HYDROPONIC sistem - sve ovo možete i vi..!

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

Corleonev

Aktivan Član
03.09.2016
511
1.637
163
Sicily
Hahahah pa okicena bi bas lijepo izgledala! A i imala bi neku svrhu posto pretpostavljam da se po plodovima nije proslavila puno
 
  • Sviđa mi se
Reactions: t@mara

t@mara

Aktivan Član
10.12.2013
2.278
5.762
258
9
Ma iskreno...ne živciram se ja puno,znam da neće dugo :D
Ali krivo mi je da se ovako piše a pogledaj samo kakve dobre komentare je dobio na početku teme.
A započeo ju je jako bahato.
Stvarno smo mu dali podršku.
Koliko se samo Stipe potrudio sudjelovati u raspravi...i sve je izignorirao,pa nakon tih svih njegovih ružnih komentara opet se svi kao nešto suzdržavamo.
Ma bezveze....idemo dalje :)

Edit: hehehe okićena je super :D
 

bandit

RDWC
07.10.2014
575
4.048
163
JAMAICA
Moj prvi hidro,sad ide dnevnik sa opiumom cutim gledam ucim(voda je cudo)batovi sa slike su rasli u 20 l demineralizovane vode iz metroa i 5 l cesmuse,sad u ovom growu ide ro eto ja toliko a ti prijatelju meri te gluposti i cemu bez rezultata:rasta:
 

Prilozi

  • 2016510103141-1.jpg
    2016510103141-1.jpg
    277,4 KB · Pregleda: 52
  • 2016511135216-1.jpg
    2016511135216-1.jpg
    251,5 KB · Pregleda: 51
  • 2016511135207-1.jpg
    2016511135207-1.jpg
    295,1 KB · Pregleda: 53

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.264
35.807
2.698
Weed California USA
Jelkica je tu, lampice za bor poljepljene okolo.... fale jos kuglice i pokoji poklon pod borom :D
Tema na groblju jer nema smisla, a autor ako dodje i nastavi po svome bez isprike, dobiva bananu pod bor.
ho ho ho
tumblr_nh1khumg111qitl7to1_500.jpg
 

truare

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
28.09.2015
968
3.828
163
[/QUOTE]Revers osmoza NE REŠAVA problem sastava vode, a česmovača je TEŠKO DJUBRE, i meni biljke rastu DUPLO BRŽE KAD RADIM SA MEKOM VODOM...![/QUOTE]

Ispravak netočnih tvrdnji, upravo pročišćavanje vode principom omekšivanja (uklanjanje kalcijevih i magnezijevih iona) nije pogodno za uzgoj biljaka jer pri tom procesu ionski izmjenjivači zamjenjuju navedene ione sa ionima natrija. Natrij biljka koristi u nezamjetnim količinama ali je zapravo nepotreban, tj. biljka će bez natrija rasti bez ikakvih problema. Ako se dobro sjećam, neki gornji limit koncentracije natrija u hranjivoj otopini ili vodi je 50ppm i konstantno zalijevanje tim količinama će dovest do trovanja biljke, tj. pojave nekroze lišća, opekotine na vrhovima i rubovima itd. Uz to natrij u većim količinama stvara problem unosa kalija, kalcija, magnezija, amonijaka (dušika).
To sa već negdje naveo ali velike količine natrija se ne smatraju lošim za ljudsko zdravlje pa ga u nekim kupovnim vodama može biti u količinama koje su prevelike za upotrebu na biljkama.
Drugi problem u sastavu vode osim natrija je klorid. Kloridi su široko rašireni u prirodi kao soli natrij klorida, kalij klorida i kalcij/magn klorida. Natrij klorid se između ostaloga koristi i za kemijsku proizvodnju klora koji se koristi za tretiranje vodovodne opskrbe. Koncentracije klorida u vodi koje uzrokuju probleme sa biljkama također počinju oko 50 do 70ppm. Problemi počinju sa preranim žutilom lišća, nekroza itd. Klorid u višku radi probleme nitratima, fosfatima i sulfatima, tako da je također unos elemenata poput dušika, fosfora, sumpora, magnezija itd. ograničen.
U oba slučaja ako koncentracije u česmovaći natrija i klorida prelaze 150-200 ppm definitivno se preporuča R/O sistem, radio se uzgoj u hydru ili u zemlji.
Ovo su neka najčešća loša svojstva vode za uzgoj biljaka, da ne širimo dalje priču na žive, arsene, bor itd šta je ipak mala vjerojatnost.
Također bi htio napomenuti da sastav vode može bit potpuno različit u istom gradu al na različitim lokacijama, ovisno naravno o veličini grada i udaljenosti vodovoda, stanju cijevi itd. I taj sastav u slučaju da ne zadovoljava navedene uvjete itekako može biti uzrok raznih problema prilikom uzgoja biljke tako da neke tvrdnje tipa "meni nikad nije trebao pH/tds metar i nikad nisam imao problema" nekome drugome koji možda ima tu nesreću da mu česmovača izrazito loše kvalitete, ne pomažu i možda ga skreću sa pravog problema.
Osobno sam mišljenja da kako dobra zemlja ili dobro svjetlo i uvjeti moraju biti neka polazna točka kod planiranja dobrog uzgoja, tako i kvalitetna voda. Onome kome biljke uspijevaju bez greške logično da ne treba analizirati ništa jer se očito radi o kvalitetnoj vodi.
Svoju vodu iz pipe najniže šta sam izmjerio je bilo 650ppm, ali je uglavnom oko 750ppm-a. Nadam se da sam jedan od rijetkih sa tako tvrdom vodom. Kod tolike koncentracije čak ne trebaš ni raditi posebnu analizu, odmah znaš da je to prezasićeno čime god da bilo. U mom slučaju nakon ipak izvršene i malko detaljnije analize bilo je riječ o visokim koncentracijama klorida (između 250-500ppm) nakon čega mi nije bilo druge nego početi koristiti reverznu osmozu koja svede sve to na minimum tj. ukupnih TDS od 35ppm-a. Razlika koju vidim na biljkama između one i ove vode su nebo - zemlja tj. nemam više ni trunke problema u periodu vegetacije koji su bili prisutni uz korištenje vode od 750ppm-a.
 
17.06.2015
142
137
43
Nije ni čudo što je cijeli Svijet u debelom kurqu, od jednostavne stvari, nabavi zemllju, nek proklija, zabodi u zemlju i pali lampu, prave komplikacije. Svaka čast onome ko ima $ pa može kupiti full setup za hidro, ići ovako homemade previše komplikacije za ništa.
 
Poslednja izmena:

mario339

Medical Grower
Urednik
Grow Support
26.08.2012
2.148
8.324
258
Hydro nije kompliciran ni malo uz pocetni veci trosak za Ro filter ec i ph metar se da sloziti tako jednostavnih i funkcionalnih sistema da je pravo cudo sto je tako malo hydro uzgoja na forumu :( youtube je prepun tutorijala kako slozit funkcinalan sistem pa dajte ljudi malo volje i koji novcic i sve se moze ;)
 
17.06.2015
142
137
43
mario339 ima dosta tutosa o tome ali je problem što 70% usera ne zna eng. i da vjerovatno će se first grow upropastiti dok se ne uštele kako, kad i gdje. A sad da neko ko tek počinje i ko nikad nije prije uzgojio krene odma sa homemade hidrom , to mi nema smisla,osim ako neko nije za to školovan pa zna šta da radi. Volio bi i ja da vidim više rasprava o ovome ali samo od growera koji su osobno radili i hidro i zemlju pa mogu usporediti podatke a ovako koje kakvi copy paste tekstovi samo unose zbunjitis.
 

Sensi Star

Organic grower :)
Prijatelj Foruma
26.07.2016
1.787
5.412
258
Tamo iza ugla
Ne znam kakav je problem sa vodom u Beogradu, ja sam iz Hrvatske. Tu kod nad je EC vode iz špine 0,9-1,0; ustvari 500-550 ppm na mom mjeraču pokazuje. To je puno previše, a našu vodu tretiraju kloridom ili fluoridom (sad nisam siguran ali to @truare zna) koji remete apsorpciju nutrijenata koji biljkama trebaju.
Jel postoji nacin da se ppm vode prepolovi na pola? 500 ppm je debelo previse. Ppm vode bi za nase biljke trebao bit do max 250, jel tako?
Nisam mislio da imamo tako visoki ppm vode. Koma.
 

Triptank

Krvave Bjeloočnice
13.05.2015
659
1.563
163
Trichome City
A gledaj, destilirana voda ima 0 ppm, ako miješaš vodu iz pipe sa destiliranom vodom 1/1 onda prepoloviš ppm na pola. Ili kupiš za 500 kn otprilike RO sistem i onda imaš uvijek čistu vodu. Meni voda nakon prolaska kroz ro sistem ima 10-20 ppm. Isplati se uložit u RO sistem nije to puno novaca.
 

mario339

Medical Grower
Urednik
Grow Support
26.08.2012
2.148
8.324
258
Netre
mario339 ima dosta tutosa o tome ali je problem što 70% usera ne zna eng. i da vjerovatno će se first grow upropastiti dok se ne uštele kako, kad i gdje. A sad da neko ko tek počinje i ko nikad nije prije uzgojio krene odma sa homemade hidrom , to mi nema smisla,osim ako neko nije za to školovan pa zna šta da radi. Volio bi i ja da vidim više rasprava o ovome ali samo od growera koji su osobno radili i hidro i zemlju pa mogu usporediti podatke a ovako koje kakvi copy paste tekstovi samo unose zbunjitis.

Netreba ti engleski kad imas video i ako si imalo spretan sa rukama vidis sta se radi i sam napravis a ako te zanima hydro imas moje dnevnike pa laganini kavica, pljugica i imas danas cijeli dan sta radit ;)
 

amneziaHaze

AluGrow
Banovan
19.04.2014
1.783
2.490
188
problem sa RO vodom je samo to sto ti izbaci sve iz nje trebalo bi se dodat malo dodatnih "hrana" ako mogu tako reci.ali vjerujem da u onom dvokomponentnom gnojivu bude i toga tako da je najbolje po meni raditi sa RO vodom ako imate kvalitetno gnojivo.

e sad sto ovaj korisnik vrjeda nas sto nismo hydro svi, nekoristimo hydro samo jer je dodatan trosak kako oprema tako i specijalno gnojivo i bučan je sistem. urod bude veci i ljepsi ali grower mora paziti mnogo vise na kolicinu hrane i vode
 

High Above

Aktivan Član
05.01.2016
212
453
63
@mario339 je previse pametan decko da bi se zamajavao ovde i objsanjavao ljudima kako nisu u pravu, ali ja izgleda nisam. :p

Za pocetak hydro vs zemlja, svako ce da izabere za njega sta je bolje i tacka. Sad' dalje, hydro nit je skuplji, nit bucniji, nit treba kvalitetnije djubrivo, nit je neophodna RO voda(ovo vazi za Srbiju, u Hrvatskoj ako je stvarno EC 0.9 ne verujem da se isplati raditi hydro sa istom). Vecina ovde tvrdi neke stvari, a nigde ne kazu ili pokazu kako su dosli do toga vec samo nagadjaju.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.