High Pressure Sodium [HPS] Sijalice - Tehnicke karakteristike

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Big L

B.I.G.
Poznanik Foruma
11.09.2009
1.841
2.188
188
Brooklyn NY
balast je balast mislim da tu nema nekakvih razlika.... bitno da wattaža paše.... koda balast zna jel zarulja svitli plavo il crveno....


my opinion... :D
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.540
298
Da baš, a jesi bistar bigi :p
Za MH i HPS se mogu koristiti iste prigušnice, pa je logićno da ova kombinirana može na standardni HPS/MH balast.
 

tinitus

Aktivan Član
19.08.2010
202
11
0
43
jest, balast je balast,
ja na svom koristim i MH i HPS, samo mjenjam zarulju,
pa sto nebi islo i skupa hahah :banana_rasta:
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.540
298
Znam da si razvaljen, zato te i zahebavam malo :p Reko si da je bitno samo koliko W piše, što nije baš točno, a opet i je :) kako si uzmeš (ili ti se stavi :p )
Dosta oftopičarenja ;)
 

cane corso winer

Aktivan Član
02.01.2012
112
110
0
50
Nadam se da sam pitanje postavio u okviru prave teme jer drugu nisma nasao.
Imam u planu grow u satoru (tentu) 2mx2mx2m (eksperiment sa vise vrsta hrana)i hteo sma da u taj prostor stavim
3x 120w Led optimal 7 band (new generation 2011)
1x 400hps ili 600 w u zavisnosti sta mi preporucujete kao optimalno resenje?!
Citajuci forum i teme veznae oko rasvete apsolutno se slazem da najbolje rezultate postizu Hps sijalice ali sam se odlucio da investiram malo u neke nove tehnologije i postavljam sebi nove izazove.Mnogo je predrasuda oko LED lampi,ali su one mahom vezane za neke same pocetke primene led tehnologije u ovoj oblasti.Sve su kritike u to vreme bile na mestu ali se i ta tehnologija znatno poboljsala i priblizila nekim standardima koji su ''propisani'' u ovoj oblasti.
Danasnje LED lampe mislim na 6 i 7 band su dosta bolje i odgovaraju nekim zahtevima koji se ticu napona i dvanju odgovarajucih spektara koji su biljci neophodni.Imamo situaciju da je 2009 godine Led lapma od 120w koja je bila 4 band davala jacinu svetla srazmerno onoj koju daje malo jaca neon lampa.zato su ljudi u znatnoj meri i zapostavili ovaj vid rasvete ali iz godine u godinu u skladu sa zahtevima i tehnologija je na sasvim drugom nivou nego 2009.godine.Nebih da moje reci budu neki vid propagande i reklamiranja u smeru LED lampi vec samo sam hteo da malo skrenem paznju na neke pocetke i danasnju situaciju.I onda i sad jedina veca zamerka je cena sto u znatnoj meri doprinosi da se ljudi i dalje odlucuju za HPS rasvetu kao najboljem i najoptimalnijem izvoru svetlosti.
Vegetativni period sam racunao da stavim na 3 nedelje (21 dan) uz primenu LST.Da li su ovo dobri preduslovi za jedan dobar pocetak?
Grow pocinje sa klonovima santa maria,G13 Haze, BC big bud.

POzdrav i hvala!
 

Vutra Samotnjak

VenloNL
Poznanik Foruma
07.06.2010
8.479
43.597
2.598
Obzirom da ovdje dečki i cure sade in isključivo sa mh/hps ili štednim žaruljama....bilo bi poželjno da se otvori jedan dnevnik u kojem bi svjetlila i led rasvjeta.
Probaj pokrenuti projekt svoj,otvori dnevnik i dobit ćeš odgovor na neka od pitanja što se tiče problema tokom uzgoja.Ima ovdje ljudi sa znanjem in-uzgoja koji su spremni pomoći.
Nabavi opremu,posadi biljke slikaj,pokaži slike i pitaj:)
Inače, ovaj tvoj post poviš zvuči obećavajuće:thumb:
 

cane corso winer

Aktivan Član
02.01.2012
112
110
0
50
hvala lepo...potrudicu se!
Intersuje me najvise koliko je dobro..odgovarajuce da se kombinuje led i hps istovremeno?
Tokom sledece nedelje postavljam opremu a to oko sijalica mi je najvaznije jer moram kupiti novu 400 ili 600 sijalicu od zavisnosti sta mi se predlozi ili preporuci za tent koji sam naveo.Ako nije preporucljivo raditi obe verzije u isto vreme (mozda postoji nei razlog i neko iskusniji i pametniji zna reci)onda bih se prefrontiro samo na LEd rasvetu ..ali sam mislio da sa tom hps u okviru led svetla mogu samo dobiti jedan + kod kvaliteta .
Ostalo ce sve biti vrlo brzo poznato po otvaranju dnevnika uzgoja koji cu prezentovati i nadam se uspesno i kvalitetno izgurati do kraja uz vasu svesrdnu pomoc.
Hvala!
 

