Sušenje i "curing" metoda

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Remus

Banned
Banovan
31.01.2009
116
8
18
41
Na donjoj slici susenje sa ventom,isusivanje papirnom(masni)kesom,osvezavanje i stvrdnavanje najlon kesom..tek sledi curing u teglu a hed moze i posle 2god da izgleda dobro






strujanje vazduha je dovoljno tek toliko da postoji u prostoru gde okaceni cvetovi nisu gusto zbijeni. Vent i ne mora (pozeljan),dovoljni su i naspramni ovori za promaju.
Bitno je povremeno provetravanje hedova ma gde god i u cemu se nalazili.
 

slobodan

Aktivan Član
16.08.2010
329
70
0
74
igrom slucaja sam danas dosao do idealni uvjeta za susenje,pa da podelim...
a oni glase:
1. temperatura 18'c
2. vlaznost vazduha 40%
3. suse se u mraku
4. grane ne smeju da se dodiruju
5. potrebno je strujanje vazduha al nikako direktno ka biljkama
 
  • Sviđa mi se
Reactions: dark angel

mr.dr.Smok

Prijatelj Foruma
13.03.2010
1.495
3.541
188
57
Evo opet mene.
Slobodane uvjeti za 10!Napraviš box na tom mjestu sa idealnim uvjetima.Na boxu dole negdje pri dnu boxa napraviš par otvora da zrak ulazi u box.A na vrhu boxa staviš jedan wc vent da izvlači zrak iz boksa i eto ti strujanje zraka bez da vent puše po njima.
Nadam se da sam pomogo!
poz :spliff:
 

slobodan

Aktivan Član
16.08.2010
329
70
0
74
hvala mr.dr.smok
neka,neka samo ti komentarisi!!!
volim ja kad ti das svoj blagoslov na ono sto smislim... :))),znaci dovoljan je pasivan ulaz?
za sve do sada se prvo informisem pa onda malo komentarisem i tek onda krecem sa radovima...
 

pav1337o

Aktivan Član
14.09.2009
91
16
0
41
the process of becoming hard or solid by cooling or drying or crystallization, iliti na balkanski, ja bi rekao STVRDNJAVAJNE, iako je to površan prijevod ali donekle točan

Htio bih se nadovezati. Postoji više definicija za curing, odnosno to cure.
Ovo što je schlomo naveo ima veze s betonom. Concrete curing (svrdnjavanje betona).
Evo jedne koja, po mom mišljenju, ima više veze s travom.

To prepare for preservation or permanent keeping; as by drying, salting.; to cure beef or fish;
Pripremiti za čuvanje (konzervirati) tj. za dugo držanje. Npr, meso se kjura (priprema za duže držanje) uz pomoć soli.

Nadam se da ovo dodatno pojašnjava pojam.
 

Odin_of_Asgard

Aktivan Član
23.03.2010
185
40
0
51
Da, tako je, samo ti treba box u prostoriji gdje su ostali boxevi...i da, i u grow boxevima može biti pasivni dovod ako imaš dovoljno jak vent na odvodu, podtlak koji se stvori unutra vuće friški zrak (a i biljke vole podtlak), a za najbolju cirkulaciju, odvod i dovod moraju biti smješteni na suprotnim stranama boxa.. na terarijima se čak ni ne stavljaju ventovi i opet se stvara cirkulacija, naprimjer..
 

Splitska_Travuljaga

Banned
Banovan
08.02.2011
3
0
0
30
ugl cvjetovi su stavljeni na susenje 2 dana znaci od jutra do navecer , pa bi ih uzeo do jutra ranog pa sve do navecer ponovo. i nisu dovoljno suhi , kad se zapale imaju miris friške trave , nema arome okusa ni nicega i trava drži 45min , objasnite mi sta cu uciniti .hvala , jel postoji brzi nacin susenja , a da dobijem normalnu aromu , miris okus . dali ce ta trava vise udarati ako je bolje osusim , jel se trebam prepasti ako sada kad je polu suha ne udara dovoljno?? .hvala
 

Vutra Samotnjak

VenloNL
Poznanik Foruma
07.06.2010
8.479
43.596
2.598
Pretpostavljajući da ih sušiš na 'zraku'...2 dana je jako malo da ti se osuše vrhovi.
A samim time i miris i aroma nije to što bi bilo npr. nakon 6 mjeseci curinga.
Što se tiče 'udaranja'...ovisi koliko si utreniran i da li je biljka dozrela u vrijeme kad si ju skinio,dobio,itd,itd...
 

