Prvi Box 40x60x120 150W HPS

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
04.04.2013
14
3
0
Zimbabwe
Veliki pozdrav svima sa foruma, vec dugo vas citam i nisam hteo da postujem dok dobro ne procitam sve sto me zanima.
U planu mi je prvi BOX pa evo da podelima ideje sa vama pa da vidim sta vi mislite, naravno sve primedve sugestije su dobrodosle , zato sam valjda i ovde, da naucim od iskusnijih.

Za pocetak dimenzije boxa su ispisane gore 40x60x120 , od osvetljenja bih uzeo HPS 150w sijalicu koja ne bi stajala skroz gore na 1,2m nego bih je spustio malo, to bih uradio tako sto bih je zakacio na lance koje bih mogao po zelji da spustam i da podizem. Mislio sam da stavim i staklo od 2mm izmedju hps-a i sadiljki

Od ventilacije, mislio sam da ostavim ulaz otvoren bez icega i da samo stavim onu cev za vodovod fi , i tu bi ulazio vazduh,, to bi sve bilo u jednom donjem uglu. U dijagonalnom gornjem uglu bih stavio jedan izduvni vent , e ono sto mene zanima je sta vi mislite koji mi protok vazduha treba. Ubio sam se citajuci teme sa ventilacijom ali nisam skontao, po nekoj zdravoj logici kako bi to trebalo biti izracunao sam ( 0,6x0,6x1,2= 0.432 , skontao sam da mi treba protok vazduha na svaka 3 min, sto mu dodje 20 u toku jednog sata, dakle 0,432 x 20= 8.64) tako da bih uzeo neki vent sa karakteristikama oko 12m kubnih/h protoka. Stavio bih jos dva ili tri venta od PC-a 12mm koji bi unutra mesali vazduh.

Naravno unutra bih instalirao i merac vlaznosti i termometar, u planu mi je da napravim i automatsko navodnjavanje i al to otom potom. Ono sto mene najvise brine i za sta bih voleo prvenstveno da cujem vas savet je Ventilacija, pogotovu izduvni vent i potreban protok vazduha. Naravno svi ostali saveti , kritike su dobrodosli

Evo i slike
 
  • Sviđa mi se
Reactions: lamp3rija

Big L

B.I.G.
Poznanik Foruma
11.09.2009
1.841
2.187
188
Brooklyn NY
Mislim da bi tu onaj najobicniji kupaonski vent od 180m3/h (ako se ne varam) odradio posao, s tim da unutra stavis 2-3 PC venta da hlade. Plus staklo, bit ce to dobro.


Planiraš kupovati brandirano sjeme ili neštoiz paketa uzet?
 

ceebeedeebeedoo

Aktivan Član
22.03.2013
63
21
0
Big L je napisao(la):
Mislim da bi tu onaj najobicniji kupaonski vent od 180m3/h (ako se ne varam) odradio posao, s tim da unutra stavis 2-3 PC venta da hlade. Plus staklo, bit ce to dobro.
potvrdjujem, imam slicnu konfiguraciju i wc vent odlicno radi posao. gledaj da se ne stekas na ventu, ja sam mog kineza morao da rastavljam i podmazujem nakon nedelju dana rada, a posle 3-4 nedelje je opet poceo da krcka. obavezno stavi jedan pc12 izmedju lampe i vrhova a ako mozes i jedan da bije na lampu direktno. ako ti je ulaz vazduha pasivan, otvor bi trebalo da je barem duplo veci od izlaza.
 
