High Pressure Sodium [HPS] Sijalice - Tehnicke karakteristike

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.540
298
Jel to sa istog stupa došlo?Nije bila druga luster klema?Čini mi se da vidim tragove vijaka na ona druga dva kontakta...
E ovako!
Probao sam uvečati onu prvu,ali ne mogu razaznati jel piše koji je kontakt L ...
Na kontakt "L" ti ide žica iz utičnice-OBAVEZNO faza,odnosno kad gurneš ispitivač napona (onaj šrafciger sa tinjalicom) svijetli
Sa drugog kontakta vodiš žicu na grlo-OBAVEZNO na donji kontakt,odnosno onaj na koji naliježe kontakt na donjem vrhu žarulje
Sa drugog kontakta na grlu vodiš žicu na nulu "N" ,odnosno onaj kontakt na utičnici gdje ispitivač ne svijetli
Sorry ako je ovo malo debilno napisano,ali ne znam koliko si stručan glede struje.Ovo je max što ti mogu napisati.

Na slici sam označio "L" tamo gdje je na mojoj prig.Ako je na tvojo drugi kontakt "L",samo napraviš obrnuto.Crvena dakle ide na kontakt gdje svijetli ispitivač-plava ide di ne svijetli.
Pošto na shemi nema startera,to je to.Drugačije po meni ne može-logika.
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.540
298
Ne!Onako kako sam ti nacrto! "N" vodić na grlo , "L" na prigušnicu (Jel ima iznad stezaljke oznaka? Trebala bi biti! ) i sa druge stezaljke na grlo! Pazi da ne pomješaš kontakte na grlu. Sa prigušnice spajaš na donji kontakt grla,a direkt sa utičnice gornji (Navoj) i na prigušnicu OBAVEZNO ide faza-ako to zaje***,vjerojatno ode mast u propast.

Evo sheme:
Bez startera:


Sa starterom:
 

Dins

Aktivan Član
22.08.2009
98
1
0
34
po ovom kad sam spojio nece radit,probao sam zamjenit na prigusnici zice ali opet nista ...kakav savjet ili prijedlog?

Unaprijed Hvala!
 

Avantura

kontrolor leta
Prijatelj Foruma
17.10.2008
3.867
2.556
228
Šta reči,kupi pristojnu žarulju predviđenu za taj trafo,također starter i imaš finu rasvjetu,a na trafu si uštedija:)
Dali je svijetlila ta lampa vani?Možda je trafo neispravan(moj je novi bija neispravan).
 

Dins

Aktivan Član
22.08.2009
98
1
0
34
sve vani svjetlilo...ja brijem da je po slikama to bilo spojeno prvo sa 220v na kleme pa sa klema na prigusnicu pa sa prigusnice na grlo, nisam mogoa vise slikat i pamtit jer sam to moram napravit brzo i efikasno :(
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.540
298
Situacija je slijedeća:
Malo sam švrljao po netu i od korisnih info našao sam nešto na TEŽ stranici.
"Visokotlačne žarulje (zamjenski natrij) s ugrađenim propaljivačem izravno se ugrađuju umjesto živinih žarulja, a imaju veći svjetlosni tok 50%. Zamjenski natrij 110W zamjenjuje živinu žarulju od 125W, 210W zamjenjuje 250W, a 350W zamjenjuje 400W"
To su žarulje kakve ti imaš (drugi proizvođač) i spajanje je slijedeće:
"K" je opcionalno,dakle nije nužno-može bez toga.To znači da ti vrijedi shema koju sam ranije postao iliti ovako ako ti je lakše.
Jedino me još je*e što si rekao da si skinuo luster klemu sa prigušnice,pa daj krupni plan te prigušnice da vidim šta je,jer ona što si mi na PM poslao nije ista kao ova u postu na kojoj sam ti crtao kako da spojiš.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: #34

upitnik???

Aktivan Član
27.04.2009
496
67
48
46
[video=youtube;B2_YdILxD18]http://www.youtube.com/watch?v=B2_YdILxD18[/video]

Miožda vam bude od pomoći Zlo hehehehe
Vidiš kako zna završit pa se ti igraj ...

A ovo je već nešto drugo.....

[video=youtube;Q_pNrYQjGYQ]http://www.youtube.com/watch?v=Q_pNrYQjGYQ[/video]
 

Dins

Aktivan Član
22.08.2009
98
1
0
34
SVIMA PUNO HVALA,POSEBNO ZLO%NAOPAKO-M :) hehehe,evo frend je uspio spojit, bas po onoj shemi kako ste bili rekli, dakle jedna zica na grlo, a druga prvo na prigusnicu, pa na grlo.Problem je bio u tome kaj je u grlu bilo nekog smeča pa kad sam stavio grlo od ovih cfl-ki je sve proradilo.Hvala jos jednom.

