Covid19 - Corona Virus

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

ledeni6

Aktivan Član
06.02.2018
386
1.315
143
JUST IN:

25ta osoba potvrdjena da je inficirana korona virusom u Hrvatistanu.
Moj kralju,u ovoj recenici stvarno ne trebas HR zvati Hrvatistan jer Hrvtska je ovo odradila vise nego odlicno.
Zq usporedbu reci cu ti za Irsku.
Prvi slucaj su otkrili prije 6 dana danas 27 novozarazenih ukupno 70 od toga 1 mrtav,19 na intezivnoj.
Hr kao susjed epicentru EU zaraze(Italiji) 25 zarazenih 0 mrtvih jedan izljecen
Budi sretan sto zivis u ovom trenutku uHRvatistanu
 

jesam

rokenrolerica
Urednik
Moderator
14.01.2012
2.251
10.204
358
eo šta kruži među Talijanima, msm da je čak možda i službeno

- Ako prehlađena osoba ima curenje iz nosa s ispljuvakom, nije zaražena virusom Corone, jer njegova upala pluća daje suhi kašalj bez curenja iz nosa. To je najlakši način za prepoznavanje.
S druge strane, dobro je znati da virus Wuhan ili Corona-virus nije otporan na toplinu i umire na temperaturi od 26 do 27 stupnjeva. Stoga pijte puno vruće vode poput čaja i infuzija. Nije lijek, ali je dobar za tijelo. Pijenje tople vode učinkovito je u uništavanju svih virusa. Izložite se suncu ako je zima.

- Virus je prilično velike veličine (stanica ima promjer otprilike 400-500 nm), tako da ga svaka normalna maska (ne samo 3M N95 maska) može filtrirati. kad netko zaraženi kihne pred vama, on će se širiti oko 3 metra prije nego što padne na zemlju; to jest suspendirano u zraku.

- Kada virus padne na metalnu površinu, živjet će najmanje 12 sati. Stoga zapamtite da ako dođete u kontakt s bilo kojom metalnom površinom, temeljno operite ruke sapunom.
- Virus može ostati aktivan u tkaninama 6-12 sati. Normalno sredstvo za pranje rublja ubija virus. Zimsku odjeću koja ne zahtijeva svakodnevno pranje treba staviti na sunce da bi se ubio virus.

Podaci o simptomima upale pluća uzrokovane virusom Corona:
- Prvo će zaraziti grlo, a zatim će se u grlu osjećati kao suho grlo koje će trajati 3 do 4 dana.
- Tada će se virus stopiti s nosnom tekućinom i uroniti će u dušnik i ući u pluća uzrokujući Wuhanovu upalu pluća. Ovaj će postupak trajati 5 do 6 dana.

- Uslijedit će stanje upale pluća, visoke temperature i otežanog disanja. Nazalnost nosa nije poput uobičajenog nazalnog zagušenja. Osjećat ćete se kao da se utopate u vodi. Ako imate takav osjećaj, važno je odmah potražiti liječničku pomoć.

O prevenciji:
- Najčešći način da se zarazite je dodirnuti stvari u javnosti, kao što su rukohvati, ručke na vratima, ručke u autobusu itd., Pa biste trebali često oprati ruke. Virus može živjeti u vašim rukama samo 5-10 minuta, ali mnoge se stvari mogu dogoditi u tih 5-10 minuta, poput trljanja očiju, nosa, usta.
 

sale82ful

Drug Član
Poznanik Foruma
18.12.2013
2.641
10.743
358
Sve je to u redu, ali, zar samo ja mislim da je ovaj virus "fabrikovan", to jest, umjetni, ili sam nesto propustio. Neko je spomenuo i velike pare u opticaju. (police po marketima širom evrope su poluprazne) Mediji bukvalno "zvone" na sav glas. Ajd, yebeš novinare, oni vole srat' štogod je u pitanju.
moje je mišljenje da je ovo debelo prenapuhano i predimenzionirano
Slažem se u potpunosti sa ovom izjavom. Da ne bih sad mnogo nesto tipkao, reci cu samo to, da je od pocetka ove zaraze svakako umrlo vise ljudi od duvana i alkohola, nego od virusa. A ima i nekolicina osoba koja je i od obicne gripe podlegla. (uglavnom starije dobi)

Pojacati licnu higijenu, i vitaminska ishrana za jacanje imuniteta, i bog da te vidi.
Gripa kao gripa, ali na steroidima. Pticiji grip je bio opasniji od ovoga sad.
Pljunite me svi u usta ako se za 15-20 dana odjednom ne pojavi vakcina.
Samo je pitanje vremena kad ce se zatvoriti skole
Kod nas u BiH zatvorili na tri sedmice, ima vec 2-3 dana.
 
