Balkanska landrace

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
05.03.2011
39
5
0
40
LJudi zanima me dali ustvari postoji landrace sorta kanabisa sa naših prostora-Balkana?
Puno sam tragao po stranim forumima,i nema NIŠTA nigdje o tome ,a mogu vam reći da puno ljudi to zanima!
Jedino se spominje neka Albanska domaćica,i to je to. Pa zna li tko barem o toj sorti štogod??
:maryjane:
 

Napušena Vjeverica

Napušen Čan
Banovan
24.12.2009
1.002
189
88
Landrace je vrsta koja je "prirodnim" putem nastala na odredenom podrucju. Recimo Velebitska degenija, raste samo na Velebitu.

Balkan nije izvor nastajanja marihuane, ne postoji balkanski landrace. Vjerojatno te to zanima jer ces saditi out pa trazis onu koja ce najbolje reagirati na nase klimatske uvijete.


Ne mozes to izracunati, racunaj samo da su indice lakse za uzgojiti, traze nesto manje svijetla od sative i daju vise "plodova".
Hehe balkanski landrace :p made in zagorje hahahah


I naravno, trazi one vrste kojima je bank seed preporucio krace cvijetanje, posto mi imamo 4 godisnja doba, znaci logicki.
 

nenash

Aktivan Član
14.11.2011
225
69
0
98
Ne bi' se složio s Vjevericom.Istina je da Balkan nije mjesto odakle konoplja potiče ali je došla na ove prostore davno i prilagodila se uslovima itd. Čak mislim da u onom članku na home pageu o pravljenju vlastitog strejna ima definicija šta je u stvari landrace tj. koji uslovi moraju biti ispunjeni. Mislim da je Slo-era radio nešto po tom pitanju pa je selektirao neku balkansku udovicu ili tako nešto.
Pa konoplja koju su sadili naši stari nije iz Holandije, zar ne?
Na kraju krajeva, imam 37 godina i znam pedesetogodišnjaka koji čitav život sadi i ima domaćicu koja se može porediti sa brand name strejnovima u najmanju ruku.
Mislim da će dolazak brzog interneta i uopšte širenje priče o vutri doprinijeti miješanju genetike i nestanku izvorne domaćice.
Čak mislim da bi bilo fantastično kad bi se ekipa sa sajta organizovala i pokušala napraviti nešto po tom pitanju ali to je onda kršenje pravilnika, jbg...
 

Napušena Vjeverica

Napušen Čan
Banovan
24.12.2009
1.002
189
88
Ipak sam ja u pravu:

A landrace is a local variety of a domesticated animal or plant species which has developed largely by natural processes, by adaptation to the natural and cultural environment in which it lives. It differs from a formal breed which has been selectively bred deliberately to conform to a particular formal, purebreed standard of traits

Hehe, balkanski landrace... jos mi tjera smijesak na lice :)))


Mi bi mogli pricati o balkanskom landrace-u ako:
-je ta vrsta na balkanskom prostoru vise desetljeca
-ako se rasprostranila prirodnim putem


Mislim da nemamo niti jedan argument za to? Balkanski landrace se moze razviti samo ako cemo je pustiti da raste prirodnim putem i to kroz vise desetljeca. Tada ce ona fenotipirat bla bla da ne filozofiram.


A ti, nenash, vjerojatno mislis na industrijsku konoplju. Da, ona JEST landrace na balkanu ali mi ne pusim industrijsku nego "indijsku" :p
I ukoliko znas di je to slo-era pisa, molim link, bas me zanima.
 

nenash

Aktivan Član
14.11.2011
225
69
0
98
Ti baš ponekad ono... Pa čovječe, znam babe koje su pričale da je sađena između 2 svjetska rata i da je bilo ljudi koji su je pušili i "samo se smijali".
Možeš mi vjerovati ,a i ne moraš...
Je li onda to skoro vijek od kako je ovdje i od kako se širi "prirodnim" putem?
Ma ima I Hookerov članak o bitnim datumima za istoriju biljke.Čini mi se da tu ima podatak o "dolasku" ovdje, pogledaću.
Sjećam se da je tamo negdje 94,95-te jedan lik donio "crvenu" vutru.Sad znam da je to bila vjerovatno Colombian Red ili Punto Rojo. To je znači prva "strana" vutra u mom kraju( i bila je uffff, kad se samo sjetim).
Šta smo do tad pušili?
Ne želim prepirku, svarno mislim da nisi u pravu...
 

