HYDROPONIC sistem - sve ovo možete i vi..!

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
02.11.2016
1
39
13
Beograd
Evo ja cu da počnem Hydroponic thread, jer ću pokrenuti svoj mali (0,8 m2) grow box, pa ovde mogu da vodim kao "grow shedule dnevnik", sve sa fotkama, a ukoliko se pametni i informisani ljudi jave - imaćemo svi vrlo korisnu stvar. Imam i profi foto aparat, ali trenutno nemam šta da fotkam, jer ništa jos nisam uradio, ali evo, da počnemo se fotkama od prethodnog grow-a, ovo im je bio DEVETI dan:
IMG_4702 small.jpg
Prvo da naglasim da mi NE PADA NA PAMET da se * sa zemljom i saksijama, lakše mi je da donesem balon vode, nego da vucaram džak zemlje u stan. A da ni ne počinjem o tome što ne želim da se borim sa insektima, kao ni sa nekom ludačkom mikro florom zemlje, odnosno - sterilni uslovi mi MNOGO VIŠE odgovaraju.
Ovaj HYDRO box ima 6 biljaka, (nemam ga više, obicna crna plastična kanta, sa poklopcem, koji sam preradio, unutra je kamen za raspršivanje vazduha za akvarijum; ma glupost, treba vam dva tri sata da napravite sve) koje su krenule iz kupastih komada staklene vune, koje se drže "uštinute" ovim plastičnim poklopcima. Nivo nutritivnog rastvora je oko 10 cm, a kanta je oko 20 cm dubine. Sa aluminijumskim selotejpom i kuhinjskom alu folijom lako može da se napravi da su sve površine reflektivne, alii naravno, "high reflection maylar" je najbolja opcija...
Imam "Canna Aqua Vega" i "Hesi Starter Kit" djubrivo,
- Ukoliko hoćete, imam i fotke delova Hidro opreme, i mogu da vam ih okačim...?
E da, napominjem da ovako možete sve da gajite, ja imam i bosiljak i nanu, a jedno vreme sam imao i jagode..!
Želim prvo da vidim da li ima zainteresovanih, i da li uopšte ima ikakvog smisla da nastavim ovo...?

Ukoliko ima, molim vas, javite se,
Hvala
 
Poslednja izmena od urednika:

bandit

RDWC
07.10.2014
575
4.048
163
JAMAICA
Ima smisla itekako kolega...bandit

E bas me zanima kako ide sa jagodama , kako reaguju na ovo nase djubrivo .
Mene bas zanima hidro i narocito taj homemade (jos ga nemam ali bice jednog dana ;) ) tako da nema razloga da ne nastavis a narocito sto ce se javiti jos dosta kolega sa praksom . :respect: samo ... Meskalito

Daj daj:) ... form

bilo bi super da podijelis svoja znaja i iskustva sa svima zainteresiranim, a ima nas ... Ekserter

Prijatelju samo ti kaci :D ja sam ljubitelj homemade... ziv bio:thumb::clap:: ... L0oD

Ako imaš i slikice po koracima kako si i šta pravio samo stavljaj.
Dobrog materijala nikada dosta a i zanimljivo je home made :)
Nego...čemu reflektivni materijal po recimo to dnu boxa? ... t@mara

Evo jedan link na slican sistem:
http://www.cannabis.info/gb/abc/10004153-the-rise-of-the-bubbler
Iskreno da ti kazem meni se ovo cini puno lakse i ucinkovitije nego se habati sa zemljom, ali sa obzirom da tek pripremam prvi grow moje misljenje nema bas neki temelj u praksi ... RollingStone

Ima zainteresiranih ne brini, ako imas jos kojih slika iz proslog growa stavi ako nije problem..nemoras stedit na slikama ;) bas me zanima kako izgleda cijeli taj komplet i biljke kad su starije bile. bas zanimljivo izgleda! :thumb: ... Corleonev

Ionako nema puno toga o hydroponic sistemima, tako da svaka mudrost koja moze da se pokupi je od znacaja :rasta: ... Jamrock

Pisi :) ... bastovan20

:popcorn::sa velikim zanimanjem iscekujem svaku temu edukativnog karaktera.Samo naprijed:thumb: ... hazeri

Dakako da ima smisla pogotovo za nas koji se još upoznajemo sa svim čarima growanja. Samo daj:thumb: ... Raconja
 
