Citati

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
03.07.2009
1.740
2.317
188
“People have a hard time letting go of their suffering. Out of a fear of the unknown, they prefer suffering that is familiar.”

Thich Nhat Hạnh
----------------------------------

Najteža stvar u životu - a trebala bi biti najlakša - jest sjedati pored protoka svog uma. Vaš um je poput rijeke. Misli i misli i gomila misli nastavljaju prolaziti. Vi jednostavno sjedite uz obalu, neopterećeni, samo svjedok, i čeka vas veliko iznenađenje.

Osho
---------------------------------

Prvi: Veoma je teško biti privučen osobom koja je prazna – veoma teško, zato što praznina nije neki poseban magnet. Vi ste privučeni uglavnom osobom koja je nešto postigla. Zašto smo privučeni osobom koja je nešto postigla? Zato što i samiimamo želje. Mi takođe želimo postignuće.
Privučeni smo političarom koji ima moć samo zato što je i sami želimo. Ko god da je – on postaje idol, heroj. Privučeni smo čovekom koji je basnoslovno bogat samo zato što smo mi sami siromašni, zbog toga što tako strasno žudimo za bogatstvom. Ko god da su – oni – postaju ideal. Zašto bi neko bio privučen čovekom koji ništa ne poseduje?
To je sreća, zaista retka mogućnost. Ponekad se život odvija na takav način da smo ipak privučeni osobom koja ništa nema, osobom koja je prazna. Ništa s njom nećemo dobiti; naprotiv, s njom se sve gubi.
To je čisti hazard. Dakle vi ste hazarderi – zbog toga ste ovde. I dok god se ne kockate potpuno – gibitćete. Hazard ne sme biti parcijalan – deo neće biti prihvaćen. To je pravilo ove igre. Stoga ne igrajte oprezno, s rezervama. Uložite u igru sve što imate. Sve je to opasno i riskantno. Zato ja i kažem da je prava retkost biti privučen Budom ili Isusom. Samo je nekolicina privučena.
Vi znate da je Isus imao dvanaest učenika. I svi su oni bili krajnje obični ljudi: ribari, stolari, pastiri – ni u kakvom smislu nisu bili neuobičajeni... jednostavno, bili su svakodnevni ljudi. Ali zašto su baš obični ljudi privučeni Isusom ili Budom?
Biti uobičajen je vrlo neuobičajen kvalitet jer su oni koji nisu obični u nekom svom ego – tripu: bogatstvo, moć, status. Pastir, ribar i stolar – beznačajni, apsolutno obični ljudi koji nisu zainteresirani za bilo kakva dostignuća – jedino su oni bili privučeni Isusom.
Biti uobičajen prava je retkost; biti apsolutno običan zaista je neobična stvar. Zen majstrori neprestano ponavljaju ˝Postani prvo običan, pa tek onda, kroz to neobičan.˝ Zašto to kažu? Zato što svaki običan stvor pokušava da bude neobičan, a to je tako obična stvar. Slobodno ostanite obični. Ako ste takvi, to samo znači da ne jurite nikakva dostignuća, ne težite nekom cilju, samo živite od trenutka, plutajući, ploveći.
Vaše biće je ovdje retko i zbog drugih razloga, zbog toga što se ljudski um neprestano boji smrti. On se kači za život, pohlepa za životom postoji u njemu. Čak i ako bedno živi ipak se lepi za život... i to ne zbog života, već zbog straha od smrti. I kada je čovek već došao do mene, on je došao zaista da umre, došao jeda bi nestao.
Za takvog čoveka ja ću biti bezdan, ambis bez dna u koji će padati i padati i padati i stići negde...! Ako me samo pogledate osetićete vrtoglavicu. A ako piljite u moje oči videćete bezdan u njima, i tada će vaš strah saseći, i počeće padanje, padanje, padanje...
Zamislite samo list koji pada u bezdan, - a ambis je bekrajan i nema dna i list nema kuda da stigne; on može samo nestati – pada, pada, pada i nestaje...
Duhovno putovanje počinje ali se nikada ne završava. Dolazite k meni, padate u mene, nestajete i ne dostižete ništa. Ali, baš taj nestanak je ushićenje. Ne postoji veće ushićenje od toga – ushićenje potpunog nestanka! Baš kao što rosa nestaje na jutarnjem suncucili kao što noć nestaje pred sjajem plamena – na isti način, i vi ćete nestati.
Retkost je tražiti samoubistvo: jer to je samoubistvo – zaista samoubistvo! Svuda možete ubiti telo, ali ne možete svuda ubiti sobstvo. Vi se ovde pripremate za konačno samoubistvo – za ubijanje sobstva.
Ali, ne pravite od svih tih stvari objašnjenja, ona to nisu. Ja sam uvek ne – objašnjiv.
Ako vas sve ovo čini sve više i više misterioznim, ako vas sve ovo čini nesigurnim – što više, to bolje. Ako vaš um ulazi sve dublje u magle u kojoj ne znate šta je šta, to je najbolji uslov.

