Koristenje kalifornijskih glista u indoor sustavu

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

Napušena Vjeverica

Napušen Čan
Banovan
24.12.2009
1.002
189
88
Opet sam dobio fix ideju. :vb_wave:


Prvo, neke osnovne informacije:


Poznato je da posebna grupa crvenih glista (gujavica) pod latinskim nazivom lumbricus rubellus nalazi stanište u zrelom stajskom gnoju domaćih životinja. Tako je u Kaliforniji uzgojena i selekcionirana vrlo produktivna vrsta koja nosi naziv crvena kalifornijska glista. Ona se danas smatra jedinom vrstom koja uspješno proizvodi kvalitetno organsko gnojivo – humus, a razlikuje se od obične kišne gliste.Obična kišna glista ima instinkt bježanja, dok crvena kalifornijska glista ne bježi, posebice kada ima dovoljno hrane. U takvim uvjetima se ne udaljava iz svojeg relativno malog životnog prostora. Osjetljiva je na svjetlo, jer ono je za nju neugodna i pogubna pojava; izlaskom na sunčevu svjetlost ugiba.Hrana ovim životinjama je gnoj kojeg prerađuju, nakon čega nastaje humus kalifornijskih glista. Navedeni humus spada u ekološka prirodna gnojiva za uzgoj svih vrsta bilja, ne sadrži patogene i parazitne bakterije, kao ni gljivice. Vrlo je bogat saprofitnim bakterijama koje obnavljaju mikrobiološki život u tlu, neophodan za razvoj biljaka.U starom vijeku je poznato djelovanje kišnih glista na plodnost poljoprivrednog tla pa je kišna glista još u starom Egiptu bila zaštićena kao zaslužna životinja za oplemenjivanje tla. Ona i danas sudjeluje u oplemenjivanju i stvaranju humusa u prirodi.Humus nastao radom glista spada u vrlo kvalitetna organska gnojiva koja se koristi za sve oblike poljoprivredne proizvodnje, posebice ekološke poljoprivredne proizvodnje.U prilog navedenim činjenicama idu rezultati kemijske analize sadržaja hranjiva, kao i količina teških metala (nalaze se znatno ispod maksimalno dopustivih koncentracija), iz izvješća Agronomskog fakulteta u Zagrebu br. 616-12/08, od 9.3.2008. godine.



I sad fix ideja:
Staviti po jednu kalifornijsku glistu u jednu teglu. Znaci jedna tegla, jedna glista.
Ja nemam iskustva o tome pa me zanima vase misljenje, kakvo god ono bilo.

Bi li te gliste nagrizale/ostetile korijen?

Na tu sam ideju pao razmisljajuci o hidro peroksidu, koji mi vuce na kemiju pa bi radije nesto ekoloski.


:vb_wave:


 

mar1o

Aktivan Član
08.03.2012
262
133
43
Napušena Vjeverica;216983 je napisao(la):
Ja nemam iskustva o tome pa me zanima vase misljenje, kakvo god ono bilo.

Bi li te gliste nagrizale/ostetile korijen?

Na tu sam ideju pao razmisljajuci o hidro peroksidu, koji mi vuce na kemiju pa bi radije nesto ekoloski.


:vb_wave:



[video=youtube;heBxSL0eSQU]http://www.youtube.com/watch?v=heBxSL0eSQU[/video]
Sorry al morao sam :ludak
Ok sad ozbiljno_Odmah da priznam da sam noob što se tiče agronomije,ali ovo mi se čini suludo.Pa humus(organsko gnojivo)je već u zemlji koju biljka koristi i što bi glista prerađivala i koja je svrha!???
 

mar1o

Aktivan Član
08.03.2012
262
133
43
Napušena Vjeverica;216986 je napisao(la):
Svrha bi joj bila da ruje zemlju, te tako ju cini... prozracnijom. :ludak
Mislim da se zamaraš nebitnim stavrima.Ako baš hoćeš baš organsko,koristi supstrat bogat organskom tvari i prihranjuj sa bio gnojivom
 

Napušena Vjeverica

Napušen Čan
Banovan
24.12.2009
1.002
189
88
Pusti ti s cim se ja zamaram a s cime ne. :)

Mene zanimaju gliste i da li bi to uopce funkcioniralo. A biognoj je sasvim druga prica.
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.540
298
Napušena Vjeverica;216983 je napisao(la):
Opet sam dobio fix ideju. :vb_wave:




Baš to :icon_lol:
Ako ti je baš toliko problem sipat 3% peroksid, a ti kupi zračnu pumpu za akvarij i tako obogaćuj vodu za zaljevanjem kisikom, a gliste...ne vjerujem da bi im se dopala indoor okolna :icon_lol:
 

Tarki

Aktivan Član
11.01.2008
1.184
139
0
37
Fakat imaš takve ideje brate pa o čem ti razmišljaš uopće u životu?
Odi iskopaj glistu vani i stavi ju u pot ak te baš zanima šta će se desiti, nemoj smarati sve bezveze glupim temama.
 

skabo357

Aktivan Član
20.06.2012
85
6
0
35
Gliste ne jedu koren,koliko se ja razumem u to,jel da ga jedu,ne bi zivele u stajnjaku i ostalim bio djubrivima.....ali ne verujem da bi prezevela u saksiji,pogotovo ako redovno djubris(gnojis) biljke sa vestackim djubrivom.Cisto sumljam da bi im to odgovaralo.A sto se tice hidrogen peroksida,malo guglaj pa ces videti da se koristi cak i u oralnoj medicini,za ispiranje usta,zato sto ubija bakterije i dezinfikuje usnu duplju.Tako da to nije jaka hemija,pogotovo ako je razblazis sa vodom,ako ti to predstavlja problem,ti probaj sa glistama,sta da ti kazem.:)
 

crobigg

Aktivan Član
01.12.2011
91
27
18
35
Iz prve ruke, imao sam ih ja u jednom growu, indoor.
Rezultat: jadne pobjegle sve po svuda, po cjelom boxu(horor), a biljke?.. isti kufer kao da imaš samo terramagmu (jer je sama po sebi prozračna)!
Ukoliko imaš gujavice ne smiješ gonijiti jer ih ubiješ.
Suma sumarius: ne isplati se s tim igrat i trošit vrijeme jer pomaka nema.
 
31.05.2012
41
7
8
Mozda to i nije tako losa ideja sa glistama ali sumnjam da bi dugo prezivile u indooru
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.