RESPEKT! :)
 
02.04.2010
33
1
8
33
Pozdrav svima,

Nakon sto sam procitao par stvari sa stranog websitea, source: http://www.1stmarijuanagrowerspage.com/how-to-grow-weed-1.html#Light
, imam par pitanja za Vas iskusne growere ^^

Naime, tek sam u fazi planiranja homemade boxa te uz to prikladno svijetlo (ne bih htio fluorescentne a kamoli stedne, s obzirom da svi znamo koliko je lose u usporedbi s HPS/MH)
U skladu sa jacina lampe/prostor tablicom, planiram uzeti 400W HPS (ili eventualno 600W ukoliko nije velika razlika u cijeni) za box velicine 1-1.20x1.-1.20m/2 najvise te visine 1.5m na vise (uzevsi u obzir obaveznu udaljenost lampe od vrha biljke - a jos se nisam odlucio koje bih vrste uzgajao pa eto, ovako bi bile one koje max. narastu 1m.

Pa ako Vam nije problem ukratko prokomentirati par odlomaka:

HPS lamps can be used to grow a crop from start to finish. Tests show that the HPS crop will mature 1 week later than a similar crop under MH, but it will be a bigger yield, so it's better to wait the extra week.
- Pricekati tjedan dana dulje cini se kao dobar izbor, no, primarno me zanima jesu li zapravo samo i iskljucivo HPS dovoljne za vegetativni razvoj biljke? Mislite li da bi dodavanje nekoliko neonka bio dobar potez? (? eventualna pretjerana toplina i nemogucnost adekvatne ventilacije ?)

There is a new type of HPS lamp called Son Agro, and it is available in a 250, 1000, and 400 watt range. The 400 is actually 430 watts; they have added 30 watts of blue to this bulb. It is a very bright lamp (53k lumens) and is made for greenhouse use. These bulbs can be purchased to replace normal HPS bulbs, so they are an option if you already own a HPS lamp. The beauty of this bulb is that you do not give up most of the advantages of MH lamps, such as minimal internode spacing and early maturation, like most HPS users do, and you have all advantages of a HPS lamp. One bulb does it all.
- Nakon ove tvrdnje definitivno sam odustao od prijasnje ideje o 'mh>hps' switchu (i obrnuto), ponajvise zbog vece cijene, no, logika nalaze da Son Agro lampa koja primarno producira svijetlo crvenog spektra sa tek malim dodatkom plavog NE moze u potpunosti zamjeniti MH lampu cija je primarna namjena vegetativni razvoj? Uz to, jedna-za-sve se istice kao najjednostavnije rjesenje.

Kao neiskusan pocetnik, imam dosta problema sa shvacanjem svjetala te ukljucujucih djelova opcenito, pa znaci, sto bih sve trebao s ovog websitea? ->
http://www.head-nature.com/seite?wg=640&id=ZGUTFJ5J

Volio bih kupit komplet bez prevelikih komplikacija, a u isto vrijeme povoljno. Jos ako nije problem nekome ukratko mi pojasnit ulogu i nabavu cooltubea - ova tvrdnja mi je suvise zbunjujuca:
"Za box ,dimenzija gore navedenih, bi savrsena bila agro HPS sijalica od 430wi mogla bi se koristiti bez cooltube-a"

- ehm, "mogla bi se", zbog cega i pod kojim uvjetima?

Te za kraj opcenito pitanje: Koliko biljaka (recimo vrste prosjecne velicine) preporucate za uzgoj u boxu gore navedenih dimenzija?

Unaprijed zahvaljujem na odgovorima =)
 

Bezze_Sa

Cannabis aktivista
Vutra Veteran
16.06.2006
1.581
327
108
Bosnia
Drug, da ti kažem samo nešto, a ti uzgajaj kako ti misliš da je najbolje !!!
MH lampe 400W i one su dovoljne za nekih 1,2-1,5 x 1,2-1,5m, koliko mi se čini tvoj je taman tih dimenzija. Mislim da je svima poznato da biljke mnogo brže rastu pod plavim spektrom, nego pod crvenim (HPS). Istina, ti ćeš izgurati komplet do kraja sa tom lampom (ne treba ti 600W, za taj prostor jer 600 su za 2x2m površine, bezze ćeš samo veću temp imati...) eh, da se vratim na ovo..
1sedmica duže (to što kaže) nije istina (sad opet kažem sa lampama koje mi možemo nabaviti), ja sam imao Agro (zelena kutija) varijantu i zato govorim... Biljke koje su mi rasle od početka pod HPS-om, (za klonove da ne govorim, njih nema šanse bez plavog spektra ili samo sa HPS-kom da odradiš - to zaboravi...) znači biljke koje su mi rasle pod HPS-om, i ove (drugi sajt) gdje sam imao MH - razlika je ne u jednoj sedmici samo, nego i u razvoju. Ove (isto sjeme) pod MH, 2x skoro su veće, razvijenije od ovih koje su bile samo pod HPS. Tamo gdje mi je bio HPS samo od početka do kraja, tu nisam imao (nemam još uvijek, ali planiram u skoroj budućnosti staviti i tu MH... prvo mogu na isti balast, još ako možeš (imaš 2 balasta) pa staviti i MH i HPS to bi ludnica bila, i naravno pod 20h onih 4 sata ostaviti da se odmore i tad ih zaljevati...