hazeboy

Aktivan Član
05.07.2011
100
16
18
37
Evo ja se drzim ovoga i sve je savrseno.nisam preveo jer radim sve prek mobitela.to je inace postupak susenja sa GHS portala.ako nesmije to tak bit na engleskom izbrisite.
Ako ih i uspijes osusit brzo(mikrovalna,fen,lampa,sunce,radiator itd)onaj okus klorofila ce ti uvjek ostat zarobljen.zato treba dugo i postepeno susit da se sav klorofil izvuce.
i da nakon brzog susenja ides radit curing nece ti pomoc jer ce taj okus ostati.


Drying marijuana means reducing the water content of the buds to 10-15%, depending on the desired crispiness of the final product. This can be achieved in many different ways, but the best method is to use a climate-controlled room. The room must be lit using special green fluorescent tubes (laboratory light, of the special green spectrum that does not affect plant material). The temperature and the humidity must be constantly controlled and adjusted, and the air exchange exactly calibrated to the desired volume. In an ideal situation, you want to let most of the moisture evaporate from the bud in the first 3 days, and then the process should slow down. In the first three days, a temperature of 20 degrees Celsius and a relative humidity of 55% will ensure that the buds get to roughly 30-40% water content. From this moment on, the temperature should drop a few degrees down to 18 Celsius and the relative humidity should rise to 60% to slow down the drying process. This allows the chlorophyll and other substances to leave the buds through evaporation with the water. If the drying is too fast the chlorophyll will stay, and the smoke will have a bitterer taste, and a green aftertaste. The volume of air exchanged in the room is also critical. Do not exceed 10% of the total volume every hour, or it will be too fast. Use a timer and an open/closed duct-fan to regulate air intake and extraction. In total, the drying process should take around 10 to 14 days for a perfect taste.Taste is not the only variable affected by the drying process. The longer the drying, the more THC will degrade into CBN and other cannabinoids. Therefore even in the same strain, the effect will slightly change from higher to more stoned, from uplifting to more physical. The difference between drying 10 days and 14 days is not very evident to the novice, but it is a world of difference to the connoisseur.
After drying, commercial growers package the crop. They usually like to dry the buds to 15% water content; this results in a heavier product (more water equals more money). Connoisseurs, on the other hand, like their bud between 12 and 10% water content because the flavour improves and the weed burns better. If the buds are to be smoked pure, lower water content is preferable (down to 8% for good burning). On the contrary, when weed has to be vaporized, it is best to leave a higher water content (12 to 15%) to prevent easy combustion of smaller particles at vaporization temperature. So, after the drying is finished, the connoisseurs will still dedicate a month or two to curing. Curing weed corresponds to ageing a good wine. If the weed quality is average, it is not worth the effort and waiting necessary for curing it. On the contrary, if the buds are high grade it is well worth waiting a little longer to get the best out of it.
Curing cannabis means packaging it in a wooden box or cardboard box, pressing it slightly so that some of the trichomes break and some of the resin oils and terpenes spread over the surface of the buds. Some growers like to cure their bud in air-tight glass jars, but this requires the jar to be opened for a few hours every few days (depending on the environmental factors of the drying room). After packaging it in the chosen way, leave it in a cellar-like environment (18 degrees Celsius, 50% relative humidity and total darkness) for a period of 1 to 2 months. Keep checking regularly to prevent fungus and mould formation from damaging the product. If you smell mould or ammonia, immediately open the containers and allow the bud to dry in a warmer environment for a few hours before continuing the curing process.
Curing is very difficult, and should be tried with small batches first. Once the technique has been mastered, bigger batches can be attempted.

Curing cannabis will increase the intensity of the flavour and will slowly but steadily lower THC in favour of other cannabinoids. The high of cured weed is always deeper and more introspective, almost becoming a meditation and inner-vision tool in some cases. The flavour gets much more complex and refined, gaining in depth as well as in variation of bouquet.

Cured buds always look slightly brownish and have a typical smell, one that real smokers love from the bottom of their soul. Like a very good old wine, there is something unique about a well cured crop.

