DIY - LED Grow Panel - propisno

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
12.12.2013
11
4
3
Tebra ja ovo vec imam znaci uzeo sam ga preko aliexxpress ko sto vidim je isti COB stime sto na aliexpress je jedno 15$ jevtiniji stime sto nemas dodatnih troskova za shipping
znaci ovo svetlo je namenjeno za jednu nasu biljcicu i za box velicine 60X60X160 recimo za ovaj box rezultat bi ti bio zagarantovan .
Evo ti link a tvoje je dal ti pase i gde ces ga kupiti :)
https://www.aliexpress.com/item/COB...32700034709.html?spm=2114.13010608.0.0.CVGNVB

Tvoj link me i naveo na traženje nečeg sličnog. Samo što sa alibabe šalju iz Kine, a ova bi trebala biti poslana iz Njemačke, bez carine i ostalih problema:
EUR Buyers- Shipping from DE warehouse, Duty Free only EU plug

Kakva su iskustva s carinom kod drugih?
 
11.01.2017
65
99
18
Moja iskustva:
Izvan EU i preko kurirskih sluzbi (DHL,UPS, itd) = placas carinu i pdv sukladno sa zakonom (PDV >50$, carina >150$ za RH?), potreban EORI broj, certifikati ako se radi o elektronici.
Izvan EU i preko obicne poste = ugl platis pdv ako vrijednost veca od 50$? (RH) ili sukladno sa zakonom zemlje.
Unutar EU = samo pdv ako vrijednost veca od 50$ (RH) ili sukladno sa zakonom zemlje.
 
12.02.2015
86
4
8
pozdrav. iam pitanje u vezi izgradnje led panela. mogu li se ledice od 3w staviti direktno na neki veci heatsink ili prvo mora ici na metalnu povrsinu pa onda na to heatsink? u planu mi je bilo uzeti veci heatsink cca 20 x 20 i na njega bi islo 20ledica (4 reda, u svakom redu po 5 ledicam znaci 4x5) te da li bi heatsink bio dovoljan za hladenje 20 ledica ili bi trebao jos neki vent? vidio sam da hans ima stealt panele bez zvuka a ima puno vise vataze
 
11.01.2017
65
99
18
hans, ako se ne varam?, ima cree cipove koje goni na nekom nizem postotku max snage cime postize ucinkovitost samog cipa preko 60% sto ce reci da ima manje od 40% enrgije koje trosi ( ako je panel 180W - 5% ode na driver i ostaje 171W, ako je ucinkovitost cipova 65% ostalih 35% ide na toplinu sto je 60W topline) sto je lako ohladit sa heatsinkom za recimo 100W (zbog ambijent temperature koja ulazi u jednadzbu) pasivno + mu pomaze to sto su izvori tepline rasporedeni po vecoj povrsini i driver mu je odvojen od panela koliko sam vidio kod nekog u dnevniku.

Kineske ledice u veci slucajeva rade na 35-40% ucinkovitosti sto ce reci da kod iste snage (180W paneli) daju 102W topline (ako je ucinkovitost cipova 40% i driver radi sa 94% ucinkovitosti). Sad usporedi pa ce ti biti malo jasnije. Zato kvaliteta kosta.
Znaci hans 180W = kinez 350W za isti urod, a potrosio si duplo manje struje, manje na hladenje, imas panel koji ce ti trajati puno duze, ....

Najbolje je staviti ledice na heatsink povezane sa termalnom pastom.
Sto je vise spojeva izmedu hladnjaka i cipa to je gore (veci termalni otpor)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: 1310

Zlochika

Aktivan Član
26.08.2016
309
796
93
@adri @Stipe
Potreban mi je jedan stručan savet...

Da li je moguće povezati CC/CV reglulator direkno nakon Graetz-a tj. da on radi "stabilizacijsku" ulogu nakon trafoa?
Naravno, stavio bih neki elektrolitski kondenzator na izlaz Graetz-a sa voltažom +50% od sekundara trafoa, radi "peglanja"...
Ili CC/CV radi samo sa već ispeglanim i stabilisanim naponom?
 

Zlochika

Aktivan Član
26.08.2016
309
796
93
Ovo je apsolutni off-topic, ali potreban mi je savet.

