Klijanje - rast u casi - presadjivanje

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

mjesecar

Aktivan Član
02.06.2009
318
32
0
37
kako mislis u kojem mjesecu da krenes sa klijanjem,ako sa mislio sadit napolju malo si zakasnio cekaj sledecu godinu ako imas box i sijalice mozes odmah,moj savjet je vise citaj manje glupih pitanje....a ovo pitanje je glupo kad da pocnes klijanje u kojem mjesecu
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Żmigi
04.10.2009
4
1
0
33
mjesecar je napisao(la):
kako mislis u kojem mjesecu da krenes sa klijanjem,ako sa mislio sadit napolju malo si zakasnio cekaj sledecu godinu ako imas box i sijalice mozes odmah,moj savjet je vise citaj manje glupih pitanje....a ovo pitanje je glupo kad da pocnes klijanje u kojem mjesecu

ma mislio sam da je bolje da prvo malo unutra naraste..
 

ZOKI

Aktivan Član
21.01.2008
1.257
42
73
16
mijo citaj i nelupaj gluposti ako se sadi u maju ne mozes sada posaditi malo da do maja naraste ...
a bas imas na forumu informacija puno ,, CITAJ pa ces znati a ako nesto krene po zlom pitaj slobodno
pozdrav i dobro dosao :)
 

mjesecar

Aktivan Član
02.06.2009
318
32
0
37
pa moze i tako prvo naraste unutra pa je posadis vani mozda je to i bolje jer je osjetljiva kad je mala,al opet moras cekat sledecu godinu moj savjet je prvo se informisi pa onda kreni bez znanja nemozes nista,koristi google za sve sto te zanima vjerujem da ti imas sve odg.na pitanja pa sretno
 

metalmaniac

Sve već piše na forumu, koristite Search. :)
16.10.2009
3.148
6.161
298
54
pozdrav ljudi, novi sam na forumu i htio bi lijepo pozdraviti sve ljubitelje Biljke!

evo imam pitanjce za one koji imaju iskustva...

imam namjeru u proljeće posadit 5-10 sjemenki, ali bez prethodnog klijanja, i držanja u čaši, jer zbog roditelja nemam gdje...
imam odličan sajt, koji je cijeli dan na suncu, ima puno vlage(to je ada iliti otok na rijeci veličine 20x6 metara), nitko ne zalazi tamo, a zemlja je puna humusa od mulja i propalog lišča...

zanima me da li je dobra ideja da to posadim tamo, i koliko će trebat da izraste biljka, tj. dok ne izađe iz zemlje?
 

ZOKI

Aktivan Član
21.01.2008
1.257
42
73
16
pa dobro je .. al trebace ti vise od 5 do 10 ja bi ti preporucio 30 pa vise..
zato sto ce ti nesto pojesti a nemora da se desi a moze :)
najboje da posadis u case pa presadis al ako nemozes jbg neznam probaj mozda i bude nesto.
sredi sajt pre sadjena prekopaj malo ..
mozes posaditi i ranije pocetkom marta i priroda ce odraditi svoje.. primer ti je da seme otpadne sa biljke i ostane tamo od npr oktobra do proleca pa ipak isklija kad mu dodje vreme
dobro dosao :)

ps citaj forum ima korisnih stvari pozdrav:pat:
 
21.08.2008
46
8
0
43
Sto se klijanja tice... Ja sam radio ovako: Sjemenke sam stavio u malu plasticnu posudicu,u koju sam stavio obicnu vatu i dobro je natopio vodom,i sjemenke skroz lagano utisnu u to,i stavio na toplo i mracno,i sjemenke nakon 3 dana bacile klice od 1cm!!!
Zatim sam ih stavio u zemlju,odnosno teglice za cvijece(manje),i pod HPS250W,ciklus 20/4,i peri deri...
 
  • Sviđa mi se
Reactions: GREEN1109
03.01.2010
10
1
0
39
Dali je bolja varjanta drzati seme potopljeno u mesovitu kupku (onu sa biljkama: Stolisnik, maslacak, kamilica, odoljen, kopriva i kora s mladih grana hrasta) ili ono na tacnu sa destilisanom vodom? Ili u tacnu sa kupkom? :D
Zamolio bih za ozbiljan odgovor I celokupan. Ty!!
 

