Intervju - prof. Brborović

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

publicenemy

Xemurai Billionaire High Till I Die
26.04.2009
278
1.237
143
Los Angeles, California
Moje pitanje nije o upotrebi, već me zanima misle li proširivati trenutni spisak bolesti u koje bi spadalo liječenje kanabisom, kao npr. poremećaji spavanja, za što se dr. Sakoman zalaže. I također, zanima me da li će s vremenom podržati i to da se zakonski omogući pacijentima da si sami uzgajaju lijek?
 
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reactions: form and mr.dr.Smok

mario339

Medical Grower
Urednik
Grow Support
26.08.2012
2.148
8.324
258
Pitaj ga za doziranje i zasto su u biti dozvoljenje doze koje mogu samo ublaziti simptome mucnine, nesanice i mozda malo povecatiti apetit(mislim na karcinom) kad se ovdje ljudi uspijevaju izlijeciti ali naravno sa 5 puta vecim dozama od onih koje je ministatstvo propisalo i kako gledaju na cijenu ulja u ljekarnama i dali misle ista napraviti da taj lijek bude pristupacniji i siromasnima jer osobno znam za 2 slucaj da osoba ima recept ali moze samo sanjat o kupnji
 

jesam

rokenrolerica
Urednik
Moderator
14.01.2012
2.254
10.209
358
nadovezat ću se na @mario339 pa me zanima
- jesu li doze koje su dostupne u ljekarnama u skladu s istraživanjima ili po kojoj se metodi došlo do te propisane maksimalne doze i je li ta doza jednaka za sve bolesti, tj. tih nekoliko dg, koje se navode i nije li to diskriminacija naspram ostalih dg. za koje je isto dokazano da pomažu
- dobivaju li pacijenti detaljne upute pismeno
- i naravno, koliko ljudi je do sad došlo u ljekarnu sa receptom :)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Stipe

publicenemy

Xemurai Billionaire High Till I Die
26.04.2009
278
1.237
143
Los Angeles, California
Da, bilo bi zanimljivo čuti koliko je do sada podignuto dozi u Hrvatskoj na recept. I čuti iskustva nekoga tko je prije toga imao iskustva sa crnim tržištem ili još bolje sa uljem iz vlastitog uzgoja i sada na recept; kakvi su njegovi dojmovi o razlikama u kvaliteti i učinku s obzirom na kvalitetu i propisane doze.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: mr.dr.Smok

xcx

Aktivan Član
07.05.2015
433
380
113
Evo i mene da nešto pitam...
- po kojoj logici se proširuje popis bolesti, jer koliko znam pušenje konoplje kod glaukoma pomaže bolje nego ljekovi a nije na listi
- koje su stvarne mogućnosti u liberalizaciji konoplje u sljedeće 4 godine(proširenje liste, uzgoj konoplje u HR za medicinu tako da ako ništa drugo imamo izbor u lječenju različiti strainovi)
- dopuštenje uzgoja za bolesti na listi, znači da odem na MUP sa svojom dokumentacijom i da mi dopuste uzgoj do 6 biljaka za lječenje

Naklon do poda šta ste se sjetili nas, i obratili se ovom forumu, najboljem u ovom djelu Europe i šire :respect:
 
Poslednja izmena:
09.11.2016
73
105
33
37
Vec je postavljeno pitanje, a i mene zanima prosirenje indikacija, konkretno za PTSP. T o bi prvo moglo proći.
Moje pitanje bi bilo- da li PSIHIJATAR moze da propiše lijek a ako ne dali su u planu dijagnoze za koje bi recept mogao dati psihijatar..?
 
27.11.2015
13
4
3
Može li profesor utjecati da se uzgoj odvija u Hrvatskoj gdje mogu kontrolirati biljku od sjemena do ulja umjesto da uvoze iz Kanade. Imali bi jeftiniji proizvod koji je 100% pod kontrolom, razvili bi jednu vrlo profitabilnu proizvodnu granu, zaposlili ljude, možda i osnovali kliniku za testno liječenje uljem. Ja bi prvi otišao tamo kada bi saznao da imam zločudnu bolest. To bi mogla biti prva takva klinika u svijetu i mogla bi jako profitirati i država i bolesnici. Meni se čini logičnim.
 