Poslednja izmena:

Planer80

Aktivan Član
25.01.2018
219
2.527
143
Trenutno znamo malo ali dovoljno te ću dole preneti samo ono što se sigurno zna, bez nagađanja i sl.
Želeo bih par stvari pre toga da napomenem, jeste ali i nije off. Mislim da su važne zbog opšte paranoje a mi ovde, korisnici foruma, zbog same poente istog smo skloni paranoji :cool23: Ok, za svoji 40 godina sam jednom bio pozitivan na virus influenca B. U Srbiji po sezoni od verzija A i B bude registrovano oko 10 000 obolelih a neka računica ide da je 8x broj stvarnih od registrovanih. Influenca C je ono što zovemo prehlada (uglavnom) i traje 48h uglavnom (simptomi) i na to se ne vrše testiranja.. Spominjem virus influenca (grip) jer je sličan po infektivnosti sa covid-19 virusom (inače dva različita virusa koji nemaju dodirnih tačaka). Ovo čisto zbog panike, realne šanse da se zarazite. Sad par stvari o virusu. Ovo prenosim, izvor je najbliži član porodice koji ima preko 30 godina iskustva u ovoj oblasti, verujem... ne, prava reč je znam da čovek zna više od "stručnjaka" za sve i svašta sa društvenih mreža. Citiraću i onu staru, "haos uvek nastaje kada budale slušaju savete idiota".

- Virus se prenosi kapljično, to znači da oko njega (miskroskopski) mora biti tečnnosti tj. medij u kome on preživljava dok ne nađe domaćina. Visoke spoljne temperature čine da sredina tj. medij brže ispari te virus umire vrlo brzo. Jako sunce (UV zračenje konkretno) takođe ubija sa tim da ovde medij pojačava zračenje (zato ne prskamo biljke vodom kada je svetlo upaljeno, efekat lupe).

- Ruke, tj. dlanovi su posebno opasni jer se znojimo pa možemo da produžimo opstanak virusa. Testovi koje su kinezi radili su pokazali da virus maksimalno u idealnim uslovima može da preživi 2 sata (temperatura ispod 30, velika vlaga i bez UV zraka).

- Temperatura čoveka je (prosečno) 36,2°C te nema potrebe za toplom vodom i sl. "rešenjima" sa interneta. Isto važi i za visoko alkalne vode. Visok ph ubija virus kada je van tela, isto kao i bakterije. Tome sapuni služe.

- Alkohol... 60% ubija virus u sekundi ali kada je van tela. Opijanje smanjuje imunitet, ne usporava virus.

- Pojam inkubacija je period od ulaska virusa u organizam do trenutka njegovog umnožavanja do broja koji izaziva prve simptome. Kod dece, virus ne "proleti", apsolutno štetna reč. Imuni sistem deteta prosto ubija virus brže nego što se on razmnožava. Samim tim, deca su manje zarazna. Problem je što, stari posebno, vole da smači decu. Dužina inkubacije zavisi od same prirode virusa i od našeg imunog sistema. Kod ugroženijih, inkubacija traje od 5 dana dok kod zdravijih do 12. 14 dana izolacije nije bez nekog razloga određeno, prosto nema zabeleženog slučaja da je inkubacija trajala duže. To da inkubacija traje 20-30 pa čak i 40 dana su "mudrosti interneta".

- Ovo nije ebola iz filmova da nam trebaju skafanderi i sl. Samo malo pameti. Posebno pušači i mladi. Svi peremo ruke pre jela iako jedemo viljuškama tj. ne dodirujemo hranu rukama... Kada zapalimo cigaretu mi dodirujemo usta, mnogo mnogo gore nego da nismo oprali ruke pre jedenja (viljuškom razume se). Isto ono cmakanje kada se sretnemo, vidimo šta se desilo italijanima a kažu baš zbog toga.

Na kraju, ovo je neko moje... mi smo mali, mislim države na balkanu. Nećemo ga mi iskoreniti dok ga svi ne iskorene. Vraćaće se dokle god iz drugih delova sveta stiže lova&rodbina.
Znam, previše teksta. I mene je mrzelo sve ovo da napišem ali ne bih da mi lenjost bude izgovor kada ova tema dobije još 100 komentara svega i svačega. A nemam živce da ovo delim na portalima, instagramima i sl.
Pozdrav i :respect:


PS. Kada kupujete namirnice, obratite pažnju na datume. Ovo je idealna prilika da se maloprodaje, veleprodaje, uvoznici, itd. po punoj ceni, reše robe na isteku.

Edit: Corona virusi su porodica životinjskih virusa, ovo je već 6 ili 7 koji je mutirao na čoveka (da se tako izrazim). Svaki je priča za sebe i ovaj put smo imali sreće. Ni ja toga nisam svestan ali verujem onima koji znaju. Zaboravio sam da dodam bitnu stvar a to je da radi budućnosti, za svaki slučaj, smanjimo cmakanje i sl. sa kućnim ljubimcima jer virus može ponovo da mutira i pređe na njih i bude ispod radara a onda ponovo udari ali iz našeg dvorišta. Možda jači, možda slabiji. Takođe slažem se da svi koriste ovaj virus da skrenu pažnju sa drugih stvari. Mislim, to se radi uvek, ako nije virus, izmisliće nešto drugo. Pozdrav
 
