Kako je nastao svemir?

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Kako je nastao svemir?


  • Total voters
    101

extranoize

Aktivan Član
04.01.2008
255
22
0
35
istina je da su evolucija i kreacija samo 2 opcije koje su nam predstavljene. ljudima je uvijek lakše prihvatiti već gotovu stvar....lakše je naručiti hamburger u mcDonaldsu nego sam skuhati ručak (koji će nam bolje odgovarati).

ja vjerujem u evoluciju, ali ne ovakvu materijalističku darwinovu. vjerujem u evoluciju duše tj. svijesti. moguće je da baš duša stvara materijalna tijela na osnovu svojih potreba u sljedećem životu. materija je ionako privid tj jedan oblik energije. možemo reći da su duše bića koje nazivamo ljudi svjesno odabrale (stvorile) da ljudsko tijelo bude takvo kakvo jest. kasnije će nam trebati drugačija tijela. prije smo bili u nekim drugim tijelima. na kraju nam uopće neće trebati.

kreaciju gledam ovako...bog nije stvorio svijet. on jest svijet. on je sve. ništa drugo ne postoji. mnoštvo i promjena su privid. sve na neki način izvire iz boga. dakle više emanacija nego kreacija.
 

paramecium

Aktivan Član
20.05.2005
164
0
0
43
Nastanak svemira? Ja sam ateista, tako da ne verujem da je bozanstvo stvorilo svemir. A teoretisanje o velikom prasku, sirenju, skupljanju.... Sve je to bazirano na neposrednim dokazima, i normalno je da covek ima skepsu ka naucnim teorijama kako je nastao svemir. Iskreno mislim da je nastao na neki drugi nacin.

Ja volim da gledam pojam svemir kao mini svemir, koji mi stvarmo oko sebe, u nasim mislima, na koji uticu drugi ljugi, dogadjaji, pojave oko nas. Zato volim da pustim masti na volji i da svoj svemir ucinim mestog gde ce mi biti odlicno :)
 

Beyond

Vutra Veteran
07.08.2006
1.948
335
0
38
...ali to se spodrazumijeva već, jer je ljudski ego opčenitno prevelik da bi se naglasilo prvo "to je samo moje mišljenje" :) ... sve je to samo nečije mišljenje, ništa drugo, ni manje ni više važno, pa čak i ono iz znanstvene strane i one duhovne, sve je to samo mišljenje na bazi nekih interpretacija uma... ali srž, istina je nespoznajna, neobjašnjiva i potpuno apstraktna :p
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Sativa Diva

madog

Banned
Banovan
18.01.2009
34
1
0
29
paramecium je napisao(la):
Nastanak svemira? Ja sam ateista, tako da ne verujem da je bozanstvo stvorilo svemir. A teoretisanje o velikom prasku, sirenju, skupljanju.... Sve je to bazirano na neposrednim dokazima, i normalno je da covek ima skepsu ka naucnim teorijama kako je nastao svemir. Iskreno mislim da je nastao na neki drugi nacin.

Ja volim da gledam pojam svemir kao mini svemir, koji mi stvarmo oko sebe, u nasim mislima, na koji uticu drugi ljugi, dogadjaji, pojave oko nas. Zato volim da pustim masti na volji i da svoj svemir ucinim mestog gde ce mi biti odlicno :)

inaće ne kvotam :D ali nisam mogao propustiti jer je ovo najveći ateista kojeg upoznah!D
najdraži

jer se prepoznah u njegovim mislima i zaista mi je drago :)
i sad mi dođe da se pitam i o životu općenito, karmi i sudbini.. koja je dio tog stvaranja, duhovnog svemira.. a tu je toliko znanja na temu postanaka i života kroz filozofiju, religiju da nije ni važno na kraju.. jer nemamo mir

kolko puta sam(smo;) samo imao ekstaze na travi i znao da je dio velikog znanja, i izgubi se već sa prvim danom.. a zanimljivo da prosvjetljenje za kojim tragamo postoji u više religija i škola.. a nije ga nimalo lako naći.. jer koliko samo njih meditira, pogotovo samo(drugo)proglašeni duhovnjaci, koji više pričaju nego .. dakle, to je nešto mnogo dublje, a to mi govori da zasita treba imati vjeru i pouzdanje u to vječno u nama..

ako je kvant najmanji, onda prolazi "kroz sve" ;)

i zato su i pjesme pravo čudo u našem društvu, jer svi volimo tu ljepotu što ju vidimo i čujemo.. pa me podsjeti nas jednu pjesmu koja je bila orgazam kad se pilo i u dobrom društvu uživalo :) http://www.youtube.com/watch?v=NiwRadMZUZo
 

djunga

Aktivan Član
23.07.2008
66
5
0
48
Koliko vidim ovdje se puno pominje um.Postoji duhovna hijerarhija za svakog pojedinca.Pocinje od,cula,za koja se kazu da su kao neobuzdani konji.Poslje cula dolazi um,koji je kao uzde na konjima.Zatim je tu inteligencija koji je jahac i drzi ta uzda.Potom,ego koji je kocija i sve to nosi.Na kraju smo mi u toj kociji,koji smo zarobljeni,dusa.Kaze Bog da se nalazi u srcu svih zivih bica,prema tome i on je u toj kociji.E sad bi rekao,da cula ko cula bi htjela da mi jedemo i govna ili imamo sex sa zivotinjama sto je evidentno danas,ali tu sluzi um ,koji se ipak obuzdava,jer ipak misli da ga neko gleda i da to do kraja nije ispravno, pa kao uzde zateze te konje koji su neobuzdani ko vjetar.Opet i sam um,ako mu se previse dozvoli ,u stanju je da postane nas najveci neprijatelj i kaze nam kako je lizanje spolnih organa nesto ljepo,a ustvari je ogavstina nekome lizati dupe i tako to,a to radi gotovo citavo covjecanstvo,nazalost,kao da smo psi lizemo govna drugima.Moze se oprati ko oce koliko oce,ali to je to.Zatim je tu inteligencija,koja opet obuzdava um,jer svi mi imamo neki moralni sukob u sebi,sto je svadja izmedju uma i inteligencije.Um kaze,ma napi se danas ko svinja,ko ga ebe pa jednom se zivi,a inteligencija kaze,nemoj,nije to u redu,bices bolestan citav dan,razara jetru,pluca,srce i sve ostale organe.E sad ko je na kojem nivou,neko sluzi um pa postane ravan zivotinji,pa zaboga ipak smo mi majmuni kazu naucnici pa valja se tako ponasati,valjda.I na kraju ego,ma sta on meni prica,ja sam najpametniji,ja sam najljepsi,ja sam najjaci,ja pa ja i niko kao ja.Eto vidis u tome svemu je zarobljena dusa,to jest mi,koji sa svojim djelovanjem skupljamo "karmu",a kad nam u zivotu krene naopako,psujemo sve oko sebe,a ne zapitamo se nikada da li sam ja mozda kriv ili zasluzan u zivotu,za sve sto mi se dogadja.Postoji stablo,na njemu grana.Na toj grani stoje dvije ptice,jedna ubire plodove tog stabla,dok druga,stoji i gleda tu drugu pticu i svjedok je njenog djelovanja.Jedna ptica,ona koja ubire plodove smo mi,a druga sam Bog.Postoji miljun dokaza astralnih putovanja kroz koje i sam sam putnik ponekad,bez marihuane i bilo kakvih otrova,za um.Znaci u svjesnom stanju.Znaci masa ljudi je imalo iskustvo izlaska iz tjela i vidjenje nekakvih drugacijih dimenzija.Ako ja izadjem iz tjela i vidim ga kako lezi mrtvo,onda tu prestaju sva pitanja.Znaci da ima Boga,jer kao je moguce da izadjem iz tjela sve to gledam i nakraju kazem kao neka budala,e nema Boga to je um.Pa kako i taj um dozivi tako nesto,ako umre.Svako od nas na neki nacin dozivi Boga,samo ga ne priznaje,jer priznavanje da ima Boga povlaci i moralna pitanja.A kad se povuku moralna pitanja svijet bi se morao mijenjati na bolje,ali to nije lako jer svako bi morao da mjenja prvo sebe.No kroz zivot sam naucio,da je ljudima lakse da zive ko zivotinje i ne mare nacela Boga.Kad bi ljudi prihvatili Boga,ukinule bi se nacije i religije,a onda oni koji vladaju svijetom"demoni",nebi vise mogli da vladaju ovcama(ljudima).A oni to nikad nece dozvoliti,zato su i svete knjige danasnjih izdanja izopacene i pune lazi.Onda tu prestaje i pitanje kako je stvoren svemir.U vedama pise da ga je Bog stvorio pogledom.I nikad mi nece biti jasno,kako to da budalasti naucnici,zagovoraci big benga,ne mogu da nam objasne kako je to sve u univerzumu u savrsenom skladu,i kako planete imaju svoju gravitaciju ,rotaciju i kruzenje gotovo savrseno oko drugih planeta i zvjezda.Ako je moguce da je sve to slucajno,onda je moguce da ja prospem seme iz sebe i bez zene napravim djete,pa i to je veliki prasak.
 

