Dali i koliko šteti veća količina sode bikarbone biljkama?

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
13.03.2008
28
18
3
pozdrav.Ukratko neko vrijeme već koristim zemlju Florabelu,gnojiva Plantella i odstojalu vodovodnu vodu(ph6.5-7)prvih par uzgoja sam tu i tam provjeravo runoff vode koji je bio neš preko 6 ph i svaki put sam imo super biljke,tako da sam se opustio i više nisam provjeravo.Sad imam par biljkica koje su kad su došle u cvjetanje naglo pokazale znakove blokiranja nutrijenata,provjerim runoff a on jedva 5ph.Utvrdio sam isprobavanjem da mi je potrebno nešto preko jedne velike žlice sode bikarbone na 8 l vode da runoff dođe bar do 6ph.E sad zanima me ako je neko već imao iskustva sa većim količinama dodavanja sode bikarbone dali je štetno i koliko?(Inače utvrdio sam da je razlog niskog ph zemlja koja je imala vanserijski niži ph nego obično)unapred hvala
 

0Marac0

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
01.05.2017
2.012
15.198
358
Ako je veča količina vode, normalno da daš veču količinu sode.
Meni je nekako sigurnije sa limunskom kiselinom, ali može i soda!
Prije če ti odgovorit u odgovarajučoj temi, jer ova bu na groblje. Ima još sličnih tema, vezano za zemlju i Florabella se više puta spominje!
Nažalost, nisam nikada nju koristio, pa ti ni ne mogu odgovorit točno!
Odeš odmah na predzadnju stranu ili još koju prije, da ne čitaš stare postove
 
13.03.2008
28
18
3
Soda diže ljimun spušta!
Ma to već znam,nego sad imam taj problem s ph da moram malo veću količinu sodebikarbone dodat u zemlju,ono pa me zanima dali ima kakvih nuspojava štetnih.znam da je par prstohvata i korisno ali ovde se skoro radi o dve velike žlice iliti kašike na 8L vode.pa reko možda je već neko imo iskustva
 

Slavol Žižek

od dzabe do max 100 eura na ebay klajnezajningen
Poznanik Foruma
28.11.2018
1.170
3.912
188
Ma, dobra je zemlja Jogobella, sa ekstra velikim komadima voća, Žižek se preserava i pametuje.

Kolega @Black_roots je koristio pepeo, a najčešće se koristi poljoprivredno vapno. To se ne dodaje u vodu, nego se pospe po zemlji i zaliva. Negdje sam pročitao da soda bikarbona nije baš najbolje rješenje, ne sjećam se zašto, ako nađem članak okačit ću ga ovdje.
 

truare

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
28.09.2015
968
3.826
163
Sodu (NaHCO₃) ostavi u kuhinji. Malo proguglaj koji je utjecaj natrija (sodium) na biljke kad ga je previše u zemlji a one ga trebaju vrlo vrlo malo. A da će soda napravit neku bitnu promjenu u pH zemlje i neće, osim ako ga natrpaš a s time i otruješ biljku. Zbog istog razloga ni kupovna voda za piće nije idealna za zalijevanje jer sadrži dosta natrija.
Već je pisano o tome puno, a bilo je članova koji su tako zeznuli biljke, evo nedavno je i Stipe negdje napisao da mu je samo napravilo probleme.
Kupi normalnu zemlju i presadi. Nadam se da nije autos pa i eventualni šok bude puno manji problem nego kaj budu stvorila kojekakva kemijanja.
 
13.03.2008
28
18
3
Sodu (NaHCO₃) ostavi u kuhinji. Malo proguglaj koji je utjecaj natrija (sodium) na biljke kad ga je previše u zemlji a one ga trebaju vrlo vrlo malo. A da će soda napravit neku bitnu promjenu u pH zemlje i neće, osim ako ga natrpaš a s time i otruješ biljku. Zbog istog razloga ni kupovna voda za piće nije idealna za zalijevanje jer sadrži dosta natrija.
Već je pisano o tome puno, a bilo je članova koji su tako zeznuli biljke, evo nedavno je i Stipe negdje napisao da mu je samo napravilo probleme.
Kupi normalnu zemlju i presadi. Nadam se da nije autos pa i eventualni šok bude puno manji problem nego kaj budu stvorila kojekakva kemijanja.
Ma prvo i jesam satima guglao i ovde istraživao o djelovanju sode na biljke(dosta me ograničava ne poznavanje engleskog),i uglavnom na par naših sajtova za cvjeće,vrtlarstvo kao i ovde uglavnom nađem da je soda ok za neka minimalna korigiranja vode a da se veće količine ne preporučuju.Inače koristim Florabelu duže vrjeme i svjetan sam da ima nešto niži ph uglavnom oko 5,5 i podosta nutrijenata ali sa odstajalom vodom s dosta višim ph išlo je sve ok.ali sam sad naletio na tih par vreća koe imaju ph ispod 5.Nije to slučaj samo sa florabelom,nedavno je frend imo isti ph problem i sa Terramagmom on je djelomično spasio stvar sa nekim pepelom.Pročito sam da se navodno takve stvari dešavaju ako im u zemlju zaluta previše neke mahovine itd,ali to je samo određen broj vreća pa je opet ok
 
