DIY - LED Grow Panel - propisno

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
08.07.2015
492
203
43
Optika ,haha na tvoje 10W,mislis ona leca od 60-90-120,nenapise koju si koristio,al sam na par mesta citao da kao smanjuje intezitet oko 10%,sto mi je bilo logicno.
Neko moje misljenje je da,bez tvojeg merenja sa cim sa iznenadjen,da kad je biljka mala ti je nesmes blizu stavit a kad poraste i raspameti se treba sto vise svetla,tako da leca po tome nema uticaja.
Tvoje merenje na 30cm pokazuje drasticnu razliku u odnosu na 5cm,mada je to preblizu,ne toliko po lux koliko po par-u,ako je progresija tacna onda na 50cm duva.
 

adri

Di je modro i zeleno
01.03.2016
316
646
93
Di je modro i zeleno
ma da, neke lece 90% je pisalo, nabugario je na 10W LED :)

Moras znat da je ovo samo na pravcu izracun, ovo nam sluzi da vidimo opadanje, nema gubljenja intenziteta kod leća ima kod difuzora, to je razlika.
U pravilu imas gubljenje fotona, al intenzitet ti se pojacava sa optikom jer sabija fotone u jednom pravcu, pa na kraju imas vise iskoristivih fotona na vecoj udaljenosti od izvora.

I druga bitna stavka ovo je izracun na jako maloj povrsini, da bi ovo dobili u lumenima, treba imat plocu od metar x metar i podizat spustat LED dok nedobijemo da svjetlo(opet optimalno) ne pokriva istom kolicinom luxa cili kvadratni metar. tad bi znali kako radi jedna ledica na metru kvadratnom.

Al kako gradimo panel, povrsina je manji problem(vise je izvora na komadu aluminija) bitno je prodiranje, a tu stvarno ima gubitaka, po meni cila stvar ima drugacije znacenje ako je box dobro napravljen (oblozen folijom) jer onda fotoni ne odlaze u vitar.

E a ovaj izraz brate ne razumin:
"ako je progresija tacna onda na 50cm duva."
 

adri

Di je modro i zeleno
01.03.2016
316
646
93
Di je modro i zeleno
U biti sta ti hocu rec, ako box punis luxima, oni su tu sve dok ne udare u crnu povrsinu, sa optikom samo lakse dolaze do donjih dijelova biljke.

Cila ideja je ovog jeste; ako ti za neki prostor treba 150W CFL zarulja, onda u protivnom ti triba oko 60/70W ovog jeftinog LED-a da bi odradio isti posal. Eto to je u biti ono sto je bitno kod ovog.

A da bi to jos i postala stvarnost, moran sad i taj svoj panel napravit pa otvorit dnevnik da vidimo sta se stvarno dogadja.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: mr.dr.Smok and 1310

adri

Di je modro i zeleno
01.03.2016
316
646
93
Di je modro i zeleno
E to ti je takozvana anomalija kod "leća" zamisli;
Sta se dogodi; intenzitet plave ili zamisli da plavi fotoni nemaju snagu da odu dalje od 15cm, uspore u svom kretanju, leća ih sabije na samom pocetku i potjera dalje, pa dolazi do ogromne razlike u ocitavanjima.

Zato ti naprimjer neka grow skupa oprema koristi holografske difuzore, jer oni ubijaju samo 6% intenziteta, pa imas da prvo ide optika da sabije sve fotone svih valnih duljina a onda ih tjera kroz difuzu da ih ravnomjerno rasporedi.

EDIT: Mislin tako ti radi i filmska LED rasvjeta, prvo optika, pa difuzor.
 
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reactions: kairos and 1310
08.07.2015
492
203
43
Ama slusaj,mnogo mi je bilo jasnije dok ti nepoce da ispitujes teoriju/praksu:),jeste da se odnosi na 10000 policajaca grada Cikaga,al cini mi se da za praksu je bolje gola led i dobra folija na zidove,a sto ne i na pod.
 

adri

Di je modro i zeleno
01.03.2016
316
646
93
Di je modro i zeleno
Pa zato je i dobro da neko sa praksom komentira, ja mislim da ako kutiju punis lumenima oni su tu, kako kazes folija na sve strane!

Meni je najbitnije da vidim omjer CFL i LED, jer mi je jedina dostupna pa da znam sta slozit.
Al kako kazes, amo bez optike, pa ce mo vidit sta se desava, to je najlakse zalemit!
 