NoTrippin

Aktivan Član
26.04.2007
552
80
48
Pa ako te već zanima LED i želiš ga testirat probaj odradit grow samo sa panelima i vidi kako ide pa ako bude problema ili nebudeš zadovoljan uvijek možeš stavit hps.Preporučam da u boxu već pripremiš instalaciju za hps pa ako se predomisliš samo ga uključiš.
Staviš 600W i miran si, i to ovakvu SHP-TS 600W GroLux Tubular E40 - shop.emgd.hr

Paralelno jedno i drugo i nema baš smisla osim ako LEDovi ne obasjavaju badove di hps ne dopire, sa strane i od ispod.
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.460
3.198
Bekaa Valley
racunaj da taj tent ima 4m2, a hps 600w je za 1m2, tako da... nemam iskustva sa led pa ne znam da li ce ti tih dodatnih 360w odraditi posao za tu kvadraturu
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.540
298
Pošto imaš grow tent, predpostavljam da se može složiti kako ti paše!? HomeBox ima mogučnost da se svaka stranica koja je površine 1x2 m slaže zasebno, pa se tako i oblikuje prostor prema potrebi. Ako imaš takav tent, predlažem da prostor sa HPS lampom bude odvojen, odnosno da dokupiš još jednu stranicu kako bi pregradio box na dva djela i tako ćeš imati usporedni test. Ako je pak u pitanju neki drugi tent koji nema tu mogućnost "preslagivanja", predlažem da poslušaš savjet koji ti je dao No Trippin, a HPS za taj prostor je 1000W ili još bolje 4x400 za vrhunski rezultat ili 4x250 minimalno.
Eto, nadam se da sam pomogao. Ako sam nešto izostavio ili nerazumljivo napisao, slobodno reci.

PS:

Bilo bi idealno da ne testiraš sve odjednom, pošto tada nećeš znati koja rasvjeta daje bolji rezultat radi drugačijeg načina prihrane, pošto si i to imao u planu, ako se ne varam. Isto tako, rezultat će biti drastićno različit i radi toga što je svaka biljka jedinka za sebe, osim ako nije klon, odnosno reznica.
 

cane corso winer

Aktivan Član
02.01.2012
112
110
0
50
Hvala na savetima.Sto se tice tenta to je home box sa milarom iznutra stranice su 2x2x2m i nema mogucnost da se preslaze tj nije sastavljen od modula.To je dobra verzija ali je i skuplja za nekih 30% od ove moje.Led svetla sam mislio sa Hps samo malo da poboljsam-pojacam i dam neku notu ''suncevih zraka'' u vidu 600w.Imam neka saznanja od drugih ljudi koji su imali micro grow i mogu reci da su rezultati vise nego odlicni.Npr on je koristio u prostoru od 1,20x1,20x2m tent sa 200w Led spectra color II dok je predhodno u istom drzao 600w hps.Sorta koju je drzao je G13 Haze i rezultat na 8 biljki pod Hps gde je koristio Atami prihranu i primenu LST vezivanjem,rezultat je bio posle 12 nedelja...oko 42g/pcs suve....dok je rezultat kod Led rasvete ,iste sorte ali Canna prihrana imao 44gr/pcs suve.
Vodio sma se mislju da sam pregradim ovaj prostor i napravim ''sobe'' i probam sve ovo sto sam planirao ali je to malo teze izvodljivo.Kako vec rece zlo&naopako za ovaj prostor je jasno predvidjeno 1000w ali se plasim da sa tom sijalicom reprodukuje veliku temperaturu sto onda povlaci jos mnoge druge stvari kao sto je dodatno hladjenje,suv vazduh,stetocine (pauci).
Sutra cu otici do shopa i kupiti preporucenu sijalicu i poceti da slazem ''kockice'' u skladu sa vasim savetima.Sve cu ubrzo dokumentovati i slikama na kojima cete moci da uocite i nedostatke ako ih bude.
Spostovanjem i zahvalnoscu!
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Z&N
09.12.2010
15
0
0
45
palim hpsicu nakon 4 mjeseca stanke nakon 2 og growa s njom ..tik tik tik tik ..i nece da upali,isao malo citat izgleda da je to to od nje ...grolux ona sa extraplavim spektrom ; e sad me zanima da li mi je bolje kupit onu sa vise crvenog pa odradit to jel mi se cini da malo fali ovoj "plavoj" ofc i crveni ima ..da joj fali malo ...for perfection ( naravno imate opciju uzet samo jednu znaci 400w koju bi uzeli ...jednu za sve ili crvenu pa puknut i extra vege week ako treba )
cini mi se da je bolje imat crvenu pa odradit cvjetanje bolje nego vege pff ne mislim oboje kupovat..nisu bas po 5 kuna hvala unaprijed
 