Avantura

kontrolor leta
Prijatelj Foruma
17.10.2008
3.867
2.557
228
Najbolje odma u zemlju.Ispravno sjeme pravilno posađeno klijanje je95% bar kod mene.
Druga metoda 12-24 sada u čašu obične vode da malo "omekša" i onda u zemlju.Meni je tako najbolje do sada.
Neznam odakle sad da je potrebna kamilica i ostale gluposti.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Żmigi

Avantura

kontrolor leta
Prijatelj Foruma
17.10.2008
3.867
2.557
228
A gle,prati onda taj vodić.
Meni djeluje kao cimanje bez veze,tko nezna moga bi i još sam riskirati da napravi slabiju klijivost.
Biljka u prirodi sama padne na zemlju bez da prođe kroz pripremljenu otopinu,pa se održala stolječima :)
Ne kažem baš da je beskorisno i da je vodić uzalud pisan,ali mislim da je sve stvar izbora,a osobno san za jednostavne i provjerene metode.
Sretno kako got da se odlučiš:eyebrows:
 

peri.lee

Aktivan Član
16.07.2008
81
9
0
57
nemoj tako
ja klijam sa kamilicom
kod noname sjemena starog preko godinu dana (a nisam ga ni nešto pažljivo skladištio) klijavost mi je bila 22/25 jednom kad sam išo odma na 12/12
većina je bacila klicu u roku 48 h, a ostale sve u slijedećih dan-dva
 
03.01.2010
10
1
0
39
Eh samo jos ovo, klica ide nagore ili nadole? Na forumu sam naisao na tekstove u koima jedan pise dole jedan gore.
Molio bih da mi odgovore ljudi koi imaju iskustva sa ovim…

peri.lee je napisao(la):
nemoj tako

ja klijam sa kamilicom

kod noname sjemena starog preko godinu dana (a nisam ga ni nešto
pažljivo skladištio) klijavost mi je bila 22/25 jednom kad sam išo odma
na 12/12

većina je bacila klicu u roku 48 h, a ostale sve u slijedećih dan-dva

Kako si ih klijao sa kamilom ,na tacnu ili ...?
 
  • Sviđa mi se
Reactions: dalmatinskizagor

peri.lee

Aktivan Član
16.07.2008
81
9
0
57
pa ja ostavim preko noći sjeme u čaši da se natopi
ak imam hrpu domaćice s kojom uvijek idem 12/12 od starta onda nakon toga na tacnu...pa što isklija ubadam...ak npr imaš 30 sjemenki za koje ne znaš kakve su (ak su loše neće ti pomoć ni sai babin blagoslov), glupo mi pripremat čašice za sve u sl. ak nešto ipak ne uspije...uvijek pišom prema zemlji...iako u prirodi pišo uvijek nađe svoj put da bi došo tamo di treba...

ak klijam dobru genetiku koju ću vegetirat onda odma u zemlju nakon natapanja...to je ipak malo manje stresno nego prčkat klice pincetom, a ja u tom slučaju klijam 2 sjemenke (ako su fem)...meni više ne treba...unaprijed pripremit 2 čašice je manja tlaka nego 20-30

al greenpower ima pravo nije klijanje nikakva filozofija i ne treba previše filozofirat tu
bitno je da se sjeme ne osuši u procesu i da se klica ne kontaminira...
svako će nać svoj način koji mu najbolje odgovara a to uključuje i to dal ćeš ga ubost straga sprijeda il s boka ...glavno da nije u zraku jer pretpostavljam da ti aeroponika nije na pameti
pozdrav
 

Svirač_Trube

Aktivan Član
08.11.2007
214
14
0
32
Ima li koji dobri covjek pa da mi na onoj slici nacrta gdje cu je OREZIVAT,jer me strah nesto zeznut ...?!? I tim postupkom cu naravno izgubit na visini biljke pa me zanima dali cu izgubit na kolicini uroda (pošto sam čitao da nekim vrstama to odgovara radi max uroda ,pa me zanima kako se ponasa himalaya hold i koliko cu izgubit na kolicini ako se njoj se njoj "nesvida" obrezivanje)?
 
