnosno ugao konstrukcije.



ODBIJANJE SVETLOSTI

mylar folija 95% odbijanja svetlosti --- cena: 3-5 evra po 1m2
crno bela folija 85% odbijanja svetlosti --- cena: oko 1 evro po 1m2
mat bela farba 80% odbijanja svetlosti --- cena: 5 evra za sprej mat bele boje
obicna alu-folija 75% odbijanja svetlosti --- cena 1-2 evra za 125m dugacke folije



Znaci, najbolje bi bilo obloziti box mylar folijom ali u redu je i prefarbati sper plocu u belo. I jos da pomenem da alu-folija nije dobra za biljke jer reflektuje toplotu i moze da fokusira toplotu u jednu tacku (hot-spot) i time naskodi biljci. Zato je mozda bolje okrenuti mat stranu alu-folije.

KOLIKO BILJKI U BOX ?

Vrlo cesto postavljano pitanje. Najpre kada neko to pita treba da navede o kojoj se vrsti radi, koja tehnika uzgoja, koliko duga vegetacija... Unutrasnje uzgajanje

Recimo da bi u ovaj nas zamisljeni box (1x1x2.5) stale 4 sative normalnim uzgojem. A Indike mozda i 9. Ako bi se radio scrog(sto je nepotrebno zbog visine) stalo
bi mnogo biljki 16 pa i vise. Ako bi se radio LST moglo bi i samo 1-2. Ali opet sve zavisi i od vrste i od duzine vegetacije.

Evo skice kako treba uraditi ovaj 1x1x2.5 box o kome sam pricao. Ovo je najprostiji moguci box i ovo svako moze da napravi:


----------------------------------

Evo par linkova u vezi grow boksa:

- Perfect Growbox - Homemade by Smokemashine
- Growbox za 3 biljke(neonke)
- PC Box


Znaci im box i sad prije nego počne rast iz zemlje biljka i za vrijeme vegetacije koje sijalice trebam koristit dali koristim HPS i CFL sijalicu isto vrijeme?
Te neke takve inf ne mogu nigdje naci
 

Vutra Samotnjak

VenloNL
Poznanik Foruma
07.06.2010
8.479
43.597
2.598
image-jpg.82451

Neki tamo reče,
Nije crtež za smeće ali pogledi i ukusi se razlikuju. Nadao sam se da će neko promeniti nešto u njemu, da će dati neku ideju kako ga poboljšati.
Crteže je simpatičan i vidi se da je uloženo truda u njega,kao i u projektiranje samog prostora.
Ako tko ima šta da nadoda ili vidi kakav nedostatak ... pišite ;)
Uskoro slijedi dnevnik,kako Neki tamo reče :bocni::
 
03.05.2016
11
4
3
33
Zahvaljujem VenloNL! Vrlo mudar i privilegovan potez :)
Nadam se da će ga neko oplemenitinekim trikom. Ne bih zalazio u ovoj fazi u detalje oko zemlje i prihrane, to ću uskoro takodje. Voleo bih da vidim kako se skalamerija ponaša i kako da sebi obezbedim kvalitetan i neometan rad. Kada je struja u pitanju, ne bih se zezao, pa zbog toga i postoji skica.
Svi utikači su napolju, imaću jedan timer. Trebaju li mi dva zbog lakšeg i bržeg rada? Trebam li stoper kao dodatno osiguranje, da li nešto fali, glasilo bi pitanje za sve. Pa, šta bi se tu moglo urediti? :>
 
03.05.2016
11
4
3
33
Ok, hvala! Gruvanje :) Misliš dakle da ovaj mini turbo ventilator neće uspeti da reguliše temperaturu? Hmm, voleo bih da čujem još par ljudi. I da li postoji način pobljšanja toka? Uzmi u obzir da su povezani mini turbo koji hladi sijalicu i turbo na kraju odvoda (cevi)to dosta reguliše, verujem skoro duplo bolje hladi. + imamo dovod vazduha, to sam zaboravio nacrtati crevo. I još bih nešto da pitam, šta ako rikne ventilator koji hladi sijalicu. Ona pretpostavljam da dostiže opasnu temperaturu i bum, kvrc, fljas? Koje su moguće štete i kako to sprečiti(ako je moguće)?
/:) sve nas je majka priroda bar jednom udarila po guzi :)/