Neonske i Fluoroscentne [CFL] Sijalice - Tehnicke karakteristike

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
11.07.2010
24
0
0
34
ljudi pozdrav svima na vutri .. gleda san i čita dosta na forumu i pripreman se za grow na jesen . radim sve polako bez žurbe (box)
sad me zanima jedna stvar- dali je bolje imat 2 žarulje od 40w (CFL) ili 4 od 20W--- mislin na grijanje boxa ? i jel to dovoljno rasvjete za veličinu boxa od 23duljina, 26širina , 50 visina (u cm )
sorry na upadu u dnevnik al nisan zna gdje da pišen, jbg novi san...
pozz
 

zla zla

Aktivan Član
06.10.2009
92
2
0
38
ja bih samo da pitam da li odgovaraju za vegetaciju ove fluo cevi sto ih prodaju za 100 din (1 e )- to su TLD Philips-? Jel sam ja do sad koristio fluo cevi 10000K , U tutorialima koje sam gledao pise samo da je bitno da bude fluocev ( neonka).
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.540
298
Neke se mogu koristiti,a neke bi bilo čisto bacanje novaca koristit za biljke.
Ako je na cijevi oznaka recimo 765,ta se fluo može koristiti.Ima slabiji uzvrat boje i daje manje lumena,ali može proći,dok ostale sa oznakama npr. 33,nisu pogodne jer im je uzvrat boje doslovno jadan :) i biljke nikako neće napredovati,a o detaljima ti nemogu ništa reći,jer nisam ni proučio kako spada te fluo 3. klase hehe.
Inaće,taj broj (npr.765) ima svoje značenje.Broj 7 u ovovm slučaju govoti da je koeficijent uzvrata boje preko 70.Ima ih i sa 8xx i 9xx oznakama.Opet nam 8 i 9 govore isto,preko 80,odnosno 90.Dakle,sve preko 7 je super, ove su srednja žalost,dok ispod 7 (ima i takvih) nikako ne pašu za biljke.
Druga dva broja označavaju temperaturu boje,u ovom slučaju,6500 K (kelvina).Znaći,na zadnje 2 brojke u oznaci dodaš 2 nule i to ti je temp. boje.
Ovo je ukratko,a opširnije si čitaj još malo u ovoj temi.
 

Avantura

kontrolor leta
Prijatelj Foruma
17.10.2008
3.867
2.557
228
I mene je ovo nekoć zanimalo.Znači li to otprilike u vezi brojeva 7,8,9...šta je veči broj to je lampa skuplja i kvalitetnija?Kad sam tražio jednom davno mislim da dalje 7 nisan ni tražio,zapravo je bilo teže za nači.Bazirao sam se uglavnom na potragu za bojom,ovo sam drugo ignorirao iako sam tražio prvi broj "8".
 

Avantura

kontrolor leta
Prijatelj Foruma
17.10.2008
3.867
2.557
228
I mene je ovo nekoć zanimalo.Znači li to otprilike u vezi brojeva 7,8,9...šta je veči broj to je lampa skuplja i kvalitetnija?Kad sam tražio jednom davno mislim da dalje 7 nisan ni tražio,zapravo je bilo teže za nači.Bazirao sam se uglavnom na potragu za bojom,ovo sam drugo ignorirao iako sam tražio prvi broj "8".
 
12.09.2010
6
0
0
32
Imam OSRAM 24W deluxstar, 2700K... biljka je još mala (oko 15cm) i ima 3 kata lišća (ne brojim ona dva prva što uvenu). Da li će biti dovoljna ova sijalica i koliko blizu treba biti? Sad je na oko 15-20 cm ali ne grije skoro uopće ni kad je 10-15 pa me zanima...

:sun2:

 
26.03.2010
45
3
0
47
Francus je napisao(la):
Imam OSRAM 24W deluxstar, 2700K... biljka je još mala (oko 15cm) i ima 3 kata lišća (ne brojim ona dva prva što uvenu). Da li će biti dovoljna ova sijalica i koliko blizu treba biti? Sad je na oko 15-20 cm ali ne grije skoro uopće ni kad je 10-15 pa me zanima...

:sun2:

napravi obruc od kartonske kutije(tj zidove) i oblozi alufolijom.
ja tako imam 2 stedne 6700k (phillips tornado) na dimenzije kutije oko 30x50 cm i to je dosta biljkama za prvih 15-20 dana.
ne izduzuju se i budu grmaste.(24/0) svijetlo. ima 120 mm vent s jedne stane tako da se mrdeljaju cijelo vrijeme i stedne spustene na cca 5cm od njih.
i nema problema, sretne i zadovoljne.
 
12.09.2010
6
0
0
32
Super, hvala na odgovoru i savjetu! :icon_biggrin:
Nego, što će mi trebati nakon tih 20 dana? HPS je jako skupa, nisam siguran da to želim ako postoji dobra alternativa... Mogu si sredit neonku besplatno (onakva cijevasta, plava), ali to ne svijetli baš jako, nisam siguran...
 
12.09.2010
6
0
0
32
Alo ljudi, stanite u red, ne stignem to sve pročitati. :sad2:

Mislim zbilja...
:ludaci_lol:




EDIT: Nabavio dvije plave neonke. Dosta slabo svijetle, napaja mi ih 12V obje. Jesu dobre te uopće ili?
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.540
298
Ne valja.
Naj iskoristivije fluo cijevi ("neonke") su ti one od 36W,ali i 18W je dobra,zapravo je zbog dužine od 60cm bolja :)
Traži oznaku 840 ili npr. 865 za vegetaciju,a ako bi i cvjetanje s njima,trebaš oznaku 827.
Detaljno o oznakama i njihovom značenju saznaj čitajući upravo ovu temu.
Samo da ti kažem,onako usput,to sve će te izaći skuplje od jednog HPS-a,a dobit ćeš slabe rezultate...
 
12.09.2010
6
0
0
32
zlo&naopako je napisao(la):
Ne valja.
Naj iskoristivije fluo cijevi ("neonke") su ti one od 36W,ali i 18W je dobra,zapravo je zbog dužine od 60cm bolja :)
Traži oznaku 840 ili npr. 865 za vegetaciju,a ako bi i cvjetanje s njima,trebaš oznaku 827.
Detaljno o oznakama i njihovom značenju saznaj čitajući upravo ovu temu.


Yep, tek sad guglo i vidio da je to bezveze. A ništa, pustit ću da im gori non stop, nemože štetiti valjda (+ plavo a male su biljke)
Pročitoh već o oznakama i tome btw... ja imam dvije štedne 2700K i te mi upravo uopće ne trebaju (male biljke) ali nadam se da neće štetiti. A i biljke su djelom na danjem svijetlu (sjeverna strana), da li znači to išta uopće?

zlo&naopako je napisao(la):
Samo da ti kažem,onako usput,to sve će te izaći skuplje od jednog HPS-a,a dobit ćeš slabe rezultate...


Da, takav sam dojam i stekao čitajući tu nešto... Nije mi to drago nikako, ne samo radi para, nego trebs to i instalirat kak spada, tko će to sve napravit LOL nemam ni balast ovdje, to mi je znači još dodatni trošak..uff...


U svakom slučaju puno hvala.
 
26.03.2010
45
3
0
47
ja prvi grow odradio pod 5 cfl 23w 2700k + 1 cfl 65w 6700k na povrsini oko 50x50(80x50 ali pregradjeno kartonom).
ispalo je tako tako a financijski kao hps 250w, jedino zasto sam to radio je ormar, ipak je bilo lakse hladiti cfl od hps po ovim vrucinama ljeti.
hps investiraj, bit ces puno sretniji....
 

getoboys

Banned
Banovan
18.09.2010
14
0
0
34
jel moze neko da mi objasni koja je razlika izmedju daylight i cooldaylight sijalice?? jer nigde ne mogu da nadjem cool daylight a vidim ovde da su te bolje pa me zanima ko0ja je razlika!
 
31.10.2010
1
0
0
35
bongash svida mi se tvoj izbor zarulje i kad sam vidio cijenu jos mi se vise svidao jel sam pogledao u par ducana i cijena se krece od 150 do 200 kn po komadu. jel bi mogo rec ime ducana u kojem je takva cijena?
 

nevalja

Aktivan Član
20.03.2007
93
4
8
41
posto se bavim pomalo akvaristikom pa koristim ove sijalice za vodene biljke mene interesuje da li ih mogu koristiti u fazi vegetacije za nase wutrice biljčice :sun2:.... Da napomenem da Sylvania Aquastar daju onako ljubichasto svetlo.

ovo sam pronasao na netu za njih a vi pomozite

Aquastar are T8 fluorescent lamps designed for fresh water and marine water aquarium lighting, simulating natural lighting conditions for fish with a tropical light spectrum of 10.000K.
Combines all the characteristics of a plant growing lamp and an UVA lamp for aquariums High light output more light in the visible range of the spectrum Colour fidelity '10.000K' daylight like characteristics


http://imageshack.us


ja bih vezao 4 neonke od po 18 w da mi wegetiraju biljčice jedno dvadesetak dana pre nego sto ih izbacim na outdoor. PA me interesuje da li je to moguće sa ovim sijalicama. Hvala pozzzz