Klijanje - rast u casi - presadjivanje

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Fukmondo

Varemengo
Poznanik Foruma
27.10.2006
767
481
113
eto vidis u tvojem pitanju lezi odgovor,nesiguran si a citao si postupak,kako god,tako se inace i radi :)

Lp.
 
06.04.2011
35
4
0
45
buraz ako je to za napolje izriljaj prvo i posadi seme odmah u zemlju i dobro zalij i cekaj majka priroda ce sve sama da uradi i nista ne brini.Ja kad sam prvi put sadio pre 10 godina nisam znao ni sta je musko ni sta je zenskoi.pozdrav i samo guraj
 
20.04.2011
35
8
0
43
ja ti preporučujem da ih posadiš prvo u plastične čašice od jogurta. i staviš ih na neko misto di nema skakavca i puževa. i nek ti rastu u njima nekih mjesec do dva. kad izrastu nekih 9,10 cm onda ih presadi u zemlju na sajt. jer ako ih posadiš direkt u zemjlu tamo di ih misliš uzgojiti velika je mogučnost da ti ih pojedu skakavci ili puževi dok su još ful male ( jednolist ). to ti skakavac pojede u dva griza. a kad su ti malo veće onda in nesmeta ako in pofali koji listić.
 

aux

20.04.2011
13
1
0
37
grass je napisao(la):
ja ti preporučujem da ih posadiš prvo u plastične čašice od jogurta. i staviš ih na neko misto di nema skakavca i puževa. i nek ti rastu u njima nekih mjesec do dva. kad izrastu nekih 9,10 cm onda ih presadi u zemlju na sajt. jer ako ih posadiš direkt u zemjlu tamo di ih misliš uzgojiti velika je mogučnost da ti ih pojedu skakavci ili puževi dok su još ful male ( jednolist ). to ti skakavac pojede u dva griza. a kad su ti malo veće onda in nesmeta ako in pofali koji listić.

hvala svima na odgovorima,onda cu vjerovatno tako i uraditi,staviti svaku sjemenku u plasticne case za jogurt,redovno zalijevat i nadgledat i kad malo odskoce prebacit ih u dobro pripremljenu zemlju,samo jos jedno pitanje zanima me koja je zemlja bolja ona iz prodavnice za cvijece ili da licno donesem iz sume hvala vam svima na odgovorima pomogli ste mi puno
 

bozga

Ninja poljoprivrednik
Poznanik Foruma
08.07.2007
906
549
113
Ne sjećam se
tako je prvo u čaše ali malo veće čaše uzmi barem od 3 dcl i napuni dobrom zemljom za cvijeće i stavi unutra sjemenku. zalij. stavi na sunčano mjesto. i čekaj da naraste. nakon mjesec dana presadi u obrađenu zemlju s dodatkom kupovne zemlje...
boz :sun2:
 
20.04.2011
35
8
0
43
možeš kupovnu zemlju al to je trošak. ja san stavlja običnu zemlju sa njiva. crvenicu takva je kod nas. izmiša bi običnu zemlju sa humusom koji se nalazi ispod stabla crnike. i bilo bi dobro staviti stajskog gnoja ako ga možeš nabaviti. ja nisan stavlja jer kod mene nema ovaca, krava. govna od kokoša nije dobro stavljati jer je pre jako pa ti biljka može izgoriti.
 

aux

20.04.2011
13
1
0
37
bozga je napisao(la):
tako je prvo u čaše ali malo veće čaše uzmi barem od 3 dcl i napuni dobrom zemljom za cvijeće i stavi unutra sjemenku. zalij. stavi na sunčano mjesto. i čekaj da naraste. nakon mjesec dana presadi u obrađenu zemlju s dodatkom kupovne zemlje...
boz :sun2:

super objasnjeno,citao sam evo po forumu da se te case trebaju izbusiti na dnu,pa me zanima kolike rupe trebaju biti i koliko se dnevno puta biljke trebaju zaljevati

grass je napisao(la):
možeš kupovnu zemlju al to je trošak. ja san stavlja običnu zemlju sa njiva. crvenicu takva je kod nas. izmiša bi običnu zemlju sa humusom koji se nalazi ispod stabla crnike. i bilo bi dobro staviti stajskog gnoja ako ga možeš nabaviti. ja nisan stavlja jer kod mene nema ovaca, krava. govna od kokoša nije dobro stavljati jer je pre jako pa ti biljka može izgoriti.

hehehe bas si me nasmijao sa ovim da mi biljke mogu izgoriti :) nije nikakav problem za zemlju posto ona nije skupa a nemam ionako mogucnost da dođem do gnoja posto sam u gradu,ja sam ti kontao da malo radim na balkonski nacin :)
 

aux

20.04.2011
13
1
0
37
da li je potrebno da se radi klijanje u plasticnim tanjirima ili se moze odmah stavljati sjeme u plasticne case,hoce li se u casama primiti sjeme bez klijanja sjemena ???
 

Avantura

kontrolor leta
Prijatelj Foruma
17.10.2008
3.867
2.556
228
Sjeme je najbolje u zemlju direkt, bar kupovno. Noname sjeme je poželjno na klijanje npr. ubaciti u čašu vode i čim izviri klica i vidi se da je sjemenka živa u zemlju. Ima toga po forumu...
 

xxrobixx

Aktivan Član
18.09.2009
384
317
63
Underground
Greenpower1 je napisao(la):
Sjeme je najbolje u zemlju direkt, bar kupovno. Noname sjeme je poželjno na klijanje npr. ubaciti u čašu vode i čim izviri klica i vidi se da je sjemenka živa u zemlju. Ima toga po forumu...

