Nove Generacije

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
16.06.2023
5
7
3
25
U ovoj temi mozete diskusovati o "Novim generacijama" (16-23 god)tacnije me zanima vase misljenje o nama.
Kratko sam na ovom forumu ali koliko sam ispratio ovde je uglavom stara garda 35+ .
 

Himalaya

.!. .!.
Urednik
Moderator
10.08.2012
6.675
35.013
2.598
11
Himalaya
www.vutra.org
Moje misljenje nije nikako pozitivno za vas mladje,mislim da ste sjebana generacija ali ne vasom krivicom! Znaci odrastate u nekom zatrovanom svijetu i vecina vas misli da vam je bolje nego sto je nama bilo i i da ste pametniji od nas malo starijih ali vam uopce ne zamjeram na tome....kad vas vidim za stalom u nekom kaficu usminkane i u uskim hlacama gdje komunicate preko neke drustvene mreze,dodje mi da zaplacem :)
Smatram da obavezni vojni rok ima nesto pozitvno u tome svemu i da ga treba hitno vratiti ,normalno rat je uzas i nepodrzavam ga uopce ali tih par mjeseci vas promjene i mislim da je i to jedan od razloga zasto mi drukciji malo od vas :)
Uglavnom nebi mijenjao svoje djetinjstvo za ovo danas za nista.ono kad su se djeca igrala zajedno i kad je kazna bila da ti zabrane da se ides igrati...za razlliku od danas kad kaznis dijete da ide van i da se makne od xboxa i tv-a
 

Vutra Samotnjak

VenloNL
Poznanik Foruma
07.06.2010
8.479
43.596
2.598
Na mladjima svijet ostaje, i tako je oduvijek bilo i biti će .
A kako ce biti, ima ona stara iz Gruntovcana :).
Nigdar ni tak bilo
da ni nekak bilo :)


Odgajanje djece je najbitnija stvar u zivotu roditelja.
Ako su mama i tata 'cajkasi' , malo je vjerovatno da ce dijete slusati rock&roll :D
Nisu krivi mladi već su krivi stari.

Lakše je dijete isterati na ulicu da se igra jer onda mama i tata mogu u miru prosipati laži na fejsbuku :D


Najsvjezija glupost od jucer...
Uhvatio se za glavu, zašto.
Zao mu zgazenih ili mu je zao sebe i tatinog mercedesa? Mozda mu je žao što ce tako mlad u zatvor da ga praše u bulju.
Takvima ne pomaze vojni rok ni od 24 mjeseca.

Bolje da je otisao u Rotterdam gledati finale hrvatske reprezentacije, ebiga.

Vozač Mercedesa bio je u potpunom šoku, a kada je izašao iz njega uhvatio se za glavu.​

 

Crazy Smoke

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
18.05.2010
525
5.156
233
Kažu na mladima svijet ostaje,samo na šta će to ličit,o tome bi se dalo diskutirat..
Prije samo koju godinu sam bio optimističniji što se tiče vas mlađih,no danas vidim da sam totalno pogriješio.
Mislim da su se izgubile osnovne ljudske vrijednosti i da u odgoju djece više utjecaja ima okolina od roditelja u današnje vrijeme.
Kakva nas vremena čekaju,vrlo lako možemo zaključit iz onog što se danas dogadja,a tu previše optimizma nema,kasno je za nazad.
 

Čupčupava

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
04.07.2012
2.067
15.677
358
Pa naravno da ih se "tera" napolje kad ne odlepljuju glavu od raznih vrsta ekrana, samo im tutnu mobitel i mir burazeru pet sati.. Bolje ih terati napolje, nego na tik tok i igrice tipa gazi, ubi, izlomi, pa da posle ubiju 20 ljudi bez ikakve empatije.. Napolje, nego šta i to bez uredjaja..
 

Wendigo

Blackamas Foot
Poznanik Foruma
15.02.2021
1.339
9.909
256
Svako vreme vuče svoje breme, i to.
Manje - više je sve već rečeno, ja bih samo dodao da je primetno odstupanje od intelektualnog zarad površnog, u smislu da nove generacije radije biraju površno i komercijalno, umesto dubokoumnog
Primera radi, tekstovi u modernoj i popularnoj muzici su toliko ogoljeni do besmisla da ne postoji nikakav dublji smisao, ili nešto što bi te nateralo da se zapitaš, razmišljaš, ispituješ sebe i svet oko sebe.
Sve je nekako... ja volim tebe, ti voliš mene, mi se volimo, suze - uze i slično, uz obaveznu glorifikaciju nasilja i gangsterizma i naravno IDE GAS - samo jednom se živi, daj odmah, daj sve!
Ono što je fascinantno je da takav stav preovladava i kod onih koji biraju npr filozofski fakultet, i tome slično - hoću reći od njih se nekako očekuje da beže od takvih površnosti
Sad, ja sam uzeo muziku za primer, pošto sam i sam u tim vodama, ali to je primetno u svim sferama zapravo.
Brzo, površno, komercijalno.
Keš, kolica.

Sa druge strane, donekle i razumem. Živimo u vremenu gde su nam nervi toliko preopterećeni i informacijama i stresom, da organizam sam po sebi traži da nekako "uprosti" stvari...naši preci su brinuli samo o tome šta će pojesti danas, mi od trenutka kada se probudimo imamo zilion odluka da donesemo + svet toliko galopira ka Tehnološkom Singularitetu da je pitanje trenutka kada više nećemo moći da ispratimo napredak, ni tehnološki, ni naučni a ni društveni zapravo.


Mogu da pričam da je "Novim generacijama" sistem vrednosti poremećen, da se lože na potpuno pogrešne stvari - ali da li je tako, ili su produkt naše okoline i nas samih?

Pre će biti ovo drugo :)

I nas naši roditelji nisu razumeli nikako :)

Poražavajuće je i smanjenje pažnje. Nema se više strpljenja za dobru knjigu, film (koliko vas je videlo ovoliki tekst i prevrnulo očima? :D )
Popularnost "kratkog formata" poput tik toka to jasno pokazuju.
Novim generacijama ako ne klikne u prvih pet sekundi, neće nikad, skrolaju dalje...a to je opet a propos gore pomenute brzine napretka i širenja informacija. Previše inputa, što bi se reklo :)
 
Poslednja izmena:

Bizzzo

https://twitch.tv/vutraorg
Urednik
Moderator
11.02.2008
7.429
30.048
2.718
twitch.tv
"Dragi mladi i mlade,

Danas vam se obraćam kao glas starijih, noseći duh socijalističke revolucije koja je promijenila tok povijesti. U vremenima u kojima se kapitalizam širi kao požar, važno je da ostanemo čvrsti u našoj borbi za pravednost i prava.

Vi, mladi i mlade, ste snaga koja će izgraditi društvo temeljeno na jednakosti, solidarnosti i zajedničkom prosperitetu. U vašim rukama leži budućnost u kojoj se rad neće iskorištavati, nego cijeniti i nagraditi kako dolikuje.

Borite se za kolektivizam, za pravednu raspodjelu bogatstva i za pravo svakog pojedinca na dostojanstven život. Neka pravda postane naše vodilo, a solidarnost naša snaga.

Ujedinjeni u sindikatima i radničkim organizacijama, možemo se suprotstaviti eksploataciji. Radimo zajedno, solidarno podržavajući jedni druge u svakodnevnim borbama. Budimo glas onih kojima je potrebna podrška i podržimo ih u njihovim nastojanjima za pravednost.

Neka naša zajednička snaga bude odgovor na agendu koja samo produbljuje jaz između bogatih i siromašnih. Neka pravda bude naš put prema društvu u kojem svatko ima pravo na dostojanstvo i jednakost.

Vjerujem u vas, mladi i mlade, da ćete izgraditi bolji svijet, svijet u kojem će radnička klasa biti istinski vlasnik svog rada i plodova svog truda.

Neka pravda bude bude naša inspiracija, naša snaga i naša vizija za budućnost. Svi zajedno, radnici svijeta, možemo stvoriti pravednije društvo.

Naprijed, prema budućnosti!"

B675C09F-21B3-4980-B63D-6714F7CCB958.png
 

opa cupa

fuckin' Petrolhead
Administrator
04.03.2012
7.996
34.379
2.598
Djeca se ne radjaju ovisna o tehnologijama..kroz djetinjstvo ih mi pokvarimo i napravimo od njih lose kopije sebe,a u principu bi klinci trebali biti bolja verzija nas samih....sve je stvar odgoja i sve ide od doma..malo drustvo skocka glavu,ali roditelji su znakovi upozorenja i ti kojima je zadaca pravilan odgoj.
Klinci su ustvari nasa ostavština...genetski odjek koji moze trajati vjecnost.:)
edit
ali nisam siguran da su manje inteligentna nego sto smo mi bili..cak naprotiv.Mozda su malo fizicki limitirani u smislu da ne znaju skociti kako treba,ali su zato intelektualno puno razvijeniji nego sto smo mi stari bili u svoje vrijeme.
 
