Električna struja i ostala pitanja

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Saša443

Izmedju planina i mora..
13.03.2013
2.378
8.620
258
Pogledajte prilog 366430
Imam malu frku sto se tice prigušnice, žice su se ogulile.. jel moram nesto poduzeti povodom ovoga, ne izgleda mi bas dobro.. lampa radi i sve to nikakav problem.
kao sto kaze kolega @dzidzo moras ih zameniti,ili barem izolirati...ovako postoji mogucnost za prespoj i moze ti crknuti prigusnica u boljem scenariju,u gorem tebe da razdrma struja...nije za zezanje,a i nije neka filozofija zameniti 2 zice..

edit: @Schrutcl - izoliraj izolir trakom ili barem selotejp...:thumb: i nemoj da ti je kabal prislonjen na prigusnicu zato sto i ona sama greje(ne malo)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: jopezg and hthc

dzidzo

Hey sexy mama xD
22.04.2015
666
2.958
163
Mozes i izolirati al bolje ti je zamjeniti, to mozes i sam , ne moras nikome nositi. Jednostavno je skroz uzmes licnaste zice i ogulis po 2-3 cm na krajevima, sarafcigerom odvrnes saraf gdje je zabodena zivca i izvadis staru, stavis novu i opet stegnes . Prosto ko pasulj
 

hthc

Viva la revolución
02.11.2012
81
372
53
Trinidad and Tobago
Ok budem ih izolirao hvala na savjetima dzido & saša a ne mogu je nositi nikome, jer ko god da ovo vidi će prvo pitati za šta ti ovo služi a niti jedan električar nije glup da ne skonta za što mi ovo služi.. niti sam stručan u tim stvarima da zamijenim te dvije žice, 0 bodova u tim vodama.
 

Vutra Dzanki

Naduvani Član
01.11.2019
929
2.592
163
33
Amsterdam
Druže sve i da si minus deset bodova u tim vodama to je tako prosto da svako ko ima dve ruke i šrafciger to može uraditi, znači samo kupiš provodnike u prodavnici(tražiš 2x1,5), izmeriš dužunu koja treba, oguliš vrhove kabla, odšrafiš izvučeš jedan kabl, zašrafiš i isto ponoviš sa drugim, za izolaciju nemoj koristiti selotejp koristi isključivo izolir traku. Ali ono najbitnije zapitaj se kako su se i zašto ti provodnici tako ogulili i razmišljaj o menjaju komplet balasta ako se već toliko greje da je spržio provodnike neće on još dugo.
 

dzidzo

Hey sexy mama xD
22.04.2015
666
2.958
163
Meni vise izleda ko da je nekakav glodar ih grickao ili da su se pohabali trenjem od nesto prije nego da su se istopili...
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Kakadu063

Saša443

Izmedju planina i mora..
13.03.2013
2.378
8.620
258
mislim da je do blizine prigusnice i zica...toplota prigusnice je isusila gumu od kabla(jer su bili blizu) i samim tim guma je izgubila svoju elasticnost i pocela da se kruni(mrvi)
 

hthc

Viva la revolución
02.11.2012
81
372
53
Trinidad and Tobago
Moguće je dzidzo.. grow mi je bio na tavanu mjesec dana prije nego što sam ga aktivirao možda neki pacov se zabavio malo :D da je neki bed u prigušnici crkao bi do sada u pogonu je 20ak dana sa režimom 18/6, samo što ja na žice te nisam ni obraćao pažnju dok sam sklapao sve.. sve do jutros možda je bilo ovako sve do sada IDK.. kupio sam od lika kojeg poznajem, nije levat da mi uvali nešto što zna da nije kako treba, samo što njemu se ne mogu obratiti jer je daleko od mene trenutno jer radi u inostranstvu i on kaže isto da je zbog toga što su žice bile naslonjene na prigušnicu valjda kako sam odmotavao nije trebalo onako da se postave već sa strane da budu, što sam sad uradio i namjestio...
Izolirao sam ih i odvojio od prigušnice za sada je sve okay, ne runi se više, saša mi je pomogao u tome i hvala ti oko a i vama na savjetima, sutra ću otići kupiti nove žice i riješiti ovo.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Saša443

Chilliman420

RIP
Banovan
07.02.2017
293
473
63
Nevezano za grow, da pitam samo, jel zna netko jel ovo brojilo mogice koristiti kao subrojilo...? I jel netko zna sta je ta euridis komunikacija...?
 