  • Sviđa mi se
Reactions: 0Marac0 and truare

ledeni6

Aktivan Član
06.02.2018
386
1.315
143
Ma zanemari ph, to je cannabis ne Lirasti fikus
Kad sam krenuo u prvi grow
nakupovao te sve popratne opreme
Al vise nista ne koristim od toga.
Ja ti to gledam ovak kao kad kupis mob. Pa kupiš bluetooth ili masku ili sto sranja koja kazu da ti treba aznas i sam da mob sljaka i bez tog sranja.
Ugl. Radi kako hoces al zapamti jednostavnost je uvijek najbolja moj savijet
 

Slavol Žižek

od dzabe do max 100 eura na ebay klajnezajningen
Poznanik Foruma
28.11.2018
1.170
3.912
188
Nije loša ideja, zapravo. A ti moraš shvatiti da ako ti nisi imao loše iskustvo s nečim, to je super, ali ne znači da ga drugi nisu imali i da treba zanemariti ono što kažu. To je kao da kažeš da ne treba mijenjati ulje na autu jer ti na neku foru 3 godine voziš s istim uljem.

Zašto bi iko zanemario pH kad se zna da biljka koju gajimo nutrijente može uzimati isključivo ako je pH unutar tačno određenih vrijednosti?
 
Poslednja izmena:

truare

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
28.09.2015
968
3.826
163
Aj kad ste već skrenuli sa sode na grah :D i meni se sad nešto drugo mota po glavi kad su u pitanju sva tekuća gnojiva.
Koliko se nas striktno drže one upute na boci "Shake well before use" :D pošto se većina minerala slegne na dno.
Npr. kad otvorimo novu bocu, ako je nismo protresli a uzeli smo dozu, vjerojatno nam se neće desiti ništa jer je taj gornji dio dosta prorijeđen a i vjerojatno fali onih minerala koji su malo teži.. Al kad ta boca dođe već na pola i niže a nismo je redovito tresli prije upotrebe, tad bi nam već moglo bit svega jer ta jedna doza bi zapravo mogla biti i peterostruka, pa se odjednom počinjemo čudit što se dešava a do sad sve funkcioniralo kako treba :D
 

svejedno

Samo da se kotrlja
10.12.2019
520
4.389
163
Na dnu vrha
Ph je izuzetno bitan! Ali se u pravilu neće mjenjati ako se držite uhodane rutine i ne eksperimentirate, skrenuo bi pažnju na jedan problem koji dolazi sa hladnijim vremenom i oscilacijama temperatura a to je cold stress ne biljke iznad zemlje nego korjena. Puno nas ima boxove na ledenom podu, ne grijanim prostorima itd.itd.. a simptomi na biljozama su vrlo ako ne identični onima uzrokovanima ph problemima, osobno sam se 3x borio sa problemom i trebalo mi punk da skužim da je zapravo korjenu zima, to pogotovo kad je biljka veća i popuni korjen teglu. Zemlja na površini topla a zapravo se smrzava i krenu pi@#$je.. Ispričavam se što sam otišao u off ali prije će to zmrdati biljku nego promjena ph.a ponavljam simtomi budu isti jer se korjen locka . Pozz svima i sretno!
 

truare

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
28.09.2015
968
3.826
163
Točno je to sa korijenom i da se to često zanemaruje. Obično se to dešava biljci koja je tik do upuha pa je poželjno često premještat potove i ne zalijevat sa hladnom vodom. Malo tko i mjeri temperaturu u nižem predjelu boxa gdje ne bi smjela bit niža od 18, makar je i to već nisko, bar ne da bude tako niska konstantno. Automatski se nutrijenti teže upijaju putem korijena i ako netko gnoji biljku po tablici, pregnoji je u roku keks, samim tim i pH ode kvragu, dio zemlje se nikad ne osuši a korijen krene u fazu truljenja.
 

Black_roots

Preaktivan član
02.11.2019
538
2.634
163
Ako je Jogobela kako Žižek kaže... onda...
Uzmi šaku pepela (ne više) i posipaj po rubu pota obavezno jer ćeš spaliti korijen. Zatim polako polako zalijevaj da se zemlja polako natapa sa tim. Dan iza izmjeri pH pa ćeš vidjeti ;)
A runoff ti i nije neko mjerilo. Slurry test će ti dati točnije rezultate.
Ako već gledaš runoff, to bi trebalo gledati tako da izračunaš:
SmartSelect_20200509-104138_DuckDuckGo.jpg
..i dobiješ rezultat.

Moja preporuka ti je prvo slurry test a onda pepeo ili dolomitno vapno ako je potrebno.

Sodu bikarbonu ne stavljaj u zemlju. Dobra je za malo podići pH ako je potrebno, ali veće količine mogu naštetiti biljci.
 

0Marac0

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
01.05.2017
2.012
15.198
358
Pričao sam s kolegom @Black_roots o dizanju ph, kada obogačujem vodu kisikom. Kamen, podigne ph kroz par sati sa 7.0-7.2 na 8.0-8.2 ja sam mislio, da taj ph opadne s vremenom, ali nije tako, ostaje visok. Sad radim isto, ali bez kamena, samo cijevčicu gurnem u vodu!
Moje mišljenje je bilo, da imam jeftin ph metar i da kisik, utječe na sondu, ali bio sam u krivu.
Ako stvarno toliko podigne ph, možda bi bilo bolje tako dizat, a ne sodom!
Ja sam svoju pumpu platio 35kn u ducanu za ribiče. Na baterije i za ono što mi treba, odlična je.... Tako, da je pristupačna, svima!
 
Poslednja izmena: