Ventilatori

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

cj1980

Banned
Banovan
25.08.2012
83
14
0
43
u mom grow box sve je spojeno na sonde i kontroler tako imam i u mraku izmjenu zraka ali neradi non stoip ovisi o tlaku i vlagi kontroler sam platio sa sondama 1000 eura jebi ga ali posto mi je 15min autom box od stana isplatila se investicija :)
ja si razmislajam da si stavim wc ventilator u sc+voj micro grow box 25*60*61 samo me muci buka
 
05.04.2013
5
0
0
Pozz ekipi! imama jedno pitanje vezano za ventilatore naime radi se o ventilatorima koji sluze kao hladenje za laptop. iamam takih 3 komada ,skupilo se pa me zanima dali se to moze nekako spojiti na adapter i kako,jer iz njih izlazi usb kabel pa me zanima dal da ga odsjecem pa probam spojiti na adapter ili da ih nediram??
zanimljivi su mi zato sto imaju velike elise(propelere hhh).dosta su tanki ti ventilatori pa bi mi stali u box stim da mi neuzimaju puno mjesta..

dal se isplati raditi to ako neko zna i kako??

Hvala.


i da kinez tata!!
 

Avantura

kontrolor leta
Prijatelj Foruma
17.10.2008
3.867
2.557
228
cj1980 je napisao(la):
u mom grow box sve je spojeno na sonde i kontroler tako imam i u mraku izmjenu zraka ali neradi non stoip ovisi o tlaku i vlagi kontroler sam platio sa sondama 1000 eura jebi ga ali posto mi je 15min autom box od stana isplatila se investicija :)
ja si razmislajam da si stavim wc ventilator u sc+voj micro grow box 25*60*61 samo me muci buka
Možeš li slikama prezentirati šta to točno vrijedi 1000€ i kako funkcionira da nije sve na lijepim riječima? Mi smo bez slika "nevjerni toma".
Ako si potrošio 1000 odakle ti ideja da staviš low buđet bučni drek od wc venta pored te "tehnologije" koje si instalirao?
 
05.04.2013
5
0
0
Kali je napisao(la):
Ne preporucam... Nemam iskustva s njima, ali mislim da nece odraditi posao.
nema ni ja zato pitam,imama dva coolera,a njih bi smjestio,jedan bocno a drugi ispod tek toliko da pirka malo ispod po biljki.
rastavi sam jednog i gledam ima unutra 2 zice -crna i siva!!a vent mi se cini mali al nepise nista na njemu,tako da neznam na koliko da ga probam spojiti na najmanje prvo pa da vidim??dobro puse s obzirom na velicinu samog el.motora.
 

iSensation

iSensation
Poznanik Foruma
24.08.2009
1.815
1.808
188
Rekoh, ne bi to radio... Samo ce zujat za nista... Ajde da je barem obicni pc vent.... Ali kako hoces, probaj pa napisi iskustva, mozda ce i bit od neke koristi.

Probaj googlati da vidis na koliko radi, ali vjerujem da je na 12V.
 

Anthony Tony DiNozzo

Vrtlar
Poznanik Foruma
08.04.2013
732
3.078
163
Usb daje izlaz od 5V (ako se radi o primjerku kao na slici)

foldable-sleek-steel-laptop-cooler.jpg
 

pocetnicki

Aktivan Član
31.12.2012
298
220
43
35
ssh tunneling
Sorry sto upadam ovako neplanski,

posto imam 2 servera, i ide ljeto, nezelim se zezati imam 150w hps koji u serveru dize temp unebesa...

mogu li fulati s ovim 80mm ili 92mm 220v ventilatorom. Sad mi je temp ispod ct-a 38°c a temp ce se dici za jos 10 sigurno i pc vent vise nije dovoljan...




Radni raspon napona = 185...245V
  • Buka= 31 dBA
  • Snaga = 18 W
  • Broj okretaja = 2300/minuta
  • 39,07 m3/h

imam jedno pitanje, dali ga staviti da izvlaci iz tube van servera odmah gdje mi je sad direktni ispuh da vuce kroz tubu, ili mi je isto ako ga stavim ispred lampe da tjera prema lampi i direktno van sto mi se cini kao puno bolja kombinacija, da ovaj monstrum piri direkt po lampi, a taman mi i stane u tubu posto je moj ct improvizirani... valjda ce biti preporod, temp mi ide do 40°c, a pc ventovi vise nisu jednostavno dovoljni za hladiti ct... tako da ovo mi je napredak za box.



novi box ne dolazi u obzir posto zelim usavrsiti 2 big towera gdje cu moci gurati sto zelim, i foto i automatik, a i dobit cu na prostoru dodatno jer ce moci biti vrh do plexia debljine 7mm... cak mislim da cu s ovim moci i smanjiti debljinu plexia i omoguciti da se ne gube lumeni!

dali je ovo idealno i sretnije rjesenje od pc ventilatora + dobavljiv je i dostupan u nas i kosta cijelih 87kn... ! ;)
 

SiD

bože petra!!!
Vutra Veteran
15.01.2008
1.091
648
138
36
@pocetnicki, nadam se da ne misliš da ćeš imat samo taj jedan ventilator u boksu!
ok su ti 80mm ili 92mm, po mom mišljenju ako se radi o kompjutorskim ventovima, ovi od 80mm rade bolji posao od ovih 120mm...

staviš recimo 2x80mm da ti mixa zrak, i probaš recimo 2-3 komada 120mm neki ispuh, a upuhivanje zraka odradit pasivno, zato što za takvu površinu mislim da je to ok varijanta i mislim da bi ti to za serversko kučište moglo biti ok... (neznam točne dimenzije) tako da neznam točno reć!

nebi bilo loše da zbaviš neki mini cooltoobe, koji također možeš odraditi u DIY varijanti... netko na forumu je već radio takve stvari za PC growove... znači mini CT koji radi fini posao u towerima, i neznam ako će ti ovaj vent dobro vući zrak iz CT... to će ti reć zlo&naopako kada vidi tvoj post
 

pocetnicki

Aktivan Član
31.12.2012
298
220
43
35
ssh tunneling
@SiD hvala na savjetu.

