High Pressure Sodium [HPS] Sijalice - Tehnicke karakteristike

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Petar Pan

Aktivan Član
18.07.2006
228
55
28
e moj janko, crni janko :)
ne odgovaraj na pitanja na koja ni sam ne znaš odgovor. za sve hps lampe je potrebna prigušnica, pa čak i za one od 50 i 70w sa grlom e27.
a za biljke je osim inteziteta svjetlosti potreban i odgovarajući spektar. sve ti piše na forumu, pročitaj barem osnove prije nego počneš postavljat pitanja

@Shlaym treba ti prigušnica. ali ja prvi put čujem za hps od 150W sa grlom e27, već one od 100W imaju grlo E40. mora da si nešto zeznuo
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Z&N

Avantura

kontrolor leta
Prijatelj Foruma
17.10.2008
3.867
2.557
228
11.02.2010
37
4
0
39
Odin_of_Asgard je napisao(la):
M, hvala na darovima, baš sam se ugodno iznenadio, je da mi je majica malo velika(nosim M-L) ali važna je dobra volja, a i isporuka je bila brza...sve pohvale i sretno u daljnjem poslovanju...

Ma nema na čemu, uvijek pošaljem neki poklon svakome ko nešto naruči.
Ako je roba na lageru isporuka je u roku 24 sata.
Inače sutra objavljujem jednu vikend akciju pa neka se admini ne ljute kad otvorim novi topic koji ću koristiti za objavljivanje akcija..

pozz svima.
 

stardust

Aktivan Član
28.02.2009
280
427
63
Ovo za diranje rukama (prstima) i bube vrijedi samo za kvarcno staklo.....
Bezze_Sa je napisao(la):
Ideju za gdje kupiti to nemam, ali sam prilicno siguran sto ti je "riknula" tj. pukla lampa. Sad ne znam kako ovo objasnjavas "pukla" (mislim bas bio "buuum"???) ili samo pregorila???? HPS (dosta sam o njima se nacit'o i informisao, bas iz tih razloga)....
Pretezno pucaju, tj. bas se cuje buuum, (sad koliko jako zavisi....). Lampa ti je bila prljava, sigurno si je dirao rukama. Lampe inace pod pritiskom ne smiju se dirati rukama, jer ostaje na njima znoj sa nasih ruku jer kad se zagrije gas u njima i poraste pritisak otisci prstiju koji su ostali, mogu podpomoci pucanjem lampe. Sama "explozija" moze da bude tako jaka, kao da pukne od prilike detonator od rucne bombe, a o opasnosti ako ste tu u blizini da i ne govorim!!!!, pa tu su i bubice, mušice, i ostala leteća gamad, koja se samo zalete i priljepe (od vrućine) za lampu. HPS isto tako moze puknuti ako se nalazi u vlaznoj prostoriji (kad puno radi...npr: sa njom uzgajate od pocetka do kraja)
HPS lampe (i druge koje rade pod velikim pritiskom) treba cistiti, (barem ja tako) svakih 2-3 dana tako sto skinem sa grla i ocistim pamucnom krpom. Nikako ne dirati golim rukama, najbolje je sa med. rukavicama, ako nema, onda pamucnom krpom (zbog dlacica) i skinuti sve zaljepljene musice, komarce i ostale bubice. (one se veoma lako skidaju (ako se redovno cisti) samo taknete malte ne krpom i bube spadaju. Jedino ako sad ste ih ostavili i bas se "ugljenisale" na lampi i zaljepile da ciscenjem samo gore napravite...:icon_lol:
Zaboravih da napomenem, da ovo sa ciscenjem tek pocnete kad je lampa skroooz hladna, inace bezze skidate i cistitite je, i jos riskirate da od krpe se ne zalijepi nesto za nju.
Ovo mozda je OT, ali nikad nije na odmet znati odrzavati HPS sistem (pogotovo ako je u kuci, stanu gdje i vi boravite)
Pozz....
 

Otto Grunf

Istraživanje Ruda i Gubljenje Vremena
29.07.2010
425
1.744
143
Ormar:
V-150cm
D-110cm
S-50cm

Pitanje Dana;
Koliko I Kakvih Sijalica Mi Treba?
Nagadjam Odprilike
HPS 400W 6700K-Vegetacija
MH 400W 2700K-Cvjetanje

Koliko Lumena Mi Treba Sveukupno Za Ovaj Box I Sta Preporucujete Od Sijalica?
 

Odin_of_Asgard

Aktivan Član
23.03.2010
185
40
0
51
Malo si offtopic sa HPS-kama, ali da ti odgovorim...
Treba ti cca. 30000 Lu, dakle jedna HPS 250w i dodaš još 4 CFL 23W 865 (6500K) i sa tim odradiš cijeli grow...iako bih ja, radi širine box-a i bolje raspodjele svijetla, stavio 2 x HPS 150w...
 

Avantura

kontrolor leta
Prijatelj Foruma
17.10.2008
3.867
2.557
228
Odine nevidim baš smisao stavljati štedne pored hps,nemogu skoro ni prismrditi.Također mislim da je skuplja varijanta 2x150w jer je sve x2 nego recimo 1x400w,uz dobru ventilaciju naravno.Također mislim da je dovoljno 250w za dimenzije tog boxa jer je gotovo isto 75x75 ili 110x50.
 

Odin_of_Asgard

Aktivan Član
23.03.2010
185
40
0
51
Točno, Green, ali ja sam ovaj prijedlog dao zbog oblika box-a...nije isto 75x75 i 110x50 (jedino u m2)...jedna od 250w na sredini će slabo osvjetljavat rubove , pa mislim da bi dvije od 150w bolje rasporedile svijetlo po box-u, povvuće crtu na 37 cm od svakog kraja i ta crta mu je sredina za lampu...
 

