HYDROPONIC sistem - sve ovo možete i vi..!

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

High Above

Aktivan Član
05.01.2016
212
453
63
Lepo to izgleda. Daj da vidimo koji cvet bas me zanima kako je biljka rodila u ovakvim uslovima i koji je strain u pitanju?
 

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.265
35.808
2.698
Weed California USA
Makro su kalcijum karbonati, CaCO3, a magnezijum su gorke soli, MgSO4, i mikro, gvoždje, sumpor, mangan, molibden, fosfor, kalijum i t.d., ima ih ukupno 19

Probrkao si loncice. Postoje primarni i sekundarni makro nutrijenti, te mikronutrijenti.
Primarni su, nebi vjerovao, NPK, iliti dusik, fosfor i kalij. Kalcij i magnezij spadaju u sekundarne makronutrijente, a mikronutrijenti su zeljezo, bakar, molbiden itd...
https://www.vutra.org/threads/makro-i-mikronutrijenti.14389/#post-386346
tu sam ih naveo i u grubo objasnio koji za sto sluzi.

Kišnica ima znači samo JEDAN MOLEKUL TDS (total disolved solids)
Ne nuzno, niti je ph kisnice uvijek 5.5. Ovisi o kolicini Co2 u zraku moze varirati od 5 do nesto malo preko 6 jer otapanjem CO2 u vodi dobivamo kiselost. ... isto tako So2 i So3 utjecu na povecavanje kiselosti vode.
tako postaje BAZNIJA i IMA SVE VIŠE I VIŠE SOLI.
Ne bas. Ovisno koja sol. Neke dizu, neke spustaju, neke su neutralne, ovisno o tome kako su te soli nastale. Nemoj ppm/ec i ph stavljati u isti kos.
PH 7,42, a EC joj je 0,48, ŠTO JE SKORO TVRDA VODA (ima previše kalcijuma, užas!), i NIKAKO NIJE NI ZA PIĆE NI ZA BILJKE
Ne znam kako si to zakljucio, posto jedino ti, ocito, imas probleme za cesmovacom :)

ukoliko radite sa destilovanom vodom ili kišnicom, NEMA POTREBE DA KORISTITE PH Down - uopšte, rastvor će imati SAVRŠEN PH ukoliko samo dodate tačne količine nutrijenata. Hesi je neprecizan, Canna je KEVA po tom pitanju, evo ga moj Aqua Vega kit
Destilirana voda i kisnica su 2 totalno razlicite stvari. "Idealna" kisnica ima oko 5.4-5.5 ako se ne varam, a idealna destilirana voda ima ph 7.0. Ovo za hesi necu komentirat jer ne radim hidro sa njime pa ne znam puno o tome....al tesko da se moze generalizirati i rec da je neprecizan.... dalo bi se tu tipkat jos puno

kišnica je JEZIVO REAKTIVNA, istog sekunda poprimmi PH od sredine sa kojom je u kontaktu, dovoljno da destilovanu vodu prespeš u zemljani sud od terakote, da joj PH ode na preko 8...! A kad u balon od 50 litara kišnice ili destilovane dodaš SAMO TRI KAPI LIMUNA - celo bure će da bude PH 2,9, baš k'o i limun. Nasuprot tome, u SAMO JEDNU MALU ČASU ČESMOVAČE - kad dodaš CEO LIMUN, PH padne sa 7,42 na 7,38...!!!
Ajde procitaj ponovo sto si napisao :D 50L vode + 3 kapi limuna = 50L vode sa 2.9ph?
....ne razumijem uopce sto si tu napisao jer nema smisla niti je tocno...nista od navedenog.

ili destilovanu i radite sa njom
Ne kupujte destilovanu, ne budite indijanci,
ha???
Da skratimo pricu jer si ju ful zakomplicirao, i to relativno krivo. Za dobar hidro se koristi RO voda. Tocka.
MERIO SAM SVE ŠTO POSTOJI, u shvatio SVE SAM
Nisi bas shvatio, a mjerenje kod ph nije linearno da bi mogao samo tako odrediti nesto.
Prica oko ph, ec i ppm je PUNO kompleksnija nego sto mislis. Da bi to shvatio, moras znat i nesto kemije, odn. kako nastaju soli, od cega su sastavljeni, kakvih sve soli ima i kako utjecu na ph vode. Za primjer natrijeva sol (kuhisnjska) ne mijenja ph vode jer je nastala reakcijom jake kiseline i jake luzine. HCl + NaOH. Na+ i Cl- ioni u ovom slucaje ne mijenjaju ph vode, ali mijenjaju EC vode, a sol kao takva mijenja PPM vode. ...da ponovim, prica je malo dublja od "sva sam izmjerio i sve shvatio".
Imam neku pozadinu u kemiji i ja priznajem da i dalje ne razumijem neke stvari glede toga svega....pogotovo kad dodje to kationa, aniona itd itd.