Ali ta priča da ćeš dobiti iste biljke sa HPS-kom (vegetacija) kao i one pod MH (a razlika 1 sedmica) nema šanse....3-4ok ali jedna - nikako!!!! One pod plavim spektrom bujaju malte ne... pogotovo još ako su ostali faktori kako treba (mix zemlje, prihrana i ostalo...)
Što se tiče cooltube-a, za svaku imaš poseban, jer ona od 600W ne može u cooltube od 400... prednost cooltube-a je u tome štu unutra lampu hlade dva (neki imaju i 3) vent... tako da je možeš u ruci držati komotno, eh, sad što je bliža lampa biljkama to je bolje, čak ako imaš 1 biljku samo možeš 5cm od vrha ostaviti, i čak ako se dodirnu neće ti spržiti biljku (pogotovo ovi novi sa većim vent. koji uvlači hladan vazduh unutra...
Cooltube je dobro imati ako se uzgaja sa više lampi, tako da se mogu spustiti toliko nisko da "obasjava" 3-4 biljke samo, pa slijedeći isto i tako jedno 3-4 seta...
Da se opet vratim HPS-om i MH....
Evo pogledaj na ovoj adresi www.1000bulbs.com i pogledaj pod HPS i pod MH (MH HiD), imaš tu svakakvih vrsta lampi, kao i one koje trebaju i one koje ne trebaju ballast (znači od onih pravo malih (koje mi ne koristimo) do onih 150 pa na više W, ima i od 1500W MH (evo sad vidjeh...)
Elem, evo šta bih ja uradio da sam na tvom mjestu....
Kupio 1 600W set HPS (komplet, ballast i sve) razlika između lampi je veoma mala, dok za ballast nisam siguran, ako ne, možeš komotno i od 400 (jer biljkama svjetlosti nikad dosta - isto kao nama "moneta" tj. para) i jedan komplet MH (npr: MH 600W a HPS 400 ili ako možeš oba 600) i odmah upaliti obje... (montirati ih pod 1 (malo veći razmak između) i pod jedan reflektor (od lima možeš napraviti) i malo ga sa saviti. Biljke će luditi ispod, nećeš vjerovati kojom brzinom će rasti, naravno više ćeš ih zaljevati nego inače...
Opet kažem, ako si u mogućnosti, ako nisi, onda kupi 1 set HPS i 1 lampu (iste jačine) mh i dok vegetiraju nek ti MH radi i do 20h slobodno, na početku i 24h (samo isključi lampe dok ih zaljevaš - nipošto zaljevati pod upaljenim svjetlom... nije dobro za biljke!!!) i ostavi ih u mraku makar pola sata (znači 23 i po) što više svjetla, brže će i više da se razvijaju...
Samim svjetlom ti nju možeš "tempirati" joj rast, ako je slabo svjetlo one će se izdužiti i ići u visinu, a ništa nećeš imati cvjetova. Zato je isto npr; cooltube extra, jer lampu možeš toliko spustiti i napraviti ludu biljku !!!
Evo pogledaj ove slike, nisu moje naravno (znam čije su...), ali evo šta radi cooltube, naravno vegetacija je bila pod MH lampom (obje slike):



A ovako nešto nema šanse da dobiješ samo sa HPS-kom, moglo bi al da vegetira 5-6 mjeseci i da cvjeta još 3... skoro kao outdoor...(jer ako ne primjećujete ove su rezane, što im je usporilo rast)
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.540
298
Te za kraj opcenito pitanje: Koliko biljaka (recimo vrste prosjecne velicine) preporucate za uzgoj u boxu gore navedenih dimenzija?
Ovisi o sorti,koliko dugo vegetacija i općenito,naćin uzgoja.Ako hoćeš veće biljke 4-9,a manje i 16 . Ponavljam,ovisi o tebi,dakle koliko dugo želiš da ti grow traje.
Hps je trenutno najbolji izbor za cvjetanje i pozdravljam tvoju odluku da upravo tu žarulju koristiš,a za vegetaciju naravno MH ako ti se sviđaju biljke iz gornjeg posta :),a ako bi išao na veći broj biljki,Hps je dovoljan jer ćeš i onako kratko držati u vege.

@Bezze_Sa,daj mi molim te pojasni odkud sad da 600W ide na 2x2 ? Zar nije 1000W za to?600 bi bila za 1.5x1.5,ili sam nešto propustio...nije da se pravim pametan,nemoj krivo shvatit. Malo mi je to za 4 kvadrata...
 

mr.dr.Smok

Prijatelj Foruma
13.03.2010
1.495
3.541
188
57
Istina zlo!600 ide na još manje,točno na 1x1,20.Tako je barem neka norma za medicinski uzgoj.
Ali poznavajuči balkan to se odmah podupla!Neka normala bi bila za 600W 1mx1,5m.
Pozdrav :spliff: