Mentor Stipe

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.265
35.810
2.698
Weed California USA
Drzi onda na 28 stalno. Svejedno ja bi stavio jos jedan vent pa da padne jos za 2-3°C.
Posljedice mogu biti razne. Najgora kombinacija je visoka temp i niska vlaga. Problemi sa transpiracijom, unosom hrane....stres, mogucnost hermljenja, usporenost biljke...itd. 30 nije pre strasno u cvjetanju i ne brini previse o tome. Ako dodje oko 20% RH onda vec pocni brinut. Spustaj jos malo temperaturu i sve ce bit ok ;) Baci sliku da vidimo o cemu pricamo.
 
06.11.2015
42
67
18
37
Pozdrav Stipe.
Muci me jedna stvar vec duze vrijeme oko zemlje i ph vrijednosti.
Koristim plagron royalmix i njena vrijednost je od 6,5 do 7,5.
Da li je moguce da mi se nakon svakog zalijevanja runoff dize na oko 7?
Tocnije,bila se digla na 8 i zalijevanjem sa ph vode 6 sam je uspijela spustit na 6,5.I iduce zalijevanje je bilo sa 6,5 a runoff 7.
Ne kuzim zasto se to dogada?Je li to mozda zbog zemlje i njenog ph pa mi stalno vraca na neku srednju vrijednost od 7?
Molim pomoc jer mi stvarno vise nista nije jasno a stanje ide sve prema gorem.
 

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.265
35.810
2.698
Weed California USA
Ej. Nisam nikada koristio tu zemlju. Kolko znam nema dodanih mineralnih gnojiva. Ako ti je kalibriran ph metar i ti zalijes sa 6 a on ode na 8 onda je ph zemlje stvarno visok. Ajde pitaj @Himalaya Gold , on je koristio allmix, a mozda i royalmix pa vidi sa kojim ph je on zaljevao.
Kako biljke izgledaju? Ako je sve ok, nemoj puno brinut. Znam da kod organic gnojiva bakterije i enzimi nekako balansiraju taj ph...iako ne koristim ni organic zemlju ni organic gnojivo.
 
06.11.2015
42
67
18
37
Hvala.Pitat cu Himalayu.Nemam sad nijednu noviju sliku ali lisce ful zuti,svaki drugi dan puna saka skinutog lisca.Bile su 50 dana u vege jer su stagnirale ful sa rastom.7 dana je bio pred flowering i sada su 2 dana u cvijetanju.Sigurna sam da je ph zemlje problem jer provjeravam i sa akvarijskim testerima posto imam onaj kineski ph metar vec spominjani.Neznam,strah me da sve ne propadne a nemam neko rjesenje kad se stalno opet vraca gore ph.
Hvala na savjetu i zato stekam sa dnevnikom jer nemam sta za pokazati
 

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.265
35.810
2.698
Weed California USA
Ma nemres sa tim papircima nista izmjerit. Naruci kalibracijske tekucine ili praskove i kalibriraj ph metar.
U pravilu od 6 do 7ph bi sve trebalo funkcionirat. Ali kao sto rekoh, ne poznam tu zemlju i cudno mi je da ph divlja toliko.
 
06.11.2015
42
67
18
37
Ma kinez je kalibriran a imam neke kapljice sta testiraju i tako se orijentiram da li je metar ok jer me zezao na pocetku ali sad sve stima.
Pitala sam Himalayu pa cemo vidjeti jer stavrno je cudno da tako visoko ode.Sutra ti posaljem slike pa da vidis priblizno kako to izgleda.Nadam se da ce biti sve ok,bas me izluduje vise sve to..
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Stipe

Himalaya

.!. .!.
Urednik
Moderator
10.08.2012
6.675
35.016
2.598
11
Himalaya
www.vutra.org
Koristim plagron royalmix i njena vrijednost je od 6,5 do 7,5.
Jesi ti sigurna da koristis royal,da to nije mozda batmix o plagrona jer royal nema tako visok ph zemlje.
Uglavnom ph zemlje nebi smio tako divljati,pogotovo nebi trebo ici na 8. Sa ph 6 pa do ph 7 bi trebalo sve ok biti ali i tu dosta ovisi o kojoj se sorti radi.
Biljke su pocele zutit a lisce pada nenormalno
Slican sam problem i ja imo dok sam koristio batmix

Stipe ti brisi kasnije ovaj post

Edit
@Judita

cudno da ima tako visok ph,mislio sam da royal ima manji. Uglavnom ph zemlje nebi smio tako jako varirati,negdje grijesis sto se tice mjerenja ph. Sad dali je to prilikom zalijevanja ili mjerenja runoffa ne znam. Bez slike ne mogu nista reci kao ni stipe.
Jesi ubacivala gnojivo ? Moram pitati jer nisam u toku samo vidim da su cure stare oko 50dana ako se ne varam
 
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reactions: Stipe
06.11.2015
42
67
18
37
Cao Stipe.
Evo da ne cekam vecer sa slikama,posto im je zalijevanje danas da vidis prije o cemu se radi.
Picture 039.jpg Picture 043.jpg Picture 048.jpg Picture 040.jpg Picture 045.jpg Picture 045.jpg Picture 050.jpg Picture 051.jpg
Molim savjet,je li u pitanju ph ili nesto drugo?nisu pregnojavane jer sam tek sad pocela kad su usle u cvijetanje sa iguana bloom,voodoo juice,b 52 i micro i to sve po njihovoj tablici ali cak pola doze onog sto je bilo prepisano.neznam vise ni sama sta je problem.sve mi upucuje na taj ph..

Flush sam napravila i kao bilo se sve pokrenulo nekako i malo lisce izgleda zdravo.i sad opet sve nekako nizbrdo
 

Prilozi

  • Picture 042.jpg
    Picture 042.jpg
    238 KB · Pregleda: 32
  • Picture 046.jpg
    Picture 046.jpg
    239,7 KB · Pregleda: 32

changadmt

Aktivan Član
13.05.2015
523
1.980
163
35
stipe, biljci mi je bas hladno ovih dana... drzim je na zatvorenoj terasi, greje se sa grejanjem iz sobe od koje drzim otvorena vrata...temp na terasi i nije toliko strasn,do sad je sve bilo cool, ali plocice dole na kojima je boks su ledene, tako da dole na pasivnom ulazu vazduha ulaazi bas hladan vaszduh, pa i kad radi hps kod saksije temperatura padne cak na 12 stepeni... za par danaa cu moci da je prebacim u sobu, probacu i da zagrejem malo tu terasu, ocigledno je da moram nesto uraditi, nego me zanima koliki ce sad stres pretrpeti i koje su moguce posledice u ovih nekoliko dana...stagniranje, hermljenje...? neke grane su pocele da budu malo ljubicaste vec..
 

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.265
35.810
2.698
Weed California USA
@Judita
kad si taj flush napravila? prije ili poslje gnojenja?
djeluje mi cak da su ostale gladne u nekom trenutku, a i ph mozda divlja. Tj moguce da su bile gladne zbog loseg ph.
Novo lisce djeluje relativno ok, osim sto je malo spusteno. Jel to frisko zaljevano ili su spavale?
Kolko ti je lampa od biljaka i kolka je temp?

@changadmt
Ta kombinacija hladne tegle a vruce povrsine(od lampe) je dosta losa. Osim sto je stres, biljke su usporene i unos hrane je usporen.
Probaj usporit/zastopat upuh nekako, i rijesi to sto prije. Ili nabavi flex cijevi pa dovedi upuh iz stana. Nemam ti sto rec, sve znas....a sad dal ce pohermit ili nece, to vjerovatno ni biljka jos ne zna :)
 
25.06.2015
28
100
13
40
Sta raditi sa korencicima koju si izasli na dnu posude kroz rupe za drenazu. Izaslo mi po 4-5 cm korena..kada manipulisem kantama sa zemljom zbog radjenja LSTa korencic obicno pukne.. da li to steti biljci. sta je najbolje raditi ?
 

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.265
35.810
2.698
Weed California USA
Nista sa njima. Nek vise :) I meni isto na sve rupe viri cijeli zbunj :D
Probaj sljedeci put vece tegle stavit. Iako ja imam 20L i probije korijen nakon 3 tjedna.
 
25.06.2015
28
100
13
40
Meni probio za 10ak dana..nisu toliko male kante..one redovne za smece. nisam nasao toliko velike saksije pa sam kupio plasticne kante i izbusio.
evo ovde kako to izgleda:

https://www.vutra.org/posts/421480/

Pitanje za sledeci grow.. da li pomazu glinene kuglice na dno posude. da li ce i tada izlaziti napolje koren ili nece ici preko tih kuglica? ipak je to sres za biljku kada korencic pukne, pa da je ne stresiram ako se moze izbeci.
 

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.265
35.810
2.698
Weed California USA
Mislim da su te kante 10L. Nisam ziher....
Neki stavljaju te kuglica ali ja ne. Cervantes kaze da se to ne radi....tako da ja njemu vjerujem :D
I kod smart pot-a ili rootpoucha isto korijeni izlaze van i umiru. Tzv Root-pruning. Ne brini za stres, to je normalna pojava. (da je korjenje vani i da puca)
 
06.11.2015
42
67
18
37
Spavale su dok sam ih slikala.Flush sam radila jednom prije gnojenja.Jucer su navecer sve bile zalivene sa ful dozom gnojiva i svaka je dobila 3x18l korigirane vode 6 ph i runoff je bio 6,5 onaj prvi mlaz,zadnji izlaz vode opet ph 7.Svjetlo je na 40 cm od njih.Temp je dnevna oko 24 C a nocna ne ide ispod 20 C.Vlaga dnevna 4o-50 posto a nocna od 50 do 65 posto.
 

changadmt

Aktivan Član
13.05.2015
523
1.980
163
35
stipe, ugrejao sam curu nekako. :p preselio sma je na toplo, sad joj je nocna oko 20, i nadam sam da ce ubrzo da se povrati, posto za polsednja 2-3 dana od kako joj je bilo hladno mislim da nista nije napredovala, a pre toga je bas divljala...sutra ili prekosutra ce joj biti dan za hesi, pa mi se sad nesto mota po glavi, ako ona nije napredovala, znaci da je slabo jela hranu iz zemlje, a ja ako joj sad + dodam redovnu dozu blooma, moze li se desiti da je predjubrim? da me slucajno jedan, sad vec resen probelem, ne uvuce u drugi, jos veci, kao sto to u zivotu biva... i da li da dodajem i root za koren, iako po tablici vise ne bih trebao, da li time ublazujem stres sto je pretrpela?
 
Poslednja izmena od urednika:

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.265
35.810
2.698
Weed California USA
Ok razmisljas. Dosta ljudi ovdije zna napravit tu gresku. Ili imaju ispod slabih cflki ili je pre hladno pa biljka prakticki stoji a gnojivo se uredno trpa....i na kraju se pitaju sto se desava. :)
Ako biljka izgleda zdravo u smislu da nije gladna, daj samo vodu i eventualno dozu ili pola Roota. Mozda mozes i na pola doze hesija....ali to sam procjenis dal treba ili ne.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: changadmt
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.