Prvi indoor/pitanje u vezi ventilacije

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
27.09.2012
4
1
0
33
Pozdrav
Box mi je dimenzija 40š 60d i 120v.Lampa je hps 250w.Zanima me sada ventilacija, Koliko kojih ventova da stavim.Planiro sam 4 ventilatora od napajanja 120mm, 2 za upuh 2 za ispuh.Ili da stavim 4 za ispuh a za upuh samo da rupu izbusim.Upuh kontam stavit dole sa desne srane a ispuh gore sa lijeve tako da mi cirkulira i preko biljke i preko lampe.
 

WEEDetix

₴Ⱨ₳₥₳₦ - VⱤ₳Č - ĐⱤɄłĐ - ⱧɆⱤ฿₳Ⱡł₴₮
Urednik
Grow Support
11.10.2010
3.186
21.088
1.098
35
คภ๔г๏๓є๔ค
dobro ce ti biti tako ja imam 3 ispuh i 2 upuh takve ventove ali imam unutr 250 hps i 128 clf tak da bi tebi trebalo ovo biti ok samo kaj ispuh stavi da jace puse da ti se stvara potisak u boksu...
 

usrname

Banned
Banovan
14.04.2012
501
676
0
12
Teško je dati kokretni odgovor ako nije poznata temperatura prostorije u kojem je box smješten. Možemo reći da je najefikasnije postavit 1 ili 2 venta na ispuh, upuh pasivan kao što si i mislio, za 250w u tolicnom prostoru jedan vent OBAVEZNO preko lampe da tjera što efikasnije prema ispuhu, a jedan vent POŽELJNO po biljci - ako biljka "pleše" sa svim listovima kad pritvoriš box, to je to. Za svaki slučaj, dok ti je box još prazan, postavi nosače za eventualno staklo da možeš postavit ako ipak bude pretoplo.
 
27.09.2012
4
1
0
33
usrname je napisao(la):
Teško je dati kokretni odgovor ako nije poznata temperatura prostorije u kojem je box smješten. Možemo reći da je najefikasnije postavit 1 ili 2 venta na ispuh, upuh pasivan kao što si i mislio, za 250w u tolicnom prostoru jedan vent OBAVEZNO preko lampe da tjera što efikasnije prema ispuhu, a jedan vent POŽELJNO po biljci - ako biljka "pleše" sa svim listovima kad pritvoriš box, to je to. Za svaki slučaj, dok ti je box još prazan, postavi nosače za eventualno staklo da možeš postavit ako ipak bude pretoplo.
Temperatura sobe je uvijek oko 15-20C.znaci dva venta gore na ispuh,upuh pasivan a za staklo imam taman nosace u tom ormaru i mogu ga micat na koju hocu visinu.Jel to treba neko posebno staklo ili mogu obicno?
 
  • Sviđa mi se
Reactions: CATFISH

loop

veteran spliffer
10.08.2012
773
527
0
44
vatrostalno staklo,ili bar neko koje bolje podnosi temperaturu...bio negde post,ne mogu sad traziti,uglavnom neko je preporucio malo tanja stakla-jerbo deblja brze pucaju na visokim temperaturama(a tanja se valjda 'krive' nisu toliko kruta)-al' nemoj me drzati za rec za ovo,bitno je samo da je cisto,kako bi propustilo sto vise svetlosti/lumena(fakat je da ces sigurno imati neki gubitak,al bolje to nego problem sa temperaturom),a uvek mozes da spustis lampu malo..
 
  • Sviđa mi se
Reactions: CATFISH

THC_power

Aktivan Član
10.07.2012
211
554
93
35
koliko poznam forum jedan je napravio grow u boxu tvojih dimenzija sa HPS 250 i to je bila milina, samo sredi ventilaciju
moja preporuka je staviti cooltube idobar cijevni vent, to da hladi lampu i da je CT na jednoj strani otvoren da se iozjednacava i zrak iz boxa
 
25.09.2010
10
1
3
44
moj boks je slicnih dimenzija, treba ti 6 ventova 3 za ulaz, 2 za izlaz i jedan u boksu da mesa vazduh i videces sve ce piti ok...
 

usrname

Banned
Banovan
14.04.2012
501
676
0
12
Potpisujem ovo što je loop napisao, jedino bi dodao da obično staklo kao materijal nema problema sa visokim temperaturama kao takvima, najveća opasnost od pucanja vreba prilikom naglog hlađenja kad se lampa ugasi. Radeći svoj box, a ne poznavajući grijanje 100W HPSice dugo sam o toj problematici čitao na internetu. Uglavnom se raspreda o setupima od 1000W te manjim 250w-400w DIY kombinacijama reflektor-staklo, sa lampom smještenom u izuzetno mali prostor - tad se staklo jače zagrije/hladi i tu ništa osim vatrostalnog ne dolazi obzir!



Da sam prinuđen stavljat staklo u svoj box ispod 100w lampe na 5cm stavio bi ipak obično 2mm staklo bez frke, ali ima ovdje puno ekipe koja koristi 250w pa ti oni mogu više pomoć za tvoj slučaj. Naglašavam, škakljivo je davat savjete na osnovu pretpostavki - pretpostavka je majka svih zajeba, a zajeb kod tako potencijalno opasnih stvari nije dozvoljen. Nadam se da ćeš postaviti kvalitetno ventilaciju pa da neće bit potrebe za staklom. Sretno.
 

loop

veteran spliffer
10.08.2012
773
527
0
44
ubacivanje vazduha sto nize/blize podu-izbacivanje vazduha sto vise/blize plafonu(dijagonalno od ubacivanja),i jos jedan oscilirajuci,da mesa vazduh u boxu i to ti je to za start.posle dodaj ako zafali.

sto veci ventovi to bolje-brze promene vazduh u boxu i bolje rasporedjuju
 
25.08.2012
5
0
0
38
Da tako sam i mislio ma stavit cu dolje lijevo u kuteve dva 120mm a za ispuh sam uzo onaj cijevni kupaonski i uzimat ce zrak iz boxa kroz filter koji cu stavit da bude kraj lampe to ce valjda biti ok.
 

FantomSB

Aktivan Član
10.10.2012
275
691
93
41
ne želim otvarati novu temu pa ću pitanje postaviti ovdje.
mislim raditi Box 60x60x150 sa hps250w i cjevasti cooltube
kupio sam dva kupaonska ventilatora 10cm
jedan sam mislio staviti dolje da upuhuje zrak a za drugi imam pitanje?
Dali da ga pričvrstim na stranicu boxa pa da sa alu cijevi zrak provedem preko cooltubea pa gore na poklopac boxa van ili da ventilator spojim direktno na cooltube pa opet sa alu cijevi van?
 

FantomSB

Aktivan Član
10.10.2012
275
691
93
41
[sharedmedia=gallery:images:87]
[sharedmedia=gallery:images:86]
koja bi od ovih dviju kombinacija bila bolja
 

loop

veteran spliffer
10.08.2012
773
527
0
44
bojim se da ćeš to morati sam da odlučiš ,)
po meni su obe varijante dobre-ona prva će znatno bolje rashladiti CT svakako,ako uzimaš vazduh spolja,
ali isto tako se može desiti da ti temperatura bude skroz OK u boxu,pa ti i druga(donja) opcija završi posao skroz OK

al ja bih svakako probao sa gornjom-bolje sprečiti nego lečiti,i to

aj sretno