Cfl grow pomoc

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Mirko.S.Zlikowsky

Aktivan Član
21.06.2012
64
13
0
41
E da sam znao prije...... hmmm... U jednom shopu u ZG! (neću ih besplatno reklamirati) cijene su toliko prenapuhane... Pa mi je računica bila na strani cfl-ki. Ali sada to mijenja stvari....

...brijem 150W mi je dovoljno za taj prostor. Moram riješiti bolju ventilaciju (dodatni troškovi)- to grije ko ludo.... Eventualno napraviti cooltube.

Za sada ću ipak morati ostati na cfl-u. Lova mi je velikiiii problem. Čak mi je i 350kn veliki trošak. Zato sam i krenuo u uzgoj. Skupo mi je davat 700kn za 25gr. Ne sjećam se kad sam zadnji joint zapalio. Žena mi je ostala bez posla pa mogu razmišljati o hps-u tek kad ona počne raditi...

Do daljnjega moram gurati ovaj grow i malo se praksati....

EDIT: Osim toga moram imati dvije zar ne. Jednu za vegu i drugu za cvijetanje. to je još paaara....
 

Napušena Vjeverica

Napušen Čan
Banovan
24.12.2009
1.002
189
88
Ne moras imati MH za vegu i HPS za cvijetanje ako koristis iskljucivo HPS crvenog spektra (2700K). I ja sam tako razmisljao, rekli su mi na forumu da se s crvenim spektrom moze isfurati vega bez problema, nisam im vjerovao pa sam uzeo CFL. Nije da sam se zeznuo, CFL radi posao, ali 150W HPS daje vise lumena od CFL za duplo uz manje troskove struje.



Vidi... ti sad imas dovoljno svijetla za vege ali za cvijetanje ces trebati vise lumena od toga sto imas. Mislim, bit ce vrhova ali biljka tokom cvijetanja trosi vise snage, vise gnoja vise svijetla vise vode... treba proizvesti te vrhove. A ne samo vrhove, ona u cvijetanju i dalje raste, znaci treba joj puno vise energije svih vrsta.


Moje misljenje je ovakvo:

Imas dovoljno za vegu ali to sto imas ti nece biti dovoljno za cvijetanje. Ne zbog lumena nego zbog spektra boja. Morat ces zamijeniti ove stedne s plavim spektrom (6900K) s onima s crvenim spektrom (2700K). Na slici imas jednu 2700 (zuta) i 3 6700 (plave). Znaci, morat ces uzeti minimalno 3 zute a to je jos 60-100kn.


Ma bit ce to super za prvi grow, samo opusteno. Dobit ces 20g ako sve odradis kako treba, garant. Pogledaj ovu temu:
https://forums.vutra.org/projektira...1-najjeftiniji-moguci-growbox.html?highlight=


I sto god napravio, samo nemoj kupovati CFL 125W 6900K jer sam uvidio da nije nesto, cak su i stedne zarulje bolje od nje.
A mozes i otici u ovu temu:
https://forums.vutra.org/oprema-za-unutrasnji-uzgoj/7853-prodaja-razmjena-opreme-za-uzgoj.html

Reci da trebas 150W komplet, mozda se nade netko tko ce ti prodati za 200kn
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.540
298
Sve pet osim temp. boje ;) 2000 ili 2050 K je hps :) Vege ide bez problema sa hps-om, ali naravno da nije isto kao sa MH npr, al to su već finese.
Meni osobno obićne fluo rade odlićan posao za seedling, ali nakon 15 dana više nije isti napredak jer je intenzitet svjetla pre slab za ozbiljan rast.
Ako kupuješ dodatne cfl-ke ipak, uzimaj 2700K i kratka vege. Ja bih te biljke zapravo već prebacio na 12/12 i čekao da pokažu spol, Ostavi jednu ili dvije lijepše cure, a ostalo što nije muško ili van negdje presadi ili napravi salatu :icon_lol:
 

SiD

bože petra!!!
Vutra Veteran
15.01.2008
1.091
648
138
36
di vi živite, da uzimate 50gr za 100-150€... idem ja tamo :rofl: (mora da su mudanti)

nego, slušaj savjete za lumene i spektar boja žarulja, svi bi mi voljeli da možemo uzgajati pod reflektoricama i živinim žaruljama... sve je detaljno opisano, i hvala bogu na forumu ima hrpa pa i još toliko završenih dnevnika sa doslovno SVIM vrstama jačina žarulja, pa narode navalite...

netko je spomenuo da se pod HPS bez problema uzgoji 50gr suhoga... baljezgate gluposti, niti je spomenuta wattaža, niti je to toliko jednostavno...
prvo odradi grow ili dva pa onda reci kako je lako uzgojiti 50gr vutre na nekoj omanjoj kvadraturi.. dobro pa niste spominjali 50gr po biljci u indoor uslovima..

p.s. jako me čudi što ovaj post nije bačen u smeće od člana zlo i naopako, jer na takva pitanja nismo baš prevoljni odgovarati...

