CO2 - sve o Co2 plinu u kojim mjerama i kako

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.457
3.198
Bekaa Valley
koliko sam upoznat, nije nuzno potreban mrak tokom vegetativnog perioda, ali za cvetanje jeste. na internetu polemika po pitanju mracnog perioda jos uvek traje i mislim da je to tema oko koje se uzgajivaci nikada nece sloziti 100%. moj stav je da je biljci koliko toliko potreban odmor i licno nikada necu raditi 24/0, jednostavno ne vidim potrebu za tim. obzirom da jedni kazu da a drugi ne, na svakom je groweru da odluci kako ce sa svojim biljkama
 

Barbarossa

tata brada
Poznanik Foruma
20.12.2014
2.688
26.640
1.058
Jugoistočno odavde
Lično mislim da je ta polemika bespotrebna, bar što se automatika tiče, jer se pokazalo da uspešno završavaju od 24/0 pa do 12/12. E sad, nekoj sorti više odgovara ovako, nekoj onako, ali nijedna nije uvenula zbog režima svetla. Takođe i kod fotoperiodnih se vegetacija odradi bez problema na 24/0, a to da li biljci treba ili ne treba, šta je zdravije za nju, koga briga kad ubereš cveće u udahneš dim! :)
 

Lovetogrow

može se sve..,a gajenje vutre,najviše!
27.08.2019
1.272
13.291
358
Na isto pitanje sam ukucao "search teme"i izbacilo,me u pravi kutak.eto mi info.iz prve ruke..pozz✌
 

Badi

☼ »» 113 «« ☼
Grow Support
30.04.2016
5.102
44.018
2.598
Nevada, USA
ljudi ne zamarajte se sa CO2 ok za obogacivanje sa CO2 treba imati i opremu za to jer sve ove ostale metode samo su napikavnje isto kao da i radite mjesavinu gnojiva i vode bez ph ec metra ... za pravo obogacivanje sa Co2 kazem potrebna je oprema koja nikako nije jeftina a i to vec spada u advance grow setup tako da stvarno vam nije potrebno i nemojte se previse zamarat sa tim

dax Co2 obogacivanje tek dolazi do izražaja na vecim temperaturama .. uglavno ventilacija ionako mora stat kad se radi obogacivanje sa co2 da jedno nebi se izventilirao van prostorije ili box-a

NE ZAMARAJTE SE OVIME SVLADAJTE PRVO DRUGE STVARI ali naravno treba procitat i znat o cemu se radi jer to je zapravo dio jedne fotosinteze koja je kljucni proces rasta nase nam drage biljcice xD

bb do sljedeceg puta
Treba čitati od početka, na 1. str. je autor sve lijepo objasnio.;)
 

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.263
35.803
2.698
Weed California USA
Ima li smisla u vrijeme predcvjetanja a kasnije u samom cvjetanju pustiti CO2?
a ne znam kad bi ako ne u cvjetanju rokao co2 :D vise co2, vise svjetla, vise fotosinteze pa mozes i vise gnojiva trpat. ne bi vjerovao koliko i koliko brzo biljka moze jest i punit se sa pravim co2 setupom. zatvroeni sistem sa bocama co2 i mjerenje/regulacija ppm co2 u boxu.

ovi kucni pripravci od kvasca i ostale rukotvorine bas i nemaju smisla.
 
24.10.2015
18
12
3
Hvala Moderatoru Stipi! :)

Potvrdio si mi tvrdnju :rasta: naišao sam vani na forumima da ekipa piše da nakon formiranja cvijeta, fotosinteza se više ne vrši i CO2 više nije potreban - sada koliko je to točno może samo potvrditi praksa.
 
Poslednja izmena:

truare

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
28.09.2015
968
3.828
163
Baš glupost. I jednostavno nemoguće, tj. moguće ali bi vrlo brzo biljka propala.
Što je fotosinteza i kak se vrši? To je jednostavno kemijska reakcija iliti
6CO2 + 12H2O + Light Energy → C6H12O6 + 6O2 + 6H2O
što bi značilo da za fotosintezu su potrebni reaktanti CO2 + voda + svjetlo da se dobiju produkti kao što je kisik i vodena para koje biljka ispušta te ugljikohidrati (točnije glukoza) koje koristi kao hranu. Nečeg od ta tri reaktanta usfali i nema fotosinteze pa nema hrane a tako ni života.
E sad, što je još sve potrebno da se ta kemijska reakcija ostvari:
1. pigmenti - u našem slučaju taj pigment je klorofil koji daje lijepu zelenu boju našim listovima. Kad je dovoljno svijetla klorofil počinje upijati svjetlosnu energiju određenih valnih duljina da bi se stvorio kemijski spoj adenozin trifosfat (ATP), potreban biljki za skladištenje energije koja bude potrebna za drugu fazu fotosinteze, tzv. fotosinteza neovisna o svijetlu. Znači iako fotosinteza može započeti samo na svijetlu ona se može završiti i tokom mraka ako ima dovoljno ugljičnog dioksida i vode.
2. Normalna funkcija stomata - stomate imaju dvije važne funkcije, razmjena plinova gdje će biljka otvoriti stomate kad joj zalihe CO2 dovoljno padnu da joj zatrebaju nove iz atmosfere i evaporacija vodene pare kojom se hladi a koju pokreće transpiracija. Ovdje se zna desiti problem u slučaju preniske vlage a sama vlaga uvelike utječe na transpiraciju. U slučaju da je transpiracija veća od one koju biljka može podnijeti tj. vlaga preniska, biljka će zatvoriti stomate u obranu da sačuva vodu. (već od 35% pa naniže transpiracija lagano iskače iz balansa, biljka uzima više vode a time i nutrijenata nego što je potrebno.) U ovom slučaju su posebno gornji pokrov listova najbliže svijetlu podložni sušenju te gubitku pigmenata i tako im se funkcija za fotosintezu gubi u potpunosti ( na 20% RH to se može desiti već nakon 3-4 dana, srećom tako niske vrijednosti se dešavaju samo u ekstremnijim uvjetima). Cijelo to vrijeme biljka zbog preniske vlage ni ne vrši fotosintezu ili je dosta ograničena jer kad se zalihe CO2 potroše nema mogućnosti unijeti dovoljno novih zbog zatvorenih stomata. Biljka gubi energiju i uz stagnaciju lagano propada.
Tako da mi uopće nema smisla da se fotosinteza u bilo kojem trenutku prestaje vršiti.
Što se tiče same fotosinteze ovo napisano je samo jedan dio procesa, može se dosta napisati i o samom odnosu klorofila i svjetla, te načinu kako uspjeva zaštititi kloroplast od prejakog inteziteta gdje prekomjernu uzbudu elektrona rasipaju u toplinu kao prvu crtu obrane, dok je tu još ostalih mehanizama koji biljku štite od prejakog svjetla. I tako ulazeći dublje i dublje dolazimo do zaključka da nabrijavanje biljke se ne svodi baš samo na to da puknemo neki izvor CO2 i pojačamo svjetlo u očekivanju ogromnih prinosa.