Franco

Green House Seed Company
 

Domaja the best

BANOVAN
Banovan
22.03.2012
459
14
0
32
Iz samog iskustva znam,da sto duze cekas ljepsi je okus aroma a cak i vise se navaris.Ovo je moja vrsta curinga,kad biljke se posuse viseci kao sto je gore navedeno ja ih stavim u obicnu plasticnu posudu koja bude zatvorena.Kad idem pusit uzmem hedic za sebe i ostatak promjesam i tako stalno.I kad dodem pred kraj vrhovi koji su ostali budu toliko suhi da se rune pod prstima,miris je bolji nego na pocetku,kao i aroma.Nadam se da sam nekom pomogao,znam da je lose zbog plasticne posude ali ne mora sve bit savrseno...
 
  • Sviđa mi se
Reactions: hydraphonix

Sulundar

Ready to grow!
19.08.2010
582
194
63
109
Domaja the best je napisao(la):
I kad dodem pred kraj vrhovi koji su ostali budu toliko suhi da se rune pod prstima,znam da je lose zbog plasticne posude ali ne mora sve bit savrseno...

fora je da se cvetovi i posle duzeg vremena ne mrve pod prstima,da zadrze miris i svezinu... da makaze igraju glavnu ulogu do zadnjeg cvetica. A za to je zasluzno pravovremeno odlaganje marihuane na curing i odgovarajuce spremiste-ono koje ne propusta vazduh. Staklo se pokazalo kao najbolje resenje za skladistenje bilo cega..za tecnosti;slatke,slane zanimacije,dzemove,salate...pa i za vutricu naravno:)). Zanimljivo je da se marihuana dodatno kristalise u staklu.
 
21.12.2008
79
3
0
51
Ja ju u staklo i u frizider! Em je na suhom i hladnom em je na mracnom.
Probajte :)

Imam pitanje; vidim da je netko napisao da se moze susit u boxu di je i rasla,naravno u mraku,e sad jel se mora odrezat odma iznad zemlje ili kako sam davno cuo da je najbolje iscupat ju sa korijenom,oprat malo korijen pod tusem,znaci samo zile i okrenes ju naopacke i tako susis?????

Isto tako prije berbe 3-4 dana kazu da ju je dobro tankim nozem ili odvijacem(sarafciger)ispikat oko stabljike u korijen,da bi se biljka osijecala napadnuto nekim nametnikom i pocela bi jos tih par dana abnormalno pumpat budove
Sry na offu nece se ponovit
 
30.09.2012
1
1
0
35
treba mi par savjeta. uzgojili smo biljku nekih 40 cm, bila je praavo "bogata" tako da kazem. izvadili smo biljku iz zemlje i stavili je da se susi u ormaru (znaci svezali je za ofinger da visi, kako negdje procitah da je najbolji nacin). medjutim problem je nastao kad se jedan od nas, inace genijalac po prirodi onako isparanojisan odlucio da je treba sto prije obrati (znaci to je uradio nakon 5 dana susenja) i stavio je u kesu. e sad proslo je od toga neka 3 dana, i mislim da se to jos da spasiti. sta nam je dalje raditi da ne upropastimo (je fkt je davanje predobro bilo - 2 sake samo badova sa malim liskama je bilo)?? I kako da primjetim gljivice i buđ, jbg fkt sam pocetnik sto se tice ovih stvari, a steta da zbog neiskusnosti ovakvo davanje prirode propadne.
 
  • Haha
Reactions: hydraphonix

Vutra Samotnjak

VenloNL
Poznanik Foruma
07.06.2010
8.479
43.596
2.598
Nema frke,ako se prosušila....a ako nije,povješaj te hedove na nakakav silik/konac pa neka se još prosuše malo_Onda u škanicl...teglu vjerujem da neće dočekati da vide:icon_lol:
Samo neka bude mjesto za sušenje provjetreno,ne pretoplo ali ne i hladno...i nema frke.
 
23.02.2008
1.048
1.455
188
Sto se tice susenja, planiram da ih susim u mom pc boksu e sad izduvni ventilator ce raditi a
uduvni da ostavim pasivan ili da ukljucim posto ako ga ukljucim moze duvati po vrhovima a to nije dobro,
ako radi mogu stiroporom usmeriti da ne duva u vrhove, sta mi preporucujete?