09.11.2016
73
105
33
37
Samo informiram, dr Brborovic je odgovorio na to pitanje. On bi, osobno, vrlo vjerojatno dozvolio i puno vise ali je svjestan trenutka i naše realnosti.
............................................................................
A je li Hrvatska spremna i na korak dalje - da dopusti oboljelima sadnju marihuane za vlastito liječenje?

- Nije to korak dalje, nego 303 koraka dalje.

A što bi onda bio korak dalje ako smatrate da će se vjerojatno svi složiti da lijekove na bazi kanabionida svakako treba dopustiti?

- Dozvola za galenske preparate. To su lijekovi nastali od biljnog materijala, primjerice ulja od marihuane.

To znači prodaju ulja od kanabisa u ljekarnama?

- Da. Čim je lijek, on jamči kvalitetu. Sada je, naime, velik problem to što se na crnom tržištu kupuje loša kvaliteta takvog ulja. Ako nešto regulirate kao lijek, onda automatski jamčite i kvalitetu. Znači, to je taj korak dalje...................................................................
http://www.jutarnji.hr/vijesti/hrva...entima-ne-damo-marihuanu-za-lijecenje/594682/
 

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.265
35.813
2.698
Weed California USA
Mene malo smeta sto se ulje kanabisa generalizira samo kao ulje kanabisa sa toliko i toliko thc-a/cbd-a. Eventualno navedu 2 sorte koje ne znace puno. Djeluje mi da je opcenito dosta povrsna ta cijela prica ako se gleda malo dublje, kao sto je plasiranje na trziste i pricanje o kvaliteti proizvoda. Postotak cbd-a i thc-a je fiksan. Sorta/e su nepoznate ili su fiksno odredjene.
...ako se zna da cannabis razlicito i individualno djeluje i razliciti omjer kanabinoida razlicito djeluju na razlicite bolesti i razlicite konzumente. Neke sorte nekome uopce ne odgovaraju i ne mogu si zamisliti da moram konzumirati velike kolicine ulje od nekog npr skunk-a ili ulje sativa koje se spominju. Sto je sa indikama? Jutarnje sorte, nocne sorte itd. Zbog cega su limitirane doze na tako male kolicine thc-a (mislim da je Mario vec spomenuo). Da li se netko bavi i sa ostalim vrlo bitnim kanabinoidima tipa CBG koji je jako koristan u lijecenju raznih dijagnoza. Spomenuo sam cbg jer uz cbd ima smirujuce djelovanje na tijelo, pa cak i mozak jer umanjuje nuspojave thc-a kao sto su anksioznost, paranoja i panika kod korisnika na koje thc tako djeluje.
Ovo su neka testiranja (kanabinoida i terpena) koja su vani vec poznata u krugovima breedera i proizvodjaca rekreacijskog i medicniskog kanabisa i produkata.
Vec ptice na grani znaju da thc i cbd nisu jedini kanabionidi niti djeluju jednako kada su izolirani. Primjer konzumacije 2g cistog thc-a u periodu od par sati nema niti priblizno toliko jako djelovanje kao kombinacija svih kanabinoida i terpena kada se koristi u obliku cvijeta/ulja i sl u puno manjim koncentracijama od 2g.
Ako je normalna praksa mijanjti i prilagodjavati terpaiju pacijentima, zasto se sorte kanabisa odn. kombinacije razlicitih omjera kanabinoida nebi takodjer prilagodjavale korisniku umjesto da se fiksira doziranje i sorte. Kao antibiotici npr. Nije pencilin jedini antibiotik, niti se koristi kod svih upala svega, niti mu je uvijek jednako doziranje :) Moguce nuspojave takodjer.
...eto to je neko moje glasno razmisljanje. Mogao bi o ovome tipkati jos 3 dana :D Cbd sorte i lijecenje djece sa istim za primejer skoro bez ikakvih nuspojava i narkotickih djelovanja thc-a.... ili ljudi kojima tesko padaju velike kolicine thc-a