Inače ako niste znali, biljke općenito i nemaju baš najbolje razvijenu sposobnost razlikovanja O2 od CO2 pa joj se u 20% slučajeva desi i greška, unese u sebe i kisik. I tako u pokušaju da si napravi fini šećerni objed, recept si pokvari sa dosadnom molekulom kisika i u tom procesu formira glikolat i amonijak, oboje toksično po biljku. Biljke imaju složen put za recikliranje tih toksina u ugljični dioksid koji se naziva „fotorespiracija“, ali je taj proces prava gnjavaža za biljku i znanstvenici su otkrili da može potrošiti i do 30% dnevne energije (ovisno o tipu biljke) koja se mogla utrošiti na rast i razvoj. E sad je tu po pitanju te greške nastao interes kod znanstvenika i zanimalo ih je da li je moguće nešto učiniti da poboljšaju prinose usjeva. Prošle godine je izašao članak da su pronašli mehanizam koji bi mogao učiniti baš to. Ubrizgavali su gene iz bundeve i zelenih algi u kloroplast biljaka duhana, jer su kroz niz studija otkrili da bi ti geni mogli obavljati fotorespiraciju puno elegantnije, brže i lakše nego to biljka sama radi, zapravo stvarajući neku vrstu prečice, što je natjeralo biljku da brzo reciklira sav O2 koji je apsorbirala. Postupak recikliranja koji se prethodno kretao kroz tri odjeljka u biljnoj ćeliji sada se kretao kroz samo jedan. Štoviše, CO2 emitiran iz procesa usmjeren je, kroz ovaj novi put, da se oslobodi točno unutar stanice u kojoj se odvija fotosinteza. CO2 se mogao ponovno uzeti i koristiti kao hrana u roku odmah. Na kraju je ta genetska prilagodba rezultirala sa biljkama duhana koje su narasle čak 40% veće od svojih uobičajenih kolega.
Pa eto, možda uskoro nit nećemo morati obogaćivat prostor sa CO2 (da bi biljka radila manje grešaka od onih 20%), već ćemo ju križat sa bundevom i problem riješen :D
 

Grona

⸸Ⓐ⸸
Banovan
20.05.2014
703
3.724
163
Elipa zna li itko dal se ovo može dodavati u vodu sa gnojivom i da li je itko koriatio? Znam da sam vidio negdje na forumu, alo ne sjecam se tko je to objavio. Bilo je u necijem dnevniku, tko ce ga znat...Search-o sam, bez brige :D

Eto, ako itko zna išta, zahvaljujem :respect:
 

truare

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
28.09.2015
968
3.828
163
Nema potrebe, biljka ne uzima toliko CO2 kroz korijen da bi bilo potrebno išta dodavati i zapravo se još ni ne zna ništa o distribuciji tog CO2 unešenog kroz korijen i njegovoj ulozi. Uglavnom, poznato je da biljka sama transpirira CO2 u zonu korijena, ali šta s njim radi kad ga unosi još se ne zna, ali unos CO2 kroz korijen je svega 1% od onog unosa kojeg biljka obavi kroz lišće, tako da zbog te stvarno zanemarive količine unosa nema nikakve potrebe za obogaćivanjem zemlje sa CO2.
 

Bizzzo

https://twitch.tv/vutraorg
Urednik
Moderator
11.02.2008
7.429
30.048
2.718
twitch.tv
Evo da se upišem sad nakon 30 desetak dana korištenja. Ja zadovljan. S tri različita metra provjerene vrijednosti i vrijednost CO2 je za 200-400 ppm pojačana u odnosu na ppm koji je kad box i vrećice nisu u sobi. Uglavnom, nadjoh jos jednog proizvodjaca. Ove su malo jeftinije a gramažom mi se čini jednake. U boxu vise dvije jos uvijek, od kojih ce jedna kroz cca 7-10 dana biti prazna pa cu testirati ove :) Živi bili pa vidjeli.
16085843-9112-42E6-A032-E906846E91DE.jpeg
8028FB53-9685-4AC0-A63D-244763613016.jpeg