Avantura

kontrolor leta
Prijatelj Foruma
17.10.2008
3.867
2.557
228
Ma ok to,slažem se da je bolje uvik 2 samo neznam koliko se isplati u odnosu na cijenu i dobit hedovine više.Sve je to stvar nekako osobne računice,prostora i čega več.Jedino mislim da je stvarno šteta štedne stavljati.Šta ču kad mislim naglas:)
 

Shlaym

Aktivan Član
10.08.2010
80
54
18
Dobio sam balast na kome pise da je za zivine i metal halogenidne sijalice.Moje pitanje za strucne je dali moze da se iskoristi za standardnu hps sijalicu od 400w?Procitao sam ovde da balast za zivine moze posluziti ali da postoje zamenske hps za njih.E sad posto je ovo kao sto sam vec rekao neki kombinovani zivina-mh interesuje me dali ce moci i hps.
Proizvodjac je FEP Srbija,balast je za 400w a ostale oznake:
1xHM400W/3,25A/0,60/tw130/t75
1xHI400W/3,40A/0,54/tw130/t85
i naravno 230v-50Hz.
Hvala unapred svima koji su raspolozeni da odgovore,nadam se da ce koristiti i drugima.
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.540
298
Slika bi pomogla...
Evo,našao sam neke podatke,ali nisam siguran jel to to http://www.elko-pn.si/catalogue2010/EPN_catalogue2010_lo.pdf
Skini pdf,jer je sitno ovako,ili povečaj...43 stranica.
Ako je to za živinu 400W,onda ti ide HPS od 350W kao ova sa linka http://shop.emgd.hr/zarulje/hid-zarulje/shx-plug-in-elliptical/shx-350w-elliptical-e40.html
To je zamljenska natrijeva i ugrađuje se bez startera.
Ako možeš,pukni sliku balasta na kojoj se vidi i shema pa ti kažem točno šta je i šta možeš s tim.
 

Shlaym

Aktivan Član
10.08.2010
80
54
18
Hvala na odgovoru Zlo,sliku neću stavljati jer mogu samo telefonom slikati a slova su mala i pomalo izlizana da se i ovako jedva pročita šta piše a šeme nema na balastu.Za spajanje mi nije problem to sam ovde već našao,nego ako neko zna gde bi mogao da nadjem u Beogradu tu zamensku hps od 350w i koliko ona daje slabije rezultate naspram klasične od 400w.Pročitao sa da ima dosta manje lumena.
 

Bezze_Sa

Cannabis aktivista
Vutra Veteran
16.06.2006
1.581
327
108
Bosnia
stardust je napisao(la):
Ovo za diranje rukama (prstima) i bube vrijedi samo za kvarcno staklo.....

Haveru, ovo što sam napisao za pucanje, vjeruj to je istina (lično sam vidio kad je vrisnula ne davno kod jednog havera!!!!....) HPS 400W, aa dan prije, mu govorim kako mu je priljava i reflektor... (od prašine do bubica).... do tada samo sam "dokumentovano" (video klip) vidio kako pucaju... zbog tog govorim, eeeeh sad to što ti kažeš "Kvarcno Staklo"... to mi je novo... jer ja kad sam kupovao (a i drugima) uzimao Sylvania (Gro-lux) - u zelenom kartonu dođe... i piše "Gro-Lux" velikim slovima... eh, sad od kakvog je ta stakla - neam pojma...
Znam ono što trebam znati... sad od čega su napravljene (staklo, ili sl.) - vjeruj to me i ne interesuje previše, ali dobro je znati... ako imaš kakvih više info što se tiče nekih HPS-ki, postaj da i ostali znaju...
;)
Pozz
 

euforija

Aktivan Član
24.05.2008
358
54
0
35
Pozdrav svima..
Imam pitanje u vezi PHILIPS T-SON 600 W pa ak se moze uopce naslutit u cem je stvar bio bi zahvalan..
Sve super spojeno sam kad se u struju usteka nekak isprekidano zuji i cijela je ljubicasto roza
Uopce se nemoze pokrenut, ko da nema dost snage...
Nije nis koristeno, stajala godinama...
 

Bezze_Sa

Cannabis aktivista
Vutra Veteran
16.06.2006
1.581
327
108
Bosnia
Haveru, što se toga tiče, jedino mogu (a i ostali) nagađati... (kad bi mogao klip neki staviti) čisto da se vidi šta je.... jer može biti dosta stvari... (mislim par...)
Prvo na šta sumnjam:
1. starter (da nije otišao... tj. pri izdahu, pa ne može da "kresne" tj. upali 600W lampu....
2. ballast, možda da ti nije od 400W, a lampa od 600W, (naravno da ne može je upaliti)...
3. možda je prigušnica (ballast) za živinu (a ti HPS stavio...) naravno da neće upaliti tj. da HPS radi kako treba
4. Da nije lampa u pitanju (ukoliko ti je sve ballast za 600w,

iii što je isto veoma moguće, pošto si rekao da je stajala godinama... tj. da je lampa "pri izdisaju"... (naravno ukoliko je korištena)
aaa pošto ljubičastu boju... ja mislim (naravno ovako ne može ti niko reći 100% šta je u pitanju)... ali (radi boje), da ti nije ballast živin, ne natrijev (znaš šta hoću reći...)
Bilo bi dobro da napraviš mali klip, prilikom paljenja... da se vidi...

Naravno, sve pod uslovom da si odabrao odg. opremu (ballast, odgovarajuće snage za 600W lampu) ...
Ne bi škodilo da napraviš sliku (lampe...) plus klip prilikom paljenja...