Poslednja izmena od urednika:
02.11.2016
1
39
13
Beograd
Dobro, drago mi je.
Evo fotki raznih * koje sam pravio, ali sam naravno, odustao i od * AEROPONIC-a (za koji trebaju posebni uslovi i oprema, pumpe visokog pritiska i mist brizgaljke), i naravno, odlučio da radim BUBBLEPONIC, jer je najjednostavnije. Evo mojih BESPOTREBNIH i UZALUDNIH pokušaja da napravim kombinaciju AERO i BUBBLE-PONIC-a

Image0016.jpg
Ovo dole je umočiva pumpa za vodu, a ovo crveno na pvc cevima su raspršivači vode. Na podu su dva kamena za vazduh, za akvarijum. Kad vidite da je aeracija vode pumpom za vazduh više nego dovoljna, jer se balončić vazduha rasprši na površini vode, i poprska sve živo unaokolo - prostor od deset santimetara iznad nutritivnog rastvora je vise nego isprskan, i pumpa za vodu i prskalice - * ne trebaju. Savršeno je dovoljna pumpa za vazduh od 5 eura, par creva i kamen za balončiće, verujte mi, aeroponik je za fabriku kupusa, babl je keva.
IMG_4667 g.jpg
Naravno, trebalo mi je nekoliko grow-ova da se naučim pameti... Kao i da * kofa MORA da ima dole drenažu, jer ne mogu da prevrćem ceo grow pot...
 
Poslednja izmena od urednika:
02.11.2016
1
39
13
Beograd
Image0018.jpg Na sredini kofe je rupa, i crevo koje služi da brzo i efikasno promenite kompletan nutritivni rastvor
Image0022 g.jpg
Kada biljke porastu, odnosno kad odbacite mužjake i sa ženkama krenete u cvetanje, moracete da ih prebacite u neke vece, po mogućnosti odvojene posude, moje rešenje su bile kanalizacione cevi i plastične korpice za štipaljke koje su držale blok staklene vune iz kojih su rasle biljke
IMG_4588 g.jpg

Cevi su bile visoke oko 50 cm, i primale oko 10 litara, na dnu je bio poklopac za kanalizacionu cev, sa onom dihtung gumom... (ovi znaci izgorelosti na starim listovima su bilo znak problema sa absorpcijom gvoždja, radio sam sa česmovačom, i PH je bio previsok, onda sam kupio PH down, i * se , dok nisam shvatio da uzmem kišnicu ili destilovanu i ne jedem *... niko se naučen nije rodio)
Ne samo to, voda je POSEBNA TEMA i tek kad naučite SVE što treba o njoj, možete da radite hydro, u protivnom ćete proći k'o bosi po trnju, (ko ja...)
 
Poslednja izmena od urednika:
  • Sviđa mi se
Reactions: hazeri
02.11.2016
1
39
13
Beograd
Odnosno, kad sam to već pomenuo, onda najbolje da vam kažem o vodi ono što treba da znate. Naime,
Kad kišnica (PH 5,5, EC 0,01) padne na površinu planine, ona skupi MAKRO i MIKRO elemente.
Makro su kalcijum karbonati, CaCO3, a magnezijum su gorke soli, MgSO4, i mikro, gvoždje, sumpor, mangan, molibden, fosfor, kalijum i t.d., ima ih ukupno 19. Kišnica ima znači samo JEDAN MOLEKUL TDS (total disolved solids) trvdo rastopljenih solida na MILION MOLEKULA VODE, i ima PH (potencija vodonika, njegova reaktivnost je u stvari "kiselost - baznost" neke sredine) tačno u sredini 5,5. Kako malo soli sa stene voda rastopi i izadje na površinu zemlje, tako postaje BAZNIJA i IMA SVE VIŠE I VIŠE SOLI. Znači, voda u BG-u iz česme je PH 7,42, a EC joj je 0,48, ŠTO JE SKORO TVRDA VODA (ima previše kalcijuma, užas!), i NIKAKO NIJE NI ZA PIĆE NI ZA BILJKE. Al' kad bi narod saznao da je vod u česmi NEZDRAVA, nastao bi državni puč, i smena vlasti, odma...)
E sad, vi možete da spustite PH nekoj vodi, pomoću "daunera", odnosno PD down solucije, praktično azotne kiseline za vegetaciju i fosforne kiseline za cvetanje (dva različita daunera se koriste), ali to i dalje NIMALO NEĆE SPUSTITI ENORMNE KOLIČINE SOLI KOJIMA JE SVEZAN VODONIK u česmovači od koje ste počeli. Uostalom, kada radite sa odgovarajućim djubrivom, ukoliko radite sa destilovanom vodom ili kišnicom, NEMA POTREBE DA KORISTITE PH Down - uopšte, rastvor će imati SAVRŠEN PH ukoliko samo dodate tačne količine nutrijenata. Hesi je neprecizan, Canna je KEVA po tom pitanju, evo ga moj Aqua Vega kit
IMG_4608 g.jpg
 