Avantura

kontrolor leta
Prijatelj Foruma
17.10.2008
3.867
2.557
228
Hps sylvania grolux je odlična za cvijetanje i dobra za vegetaciju, sasvim dovoljno. Ili philips greenpower, kažu još bolja.
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.540
298
Grolux nema baš neki extra plavi spektar, kako kažeš. To je idealna lampa za cvjetanje. Philips Greenpower je lampa sa dodatkom plavog spektra koji samo upotpunjuje već povoljan spektar za cvjetanje. Ne znam čemu komplikacije oko toga. Sa običnom hps lampom od 150W radim vegetaciju i biljke su lijepe, ništa im ne fali i super napreduju. Ako baš "bolujete" od extra gustog rasta, uzmite si MH žarulju i ćao ;)
Što se tiće ovog tvog "tik tik tik tik"...jel lampa čitava? Jesu prigušnica i propaljivač odvojeni ili su u jednom? Jel zasvjetli barem malo ili ništa? Možda si preuranjeno zaključio da je lampa crkla, pošto nije puno radila (2 growa kažeš!?).
 
09.12.2010
15
0
0
45
pali se gasi se sve je isto spojeno ko i prije da spojeni su....flikering ..ali se cuje ko da upaljac pali ali nece upalit pa ponovo lampa samo blink i onda ponovo tik pokusava upalit ugl lampa samo tika i iz lampe se cuje tik ne iz prig ili propaljivaca...a cuj zakljucio sam to posto se nisam bas pro prema njoj ponasao:)
taman super lemon haze klija a meni rikne ovo sranje ...sto se tice lampe zasto pitam ; mislio sam da ova sa extra plavim ima zakinuti crveni spektar ako nema np uzimam tu ..btw sylvania je ovo i zadovoljan sam ali moze uvijek bolje sto ne :)
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.540
298
E sad...meni je recimo ova moja 150-tka neki dan pala dole dok sam naguravao box vamo tamo (ugašena) i radi. Dakle, jesu osjetljive, al ne toliko. Drugo, lampa da je crkla, nula bodova bi bilo, zato pitam dal se pali. Moj zaključak je da je starter (propaljivač) u banani. Jel odvojen ili integriran u prigušnicu? Ako je odvojen, radije njega zamjeni. Ako je opet isto, vjerujem da će ti svaki trgovac izaći u susret i uzet ga nazad, mada nije loše imat u rezervi, pošto će naj češće on krepat od cijelog kompleta. Žarulju i tako mjenjaš prije nego pregori, nakon 4-5 uzgoja.
Što se izbora žarulje tiće, to ostavljam tebi. Grolux je super, imam jednu takvu i nemam namjeru mjenjati. Philips za max iskoristivost spektra i lumena treba i SON predspoj, tako da nema baš smisla samo žarulju kupovat, ako je predspoj neki tipa elektrokovina ili slićno.
Gib i Eti balasti su također vrhunski i sa njima bih eventualno kombinirao Osram Plantastar ili naravno Gib žarulju.
 
09.12.2010
15
0
0
45
e sad si me ....mislio zarulja super narucio nema u grow shopu ( sramota ) pali je ali svakih 2 sec recimo da pokusa upalit zarulju i tako stalno tik tik tik tik ona se pokusa upalit vidim na njoj i ugasi se i tako stalno tika ko da je pokusava upalit . spojeni su upaljac i prigusnica ...sve bilo ok izvadio iz ormara zarulja nije bila u kutiji jos na reflektoru pa mislio ko zna hladno toplo prasina ...imas kakav savjet ? znaci tik tik tik radi na svaki tik upali se ne jako samo ono kao da ce krenut i ponovo tako ...