Prilozi

  • IMG_20210212_140102.jpg
    IMG_20210212_140102.jpg
    444,1 KB · Pregleda: 26

truare

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
28.09.2015
968
3.828
163
Subrojilo se naziva kad jedno brojilo mjeri potrošnju od više od jednog kućanstva, što je običaj npr. u zgradama za potrošnju vode i plina. Za struju inače svi imaju svoje zasebno. Euridis tebi kao korisniku mislim da ne znači ništa, smanjuje potrošnju ugradnje i mjerenja zbog mogućnosti spajanja više euridis kompatibilnih brojila na jednu sabirnicu gdje je onda potreban samo jedan komunikator a ne za svako brojilo zaseban. Podaci se dalje šalju ili LANom ili optikom a tako postoji i mogućnost programiranja samog brojila na daljinu.
Ako želiš elektronično brojilo (koje si kupio iz vlastitog đepa) koristit kao subrojilo trebaš ja mislim imat odobrenje od HEPa.
Nije mi to uža specijalnost pa možda griješim.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Сјај

Chilliman420

RIP
Banovan
07.02.2017
293
473
63
Ma vec imam subrojilo, tako da odobrenje netrebam nego to brojilo sam kupio od tipa kojo je rusio svoju kucu s lokalom u kojem je struja bila otpojena, ali je sat ostao jer su otpojili struju na tavanu, sad problem je to sto sam saznao da je brojilo bilo hepovo vlasnistvo (a ja dao pare za njega), muci me to jel oni mogu skontat gdje je to brojilo...?
 

truare

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
28.09.2015
968
3.828
163
Ne bi pogađao. Inače taj čovjek koji ti ga je prodao bi mogao upast u probleme jer ga je skidao a to je kažnjivo zakonom. Ne smiješ ni otvorit poklopac da ne upadneš u probleme a ti smart detektiraju i tu glupost. Mogu mu doć i tražit ga da im ga preda jer je to ipak njihovo vlasnistvo. Logično bi bilo da ako nije spojen na komunikator da ne mogu skontat ništa osim ako ti fizički ne dođu doma, a što se tiče same lokacije neki koriste rf i neki gprs komunikaciju sa najbližim tornjem od mobilnog operatera.
Trebao bi se raspitat definitivno na nekom drugom forumu :) il direkt s nekim iz elektre.
 

Chilliman420

RIP
Banovan
07.02.2017
293
473
63
Ma nemaju mu sta doc kad je trazio da iskopcaju struju u lokalu jer rusi kucu (u novoj kuci nema lokala), sto bi znacilo da otkad su iskopcali struju u lokalu nema napona na brojilu, niti ista, struju iz kuce su mu prebacili u ormaric, sad mene zanima jel meni mogu doc i skontat da sam "na crno" kupio brojilo koje je njihovo vlasnistvo...?
 
04.05.2021
97
235
33
Nadam se moze ovdje pitanje o struji. Prije svega da napomenem da sam totalni noob za struju, doslovno nemam pojma sta je amper ni pamper, ni herc ni merc..

Ovako, kupio sam neki produzni kabel sa prenaponskom zastitom, rekao ajde za growbox da mi bude sve sigurno cakum pakum (tako sam procitao negdje da je dobro koristit prenaponsku zastitu)
E sad vidim ovaj produzni kabel mi pokazuje da steker u zidu nema uzemljenje. Da li je to u redu?
Ovaj steker koristim vec godinama, tu sam spajao kompjuter i kamenu plocu koja grije, i male grijalice od 2000w itd.
Da li je sigurno u taj steker ukljucit cijeli growbox od recimo 300w i da sam miran 24/7? Da li mogu ukljucit tajmer u produzni kabel za svijetlo?
Kako mogu napravit uzemljenje u tom stekeru bez da zovem elektricara, bez da buse zidovi i provlace kablovi, ili je to nemoguce?
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.540
298
Da li je sigurno u taj steker ukljucit cijeli growbox od recimo 300w i da sam miran 24/7?
Da.
Kako mogu napravit uzemljenje u tom stekeru bez da zovem elektricara, bez da buse zidovi i provlace kablovi, ili je to nemoguce?
Bez bušenja i štemanja...nikako.

Uzemljenje nije tako nov standard, ali često nedostaje u instalacijama koje su rađene davno ili od strane nedovoljno stručnih osoba.

Ukoliko bi htio biti siguran u to dali u tvojoj kući/stanu postoji uzemljenje, predlažem da pozoveš električara koji će ti u roku nekoliko minuta provjeriti situaciju i dati konkretne informacije u 4 oka.
 
04.05.2021
97
235
33
Sad sam provjerio i ostale stekere, neki imaju uzemljenje a neki nemaju, sve je izmiksano..

Ali ajde ako kazes da je sigurno da ukljucim box na taj steker, neka izgura sad ovaj grow ovako. Budem naknadno zvao elektricara, sad mi je taman sve spremno pa da ne micem box i opremu :D Hvala na odgovoru!

A tajmer na produzni moze jel? Znaci 8 rupa na produznom, jedna rupa sa tajmerom i svjetlom, a druge rupe sa ventilatorom itd.