Sve je i više nego dobro objašnjeno na forumu, ali ima ljenih ljudi kojima se neda tražit. Meni je drago da što više ljudi grow-a, pa im i pomognem. A mislim da bi tako i svi trebali, ponavljamo se k'o papige tu, ali neka, ponavljanje majka znanja kako kažu ;) Al' neka pitanja mi jako dignu živac i žao mi moderatora što imaju dosta posla da poprave to. Sve u svemu, otišao sam malo u OT, nadam se da ne zamjerate, ali Vas molim, čitajte što više forum i sretno Vam growanje!
 

aux

20.04.2011
13
1
0
37
putnik11 je napisao(la):
Sve je i više nego dobro objašnjeno na forumu, ali ima ljenih ljudi kojima se neda tražit. Meni je drago da što više ljudi grow-a, pa im i pomognem. A mislim da bi tako i svi trebali, ponavljamo se k'o papige tu, ali neka, ponavljanje majka znanja kako kažu ;) Al' neka pitanja mi jako dignu živac i žao mi moderatora što imaju dosta posla da poprave to. Sve u svemu, otišao sam malo u OT, nadam se da ne zamjerate, ali Vas molim, čitajte što više forum i sretno Vam growanje!

molim te nemoj me pogresno shvatiti ali nama koji po prvi put dolazimo u kontakt sa uzgojem nije nam bas lako.evo meni recimo jedni govore da sjeme stavljam direktno u zemlju samo da zaljevam i bit ce uredu,opet drugi da nece uspjeti ako ne ubacim zemlju i sjeme u plasticnu casu i kad malo odskoci tek onda u zemlju,a na forumu je obljasnjeno i za klijanje pa ti sad vidi kako je nekom ko prvi put zeli da uzgoji sebi,evo ja nakon 3 dana mislim da sam toliko na forumu jos ne znam sta da uradim a sjeme stoji kako stoji a ni sam ne znam za koju soluciju da se odlucim svaka je dobra na svoj nacin,sreca nasa sto imamo ove ljude na forumu koji imaju zivaca pa nam stavljaju prijedloge inace bih davnih dana sve pobacao i rijesio se toga za sva vremena
 

xxrobixx

Aktivan Član
18.09.2009
384
317
63
Underground
A što čekaš? Stavi jednu u papir, jednu direkt u vodu, jednu u zemlju i onda ćeš vidit što je po tebi najlakše i najbolje. Načina klijanja je mnogo i svako radi na neki svoj način. Ako ne probaš, nečeš znati.
 

neo

Aktivan Član
06.12.2010
77
6
0
45
evo ovako...uzmi 5/6 salveta i stavi ih u tanjiric nakvasi salvete fajtalicom baci semenke i pokri ih sa jos 5/6 slojeva salveta,i poklopi sa drugim tanjiricem
stavi na neko mesto recimo viseci deo ja tako radim...za par dana kad proklijaju uzmi case o,5l izmesaj 30%perlita i 70%kvalitetne zemlje
kad proklijaju zabodi semenke u case...klica ide na dole semenka na gore...i bilo bi dobro da ih stavis neki dan pod CFL lampe dok ne krenu,nadam se da sam pomogao,ja na ovaj nacin radim...i jos ovo case obmotaj alu folijom zbog korena i to je to...
 

aux

20.04.2011
13
1
0
37
neo je napisao(la):
evo ovako...uzmi 5/6 salveta i stavi ih u tanjiric nakvasi salvete fajtalicom baci semenke i pokri ih sa jos 5/6 slojeva salveta,i poklopi sa drugim tanjiricem
stavi na neko mesto recimo viseci deo ja tako radim...za par dana kad proklijaju uzmi case o,5l izmesaj 30%perlita i 70%kvalitetne zemlje
kad proklijaju zabodi semenke u case...klica ide na dole semenka na gore...i bilo bi dobro da ih stavis neki dan pod CFL lampe dok ne krenu,nadam se da sam pomogao,ja na ovaj nacin radim...i jos ovo case obmotaj alu folijom zbog korena i to je to...

eh to je vec objasnjeno na super nacin,uradit cu ovako kao sto si rekao za jednu polovinu ali ove druge odmah cu direktno u zemlju pa ako se prime prime ako ne imaju onda ove i mozes li mi samo reci sta ti je fajtalica i da li se svaki dan sjemenke moraju zalijevati kad su u tanjiricu dok ne proklijaju,znam da sam dosadan vise i Bogu i narodu ali sta cu kad me sve interesuje :)
 

nEphNiO

Aktivan Član
25.03.2011
75
8
8
stavio sam klijat jedno 10-ak sjemenki prije jedno tjedan dana, na način opisan u uvodnom postu, sve sjemenke su se "otvorile" ali ne i pustile klicu? Ne kužim zašto je to tako, je li to normalno, da li da ih stavi u zemlju pa će tek onda krenit klijat? :S
 

nEphNiO

Aktivan Član
25.03.2011
75
8
8
Greenpower1 je napisao(la):
Kako misliš otvorile? može slika...

ona vanjska smeđa ljuskica, ona je pukla i otvorila se, kao će svaki tren pustit klicu, ali klici ni traga. Uslikao bih ti ali fotic mi ne hvata tako male detalje, pa je sve mutno. Sve više mislim da treba još vremena da pusti klicu, ali vidit ću, držat ću koliko god trebalo.
 

Avantura

kontrolor leta
Prijatelj Foruma
17.10.2008
3.867
2.556
228
Praktički, klica raste iz sjemenke i kad proklija ispravno tek onda klica odbaci ljusku. Ovako je bar meni po nekom zapažanju pa ne kužim baš o čemu pričaš.