metalmaniac

Sve već piše na forumu, koristite Search. :)
16.10.2009
3.148
6.157
298
54
vjeverice, vjeruj mi na riječ, nisu ljudi prije sadili industrijalku, toga tada nije bilo... to je današnja alternativa za proizvodnju vlakana bez "nusprodukata"...

pričao mi je neki stariji rođak (pokoj mu duši) kako su prije kao momci sa 20-ak godina pušili konoplju jer nisu imali duhana.
objasnio mi je i kako je to "zlo" ali sa nekim blagim smješkom na licu...

vjerujem da bi se još moglo naći, tj. da netko još sadi tu staru sortu koju su ljudi davno sadili na našim prostorima u svrhu dobivanja vlakana za pređu i vrlo bih je rado probao...
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Sativa Diva

Napušena Vjeverica

Napušen Čan
Banovan
24.12.2009
1.002
189
88
Ma sta bi se prepirali...


Dobro. Vjerujem vam na rijec, ja iskreno prvi put cujem za to. Ako imate jos koji info, slobodno stavite, iskreno me zanima.
 
05.03.2011
39
5
0
40
Napušena Vjeverica;215704 je napisao(la):
Landrace je vrsta koja je "prirodnim" putem nastala na odredenom podrucju. Recimo Velebitska degenija, raste samo na Velebitu.

Balkan nije izvor nastajanja marihuane, ne postoji balkanski landrace. Vjerojatno te to zanima jer ces saditi out pa trazis onu koja ce najbolje reagirati na nase klimatske uvijete.


Ne mozes to izracunati, racunaj samo da su indice lakse za uzgojiti, traze nesto manje svijetla od sative i daju vise "plodova".
Hehe balkanski landrace :p made in zagorje hahahah


I naravno, trazi one vrste kojima je bank seed preporucio krace cvijetanje, posto mi imamo 4 godisnja doba, znaci logicki.

Vjeverice,Sorry -al' NEMAŠ POJMA!
'Landrace' je sorta koja je u nekom kraju uzgajana barem 50 godina.I to je to.To je jedina definicija!
(..tako da to može biti bilo koja-pa i neka od novijih sorti..)
Ali ja sam mislio baš za stvarno Balkansku domestic,domaću,landrace sortu ,koja je ovdje postojala i prije par stotina godina!
Ja vjerujem da postoji!
Ponavljam ,jedino što sam pronašao da se spominje je ta neka Albanska.
Slo-Era D I S I ?!?
 
05.03.2011
39
5
0
40
Slo-Era napisao sam ti i privatnu poruku,ali te nema..
Izgleda da bi jedino ti znao nešto o ovome,pa te molim da se javiš i napišeš nešto!
Zanima nas,Zanima..
:)
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.539
298
Napušena Vjeverica;215748 je napisao(la):
"Blago vetru on stalno duva".

25r30wi.gif
 

jesam

rokenrolerica
Urednik
Moderator
14.01.2012
2.237
10.093
358
Pred nekih desetak ili nesto vise godina na Agronomskom faxu radili ispitivanja i zasadili cijelo jedno polje industrijske konoplje. Zakljucak:zemlja nije pogodna, wtf?????? Moja prababa imala tkalacki stan (to nesto za izradu platna) i zivjela od toga, sasvim fino. Predaja kaze da i ja sad trenutno, a i inace, sjedim na njenom radu. Perem, perem, al se ne dere, a i izgleda skoro kao novo.
 

metalmaniac

Sve već piše na forumu, koristite Search. :)
16.10.2009
3.148
6.157
298
54
pa vlakna od konoplje su nepoderiva, otprilike 6x su čvršća od pamučnog vlakna...
 
05.03.2011
39
5
0
40
...za sada saznao...

Kod nas na Balkanu se može naći (ali sve rijeđe) konoplja koja se sadi u industrijske svrhe(Industrijska Konoplja),
i konoplju koja se može naći kako samoniklo raste (uglavnom Albanija,Makedonija,Kosovo,i neka sela istočne Srbije).
Ta konoplja -koja bi se mogla nazvati 'Balkan Landrace', se vjeruje da je ostala od Turaka, i također se koristila primarno za dobivanje vlakana ,ALI posjeduje izvjesna psihoaktivna svojstva. U pitanju je C.Sativa,iako na prvi pogled više podsjeća izgledom na C.Indicu.
Tako da postoje dvije teorije:
1. da su turski vojnici donijeli sa sobom neku svoju sortu/e
2. da su se te turske sorte iskrižale sa industrijskom konopljom koja je ovdje već postojala prije Turaka
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Ludi Gonzales