Rasvetu nemam bukvalno nikakvu
Cemu toliko komplikacija sa ovim svemirskim izvedbama hidra i toliko kompliciranja oko ph i ec i ppm....a nemas svjetla i vidis da ti biljke bas i ne izgledaju najbolje.

Popljuvao si uzgoj u zemlji i onda pokazao da sa 5000x vise komplikacija i elemenata nisi dobio apsolutno nista.
Previse kompliciras a ne razumijes dovoljno. Ako ides na bilo koju vrstu hidra, treba ti RO voda, ph i ec/ppm metar i gnojivo. (edit: ph metar je obavezan, a ostalo je jako pozeljno)
Znas kako podizes ph i ppm kako biljka raste i pridrzavas se tih brojaka i to je to. Nema problema. Ne velim da se ne moze bez ro vode...al nekako je to najbolja i najjeftinija varijanta koja funkcionira vec desetljecima u uzgoju. Cemu sada izmisljati toplu vodu.

Jel imas sliku neke svoje biljke koja je zavrsila cvjetanje da vidimo?
Ako tvrdis nesto i KORISTIS velika slova, onda moras podkrijepit te tvrdnje sa dokazima...a ove slike pokazuju suprotno ;)
 
Poslednja izmena:

Triptank

Krvave Bjeloočnice
13.05.2015
659
1.563
163
Trichome City
Svaka čast za trud stvarno si se raspisao i vidim da imaš volje i želje za uzgoj u vodi. Samo jedno pitanje imam- Koju sijalicu/lampu koristiš?
Napravio si sve živo, hidro sistem, nabavio gnojivo, a sve što sam na slikama vidio od rasvjete su cfl sijalice s kojima nećeš usrećiti biljku od dva metra. Sve 5, ali ako želiš brati plodove svog truda uzmi neki hps komplet, pa da vidiš čaroliju. Rasvjeta je u indooru na prvom mjestu. Sretno u pothvatu! :)
 
02.11.2016
1
39
13
Beograd
Još par nekih EKSTREMNO BITNIH PODATAKA:
Voda iz česme, u Zemunu, konkretno, ne samo da je pretvrda, ec 0,48 , nego je i prepuna teških metala i raznog drugog djubreta, i to je BUKVALNO TEHNIČKA VODA.
Mereći PH zemlje, na jednom mestu na svom placu u Belegišu, u teglu sam ubacio oko 200 grama zemlje, i onda sipao jos oko pola litre DESTILOVANE vode. Kada sam to promućkao, a onda ostavio da se zemlja otaloži, i onda merio kiselost one gore, blatnjave braon - sive vode, (to je najbolji način da se izmeri kiselost nekog zemljišta) video sam koji je bio PH zemlje (prealkalno, nebitno,PH 7,78), ali mi je za oko zapala jedna druga činjenica. ONA PRLJAVA VODA JE IMALA EC 0,35...!!! Da li kapirate, 0,35, kao i VEĆINA PLANINSKIH REKA NA NAŠOJ PLANETI...!!! DA LI KAPIRATE KOLIKO JE ONDA 0,48 - ZNAČI UŽAS...!!! To što je česmovača transparentna JE NEBITNO, PRLJAVIJA JE OD SVAKE ULIČNE BARE, da li kapirate..? Merio sam skoro sve kupovne flaširane vode, kreću se od : Ledena (ec 0,04, neverovatno, maltene kišnica, bolja na svetu za uzgoj ne postoji) doKaradjordje, ec 0,78, što je već pretvrdo za organizam, a isto i za biljke. I nama i biljkama je MNOGO BOLJE I ZDRAVIJE DA UNOSIMO NISKO-MINERALNU VODU. Uostalom, ako su planinske reke i svi NAJUKUSNIJI izvori ispod ec 0,3, zar treba uopšte i komentarisati dalje..?!?
Ovo je generalna klasifikacija vode po tvrdoći:
0,01 do 0,20 meka voda
0,2 - 0,4 srednja
o,4 - o,6 tvrda
Kada davljenik popije litar morske vode, da mu bubrezi ne bi otkazali, potrebno mu je da popije oko 18 litara destilovane vode.. Znači, ŠTO JE NIŽA KOLIČINA MINERALA U VODI, to je bolja i lakša za SAV ŽIVI SVET OKO SEBE.
Što je viši izvor, na višoj nadmorskoj visini, to mu je mineralni sastav lakši. Oblaci su na 800 do 2000 metara, a niskomineralni izvori na kojima voda ima EC manji od 0,20 - su uglavnom preko 1200 m nadmorske visine...
 