Ma crkao mi je punjač akumulatora.
Imam mrežni trafo iz nekog uređaja koji bi iskoristio (mislim da mu je sekundar oko 30V), a za regulaciju struje i napona bi upotrebio step down CC/CV regulator.
Znači, na sekundar trafoa - Graetz sa paralelno vezanim elektrolitom za "peglanje", a nakon toga bih povezao CC/CV regulator na kojem bi naštelovao 13,6V i 3A (da se ne pregreva) za punjenje akumulatora.
 

adri

Di je modro i zeleno
01.03.2016
316
646
93
Di je modro i zeleno
Iskreno @Zlochika pa ti CC/CV i jesu napravljeni da pune baterije, sta nisu?
Da ides peglat/regulirat napon za audio pojacala to bi bilo govno, al za bateriju/akumulatore to bi tribalo radit.

Naravno racunaj; da volti guraju ampere prema akumulatoru, znaci napon bi triba bit oko 15V na CC/CV. ako je olovni pogotovu.

Kliki je VA trafa? jesi siguran da ce ti dat više od 3A na izlazu?
Iako to nebi triba bit problem i da ti trafo daje i manje ampera, samo ce sporije punit akumulator:)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Stipe

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.260
35.790
2.698
Weed California USA
Olovne akumulatore barem nije problem napunit :)
Stari punjaci su imali samo trafo i graetz....i ampermetar da vidis kad je pun/prazan :D
Obicno vecina boljih drivera imaju vec sve moguce filtere i zastite tako da ce gaetz+elektrolit biti cisto dovoljni.
Ja mislio ti pitas za LED a kad ono punjenje akumulatora :p heheh ajde da su litijeve onda bi mogli malo vise pricat :D
 
  • Sviđa mi se
Reactions: adri

Stanaccc

Banned
Banovan
03.10.2018
1.094
7.559
258
Odlično je to svjetlo!
Sami to je zastarjelo. Sada su ti driveri na samim ledicama. Nije toliki gušt, a i sa driverom su sigurno jače. Ali, za vege box 3-6 ledica od 7w je dovoljno za 2 biljke.
Screenshot_20190330-153745.jpg Naručio sam 10 komada, samo cree. Kada dođu, pošaljem ti slike.
Ja isto rađe sa odvojenim driverima, radim. Nekako mi se čini, da je jače svjetlo, nego recimo COB pločice, koje su lutrija. Moje od 20w full spectar su jače, nego isto fuul s.ali 30w, barem na oko!
Na driverima ti zna pisat, tipa 10w LED 8-12 kom. 16v-36v. To znači, da je taj driver za od 8 do 12 ledica od 10w. I volte uzmeš u obzir, ali ako kupuješ od istog seleera, inda nema problema.
Najbolje ti je kontaktirat seleera. Ja naručujem od "2012 top sale" imaju sve od ledica, driver, žica, past....
@Usted Kief -to ja čisto informativno, jer pratit tehnologiju i njen napredak u zadnje 2 godine je ogroman!
 
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reactions: Slavol Žižek

tiki

Aktivan Član
28.09.2015
769
3.024
163
@adri ,@Stipe pozdrav pošto ste mi vi najstrucniji za spajane trebao bi mi vas savjet za spajanje ledica na jedan driver ili kako ti misliš da bi bilo najbolje

Ovako imam 5 kom cree 2530 3500k u data sheat im pise da su najefikasnije na 800ma a max 1600ma 36v i max 65w momentalno su mi spojene 4 komada u paralelu na 2 drivera 1500ma 50w i jedna u sredini na jedan driver 50w 1500ma
E sad ja bih to sveo sve na jedan driver da mi voze na 800ma i sve skupa da su mi na 180w
Mislim da bi bilo to optimalno dosta za te ledice e sad misllio sam ih spajat u seriju tražio sam malo te drivere i al su svi sa većom voltažom e sad ja sam nasao ovo
Dal mogu ic s time pa da mi svaka ledica ima svoje napajanje sto bi bilo najbolje
 

tiki

Aktivan Član
28.09.2015
769
3.024
163
Prvenstveno sam htio sve u seriu pa sam se ulovio ćitat ove teme od adria pa sam se sav ispomjesao u željama :D al mislim da ću ić na seriu hvala stipe na potvrdi :thumb: