CoolTube-CoolBox

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

M_wEeDmAn_88

Aktivan Član
12.01.2008
330
1
0
35
moram reci da se ne slazem s tobom .... ako sam te dobro shvatio....

ti dakle kazes da je isto ako imamo jaci vent na 125 mm cijevi ili slabiji na toj istoj cijevi ??

to je teoretski nemoguce !

ako uzmes neki jaci vent koji ima fi 160 i reduciras ga na 125 mm cijev ne sanse da bude isto kao sa slabijim ventom . ovaj jaci bez obzira na to da je reduciran , on daje brzi protok zraka, a time i veci protok zraka i bolje hladenje .
nema se tu njegov motor sta opteretiti ! da zacepis drugu stranu cijevi kamo izlazi zrak tek onda bi se opteretio ! ventovi imaju obican jednofazni motor .....ti kad ga reduciras, ti njemu ne dajes nikak teret tako da se njegov moment nema cemu suprostaviti i prema tome ne biva opterecen .

to je moje misljenje .
 

gargamel

Aktivan Član
25.11.2007
385
18
18
ako nije redukcija odmah do venta, jaci ce imat
veci protok zraka jer ce zrak brze ic, ali
protok ce mu bit slabiji nego da ima cijev svoje
velicine. (tak radi usisavac, jaki vent, mala cijev -
veliki podtlak - zrak ide brzo)
 

Doktor

Aktivan Član
17.02.2007
427
9
0
44
A sta se desi kada zacepis rupu na izlazu ventilatora? Jesi cuo za regulatore protoka?
Kako oni funkcionisu?
Pa na principu ventila!!!!
Sto je manji promer na ventilu smanjuje se i protok! Ali kao proizvod toga ti se javlja veci pritisak na elisama ventilatora samim tim opterecujes vise ventilatorski motor i povecavas sanse da to sve crkne!
Probaj pa vidi!
Ja probao i video!
Cak ventilator nemoze ni da postigne punu brzinu od opterecenja a bez pune brzine nema ni punog kapaciteta! Vent od 160 ce davati veci protok od nekog smeca od ventilatora ali veruj mi da ce davati isto kao neki jaci ventilator od 125! Stim da ce ovaj od 160 biti opterecen a ovaj od 125 ne! A opterecenje izaziva haos a i vecu potrosnju!
I to ti onda dodje na isto veruj mi! I ako je malo jace to je truba! A mnogo vise para!
Logika je iz raja izasla!
 

M_wEeDmAn_88

Aktivan Član
12.01.2008
330
1
0
35
ok..kada ti tako kazes :))

ali i dalje se ne slazem s tobom , ali nema veze .... jer stvar je u tome da na drugom kraju nema bis ti reko ventila....rupa od hosa je slobodna i vent nema nikakvog opterecenja ! !
samo mozes dobiti brzi protok zraka i bolje hladenje ..i o tome nema diskusije .

ali nema veze...svako po svom i gotovo :)

hvala na istaknutom misljenju..pozz .
 

Doktor

Aktivan Član
17.02.2007
427
9
0
44
Pa jesi probao?
Probaj pa ces videti da kada sklonis redukcionu cev samo po zvuku ces osetiti ubrzanje motora! Sto bi onda i postojali ti precnici ako nema veze!
Slazem se da ce biti neki protok jaci nego sto bi neki jadan ventilator imao ali daleko od punog kapaciteta ventilatora od 160!
 

M_wEeDmAn_88

Aktivan Član
12.01.2008
330
1
0
35
nisam probao usporedivati , ali jesam probao reducirati vent i znam sta se desava, a to sigurno nije da on biva opterecen .

govorim na temelju fizike ,elektrotehnike i iskustava.

nemamo vise sta diskutirati . ti si reko svoje, ja svoje....ko sta rekoh :svako ce po svome:)

ali jos jednu stvar da kazem.....ako on biva opterecen ..... vjerojatno znas i sam da motor kad je opterecen, on iz mreze povuce vecu struju ! a to se kod njega ne desava .....reko sam i prije ....nista se ne suprostavlja njegovom momentu .

ali ono .... posto sam se sad ufurao u to... bas cu probati neke testove napraviti :)

pozz
 

rasmc

Aktivan Član
18.01.2008
76
15
8
46
Ovo ti je reflektor od 1000W(halogeni oko 130KN) prerađen za HPS sa grlom E40 i
cijevima 125mm. Na to je spojen vent. TD MIXVENT 125/350 da izvlači topli zrak vani.
Pozdrav svima!
:sun2:
 

Stoner

Aktivan Član
11.12.2006
856
285
83
24
nažalost evo sad sam tek vidio kako si to domišljato i zgodno složio , ovakva DIY se cijeni bravo od mene.
Mogao bi složiti Zaseban thread o tome kako što koliko što košta malo slika da se vidi .
Bilo bi ljepo kad bi i Vutra.org imala kolekciju svojih DIY threadova :rasta1: .