CFL improvizacija i domačica

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

Mirko.S.Zlikowsky

Aktivan Član
21.06.2012
64
13
0
41
Evo ovako.... nov sam na forumu i dobio sam mnogo korisnih savjeta što se ama baš svega tiče pa i stalno smišljam neke nove ideje tako da sam odlućio pokrenuti ovaj dnevnik moga improviziranog i slučajno nastalog Growa....

Dapaće - napravio sam u startu skoro sve što se ne smije napraviti oko growanja.... Prvo sam bacio sjemenke u čašicu od jogurta pa tek kasnije paničario kako sada isfurati to do kraja...

Začudio sam se da mi je čak 13 (sretan broj) sjemenaka neke domačice od lokalnog dilera proklijalo. To sam preraspodijelio u 13 malih posudica s vrlo lošom zemljom iz lokalnog supermarketa (13kn - 10l) i začudo one su rasle. Nisam imao adekvatnu rasvjetu, a ni love pa sam iskoristio što sam doma imao pri ruci... Malo sam čitao o CFLkama u uzgoju. Složio sam setup od 2 x 7w 2700k i jedna 9W mini neonka + 1 klasična žarulja sa žarnom niti 75W. Sve sam to nakako posložio u jedan kutak u kuhinji i to je izgledalo otprilike ovako.....

001.jpg ova slika je slikana 20.05.2012 a tada su biljkice bile stare oko tjedan dana.
a ova veća je bila na prozoru i hvatala svjetlost. zato se tooooliko izdužila....
 

Mirko.S.Zlikowsky

Aktivan Član
21.06.2012
64
13
0
41
U međuvremenu je došao glomazni otpad i složio sam box
(cca oko 20.06.2012 sam ga dovršio s time što su biljke presađene u kvalitetnu zemlju 27.06.2012)

Dimenzije: 60 x 60 x 70cm
Upuh: 80mm pc vent
Ispuh: 80mm Zalman stock cooler (vrlo jako puše)
Unutrašnj vent: neki standardni za doma preko 20cm promjera
Svjetlo: 3 x Samsung pleomax Spiral 23W 6400K (1380lm x 3) (3 x 20kn)
1 x TEŽ 36W CFL 2700K (oko 1400lm) (40kn)
1 x Daylux CFL Spiral 25W 4000K (1520lm) (30kn)
= cca 7000lm
Refleksija odozgo: reflektirajuća folija za auto šajbe (15kn)
Ostali materijal (grla, 4m kabla, luster kleme i ostale sitnice) (50kn)

Zemlja: 10 lit no name (13kn) - bacio kasnije u vrt i potrošio za cvijeće :dada
20 lit Composana univerzalna sa Agrosilom i Perilitom (55kn)

Posude: 6 x 3l + podmetači (90kn)
Glineni zadržavači vlage Keramizit (15kn)

=totalni trošak 368kn (za sada)
 

metalmaniac

Sve već piše na forumu, koristite Search. :)
16.10.2009
3.148
6.161
298
54
puno premalo lumena za taj prostor...

tu bi trebalo barem 20 000 lm da bi biljke mogle normalno rasti... (taman jedan kvalitetni HPS 150 W)
 

Napušena Vjeverica

Napušen Čan
Banovan
24.12.2009
1.002
189
88
CFL zarulje gube puno lumena sto su vise udaljene od biljaka. Posto se one jako ne griju (kako koja), one se drze na razmak od 5-10cm od biljaka (kazem, ovisno o temperaturi).
Ljudi znaju staviti obicno staklo izmedu biljaka i lampi kako bi "prigusili" temperaturu i jos vise priblizili biljke svjetlu.

Slike jest stara, ne znam jesi li ispravio, ali to ti je ogroman razmak biljki od zarulje, zato su se tako jako i izduzile, pokusavaju uloviti svjetlo.


Nego, bitnija stvar, htio sam ti reci za posude. 3l je puno premalo, treba ti minimalno 10 litrene posude. I kako si tako skupo platio 3 litrene posude, svaka 30kn, neko te dobro obrlatio :)) ja sam uzeo 20x20x20 posude i svaka je kostala 30kn. A to je oko 8l ako se ne varam, nisam nikad racunao niti mi se da.

Vidis na slici ovu bijelu posudu... e takva je odlicna za biljke. Lampe ne moras spustati dolje, samo podmetni nesto ispod posuda, tako da ih podignes prema lampama. Ja sam izrezao stiropor ploce i podmetnuo ispod tegli. Sluze i za visinu i za termoizolaciju (mislim, samo kazem).