SiD!!
uživajte, nek vam je sunce... :banana:
 

Mirko.S.Zlikowsky

Aktivan Član
21.06.2012
64
13
0
41
evo komposana kupljena i veće tegle. izdvojio sam najbolje biljke 5 kom i dobro ih zakopao. (slikice uskoro) približio ih svjetlu maximalno. Dobro zalio i uklonio koliko sam mogao ove stare zemlje a da ne oštetim korjenje. Za par dana dolaze CFL 2x 65W 6500K da pojačam lumene.... Imam grla i elektrika je riješena. samo ih trebam zašarafiti. Ove ostale sam bacio na balkon pa šta bude...... Hps dolazi uskoro, ali onda idem da mi narastu barem metar. (mogu nabaviti više žarulja(ne pitajte kako) besplatno. Samo treba kupiti grla i balaste. Ovo je trenutno malo igranje i eksperimentiranje....

Edit: Ove 2700K mi i nisu baš neka skupa investicija. Našao sam u intersparu od TEŽ (kupujmo hrvatsko) 36W za kakvih 40kn pa kad dođe do cvijetanja onda mijenjam...

...ja sam mislio da ih još malo pustim da se prilagode novoj zemlji, razviju korijenje, lišće, još malo narastu u visinu (još barem 5cm) i onda prebaciti na 12/12. Sada su mi na 24/0
 

Napušena Vjeverica

Napušen Čan
Banovan
24.12.2009
1.002
189
88
Sve super, sve pet samo nisi procitao sto pise na TEŽ zaruljama. Made in China. XD rofl. Tezova tvornica je propala, ne proizvode, sada samo trguju i broje cash. :vb_wave:
 

Napušena Vjeverica

Napušen Čan
Banovan
24.12.2009
1.002
189
88
Ubuduce koristi opciju EDIT, ne smijes pisati post za postom.


Uglavnom, posto su se jako izduzile a imas jos mjesta u teglama, sipaj jos zemlje. Vidis da ti je jedna pocela padati. Znaci, nasipaj jos zemlje da ih ucvrstis, to ce im se jako svidjeti.
Ova skroz lijevo na slici, sto se najvise nagnula, slobodno zatrpaj zemljom taj donji par listova, to su ti pocetni listovi, kotiledoni, oni sluze biljci samo kad je jako jako mala. Zatrpaj slobodno.
 

Mirko.S.Zlikowsky

Aktivan Član
21.06.2012
64
13
0
41
To mi se je od vode zemlja slegla. Budem zatrpao. Skužio sam na jednoj prijašnjoj, da kada zatrpam ona horizontalno iz stabljike počne puštati korijenje. (tek sam počeo a već sam se zaljubio u ovo) :dada. Ovo neće stati samo na ovom growu. Imam kuću na selu - tamo sljedeće proljeće stavljam prvi outdoor.

Daj mi reci. Kupio sam još vrečicu perilita (za svaki slučaj) i one glinene kamenčiće što se stave na zemlju (dekorativne) - To sam onako bezveze uzeo jer je jeftino. Jer mi ti kamenčići šta koriste u očuvanju vlage - da moram manje zaljevati - ili da ih ne stavljam. Također sam skužio da neki ljudi prekrivaju vrh tegle alu folijom radi refleksije. Jel ima to smisla.?????

EDIT:
Jel se itko na forumu kuži u gljive? Možda postoji tema kakva ili dnevnik? Stgle mi jučer spore iz holandije Lizzard King
 

Napušena Vjeverica

Napušen Čan
Banovan
24.12.2009
1.002
189
88
Glinene kuglice sluze i za drenazu a i za ukras a i za ocuvanje vlage.
Ja ih koristim na dnu posude da mi se zemlja ne ljepi za odvodne rupice a prestao sam ih koristiti na vrhu tegle jer onda zaboravim da nisam zalio itd. Ali da, sluze, meduostalom, i za zadrzavanje vlage. Nema greske s tim.

Vrh tegle mozes prekrit alu folijom ili bilo kojom reflektirajucom folijom, ali ako ne radis LST, ne vidim zasto bi to pomoglo. Biljke bez treninga uzimaju svijetlo koje dolazi odozgora i sa strane ali nisu navikle primati svijetlo od ispod, kao u prirodi, Sunce je gore, ne izvire iz zemlje. Ali vjerojatno si mislio na odrzavanje vlage. Mozes ti staviti i obicnu foliju nad zemlju za odrzavanje vlage... ili nesto drugo, svasta mozes.


A gljive:
Vutra Organizacija | Marihuana i Priroda.
 

Mirko.S.Zlikowsky

Aktivan Član
21.06.2012
64
13
0
41
Hvala na brzom odgovoru. Baš sam čitao onaj dnevnik uzgoja Kalašnjikov. Frajer je odradio LST i Grow perfektno. Misliš li da bi imalo smisla da probam sa LST ili da prvi grow odradim bez toga pa da eksperimentiram kasnije. Uopće ne znam hoće li što biti od ovih, a doživjele su tooooliko stresa. Čitao sam da od stresa i nedostatka svjetlosti mogu ispasti sve muške ili dvospolci...
 

