Covid19 - Corona Virus

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

flop87

član od 2008
Banovan
09.02.2018
1.377
7.601
258
ja sam pricao za 2019 godinu i mrtvih na 122 000 je mislim oko 300 al nisam bas siguran, ne mogu naci sad clanak.
i sta ga tupite, umiru stari i bolesni, smrtnost mladih od 40 godina, je ispod 0.2 posto,
evo bas sad slusam najpoznatijeg doktora u Srbiji.
hocu da kazes previse panike i straha, pre cete umreti od stresa nego od korone.
 

bLuNt.z

Aktivan Član
06.09.2006
233
1.332
143
Satyaloka
Evo skvadro full report...


Ajmo od naseg trenutnog zdravstvenog sranja, pardon, stanja.
Zenka je sinoc kurila do 38.3°C, od simptoma ima groznicu, curi joj nos, bol u misicima, te generalnu slabost. Trenutno joj je temperatura 38.2°C.
Moja temperatura je u granicama normale ilitiga "ona plucna" (sami birajte terminologiju). Konstantna oscilacija 37.0 - 37.3°C. Misici me bole, plitko disem, pluca me bole, umoran sam k'o pes (a bome je i zenka), a kasalj je intenzivniji i bolniji nego jucer, no cvrsto sam uvjeren da je to samo posljedica sinocnjeg smrzavanja.
drAEJLyYQG-1nUVZqILR_4vLTp4X5IsB3-ZK98uknOX2tf_Gw4cQmSfb77pAXNgy2CzEMmmWypEgi6_CaXr52T2_oKN3FiOxFjqjPVtVim8BdDLOmA=s0-d-e1-ft
:)


Jucer oko 21h pokupio nas je sanitet. Iako nije on kriv - covjek nam se ispricavao sto smo toliko dugo cekali i pozalio se kako samo 2 sanitetska vozila razvazaju "ekipu", te da nakon nas ide pokupiti jos njih 5. Pod rotirkama (kuuulll!!!) dovedeni smo na parkiraliste zarazne bolnice "Fran Mihaljevic" gdje je uspostavljen civilni stozer (par losih fotki u privitku). Tamo je vec bilo 7 ljudi i cekalo upis. Trijaza se nalazi u "izoliranom" kontejneru, a ispred istog je postavljen vojni sator sa klupicama. Na samoj kucici tj. kontejneru gdje se nalaze sestre, objeseno je ni vise ni manje nego 6 razlicitih telefonskih brojeva koje trebamo nazvati. Buduci da su bile samo 3 medicinske sestre u kontejneru #1, svaka je imala head-set + pricala na mob i telefon (vjerovali ili ne... jadne sestre:( ). Zvali smo svih tih 6 brojeva, jer eto, kao prvo neznas koji da zoves, a kao drugo svi su zauzeti i/ili se nitko ne javlja.. Nakon nekog vremena dobili smo sestru unutra na telefon. Prvo zenka, zatim ja. Oboje smo 2x davali anemnezu prije nego sto nam je urucena plava kuverta (koverta, whatever). Buduci da smo svih nas devetoro bili u neposrednoj blizi jedan drugome jasno smo culi razgovore sa sestrama/doktorima. Od nas 9 samo nas je troje imalo simptome (panique au village!!).
Nakon urucenja plave omotnice (much better, innit?) salju vas u kontejner #2 gdje epidemiolog uzima bris grla i nosa. Moja obrada je ukljucivala i bezuspjesno mjerenje temperature, te pulsni oksimetar na prstu. Naime, iz nekog razloga sva 3 toplomjera (one kaj ti metnu na celenku) su pokazivala "ERR" ilitiga gresku kada mi je epidemiolog(ica) pokusavala ocitati temperaturu (u nekoliko navrata) - we shared a laugh, it was fun.
Nakon testiranja vracate se u kontejner #1 i cekate da vas pozovu kako bi vam urucili 2 papira. HZJZ-ove upute o samoizolaciji, te "povijest bolesti"/"otpusno pismo"/"kajjaznam nisam doktor" dokument u kojem se nalazi anemneza, klinicki status, misljenje i preporuke te dvije nove dijagnoze:
- Z03 Medicinsko promatranje i pracenje (opservacija i evaluacija)
- Z29.0 Izolacija

Sve se odvilo relativno brzo. Od trijaze do obrade cca pol cuke.
Problem je nastao kada smo nakon testiranja "ostavljeni na cijedilu". Unatoc brojnim apelima i objasnjavanjima kako nas je doveo sanitet i da trebamo prijevoz nazad uljudno smo o*jebani, a ono kaj mi je zasmetalo je izjava medicinske sestre koja je posljednja ostala tamo u kontejneru #1. Savjetovala je da zovemo nekoga; neka isti samo stavi masku na lice i bu' sve okei. WHAT?!?! Tak' smo mogli i na tramvaj, jel?
I tak... nakon jedno 2 i kusur sata stajanja na hladnoci, dolazi nas super junak u hazmat odjelu! Isti lik koji nas je i doveo - veoma ugodna osoba. Kroz razgovor nam je rekao kako je on cekao rezultate 36h, iako su nama rekli da cemo rezultate dobiti danas. Zivi bili pa videli! :D

Savjet(i) za one koji se nadju u ovoj situaciji:
1. Ak' nemate vlastiti automobil razmislite o investiciji u isti kako bi izbjegli "prometnu guzvu"
2. Naoruzajte se zivcima
3. Nema panike

Korona virus je divna prilika da postanemo bolje osobe. Iskoristite je!

uOm0ypG0z84Xm5cNQSFTp3clF4zFvTEYFIl3rQtwPXLZr-eBo1aEOwayhq9nZHeW146KopUmvb5oM1d2tPREPcd2Ms9AhA-aqEQmmk5yYn5bXYni=s0-d-e1-ft
G4qg4zhA-QGGkCr7szMJanMmYg_EEzLBbSjuWcJBBBX-RoyfEqsFi4qQVs4RbJo9jq0nSnKWVkTKM719sSBhCiebx66xWcq7-N8sxnhNPMkeP0bY-A=s0-d-e1-ft




edit: @Jednomsemora <3 <3 <3 <3 <3 THINK PINK!
 