Inace, bas mi se svida kako napredujes u smislu growanja, brzo si sve pokopcao. Nekim ljudima se doslovno sve mora crtat. :vb_wave:

:D
 

Creative

Grow support
Poznanik Foruma
04.02.2012
1.504
2.273
188
45
Tomorrowland
Vjeverice legenda si mi :) 15kn po kalju ..kupio je 6 kaljeva:dada

mirko sretno s growom :vb_wave:
 

Mirko.S.Zlikowsky

Aktivan Član
21.06.2012
64
13
0
41
metalmaniac je napisao(la):
puno premalo lumena za taj prostor...

tu bi trebalo barem 20 000 lm da bi biljke mogle normalno rasti... (taman jedan kvalitetni HPS 150 W)
e to je već stvar za diskusiju. Netko mi je savjetovao da je 15 000 lm dovoljno, Netko mi je rekao da sa 7-8 000 mogu postići dobre rezultate. Čitao sam dnevnik uzgoja frajera koji je imao oko 11-12 000 lm u sličnom, ako ne i malo većem prostoru i imao je jako dobre rezultate. Radio je također LST - što moram i ja. Planiram ubaciti još koju DAylux 25W 4000K i možda eventualno (ako mi financije to dozvole) 2 x 65W 6500K Midea (cca 90kn po komadu).

Biljke su trenutno na 24/0 i odkako sam ih presadio (2 dana) već pokazuju da im zemlja čini čuda. Pojavljuju se novi listovi i ima naznaka da počinju rasti sporedne grane. (Tko bi rekao da je zemlja tako bitan faktor) Dobro je netko rekao: "Vutra treba samo dobru zemlju, dobro svjetlo i vodu - sve ostalo je filozofija"

Biljkice držim na 2-5 cm udaljene od svjetlosti. Unutrašnji vent jako dobro radi svoj posao i temeratura je max 31 C. s time kad temp. toliko skoči onda mi vlaga padne ispod 40% To ima veze s vanjskom temp. jer u stanu nemam klime.. Takav problem riješavam tako da navlažim ručnik ledenom vodom i stavim ga preko ventilatora. Temp. onda pada 2-3 stupnja a vlaga raste do 55%.

Večeras uploadam slikice setupa - najvjerovatnije preko imageshacka...
 

metalmaniac

Sve već piše na forumu, koristite Search. :)
16.10.2009
3.148
6.161
298
54
dok ti kupiš te sve CFL-ke mogao si kupiti rabljeni HPS kit i mirna bosna... (inače HPS 150 ide na prostor 0.5x0.5 a ti imaš i više od toga)
 

Mirko.S.Zlikowsky

Aktivan Član
21.06.2012
64
13
0
41
metalmaniac je napisao(la):
dok ti kupiš te sve CFL-ke mogao si kupiti rabljeni HPS kit i mirna bosna... (inače HPS 150 ide na prostor 0.5x0.5 a ti imaš i više od toga)


....fora je u tome što nemam lovu u komadu. Treba mi malo i za život ostati novaca. Volio bih da sam ko vutra i da mi treba samo svjetlost i voda. Uglavnom ja to ne smatram promašenom investicijom. Ovaj box mi ostaje za seedlinge i klonove, a kada dođe HPS onda idem drito na 400-600W. Imam jednu špajzu 1.5 x 1.5 x 2.2 m. I to pretvaram u malo bolji growroom.... (najgore što se može dogoditi je da pobacam CFLke po lusterima i sljedećih par godina smanjim ratu struje za 50%... ha ha ha :dada
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Сјај

metalmaniac

Sve već piše na forumu, koristite Search. :)
16.10.2009
3.148
6.161
298
54
pa teoretski gledano, treba ti samo svjetlost i voda... pogledaj na podforumu "Putovanje na mentalnim talasima" temu Sungazing ili Sur Yoga, ima tekst o čovjeku koji je preživio 130 dana bez hrane, samo na vodi i suncu :ludak
 