Poslednja izmena:

mladji referent

Aktivan Član
06.03.2018
297
1.491
143
37
Ljudi, ja mislim da je ovaj virus skretanje paznje sa neceg veoma bitnog. Corona virus je otkriven 81god. Nasi strucnjaci, na celom balkanu su vec upoznate sa Tim. Cak postoji I na wiki :)
Migranti, seoba vojno sposobni muskaraca u evropu. Ne kaze da su svi losi, da me ne shvatite pogresno. Radio sam pre nekoliko godina posao, u kome sam bio rasporedjen na granici RS. I tad sam video sta se desava, a to je tad bio pocetak. Bilo je I satrih, zena I dece Ali jako mali broj, mozda svega 20%. Svi ovi mladi ljudi su spremni raditi stvari koje mi nikad necemo biti spremni, sem bolesnika u svim nacijama. Druga stvar je ekonomija, koja trenutno nije odrziva u ovakvom stanju. Vidim da po netu naplacuju make po 30e komad. Nije ovo nista jace od obicnog gripa. Ja praktikujem beli lukac(bar cetri cena) I rakiju svaki dan bar (bar tri casice :) , slanina se naravno podrazumeva. Zdravlja na usta ulazi, priroda nam je dala najbolje lek lukac, kopriva, pa I nasa draga biljka. Naravno propolis, med. Prirod je na svaki virus dala I lek. E sad sto se neki naucnici igraju sa virusima zarad bogacenja malo procenta milijardera u svetu jbg sami smo si krivi svi na planet sto smo to dopustili.
 
Poslednja izmena:

sale82ful

Drug Član
Poznanik Foruma
18.12.2013
2.641
10.743
358
I mene je mrzelo sve ovo da napišem
Upravo to... (Ni meni se nije dalo mnogo tipkati tek sam sa posla upao kuci sa terena), ali isto tako sam dosao do nekih nezavisnih saznanja, (od strane jednog doktora opste prakse pa i misljenje jednog veterinara)

Naš forumaš Planer80 je u velikoj vecini upravu. Ima tu jos nekih stvari o kojima obican plebs ne razmislja.

Ljudi, ja mislim da je ovaj virus skretanje paznje sa neceg veoma bitnog
Ovo sam ja odmah rekao svima u svom okruzenju, nesto se veliko sprema, ali mora se skrenuti paznja populaciji. U pozadini se nesto desava, ali...
 

bLuNt.z

Aktivan Član
06.09.2006
233
1.332
143
Satyaloka
Moj kralju,u ovoj recenici stvarno ne trebas HR zvati Hrvatistan jer Hrvtska je ovo odradila vise nego odlicno.
Zq usporedbu reci cu ti za Irsku.
Prvi slucaj su otkrili prije 6 dana danas 27 novozarazenih ukupno 70 od toga 1 mrtav,19 na intezivnoj.
Hr kao susjed epicentru EU zaraze(Italiji) 25 zarazenih 0 mrtvih jedan izljecen
Budi sretan sto zivis u ovom trenutku uHRvatistanu

Od kad smo je dobili - hrvacku nazivam hrvatistanom. nema veze za coronom...

edit: isprike nacionalistima :)
i btw vec smo na 27.
 
Poslednja izmena:

grouchy

theGrumpy
16.08.2013
7.177
23.426
1.098
sto je najgore, udara na psihu.
ja cas paranok, pa me zabole, pa zajebavancija...
jos kad ti osoba sa kojom si bio u kontaktu pre 16, 17 dana kaze/napise da je gripozna...
i da od danas ne ide na posao do ponedeljka... ali to im jepreporuka za sve sa i najmanjim simptomima prehlade.
brrrrrrr
im doooooooooooooooMMeDD :lol:
 

KönneR

Đubrica G
20.06.2013
476
3.861
143
New Zeland
@mladji referent slažem se u potpunosti..

pored virusa masa migranata je puštena širom svijeta, boga pitaj šta se iza toga krije i šta će još uslijedit dok se mi borimo sa strahom od zaraze.
Mimo naše populacije postoji nešto puno veće a to je politika koja je spremna na svašta

samo rakijice, luka i vuvice u kom obliku kome odgovara i bez straha.

P.s. Bebe na sisu, a klincima dati “Liz” rakije, neće im ništa biti osim dobre dezinfekcije želudca
 

KönneR

Đubrica G
20.06.2013
476
3.861
143
New Zeland
možda nema opasnosti za njih trenutno al s obzirom kako izvještavaju da virus mutira i javlja se čak nakon “izlječenja” nikad dosta opreza

Pogotovo u obitelji već bijaše smrtni slučaj zdravog djeteta, u dan ga pokosi meningokok pa je oprez na najjače..idemo svuda ali kako je krenulo i kod nas u gradu, zatvara se sve i svašta, mislim da bi se trebalo malo primirit s kretanjima da se samo širenje stopira

btw, bas cujem danas kako su poznanici, inace roditelji četverogodišnje curice, otputovali na odmor u Francusku, kažu “eto išlo im se”...dok je takvih, bit će i sranja ovakvih..
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.