Prilozi

  • IMG-20200319-WA0003.jpg
    IMG-20200319-WA0003.jpg
    134,1 KB · Pregleda: 40
  • IMG-20200319-WA0004.jpg
    IMG-20200319-WA0004.jpg
    99,7 KB · Pregleda: 40
Poslednja izmena:

Hercegovina

Aktivan Član
14.08.2015
233
405
63
U mostaru 2 nova slučaja i oba su vezana uz prvozaraženog koji i dalje tvrdi da nije išao van zemlje iako postoje dokazi za to
Osim toga dobili smo i 4 nova iz Konjica a biće ih još jer su tamo prije 8 dana imali feštu na koju su pozvani i poslovni partneri iz Beograda
Nažalost jedan od gostiju je bio pozitivan a na fešti je bilo puno ljudi pa su ova 4 samo početak
 

grouchy

theGrumpy
16.08.2013
7.177
23.426
1.098
znaci katastrofa u najavi!
kazu da su desetine hiljada gastoza "pobegli" nazad u majku srbiju, dok nisu zatvorili granice za putnicki saobracaj.
od tog broja nekoliko hiljada nije postovalo samoizolaciju.
ili nas plase da se nekrecemo?

nego sad nesto razmisljam.
bolje da ovih dana medj prvima obolimo, nego posle kad bude kolaps sistema.
bar populacija koja nije vec narusenog zdravlja.
a i ako dodje do recidiva, klinicka slika ce biti blaza.
 

Hercegovina

Aktivan Član
14.08.2015
233
405
63
znaci katastrofa u najavi!
kazu da su desetine hiljada gastoza "pobegli" nazad u majku srbiju, dok nisu zatvorili granice za putnicki saobracaj.
od tog broja nekoliko hiljada nije postovalo samoizolaciju.
ili nas plase da se nekrecemo?

nego sad nesto razmisljam.
bolje da ovih dana medj prvima obolimo, nego posle kad bude kolaps sistema.
bar populacija koja nije vec narusenog zdravlja.
a i ako dodje do recidiva, klinicka slika ce biti blaza.

Neznam jeli ovo odgovor na moj post ali nema veze :)
U Konjicu je prije 8 dana bila fešta firme Igman koja je slavila 70 godina rada
U bivšoj državi a i sada je poznata po pravljenju municije i vojne opreme pa su vjerovatno i gosti bili vezani uz taj posao
Znači neko iz vojne industrije ili slično
 

Krmelj

Banned
Banovan
21.10.2010
51
124
33
Konačno neke lepe vesti za ljude iz Smrdije
Na osnovu člana 200. stav 6. Ustava Republike Srbije,
Vlada, uz supotpis predsednika Republike, donosi

Uredbu o merama za vreme vanrednog stanja

Uredba je objavljena u “Službenom glasniku RS“, br. 31/2020 od 18.3.2020. godine, kada je i stupila na snagu
Član 1.
Ovom uredbom propisuju se mere kojima ce Vlada Republike Srbije svakom punoletnom gradjaninu,nezavisno o statusu zaposlenosti,isplacivati dnevno 1054.00 RSD za vreme trajanja vanrednog stanja.

Za vise informacija kliknite na link ispod:
external-preview.redd.it/vxPXEGgL4v8mCGw06IFGsmJNtqWQg-z60xQQ79dHKPY.jpg?auto=webp&s=db7685262e9b352a4888e547f52a244e2ea2cb9f
 

grouchy

theGrumpy
16.08.2013
7.177
23.426
1.098

Jednomsemora

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
19.06.2018
1.990
18.970
358
@bLuNt.z zao mi je zbog tvoje drage al druze moj, dzaba cekas poziv, i ti si "vrbovan" 100% jbg, nazalost. Ja od jucer pijem rotkvu sa medom i za sada nemam osjecaj da mi se sa plucima nesto desava. Posto nema lijeka mora se alternativom nesto probati. Sretno u lijecenju i da sto prije ozdravite :thumb:

@grouchy tako je drug od kadulje/zalfije :thumb:
@bLuNt.z sve se razumjelo, don't worry... pijte puno tecnosti:thumb:
@grona svaki savjet je dobro dosao :thumb:
 
Poslednja izmena:

bLuNt.z

Aktivan Član
06.09.2006
233
1.332
143
Satyaloka
@bLuNt.z zao mi je zbog tvoje drage al druze moj, dzaba cekas poziv, i ti si "vrbovan" 100% jbg, nazalost. Ja od jucer pijem rotkvu sa medom i za sada nemam osjecaj da mi se sa plucima nesto desava. Posto nema lijeka mora se alternativom nesto probati. Sretno u lijecenju i da sto prije ozdravite :thumb:

znam stari, zato i ironicno kazem da primam uloge (place your bets) na moj test heheh
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Badi and masan head
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.