02.11.2016
1
39
13
Beograd
ima li ijedan hydro da nije DWC
ima - RUN TO WAISTE, pomoću Prelite, i Vermiculite, i od skoro, Zeolite kamenom, tako sad radim cvetanje na terasi, jer mi se rastvor u bablu pregrevao i ukišeljavao za par sati leti, kad temperatura na terasi predje 40 c.
Znaci u kanalizacionim cevima je koren, koji raste u mešavini perlita i vermikulita. Tako je PH stabilan u P.M, meriš odliv, * da sipaš gore nutritivni rastvor TAČNO 5,3, a odliv bude oko 6,0... Pricam o cvetanju... Al' ne raste brzo k'o na bablu, na bablu LETI, ne raste...
 
Poslednja izmena od urednika:
02.11.2016
1
39
13
Beograd
Da dodam,
kišnica je JEZIVO REAKTIVNA, istog sekunda poprimmi PH od sredine sa kojom je u kontaktu, dovoljno da destilovanu vodu prespeš u zemljani sud od terakote, da joj PH ode na preko 8...! A kad u balon od 50 litara kišnice ili destilovane dodaš SAMO TRI KAPI LIMUNA - celo bure će da bude PH 2,9, baš k'o i limun. Nasuprot tome, u SAMO JEDNU MALU ČASU ČESMOVAČE - kad dodaš CEO LIMUN, PH padne sa 7,42 na 7,38...!!!
Na tržištu nadjite NISKO MINERALNU IZVORSKU VODU, ili destilovanu i radite sa njom, NEUPOREDIVI će biti rezultati...! PH down NE REŠAVA PROBLEM SPORE ABSORPCIJE ČESMOVAČE, i bijlke MNOGO BRŽE I BOLJE RASTU KADA RADITE SA DOBROM VODOM, (Rosa je EC 0,07, Vlasina izvor na 1200 m, i Ledena, EC 0,04, od skoro se pojavila, a balon od 6 litara košta SAMO 0,5 eura...!!! Ne kupujte destilovanu, ne budite indijanci, a ako je kupujete, treba da bude destilovana KATJONSKIM JONO IZMENJIVAČEM (bude 0,01, k'o kišnica, isto), a ne * kondenzacijom, kako neke firme rade (EC je 0,04, k'o voda iz KLIMA UREDJAJA...!!!)
Kao što vidite i čujete, MERIO SAM SVE ŠTO POSTOJI, u shvatio SVE SAM, pa evo, ne lutajte bez veze...
 
Poslednja izmena od urednika:

RollingStone

Aktivan Član
30.08.2016
140
425
63
Možeš li, molim te, pojasniti kako praviš rastvor za biljke tj. Koje koristiš proizvode, kako ih miješaš i svako koliko dodaješ?
 
02.11.2016
1
39
13
Beograd
Vegetacija
Za KLICE napravim nutritivni rastvor sa destilovanom vodom, (EC 0,01) da bude izmedju EC 0,35 do EC 0,50 PH 5,5 (sličan rastvoru za folijarnu prehranu, ec 0,3) od odgovarajućih komponenata djubriva, pogledajte na Canna sajtu, najbolje, ja imam Aqua Vega set od 7 komponenata, a ima Aqua Coco. Aqua Terra i druge neke setove djubriva, shodno mediji.
Za MALE BILJKE do 20 cm visine, rastvor ne treba da predje EC 0,9 (1,3 ukoliko radite sa česmovačom) a PH treba da je 5,5, i naravno od odgovarajućih komponenata: Aqua Vega A , Aqua Vega B, Rhizzotonic, y PowerZyme - konkretno.
POČETAK CVETANJA (pola metra visine) najbolje je da je EC oko 1,5, ima tablica za preračuavanje sastojaka na "Canna" sajtu, zove se "Canna Grow Shedule", iz koje ćete mnogo naučiti... PH je za početak cvetanja IDEALAN JE OKO 5,3, REK'O MI EKSPERT IZ CANNA-e...!!!
CVETANJE, ako radite sa destilovanom, EC treba da ide od 1,8 do 2,0, znači 2,4 ukoliko radite sa tvrdom vodom, a PH treba polako da raste od 5,3 do 5,8...
RINSE period ima pomagalo za fazu ispiranja, ubija kako radi, ovde možete da koristite daunovanu česmovaču, nebitan je EC, (Munze česmovača sa daunerom je oko EC 0,65), samo da PH nije iznad 6,2...
1.jpg
Ovo je moj skromni grow box, 70 x 35 x 90
 