04.04.2013
14
3
0
Zimbabwe
Box je napravljen prema planu, dve dijagonalne rupe su napravljene za uduv i izduv, ulaz vazduha je pasvan i duplo je veci od izduva gde je kvalitetan wc vent 150m ( kubnih) /h ... 150HPS instalirana sa home made reflektorom, jedan pc vent direktno bije u hps da je hladi, jedan je skroz dole kao na slici on sluzi da vazduh ide na gore i da cirkulise, i jedan pc vent planiram da ubacim negde, postoji i jedan pc vent koji mi hladi prigusnicu za sijalicu jer se mnogo greje.Ostalo je jos staklo da nadjem samo. Sve je za sada super samo mi je temperatura u boxu oko 32 stepena kad je ugaseno svetlo a oko 40 i vise kad je upaljeno svetlo. Prostor u kome je box je preko dana jako zagrejan , dakle ima sigurno i do 40 stepeni tokom dana. Da li bi trebalo da dodatno ohladim box i kako to da uradim?! Da li da jedan veliki vent stavim da uduvava vazduh pored naravno ovog pasivnog otvora koji imam ili da stavim jos jedan vent da izduvava vazduh, da ga instaliram odmah pored ovog postojeceg. Problem mi je sto je vazduh u toj prostoriji jako topao, dakle topao ulazi u box i to mi je problem, kako ga ohladiti. Negde sam na forumu procitao da bi vec odma mogao 12/12 sa svetlom, sta mislite o tome. Za sada sam kao neko prelazno resenje do neceg konkretnijeg promenio da mi svetlo bude ugaseno tokom dana kada su najvece vrucine.... uskoro kacim slike da vidite kako je sve ispalo...

Molim sto pre za odgovor da mi ne crknu biljkice, vec su lepo krenule....
 

Big L

B.I.G.
Poznanik Foruma
11.09.2009
1.841
2.187
188
Brooklyn NY
Mozes odma 12/12 ako zelis brzo to odradit i prije saznat spol, i da, ti nemoras rjesavat hlađenje boxa nego prostorije a to je drugi par rukava, nece ti vent na upuhu nista rjesit, samo ce taj topli zrak iz prostorije brze uc u box.....

Preseli box negdje u podrum ili ohladi prostoriju
 

pocetnicki

Aktivan Član
31.12.2012
298
220
43
35
ssh tunneling
mislim da nisi shvatio.

Big L ti je napisao: 180m3/h

Vents VKO 125mm 57Pa je minimalno za 150w hps, + ct. moze i sa PC ventovima, ali ja pricam o potpuno bezbriznom growanju!

A posto ti je box visine 120cm tebi treba efikasan homemade ct.

Ipak nije to tako vidis i sam 150w je zvijer :)

Da skratimo muke 1x125mm 180m3/h 57Pa ce rijesiti tvoje probleme, ako ti je dobavljivo to naravno i ako zelis nastaviti growati preko ljeta.

150w nije slaba lampa koja ne grije. Grije jako puno u tako malom boxu popali sve bez ct-a. Eto imas koji savjet vise.

I sretno, mozda jednog dana osnujemo 150w hps klub :)

Bitan je pritisak od 57Pa koji moze tu lampu hladiti za razliku od ovog dolje koji stvara 37Pa i hladi tubu ali ja nisam zadovoljan.

Ja imam Vents VKO 100mm 108m3/h 37Pa za 70w u serveru.

U drugom je Vents VKO 125mm i ukrotio ju je uspjesno tek ovaj Vents 125mm 180m3/h 57Pa. (novost)

Dakle razlika je vent koji stvara pritisak od 37Pa i vent koji pravi 57Pa. To ti vrlo vrlo hvalevrijedna informacija.

A zahvalni su ventovi jer su potpuno okrugli i pasu na svaki CT, i kupljeni, a i domace radinosti ko nema da kupi kao ja. Pa opet imam CT na nivou.

Nemoj sta krivo shvatiti, pricam ti poucen vlastitim iskustvom prosli grow sam spalio skroz sve bez CT-a u serveru, tj imao sam ali imao sam slabije PC Ventove i okrugli ct od plexia, medjutim nisam imao potisak i moz ga slikati,

sad sam se naoruzao totalno da mogu bez panike uljeto biti :)