Moj put, Put belih oblaka. Osho

Zvor: http://galaksija.info/forum/viewtopic.php?f=7&t=1847&sid=f68b0d0dc9ac53d102b269dcbff93e54&start=220
 

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.198
258
Ne pitajte frizera treba li vam sisanje :)

Nista nije toliko jednostavno da se ne moze pogresno protumaciti

Timski rad je najbolji, dopusta vam da krivicu prebacite na drugog

Lektor vam iz pisanja izbacuje greske da bi napravio mjesta za svoje :)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: weedoye

No Joke

Predvodnik Krda
Poznanik Foruma
10.09.2012
5.084
17.175
398
42
Tacna
617rIVz.jpg
 
03.07.2009
1.740
2.317
188
"Istina može biti izrečena isključivo u tišini."

"Život je uvijek sličan ptici na nebu - ne ostavlja za sobom nijedan znak. Kad je prošla, nebo je ostalo prazno kao što je i prije bilo. To nije ni nalik zemlji, gdje se kroz tisuće ljudskih otisaka stvara utabana staza. Život je kao nebo - nema unaprijed stvorenih putova...."

- Osho,

http://www.magicus.info/hr/magicus/tekst.php?id=24005
 

CrazySmoke

Banned
Banovan
15.08.2013
142
135
43
U nigdjezemskoj ;)
Ivo Andrić

Životna snaga jednog čovjeka mjeri se, pored ostalog, i njegovom sposobnošću zaboravljanja.

kad ti je briga na umu, ne biraj između motanja i lule..cim prije se smiri... C. S.

razbio žarulju i prosipao zlatni prah dok sam pozurivao se obavit harvest jer se sušila od vrućine..idem si još malo poduvat :)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Sativa Diva
03.07.2009
1.740
2.317
188
ztFQIIU.png


8kANhbg.jpg


Onima koji nisu ostvarili (Sopstvo) kao i onima koji jesu svijet je stvaran. Ali onima koji nisu ostvarili, Istina je ograničena po mjeri svijeta, dok onima koji jesu, Istina blista kao Bezoblična savršenost, i kao Osnova svijeta. To je cijela razlika između njih.

Sri Ramana Maharshi
 
03.07.2009
1.740
2.317
188
Istina mora biti cilj, a ne pobjeda. jer ako je pobjeda cilj, znači da ste političar, a ne religiozan čovjek, agresivni ste, pokušavate nadvladati drugoga, pokušavate dominirati. A Istina nikad ne može biti dominacija, ona nikad ne smije uništiti drugoga. Istina nikad ne može biti pobjeda u smislu svladavanja drugoga, Istina donosi poniznost, skromnost. Ona nije uzlet ega - ali sve rasprave to jesu.
Dakle rasprava nikad ne može dovesti do zbilje, ona uvijek vodi do nestvarnog, do neistine jer i sam fenomen kojeg zastupate, pobjeda, je glup. Istina pobjeđuje,a ne vi, ne ja. U raspravi vi pobjeđujete, ili ja pobjeđujem, istina nikad ne pobjeđuje. Pravi tražitelji će dopustiti da istina pobjedi obojicu.

Tražitelji zahtjevaju da pobjeda pripadne meni, ona ne smije pripasti drugome. A zapravo ne postoje drugi. u istini nema drugoga. u istini mi se susrećemo i postajemo jedno. Tko je onda pobjednik, a tko gubitnik? U istini nitk one pobjeđuje. u istini, istina pobjeđuje, a mi gubimo.

Ali, u raspravi, ja sam ja, a ti si ti. nema mosta između nas.

- Osho
 

Sativa Diva

miljenica bogova
23.04.2012
1.517
5.238
258
"Darkness and light are both of one nature, different only in seeming, for each arose from the source of all. Darkness is disorder. Light is Order. Darkness transmuted is light of the Light. This, my children, your purpose in being; transmutation of darkness to light."

Emerald Tablets of Thoth
 
03.07.2009
1.740
2.317
188
Wanting to reform the world without discovering one's true self is like trying to cover the world with leather to avoid the pain of walking on stones and thorns. It is much simpler to wear shoes.

From `Happiness and God's Grace'
by Ramana Maharshi
 
03.07.2009
1.740
2.317
188
Ego ima svoju ulogu, jer bez ega, ne bi bilo nečeg takvog poput nadilaženja ega. Stoga je maya neophodna i potrebna kako bi došlo do samo-spoznaje. I da nije bilo ega kojeg treba nadići, ne bi bilo nikada ne bi moglo biti Krista, Bude ili Muhameda, Ramane Maharshija ili Andandamayi Ma.
Oni predstavljaju nadilaženje ega.

~ Mooji
 
  • Sviđa mi se
Reactions: CilI and userNomore

fourtwenty

Aktivan Član
09.12.2013
95
93
0
Sometimes by losing a battle you find a new way to win the war. Donald Trump


“If you're afraid - don't do it, - if you're doing it - don't be afraid!” Dzingis Kan


Never discourage anyone... who continually makes progress, no matter how slow. Platon

Law is mind without reason. Aristotel
 
  • Sviđa mi se
Reactions: doc_doc