High Pressure Sodium [HPS] Sijalice - Tehnicke karakteristike

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
13.12.2011
8
0
0
35
Nemojte krasti,skontate gdje je pokvarena rasvjeta i prijavite kvar,doci ce iz elektrodistribucije da to poprave,a vi ih sacekate.onda fino pitate jel vam mogu to sve upakovati,jer vam treba za nesto likevo,i oni ce uvjek biti sretni da cuknu koji dinar sa strane,a prodace vam to sve u pola cijene.
ja sam tako uradio,i nabavio 150watt sa svim prigusnicama ,pa i sa reflektorom,sve spojeno za uticnicu,za 50e+ sto mi covjek daje garanciju na to,ako se sta pokvari,a rekao mi je da ako mi bude slab taj od 150,da ga mogu zamjeniti za 250watt uz doplatu od 10 eura....
pozzzzzzzz
 

cooina

Aktivan Član
11.12.2010
63
13
8
40
Usled $$$ kupio sam preko oglasa sijalicu,starter i prigusnicu,samo sto na prigusnici pise da je za zivine sijalice, e sada sve povezao i radi ali se prigusnica dosta greje(mozes da se opeces,ali mislim da bi se to promenilo kada bih je stavio na ciglu a ne na drveni pod) mada sam video na forumu da je to to sa magnetnim prigusnicama....na pocetku je neko rekao da mogu da se koriste zivine prigusnice,ali posle jedni kazu da jedni ne, koilko kontam prigusnica je obican trafo, ako ima odredjene karakteristike to je to, u mom slucaju je 250w sijalica i prigusnica,prigusnica radi na 50Hz 250W i ima 2.1A e sada koliko ja znam sijalica od 250W ima 1.1A ,uporedjivao zivine i natrijumove prigusnice i nema ama bas nikakve razlike s tim sto natrijumove imaju 3A(znaci da je koriscena malko deblja zica za namotaje u natrijumovim?,jer kod svih proizvodjaca kod kojih sam skidao tehnicke karakteristike daju iste dimenzije za cele prigusnice,cak da su iste dimenzije i svih limova npr: http://www.elmatt.rs/fajlovi/ELMA TT - prigusnice.pdf 2ga strana) ova razlika u amperazi da zivin ima neznatno manje znaci da se neznatno vise greje(10c) a i to da zivine sijalice od 250w u stvari nisu 250 vec negde 220-230,samim tim natrijumova bi trebala da svetli istim intezitetom na natrijumovim i zivinim prigusnicama,i da to zavisi vise od kvaliteta struje koji dolazi iz lokalne trafo stanice(oscilacija u naponu i frekfenciji,i kvalitet prigusnica razlicitih proizvodjaca) sto se da resiti kondenzatorom...znaci da je samo zarada proizvodjaca u pitanju...ako neko zna vise,neka me dopuni da ne bih to radio,a isto tako da drugi ljudi koji su u situaciji kao ja ne bi nepotrebno bacali novac za razlicite prigusnice
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.540
298
Postoje zamjenske hps sijalice koje se koriste na tim prigušnicama za živine.
Snage su:
  • 110W
  • 210W
  • 350W
Ako imaš drugačiju sijalicu od gore navedenih, preporučam nabavku druge prigušnice.
 

Bezze_Sa

Cannabis aktivista
Vutra Veteran
16.06.2006
1.581
327
108
Bosnia
Veoma zanimljiva teorija, mislim barem meni - nisam elektro-ništa ... spajam sve po upustvu... ali ja nikad ne bih priključio živinu prigušnicu na hps, jbg, mora biti neke razlike 100%... mislim, jer ne bi ova bila živina, a ova natrijumska... ima neka caka, inače svi bi koristili koju stignu...
Ne znam, samo čitajući post, ono kao eletro-laiku (frekvencije i sl. :) heheh) i ako radi na 250w, siguran sam da će oštetiti sijalicu - bez daljnjeg, ili joj drastično smanjiti "životni vijek" - ne znam, mora biti neka caka...