madog

Banned
Banovan
18.01.2009
34
1
0
29
lol
"Svako od nas na neki nacin dozivi Boga,samo ga ne priznaje,jer priznavanje da ima Boga povlaci i moralna pitanja.A kad se povuku moralna pitanja svijet bi se morao mijenjati na bolje,ali to nije lako jer svako bi morao da mjenja prvo sebe.No kroz zivot sam naucio,da je ljudima lakse da zive ko zivotinje i ne mare nacela Boga.Kad bi ljudi prihvatili Boga,ukinule bi se nacije i religije,a onda oni koji vladaju svijetom"demoni",nebi vise mogli da vladaju ovcama(ljudima)."

sinkronicitet, Život, Bog ,Ja i Vi i ono što je pred nama.. sve to je jedno, kao i moj dolazak ovdje i vaš, to je ona sudbina, do koje nas je karma dovela.. pitanje je šta ostaje od te sudbine ako nismo sazreli sad.. mene vodi ljepota, a vas? s čime se vi zamarate? ua za brige nam je dao jedan učitelj čijeg sam ja bratstva član lijek .."možeš li zabrinutpšću dodati svom stasu lakat?" to je jedan moj učitelj rekao, i zaista se u zadnje vrijeme ništa ne brinem, već kao što rekoh, uživam :) pa uživajte i vi.. i mislim da je svemir nastao od pjesme, jer nikad ništa ljepše nisam ćuo..
 

Kurblaj Kan

Aktivan Član
15.12.2006
1.812
77
73
Ja iskreno ne vidim šta ima loše u lizanju tuđih spolovila ako se svi drže nekakve higijene, a i ako ne njihov izbor i jedino mogu sebi naštetiti a na to imaju puno pravo
Što se tiče morala, nisam njegov apsolutni protivnik ali mislim da moral mora biti u službi života a ne u službi nekih imaginarnih pravila koja su temeljena na apsolutno ničemu.
Ne ubiti, ne krasti i sve slične stvari dakako da su korisne i jasna je njihova svrha i to je koristan moral kojega se treba držati ali ideje da je nemoralan oralni, analni ili bilokakav seks su jednostavno potpuno beskorisne jer nisu u službi nekakve društvene koristi.
Moral nije nešto konkretno, on je izmišljen sa svrhom, sad svrha varira među različitim inačicama moralnih zakona ali ja sam čvrsto uvjeren da moral mora biti u službi života i ništa više jer inače postaje potpuno beskoristan i štetan.
A što se tiče toga da je kad netko umre i vidi svoje tijelo izvana to dokaz boga i duše to nije istina i to je kak se na engleskom kaže "jumping to conclusions", neznam sad prikladniji izraz, jer ukoliko je nešto trenutno neobjašnjivo to ne znači da je objašnjenje nekakva fiktivna ideja koja to pokriva ali bez ikakvih konkretnih dokaza.
A što se tiče ega rekao bi da je ta ideja da smo mi nešto više od životinja, nekakva posebna božja bića koja su iznad životanja u svakom smislu upravo produkt ega jer je takvo razmišljanje jednostavno umišljeno i ništa više.
Te ideje o nekakvoj vrijednosti, dobrom i lošem su čiste nekonkretne apstrakcije kojima se mi služimo jer su nam neophodne ali to ne znači da su stvarne(realne, konkretne neznam kako bih se izrazio)
Mir s tobom:vb_wave:
 

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.198
258
Ako se zapitamo kako je nastao svemir jedini logican odgovor je kretanjem materije kroz prostor.
Ako se zapitamo kada je nastao zakljucicemo da je pitanje besmisleno, jer prihvatajuci zakon o odrzanju mase koji je eksperimentalno potvrdjen jednostavno nije moguce utvrditi pocetak necega sto oduvijek postoji.
Od ponudjenih odgovora u anketi niti jedan nema minimum uslova da bi se smatrao mogucim.