08.07.2015
492
203
43
plavi fotoni nemaju snagu da odu dalje od 15cm, uspore u svom kretanju, leća ih sabije na samom pocetku i potjera dalje
nama netreba laser,cim foton udari u list on je 90% gotov,to je i muka cim prvi list pokupi fotone oni listovi posle njega ostase gladni,zato i pada razredjivanje listova ovako ili onako.
Po meni tu usmerenost svetla - difuzor 60-90-120 pada u vodu,nego skockaj ti box i opali led s anekim dobrim menkama :thumb:
CFL ima jak zeleni spektar i po meni dva su raloga zasto ih koriste,prvi misle da je jeftinije,sto i jeste u pocetku ali na kraju balade nije i visina boxa,tako da posto led trosi oko 50% manje i daje skoro optimum svetla je bolja opcija ali kosta u startu vise.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: 1310

adri

Di je modro i zeleno
01.03.2016
316
646
93
Di je modro i zeleno
nama netreba laser,cim foton udari u list on je 90% gotov,to je i muka cim prvi list pokupi fotone oni listovi posle njega ostase gladni,zato i pada razredjivanje listova ovako ili onako

Ma kad ovi moji toliko falivaju od gredu :)

Dobro da mi to kazes, jer ja o uzgoju neman pojma, znan nacine i teh aspekt svitla, za ostalo san tudum. A svak na netu pise svasta. Nego sastavin neki panel, iman oni mali box sa pocetka price, pa onda sta bude.

Na netu san narucio neke automate, kao pisalo "lako za uzgoj", pa cu ih stavit u casu vode i zalemit ledice.

Bar ce mo znat jel ista ovo imalo smisla :) hihihi
 
08.07.2015
492
203
43
Dobro da mi to kazes, jer ja o uzgoju neman pojma
dje me nadje,prica ti covek cija zena ima >50 saksija,znam sve kombinacije tipa disel,vrela voda,ostar noz itd,i sad kad bih smeo da pricam da ja kao gajim to bi bila kvota samo tako.;)
Ima ovde i voljnih i znalaca za savet,jedino ih treba procitat kad nisu pod uticajem nase biljke,al da se sredit.
Box ti je ok,probaces ventilaciju,temp kad bude grunuo led i stavi samo jednu da dobijes filing sem ako nema potrebe za kolicinom.
Jer ovo zakljucana tema sem za nas dvojicu ili fudbal?
 
  • Sviđa mi se
Reactions: 1310

adri

Di je modro i zeleno
01.03.2016
316
646
93
Di je modro i zeleno
Bome ko privatna prepiska. hahahah

Vent na ulazu je 12cm x 2cm spusten napon diodama na 9,6V
Vent na izlazu je 24V 12cm x 4cm industrijski koji ima brutalan protok, spusten na 22V radi buke. Ideja na njega nekad u buducnosti nabugarit neki filter.

Kupio san i onaj zuti za PH i neki mali bili za temp i vlažnost, narucio neke sjemenke PowerPlant XL Automatic, kaze na datasheet do 90cm visine, indika dominant lako za pocetnike.

Zemlja do koje mogu doc, a tu su je falili Composna Univerzal. stavit cu jednu onda sjemenku u vodu pa u zemlju. a do tada moran zalemit ovu prokletu tablu.
:)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: kairos and 1310
08.07.2015
492
203
43
sve OK,ti 24V su ubice,meni pametnom trebalo 2 mes da ukapiram da je on zato sto je duvao kontra dizao temp za 5c,dobro de bilo slucajno otkrice...
Valjalo bi jedan jaci po kolicini nego po snazi da leprsa bilju,kad malo odraste i pocne da pije,najbolji polozaj ako moze dole na pod i da duva na izlaz.
 

adri

Di je modro i zeleno
01.03.2016
316
646
93
Di je modro i zeleno
Ja te 24V znam priko kolege, ti ventovi rade u najgorim uvjetima, prasina, masnoca, ruzina na brodu...

e mislio sam da mi fali jedan vent, jer uvik svi spominju taj za puvanje zraka po boxu. Taj jos neman, to jest neznan koji da nadjen, a volio bi osta u 24V, a 12V ako bas moran.

Ali ako mora bit veci dimenzijama, onda bas nema nekoga izbora priko 12cm mozda 14cm
 

adri

Di je modro i zeleno
01.03.2016
316
646
93
Di je modro i zeleno
24V bi volio samo zbog boljih ventova, svi ti industrijski su puno bolji od 12V consumer ventilatora.

Napravio san malu razvodnu u boxu, sa 12V/24V/220V
12V mi za ulazni vent
24 za sve ostale ventilatore
220V za panel
 

adri

Di je modro i zeleno
01.03.2016
316
646
93
Di je modro i zeleno
u biti, mi je osnovni napon 12V 2A ispravljac, a onda step up driver na 24V kojeg mogu dimat od 13V do 32V al naravno pada amperaza :)

to si mislio?

Dimmanje meni znaci samo smanjivanje...
 
08.07.2015
492
203
43
pa probaj kako duva na 12v jer netreba jak to je vise mesanje.
Ja sam poceo sa isp 24v 400VA,pa sam otiso na 220ac skoro svuda,al za te industriske se vredi pomuciti iako su prejaki srm za ubacivanje-izbacivanje.