Napušena Vjeverica

Napušen Čan
Banovan
24.12.2009
1.002
189
88
Dobro si procitao.

Zato sam ti i rekao da piknes nove. Ali gle... biljke su biljke, mozes sam sebe trenirati na njima.

Uzmi par komada na kojima napravi LST a par komada ostavi da rastu proizvoljno. Makar ako se ne varam, ne da mi se sad opet citati, ti si onaj sto ima maleni ormar koji nije visi od metar. Znaci, nemoj se uopce pitati da li raditi LST ili ne... morat ces ga raditi zbog visine.
 

Mirko.S.Zlikowsky

Aktivan Član
21.06.2012
64
13
0
41
Ormar je mali. 60x60x80cm ali imam plan B. Ova cijela špajza u kojoj je ormar se može raskrčiti. Žarulje popikam na neki home-made reflektor u roku sat, dva. Ili ako stigne do tada taj hps - upotrijebim njega. i selim ih iz ormara u špajzu pa mogu do 2m visine ako treba. Zidovi su fine bijele boje. Preko prozora stavim dasku te velićine s 2 venta (oni ugradbeni iz bauhausa 100kn kom fi 140) - jedan za upuh (samo iz njega spustim PVC cijev na dno špajze), a ispuh ostaje gore. Špajza je veličine 1.5X1.5x2.2....
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.540
298
Mirko.S.Zlikowsky je napisao(la):
Preko prozora stavim dasku te velićine s 2 venta (oni ugradbeni iz bauhausa 100kn kom fi 140) - jedan za upuh (samo iz njega spustim PVC cijev na dno špajze), a ispuh ostaje gore. Špajza je veličine 1.5X1.5x2.2....

Neće bit dobro tako. Zrak iz vana nije dobro u grow box/room ubacivat, jer ponekad je pre vruče, a ponekad pre hladno. U biti vrlo rijetko je dobro :) Iz unutrašnjosti kuće ulaz zraka, ne mora bit aktivan, dakle ne treba vent (ali može-ti odlučuješ), a ispuh samo vanka i to je to.
Još eventualno spustit cijev do reflektora da direkt sa žarulje odvodi toplinu, ako me kužiš.

Mirko.S.Zlikowsky je napisao(la):

EDIT:
Jel se itko na forumu kuži u gljive? Možda postoji tema kakva ili dnevnik? Stgle mi jučer spore iz holandije Lizzard King


https://www.themajka.com/
 

Mirko.S.Zlikowsky

Aktivan Član
21.06.2012
64
13
0
41
Hvala Zlo&Naopako! Vidiš o varijacijama vanjske temp. nisam uopće razmišljao......

Edit: Evo našao na akciji u jednom dućanu CFL 25W 4000K za 30kn Marke Daylux... To je isto o.k. za vegu ima 1580 lumena. Bum piknul danas jednu....... baš da vidim...

Edit2: Evo malo gledam po netu - da li bi se ovo moglo iskoristiti ikako: Visokotlačna živina žarulja, HPL 4 125W/642 E27, Hladno bijela, kom. 58,75 Kn
ili
VISOKOTLAČNA ŽIVINA ŽARULJA TEŽ, VtFE, 400W, 220-240V, grlo E40, Elipsa BJ120
66,25 Kn

Primjenjuju se u vanjskoj rasvjeti za osvjetljenje autocesta, mostova, parkirališta, željezničkih stanica, gradilišta i utovarnih rampi, dok se u unutrašnjoj rasvjeti koriste za osvjetljenje industrijskih hala, skladišta i staklenika. Nakon gašenja žarulje potrebno je 3 do 5 minuta za ponovno paljenje što ovisi o tipu žarulje i uvjetima hlađenja.
 

Sulundar

Ready to grow!
19.08.2010
582
194
63
109
Mirko.S.Zlikowsky je napisao(la):

Mirko,ove biljcice se nikako ne isplati ozivljavati...ali ni u kakvim uslovima, kad vec mozes da procitas poruku!
-Previse su upropascene,nova tura semenki,znaci sve da ostje isto,samo novo seme prethodno naklijavano u vlaznoj maramici ...garantovano prestize sa rastom,na kraju i urodom,tvojim iskustvom. Poslusaj,neces zazaliti.(Ostavi jednu da bi se sam uverio,dok ne vidis tesko da ces poverovati)
Ne znam kako da te ubedim,ali gledam i kao u ogledalu vidim burazerove biljke u prvom growu. Neverovatno:)) Voleo bih da se vratim u proslost i kazem mu isto,ali kad bih vec mogao da se teleportujem,vratio bih se 20god u nazad i gurnuo u koprive dok kenja sa panja !!!!

pozz,sretno!