02.11.2016
1
39
13
Beograd
Svaka čast za trud stvarno si se raspisao i vidim da imaš volje i želje za uzgoj u vodi. Samo jedno pitanje imam- Koju sijalicu/lampu koristiš?
Napravio si sve živo, hidro sistem, nabavio gnojivo, a sve što sam na slikama vidio od rasvjete su cfl sijalice s kojima nećeš usrećiti biljku od dva metra. Sve 5, ali ako želiš brati plodove svog truda uzmi neki hps komplet, pa da vidiš čaroliju. Rasvjeta je u indooru na prvom mjestu. Sretno u pothvatu! :)

Bravo brate, potpuno si u pravu, i evo sad bas mislim sta cu, ide zima i nemam pojma šta da radim, najiskrenije, imam jednu štednu i tri klice na komadima vune trenutno... I POJMA NE ZNAM ŠTA ĆU
 

L0oD

Form
Poznanik Foruma
09.03.2015
5.686
20.015
398
Planeta Zemlja
www.vutra.org
ja se sve nadam nekim slikama,gde sve ovo pises ... da vidim ta merenja slikovito,al nikako da bude slika... a bas sam lajko ovu temu,aj daj malo slika sta si se stiso :)
 

L0oD

Form
Poznanik Foruma
09.03.2015
5.686
20.015
398
Planeta Zemlja
www.vutra.org
frend,ja slabo kontam i nem pojma sta ti je ec metar ni kako se sa njim radi... mslm u teoriji znam sta je ec metar,al to je spansko selo za mene... a i ja sam covek sa planine pa bi mi dobro dosao savet kako i sta... imam dosta potoka i reka u blizini.... :) nista bed nisam mislija,samo pitam :razvaljen::
lepo si u naslovu napisao da li ima onih koji zele nauciti kako i sta... ja frend znam u zemlju growat,a ovo u vodi mi je nepoznata :) ono kao tipa iks,pa volim sve slikovito videt...
a i cekam taj dnevnik koji si pomenuo,pa se nadam da ce biti i slikovito sve prikazano,kako od DiY sistema pa tako i do biljki... :) inace ovo nema smisla sta ti pises i kacis... bez uvrede,al ako zelim nesto naucit,onda zelim kvalitetno naucit... a ne pogresno:razvaljen:: Stipe ti je puno objasnija... ja se necu mesat,al zelim naucit... :) :thumb::puuuh::
 

High Above

Aktivan Član
05.01.2016
212
453
63
Sto se tice vode malo je povrsno pristupljeno istoj temi. Koliko vidim jedno Stipe je malo ozbiljnije pristupio temi, a pokretac teme leti na sve strane. Ovim ne mislim nista lose vec cak sta vise i dobro. Po mom misljenju samo bi trebao lagano poceti sa nekim prostijim stvarima iz hemije/uzgoja i verujem da ces daleko dogurati jer zelju imas. Sto se tice cistoce vode za pice i biljke, ako si jedan od ljudi koji brinu o tome najjednostavnije je da nabavis RO sistem za preciscavanje.
Bez neke rasvete neces nesto puno postici, a steta je s' obzirom da se vidi interesovanje.