02.11.2016
1
39
13
Beograd
U svakom slučaju, zbog brzine i rezultata koje sam postizao, mi ne pada na pamet da radim drugačije, pogledajte u kom je stanju biljka koja nema ni 10 dana:
IMG_4700 g.jpg
 

Farmer

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
12.03.2008
378
685
93
40
Lijepo , al voljeli bi vidjeti i neku koja ima 60+ dana ;)

Usto nebi bilo lose spomenuti i koju rasvjetu koristis , trening ?
 

RollingStone

Aktivan Član
30.08.2016
140
425
63
Ne vidim nigdje na Canna site-u opcija ordera... Odakle ti narucujes i kako ide isporuka?
 

High Above

Aktivan Član
05.01.2016
212
453
63
Lep sistem i kako se da videti daje odlicne rezultate. Takodje mi se mnogo svidja ovo resenje sa cevima.

@RollingStone Ako si iz Srbije imas u Groovy ili Zla-Stek (ili ******* kako se vec zove) prodavnicama.
 
02.11.2016
1
39
13
Beograd
Ma ima sad valjda svako moguće djubrivo da se kupi, ja sam ovo doneo iz Budimpešte, a davno nisam gledao kako ovde stoje stvari, kapiram bedno, k'o i uvek, ali važno je znat NPK odnos i možes da koristiš bukvalno bilo šta. Rasvetu nemam bukvalno nikakvu, napravio sam sam letvu sa sijaličnim grlima i na nju kačio CFL štedne sijalice, a imao sam i LED aluminijumske šine koje sam sam napravio, al su mi pregorele, jebiga, stručnjak Image0121 g.jpg Image0119 g.jpg Image0120.jpg
Samo sam oblepio debelu aluminijumsku foliju oko PVC cevi, dole je plastični poklopac sive boje, a koristio sam i alu selotejp. Kad su temperature porasle, nutritivni rastvor je na preko 25 stepeni, (bilo je 40) prokuvao, ukiselio se i biljka je klonula. Od tad sam počeo cvetanje na terasi da radim Run To Waiste - Vermikulit 70 %, Perlit 30 %. Tako sam apsolutno siguran koliki je PH u kom kubnom milimetru medije za koren. Naravno, vrlo je zajebano prebaciti biljku sa babla na ran tu vejst, a ne upropastiti koren, ali i to sam uspeo da savladam. malo se šokira, al nije strašno
Image0080.jpg
 
02.11.2016
1
39
13
Beograd
U kanalizacionoj cevi 35 cm prečnika i 110 cm visine, zapremine 40 litara, perl-verm medij, napravio sam čudovište iz Loh Nes-a, od 2,5 metara u prečniku, koje je zauzelo celu ovu terasu, naravno, VEOMA PRECIZNO I PAMETNO LOW STRES-ovano, da bi svi cvetovi bili na suncu tokom celih 8 sati direktnog sunca na jugo zapadnoj terasi. Flowering sam počeo mesec dana ranije, 1. septembra, veštački zamračujući terasu, i... ahahahahahahaha..... Rezultati su bili ludilo. Sama berba je trajala od septembra do Nove Godine. E kad si kod kuće i ne ideš nigde, lako je... u principu planiram da pravim upravo to, jednu biljku godišnje, više mi je nego dovoljno...
E da, zašto kanalizacione cevi? Pa zato što je mnogo lako presaditi sve i uvek, jer je posuda ISTOG PREČNIKA - celom visinom.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.