Nixa86

Closer to the Sun
06.11.2011
758
1.619
163
Area 51 - Metal Mulisha Team
metalmaniac je napisao(la):
pa teoretski gledano, treba ti samo svjetlost i voda... pogledaj na podforumu "Putovanje na mentalnim talasima" temu Sungazing ili Sur Yoga, ima tekst o čovjeku koji je preživio 130 dana bez hrane, samo na vodi i suncu :ludak

heheh slazem se samo sto zivotni ciklus biljke i covjeka nije za usporedjivati,tih 130 dana biljci traje kao 3 ili 4 dana,jer zivi 3 mjeseca ne zivi 70-80 godina i jos bitna stvar covjek ima mozga biljke nemaju ,iz glave sve potjeche takozvana PSIHA ! lp i sretno sa growom ;)
 

Mirko.S.Zlikowsky

Aktivan Član
21.06.2012
64
13
0
41
Nisam baš siguran da li smijem ovo linkat, zanima me da li ovaj uređaj što vrijedi i da li ima smisla nabaviti takvo nešto. Mislim, dosta je jeftin, a ja nemam trenutno ph mjerač... pa ako ne smijem molim vas brišite Post.

Edit: Znači ne smijem - automatski mi je link uklonjen. Radi se o uređaju koji mjeri ph zemlje, vlagu i osvjetljenost. 3 u 1.
 

Mirko.S.Zlikowsky

Aktivan Član
21.06.2012
64
13
0
41
Evo gospodo, lagani update. Dječica dobro napreduju nakon transplantacije u Composanu. 2 dana nakon transplantacije napokon pokazuju malo živosti. Očito im je u boxu jaako fino. Tu je i moj pokušaj LST-a s ovom što se najviše izdužila. Moram ju malo ukrotiti i postepeno ću je spuštati prema dolje. Što vi mislite o tome? Kao first-time-groweru svaki savjet mi je dobrodošao....

ImageShack® - Online Photo and Video Hosting
ImageShack® - Online Photo and Video Hosting
ImageShack® - Online Photo and Video Hosting
ImageShack® - Online Photo and Video Hosting
ImageShack® - Online Photo and Video Hosting
ImageShack® - Online Photo and Video Hosting
 
  • Sviđa mi se
Reactions: m@l@

Napušena Vjeverica

Napušen Čan
Banovan
24.12.2009
1.002
189
88
Nisi ih bas ukopo kak sam ti reko al nema veze, dobre su.

Sad se ne sekiraj nista, dodi opet s novim slikama za tjedan dana pa ces vidjet kako lijepo napreduju. Ovak kad ih gledas svaki dan cine se male male majusne a onda kad pregledavas slike vidis da su super :)))

Eto, nemam nist pametno za rec. Uzivaj.
 

metalmaniac

Sve već piše na forumu, koristite Search. :)
16.10.2009
3.148
6.161
298
54
jedino što se tu može reći je da im jaaaaako fali svjetla, još barem jednom toliko...
 

Mirko.S.Zlikowsky

Aktivan Član
21.06.2012
64
13
0
41
imajte na umu da su mjesec dana bile pod jaaako lošim svijetlom 2 x 7W CFL i 1 x 8w neonka. I ipak su se održale nekako. Kako sad izgledaju i kako su prije izgledale je nebo i zemlja. I bile su u šrot zemlji koja ni za cvijeće nije dobra. A rasvjetu ću postepeno pojačavati kako budem imao love. Javim se za tjedan dana s novim slikicama..... Vi okorjeli HPS-ovci.....
 
  • Sviđa mi se
Reactions: m@l@

Napušena Vjeverica

Napušen Čan
Banovan
24.12.2009
1.002
189
88
Da nemojte zezat decka. Reko je vise puta da nema para trenutno i da ce nabavljat svijetlo. I sam je reko da bi htio HPS al kad nema love. Malo pomalo, ovo mu je prvi grow, cak i da ne bude nist od toga imat ce iskustva za sljedeci. :)))
 

JaSiniša

Aktivan Član
02.05.2012
73
1
0
46
obzirom da sam još nedugo i sam prolazio istu situaciju, mogu reć da se vidi oporavak biljosa tj. vidljiva je razlika prije i sad, ali definitivno bi ih trebalo jače ukopat, znači stabljika dublje u zemlju neka prvi donji listovi budu malo iznad površine zemlje, cca 3 cm i još malo malo više svjetla....ak je moguće naravno.
i onda bi sve trebalo bit okej jer kak sam i reko, topovi ne izgledaju loše i da se to još popravit...

aj sretno i javljaj novine ;)
 

Mirko.S.Zlikowsky

Aktivan Član
21.06.2012
64
13
0
41
  • Sviđa mi se
Reactions: m@l@
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.