26.04.2016
21
35
13
43
Kod mladih prije svega danas primjećujem ono slično što je i Wendigo rekao, tj. malo žešću površnost, malo kad se ide u detalje, u dubinu, stalno se traže isključivo brza i kratkotrajna rješenja za svaku situaciju... ako treba malo više zapet, brzo se zaključi da je puno lakše odustati i pomiriti se s nepostizanjem ranije namjeravanog.
Navedeno je vjerojatno povezano sa sljedećim elementom kojeg primjećujem, a to je užasno slaba i kratkotrajna pažnja, koja otprilike (ovisno o kako kojem izdanku) traje od 5 sekundi do eventualno nekoliko minuta. Ukoliko se u tom rasponu ne uspije postići objašnjenje, piši kući propalo... možeš eventualno ponovno pokušati sutradan... ali ispočetka (jer je u međuvremenu došlo do reseta u pogledu prethodno danih informacija).
Imam osjećaj da roditeljima sve više izmiču uzde u upravljanju odgojem djeteta, što zbog niza obveza koje imaju što zbog gubitka odgojne funkcije državnih institucija, poput škole. Iako su škole u svom nazivu zadržale pojam "odgojno obrazovne ustanove", ovaj dio koji se odnosi na "odgojno" još postoji samo na papiru, a kako stvari stoje, isto bi se uskoro moglo desiti i sa ovim drugim dijelom koji se odnosi na "obrazovno". Profesori u školama su postali manji od makovog zrna, nemaju nikakve ovlasti, a i sve manje volje za rad.
 

Vutra Samotnjak

VenloNL
Poznanik Foruma
07.06.2010
8.479
43.596
2.598
Primera radi, tekstovi u modernoj i popularnoj muzici su toliko ogoljeni do besmisla da ne postoji nikakav dublji smisao, ili nešto što bi te nateralo da se zapitaš, razmišljaš, ispituješ sebe i svet oko sebe.
U firmi gdje ja sljakam, zahvaljujući poslodavcu (stariji ljudi) :) ... velika je migracija mladih ljudi.
Dodju, nauče, odoše u Njemacku...
Nisu krivi mladi sto ih hebu stari,za male pare.
E sad, sta primjecujem kod mladih. Brzo savladaju tipkovnicu na mašini, veliki dio, jako veliki sluša cajke, bez mobitela bolje ne doći na posao, uglavnom sve ok :)
Rijetki su agresivni momci, više je pozitivaca.


Ali da su došla druga vremena, dosla su :)
Najbolje se povući u šumu i pustiti mlade da uživaju.

Kad su se već spomenule riječi pjesama, Edo Maajka je opisao jednu kategoriju koja je danas prepoznatljiva. Poneki tako žive, tome teže, ebe im se za penzionere :D

Ja kad sam imao 23, mogao kresnut ženu 6 puta za noć. To su lijepe godine :D
 

Čupčupava

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
04.07.2012
2.067
15.677
358
Ne slažem se da su ove nove generacije inteligentnije iliti intelektualno razvijenije nego što smo mi bili, ne pušim tu priču o kristalnoj deci koja će spasiti čovečanstvo.. Čakštaviše..
Bez zameranja svima koji imaju decu, sve je ionako individualno, ali mi ovde raspravljamo generalno..
 

Smak420

Aktivan Član
03.10.2013
1.178
5.072
258
somwhere over the rainbow
Radeci kao taksista, jako sam puno klinaca preveo po "metropoli", malo bi pročakulao, zezao se, pa nekad i o ozbiljnim temama sa ovima koji ne bulje u mobitel. Nevalja generalizirati, ali znalo me frapirati snalaženje u vremenu i prostoru....

Tipa curka od 19ak godina cca naruči taksi u maksimirsku šumu i onda se čudi gdje sam ja do sada. Čak ni moje posprdno pitanje "dušo jel me čekaš pored hrasta lužnjaka ili kitnjaka" ne kuži

Onda skupljanje mlađarije ispred cajkaških klubova u sitne sate. Tu bi fakat znalo biti testiranja živaca .. kad njih 5 oduševljeno uđu u auto, spremni da ih čiča vozi za 5e doma, pa bi ostali paf kad bi ugledali natpis na retrovizoru ...

Ox8Jfi9.png