Mislim da imamo elektrotehničara, pa bih zamolio ako može da nam objasni neko ovo?
 

cooina

Aktivan Član
11.12.2010
63
13
8
40
Pa zato sam se i raspisao postavio sam i link sa tehnickim nacrtima i ti nacrti su zajednicki za sve,jedino su drugaciji za drugacije jacine(250,400,600w) :) po svemu sudeci veci je problem sto ljudi izbegavaju uzemljenje i sto povezuju sa zicama manjeg preseka nego vrsta prigusnice,cak sam jednom prilikom koliko se secam citao da su ih u pocetku proizvodjaci etiketirali samo zbog toga sto su jedne imale starter a jedne ne(da ljudi koji se ne razumeju ne bi povezivali sami startere i izazivali probleme),cak i na ostalim forumima vidim da ima ljudi koji godinama koriste zivine na natrijumovim bez problema a da se pojavljuju neki likovi koji kada povazu starter desi im se problem sto mislim da je do njihovog neznanja sa povezivanjem i losim rukovanjem sa samim sijalicama...
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.540
298
Imam osjećaj da nitko ne čita moje postove... Lijepo vam kažem da postoje natrijeve iliti hps koje se koriste sa prigušnicama iliti balastima prvenstveno namjenjenim za upotrebu sa živinim sijalicama. Normalno je da se elektro magnetna prigušnica grije, pa ćak i do te mjere da ju ne možemo dirati rukom, međutim, ako je na nju prikopčana lampa koja je pre jaka (recimo 250W hps umjesto 250W živine), sigurno će se grijati još više.
Zamjenske hps su slabije-manje W od živinih koje zamjenjuju.
 

cooina

Aktivan Član
11.12.2010
63
13
8
40
Pogresan osecaj :) , citamo tvoje postove ali razlika od 40w ili ti 0,2A je za transformatore tolikih amperaza zanemarljiva, tako da je to u ovom slucaju za zivine trafoe nishta(mozda zagrevanje od 5 u najgorem slucaju 10c)...zivimo u svetu marketinga...
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.460
3.198
Bekaa Valley
evo foto podrska za zamenske, mada, kad vec ne citaju mozda nece ni da gledaju :)



edit: starter je u lampi, a grlo je obicno keramicko :) sve sto treba je na fotki
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.460
3.198
Bekaa Valley
stvarno ne znam, mozda se zlo javi da kaze, ja jos nisam krenuo sa hps, al ovo je philips belgijski, nije kinez, verovatno tako treba :) no svidja mi se sto ide klasicno grlo i starter u lampi, znaci samo balast povezati i ima da sija, ce probam jedan dan siguro, kad mi dosadi cfl :)
 

cooina

Aktivan Član
11.12.2010
63
13
8
40
@power pazi se toga,ako vidis,na prigusnici nemas nikakvu oznaku tako da neznas sta je to uopste,ako si sam prefarbao onda ok,ako nije tvoj komplet nego si nasao negde sliku takodje ok :)
 

jaksa8

COB-DWC
18.11.2011
333
1.005
143
43
namjeravam uzet hps 100w za prostor od 40-45-50 (d,š,v) e sad me zanima koliko to grije i dal cu trebat cooltube...hvala unaprijed
 

MrLaki

Aktivan Član
25.08.2010
139
9
0
40
Greje fino,treba cool ili staklo 2,3mm ispod hps-a tako ces moci da drzis svetlo blize biljkama sto je VEOMA bitno
 

macedonia

Banned
Banovan
15.11.2011
157
67
0
44
bolje pazi da oznake da se slazu balast sijalica i sve ostalo da bude za jednaka wataza inace moze doci do eksplozije ili pozara ili pregorevanja od nekih komponenata tako sam citao pa ti odluci:)
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.540
298
@BigL
To što je "pofarbana" ima svoju svrhu, ali ne opterečuj se sa sitnicama :) ništa bitno ;)
@jaksa8
100W je super za takav prostor i vjerujem da ćeš moći ohladiti tu žarulju, samo dobro proući neke od dnevnika sa slićnim dimenzijama i rasvjetom. Ako budeš stavljao staklo, pokušaj naći što tanje da su gubitci što manji i to je to ;)