@Stipe Izvini, skoro svaka ti je ki u Njegosa, ali oko jedne stvari verujem da gresis. Za hidro nije neophodna, ma ponekad cak ni potrebna RO voda. Isto tako nije ni nuzno bolja. Ovo ti kazem jer mislim da si ti sa jos malim brojem clanova daleko nekako 'dublje' u materiji sto se da videti i po rezultatima. Evo ljudi koji nisu ni blizu sa znanjem kao ti bi zapravo prosli bolje sa obicnom vodom jer za pocetak ne bi imali potrebu za dodavanjem kalcijuma i magnezijuma sto je potrebno kod vecine hydro djubriva kada se koristi RO voda. Odoh daleko sa teme ali po mom misljenju na forumu osim malog broja ljudi koji imaju znanje kao Stipe i jos nekolicina postoji i druga skola ljudi koja to radi podjednako dobro. To su ljudi kao na primer @L0oD koji jednostavno uz iskustvo i nekakvo razumevanje koje nije toliko tehnicko (da ne kazem osecaj) isto rade besprekorno.

:gled:
 

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.265
35.808
2.698
Weed California USA
Sve 5 frend :) Slozio bi se sa tobom, al nekak i dalje mislim da je puno lakse balansirati kad imas RO vodu. Taj komad plastike od aparata nije vise skup i uvijek imas RO vodu pri ruci i tocno znas kakvu vodu imas u bilo kojem trenutku...a da ne velim da je besplatno i da ne moras nigdje ic po vodu. Vidio sam dwc sa vodom direkt iz pipe.... i islo je to prilicno odlicno al je bilo mucenja sa ph. Nikako dostic neki ekvilibrijum da se to smiri. Jos ako cesto moras tocit vodu...to postane muka.
Iskreno nemam pojma o hidru u praksi. Znam sto sam vidio ono sto sam procitao. Ako pricam krivo nesto, slobodno me bilo tko ispravi

evo, nisam reko da je nemoguce :D
Za dobar hidro se koristi RO voda
Ne velim da se ne moze bez ro vode...al nekako je to najbolja i najjeftinija varijanta
 

High Above

Aktivan Član
05.01.2016
212
453
63
Ja sam identicno razmisljanje imao i kada sam se odlucio da probam hydro RO voda se podrazumevala. Eh sad' sta je meni praksa pokazala, pokazala mi je da je meni cesmovaca odlicna. Sa upotrebom AN ph perfect(najjeftijeg od sva tri tj. GMB) djubriva i pored velih promena ph biljkama nista nije falilo. Takodje kao sto rekoh nije potrebno dodavati Cal-Mag i nije potrebno uloziti u sistem. Znaci zapravo je jeftinija varijanta i to je jedino sto se ne slazem sa tobom. Sve ovo nisam probao sa djubrivom koja nisu ph perfect sto bi zapravo moglo da znaci da si u pravu, ali da se isto moze resiti PH perfect djubrivima. Takodje voda sa cesme u sebi ima hlor sto zapravo moze biti i mala prednost kada se radi 'sterilan' rezervoar.
Sve to sto pricas mislim da vazi za iskusnije clanove ili one koji bas zele da se udube u materiu, a na kraju ce i oni sami doci do toga ako je tako. :)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Stipe
02.11.2016
1
39
13
Beograd
Odgovor Stipe-u:

1. pricam o MAKRO I MIKRO ELEMENTIMA VODE - ne nutrijenata...!!! i nisam pobrkao...
2. SKUPI BRATE KISNICU I IZMERI JE, pa vidi sam koliki je PH, kad je EC 0,01, sta drugo da ti kazem..? Videces da je 5,5. Kupi kvalitetnu destilovanu vodu. VIDECES DA JE PH ISTO 5,5.
3... ".. isto tako So2 i So3 utjecu na povecavanje kiselosti vode..." - pa onda toj vodi EC NIJE više 0,01, alo Požega, o cemu onda pricamo?!?
4. uzmi balon destilovane vode ec 0,01 i u njega kapni TRI KAPI LIMUNA, videces PH - sam, ne treba niko nista da ti kaze...

SVE STO SAM REKAO SAM LICNO PROVERIO I MERIO
Revers osmoza NE REŠAVA problem sastava vode, a česmovača je TEŠKO DJUBRE, i meni biljke rastu DUPLO BRŽE KAD RADIM SA MEKOM VODOM...! A vi slobodno, pijete česmovaču, i dajte je biljkama, dobićete kamen u bubregu, i potovi će da vam se bele od kalcijuma...
 
Poslednja izmena:

Triptank

Krvave Bjeloočnice
13.05.2015
659
1.563
163
Trichome City
Oprosti, ali sad već pričaš gluposti. PH destilirane vode je najčešće 6,8. EC kišnice nije 0,01. Reverzna osmoza itekako rješava problem sastava vode. Nemoj širit dezinformacije.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.