Ak treba, natipkam ja jos 100 pitanja i eventualnih obrazlozenja :)
 

D&M

Aktivan Član
02.03.2016
346
404
63
73
Neznan bas da se dr. Sakoman zalaze za legalizaciju ili uopce ikakvo koristenje. Osobno nisan steka takav dojam ni priblizno. Njegov odgovor na moje pitanje o koristenju marihuane bija je da postoje i stvari ka xanax itd. Konkretno pricali smo o psihickom djelovanju, nismo se puno takli tema o fizickim stvarima malo o raku i to je to. Sta se tice pitanja, vidin da je vec kasno, a ostali su vise manje nabrojali sve. Nejasno mi je da niko ne vidi koliko bi se Hrvatska digla da se legalizira kompletno marihuana. Koliko radnih mista bi se otvorilo, koliko bi se od poreza zaradilo, a bogami i turista bi vise bilo :)
 

CilI

Habanero Maya Red
Banovan
24.10.2012
5.179
7.241
258
54
Texas,USA
Zaboravljajte jedno, na cijelom balkanu imaju države ministarstva za zdravlje, droge i slično. Zaposleni u njima imaju udjele ili so vlasnici firmi koje uvoze i prodaju farmaceutske umjetne ljekove. Oni već 30g lažu, usporavaju ljekovitost cannabisa i ne dozvoljavaju da bi se ljudi ljecili cannabisom.

Uzmite staračke domove, tamo stari ljudi upotrebljavaju više od 60% lijekova ( ja kažem legalnih droga, otrova ) za bolove, depresiju, nesanicu i slično. To su velike pare. Ta ministarstva so povezani z proizvodzacima farmaceutskih ljekova, alkoholnih pića, ministarstvima unutrašnjih poslova i slično. Tome se kaže sistemska korupcija. Oni pišu zakone za svoj džep, profit. Hebe se njima za ljude.
 
09.11.2016
73
105
33
37
Povjerenstvo ministarstva zdravstva za canabis imalo je 10 članova, među njima je bio i dr Sakoman. Dr Sakoman je na povjerenstvu bio protiv legalizacije ali pritisnut argumentima i većinom koja se zalagala za legalizaciju popustio je i odluka je donijeta jednoglasno. Ali on nije promijenio stav kako se vidi.
Tako da imamo doktore koji podrzavaju odluku povjerenstva a ima i onih koji se tome protive. Predrasude su velike. No tu medicinsku upotrebu treba gurati jer će se preko nje kad tad doći do legalizacije. Najtezi prvi korak je napravljen, a kad tad biti ce i 303 korak sto veli dr Brborović.
 

hazeri

.
Banovan
25.01.2016
7.664
34.464
2.598
Dr Sakoman zivi na racun metadonske i substitucijske terapije za ljecenje ovisnika o drogama.On kao takav je kotacic ovoga sto je Cill objasnio.Ima tal sa farmaceutikom i jednostavno mu nije u interesu da ljudi sami sebi rade lijek.Tako da po meni njegovo ime nije potrebno spominjati jer je jasno dao do znanja kako je marihuana droga.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: lu&k

No Joke

Predvodnik Krda
Poznanik Foruma
10.09.2012
5.084
17.176
398
42
Tacna
Dr. Sakija znam nekih 20 godina, često prek ljeta igram košaricu s njim, matori je još u formi :D. Lik je zatucan, stara SFRJ škola. Farmaceutski lobiji stoje iza njega, podmazuju ga redovito i on šta kaže, to uglavnom mora tako da bude, čak i sad kad je u mirovini i dalje je uvjek tu negdje.
Zamisli ti, lječnički konziliji, povjerenstva i hrpe umova odlučuju tko će šta da radi sa sobom, tko smije s čim da se liječi, i tko šta smije da unosi u svoj organizam. Bolje da se pitaju tko su oni da odlučuju za druge. Tko šta radi sebi radi, a oni se našli odlučivat o tome :fuck:.
Nego... šta kaže prof. Brbo, di je taj intervju, jel možemo to čut, pročitat il šta već? Da čujem i tog bisera šta veli.