Big bang podrazumijeva trenutak u dubokoj proslosti u kojem je eksplodirala sva svemirska materija koja se nalazilu na okupu i koja se do dan danas siri svemirom. Ako pretpostavimo da je svemir beskonacan, onda mozemo zakljuciti da ce se materija beskonacno siriti. Sirenjem materije smanjuje se pritisak sto podrazumijeva smanjenje temperature i sto vrijeme vise odmice a materija se vise siri kraj ce biti takav da se zaledjena materija krece kroz beskrajni prostor bez ikakvog smisla.

Bog ili visa egzistencija je materijalnog oblika i trebalo bi da je nedjeljivi dio svemira. Ukoliko je ta pretpostavka tacna onda je Bog isto sto i svemir sa svim mogucim oblicima materije koja se u njemu krece. Zvijezde, planete, ljudi, zivotinje, biljke.., sve je dio jednog istog "bica" jedne iste materije, pa je apsurdno da je nesto samo sebe stvorilo.

Nasi umovi mogu zapazati i putem zapazanja uciti. Ne postoji mogucnost da nesto stvorimo, jer stvaranje podrazumijeva kreaciju u smislu da se napravi nesto sto do tada nije postojalo, a posto sva materija vec postoji onda mozemo zakljuciti da mi svojim djelovanjem mozemo mijenjati oblik postojece materije i time joj davati neki novi smisao, ali samo mijenjanje oblika i davanje novog smisla nije isto sto i stvaranje.
Dijete kada napravimo, samo, odredjenoj masi materije dajemo "kljuc" po kojem ce se razvijati iz vec postojece dostupne materije. Ono sto je nekada bilo voce, povrce ili zivotinja promijenice svojstva i postati dio neceg novog, u ovom slucaju djeteta. Isto je i sa covjekom koji postane plijen nekog grabljivca, postaje dio njega.

Na ovo "nekako drugacije" bismo trebali dati nekakvo svoje misljenje, teoriju nastanka svemira, a moje misljenje je da je svemir nastao kretanjem materije u prostoru. Da nema tog kretanja materije ne bi bilo nicega smislenog. Ne mozemo reci da ne bi bilo materije, kao ni prostora, zato sto su tu i materija i prostor, "opipljivi" i naucno su dokazani. Kretanjem materije nastaje energija kretanja koju covjek dozivljava svojstveno svojim culima.
Mozda na zvijezdama postoje bica koja su gradjena u skladu sa zakonima koji vladaju na zvijezdama, a koja mi ne mozemo uociti jer se oslanjamo na tehnologiju, a tehnologija je isto sto i drvena noga ili ruka Kapetana Kuke.
Materija koja se krece jeste informacija. Materiju koja se krece brzinom izvan opsega nasih cula ne mozemo registrovati ali ona postoji.
Emocija je materijalnog oblika i zato je mozemo osjetiti kod drugih bica. Osjecamo kada je neko sretan, tuzan ili uplasen, bez obzira kakvim nam se zeli predstaviti.

Zakljucio bih da, koliko god vjerovali ili nevjerovali, materija od koje smo sazdani postoji oduvijek. Bila je tu prije naseg zaceca i meni je problem zamisliti covjeka koji je sav taj put koji je ta materija prosla uokvirio u mjerilo ljudi i pokoju deceniju zanemarujuci pri tom i sopstvene pretke praveci od njih nekakav privid ili sopstveni umisljaj.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: CilI

Fukmondo

Varemengo
Poznanik Foruma
27.10.2006
767
481
113
ja mislim da je neka napredna raca(vanzemaljci) to sve kreiraju u nas nerazvijeni um citaj 7-8 postov iskoristenosti mozdanih vijuga,al cek da zapalim recimo un gram dao bi odgovor+ eno 10 grama gljiva,salrm se naravno,stvorio se sam kao sto mi kreiramo mastu :rofl:
 

Sativa Diva

miljenica bogova
23.04.2012
1.517
5.238
258
Svemir je nasta isto kako i mi.. big bang - veliko strastveno prašenje čestica :rofl: :smileysex:
kljucan je broj dva, nesto se daavno spojilo, privuklo.. minus i plus.


naravno.. to nije moj konačan odgovor :D
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Vutra Samotnjak