Ok, malo me pobunilo sto ipak je to wc vent Sunon 220v, 18w, s aluminijskim lezajem ali 80mm promjera.

Ne kuzim kako je 12cm 12v jaci mlaz koji pravi? PC vent trosi max. 3-4 w bez obzira na lopatice i oblik...

E tu razliku jos treba utvrditi... :)

mini ct je slozen odavno, jedino pc vent izgleda da nije najsretnije rjesenje u cooltube-u pa danas javim razliku kada se prebacim na mlazni pogon 220v... :)

mislim da je ovaj neusporedivo jaci i bolji za CT.

U kucistu ce i dalje biti ovi 12v: 1x120mm CM, 2x80mm Arctic Cooling + 1xSchythe 92mm 3000 rpm.

Znaci probat cu oladiti s ovim CT pa javim. Inace 81kn nije puno i ima ga u kronosu, chipoteci...

zivjeli!
 

LakoMan

Aktivan Član
25.12.2012
82
15
8
Ovako,zanima me dali se djeli struja na ventilatore ako su na istom kablu? Proćito da se kod pc ventova koji se spajaju na adapter struja djelli,dali se isto sa "wc" ventovima dešava? odnosno dali gube okretni moment?!
 

metalmaniac

Sve već piše na forumu, koristite Search. :)
16.10.2009
3.148
6.161
298
54
ako ih spojiš paralelno struja se dijeli, to vrijedi za sva trošila, ali oni ne gube ništa na okretnom momentu...
 
  • Sviđa mi se
Reactions: iSensation

LakoMan

Aktivan Član
25.12.2012
82
15
8
odlićno! pa malo me to smotalo! al bitno da rade punom snagom bez obzira sta su na jednom kablu! hvala na odgovoru! :)
 
04.04.2013
14
3
0
Zimbabwe
Pozdrav od mene, napravio sam vec box , pratio uputstva sa foruma ali mi se javio jedan problem. Mesto na kome mi se nalazi box je nazalost tokom dana jako toplo , dakle tokom dana ima sigueno i do 40 stepeni dok je nocu temperatura oko 30... Box je velicine 0,4x0,6x1,1 ... Ulaz vazduha je pasivan i u donjem delu jedne steane je dok je izlaz vazduha dijagonalno gore i tu je jedan odlican ventilator veliki onaj crni klasicni ( ne PC) kojem je protok vazduha 150m(kubnih) na sat. Pored njega imam jos dva pc venta , jedanhladi 150 hps a drugi je dole instaliran da tera vazduh na gore. Za sada sam delimicno resio problem tako sto mi je svetlo ugaseno kad je najveca vrucina tokom dana, ali mislim da bi trebalo jos malo dodatno oladiti box pa me zanima vase misljenje, kupio bih jos jedan dobar vent pa se dvoumim da li da ga nakacim pored otvorene rupe za uspuh vazduha ili da ga stavim gore pored ventilatora za izduv pa da tako duplo vise vazduha izduvava... Opet je problem sto topao vazduh ulazi u box pa je mozda bolje da stavim na rupu za ulaz vazduha kako bi malo hladniji vazduh ulazio u box, ne znam, pomagajte sto pre moram resiti ovaj problem!
 

iprezime

Aktivan Član
26.08.2012
154
73
28
12
direktore ja sam isto imao nekih problema sa temperaturom i vlaznoscu, pa sam to rijesio da sam na toj prostoriji probusio zid promjer rupe oko 30cm, i ugradio resetku tako da zrak moze cirkulirati unutar prostora i vec se vidi poboljsanje u prostoriji, jos samo moram jaci vent za hps staviti
 
04.04.2013
14
3
0
Zimbabwe
Problem je sto ne smem busiti nista u toj prostoriji, sta mislite da li bi mozda resenje bilo da stavim dva ventilarora da uduvavaju vazduh, jedan da stavim gore u visini izduvnog taman da hladi dodatno HPS i drugi da nakacim dole na prostor gde mi je rupa za ulazak vazduha....
 

iSensation

iSensation
Poznanik Foruma
24.08.2009
1.815
1.808
188
Mozes ti stavljat i 10 ventilatora, ako ti je zrak u toj prostoriji 30 stupnjeva takav ce i ulaziti u box. Dok ne smanjis temp. zraka u prostoriji di je box ni avionska turbina ti ne pomogne.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Z&N and Cikari

Bull

Aktivan Član
10.02.2007
139
124
43
Pozz, zanima me zvuk koji mi vent proizvodi nakon pojacavanja, 5kom od 80mm je spojeno na dimmer preko 19v adaptera za regulaciju i kad upalim i krenem pojacavat pojavi se pistanje koje se pojacava sa okretajima, doslovno zvuk piiiiiii i uvelike narusava stealth grow.. jel zna tko jel se da to kako rijesit? Hvala