12.03.2010
18
0
0
33
Znači ja sam posadio dvadesetak sjemenki u plastične čaše prekjučer i prije toga ih nisam proklijao nego sam samo napravio rupicu i ubacio ih unutra i zalio sa dosta vode da se razumijemo ja nisam kupovao sjeme već bi iz trave koju sam kupio kod dilera izvadio sjemenke i spremao u hermetički zatvorene vrečice i još mi nijedna biljka nije izašla.Zemlja je florabella koju sam kupio u lokalnoj cviječari i ima ph 5.5-6.5 na vreči piše da je zemlja za cvatuće lončanice i ima najmanje azota i nema uopće magnezija među mikroelementima pa sad ne znam jesam li učinio pravu stvar što sam ih posadio u takvu zemlju.I još sam ih zalio vodom koja je bila u mojoj vikendici a ta je voda bila u zatvorenoj boci i tamo je još od ljeta pa neznam jel se voda može uskiselit.Ako sam zabrljao nema vze jer imam još oko 50 sjemenki domaće vutre.Molim savjet što prije da znam hoću li ove ostale sadit ili da zadržim ove sad sjemenke i da napomenem ove zasađene sjemenke su u mojoj vikendici u zatvorenom prostoru i nisam ih ničim prekrio i po danu nisu baš totalnom mraku i kad izađu biljke planiram ih presadit u velike kartonske kutije.Molim savjet kako dalje. Hvala unaprijed
 

HazeSeeker

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
06.09.2008
2.241
1.690
188
Amsterdam-Barcelona-Prague
www.vutra.org
unknower je napisao(la):
KLIJANJE
Potrebne su vam dve plasticne ili keramicke tacne (Sl.1) malo ubrusa za ruke-toalet papir-vata...bilo sta sto ima veliku moc upijanja tecnosti-VODE
Uzmite jednu tacnu stavite na nju ubrus(ili sta vec imate) i natopite vodom taj ubrus.Uzmite seme koje imate poredjajte semenke po ubrusu ali ne previse blizu,zatim semenke prekrijte sa drugim ubrusom i ponovo natopite vodom (Sl.2)
Kada ste ovo uradili poklopite sve ovo sa drugom tacnom.Ovakvo pripremljeno seme za klijanje drzite na sobnoj temperaturi (Sl.3)
Potrebno je da u toku klijanja ne dozvolite da vam se papir (ili sta vec koristite) osusi, sto ne znaci da semenke trebaju da plivaju u vodi.Znaci vlaznost mora biti konstantna kao i temperatura.
Posle par dana (obicno je izmedju 5-7 dana) dobicete proklijalo seme (Sl.4)

Sl.1 Sl.2
Sl.3 Sl.4

Sada ove klice trebate presaditi u plasticne case zapremine ne manje od 2dl.

PRIPREMA ZEMLJE ZA CASE I RAST U CASI
Case koje ste spremili morate izbusiti kako bi visak vode odlazio u toku zalivanja i time sprecili truljenje korena biljke.
Na dnu case izbusite 2 (dve) rupe precnika 3-5mm,sada u case trebate staviti zemlju.
Da se ne bi mucili i sami pravili odgovarajucu zemlju,mozete otici u bilo koju cvecaru i kupiti HUMUS za "cvece" koji je oko 6,5 PH.Kupljenu zemlju (ako nije vlazna) navlazite obicnom vodom,ali nemojte previse.
Ovakvu zemlju stavite u pripremljene case.Potrebno je da casa ne bude napunjena do vrha,vec da ima 1-2cm slobodnog prostora.
Nakon svega ovoga uradjenog, u zemlji izbusite rupe (olovkom ili necim drugim) u koje cete staviti proklijalo seme.Seme nemojte mnogo duboko stavljati, jer ce mu trebati mnogo vise vremena da se razvije i izadje na povrsinu.Dovoljno je da vrh semenke bude samo nekoliko milimetara u zemlji,odnosno ispod zemlje (Sl.5)
Kada budete stavljali proklijalo seme u zemlju radite to veoma pazljivo i uvek onaj deo sto je izasao iz semenke (to je koren buduce biljke)ide na dole nikada na gore(Sl.5)
Sada stavljeno seme prekrijte zemljom i dobro zalijte,a casu u koju ste stavili seme drzite na sobnoj temperaturi (oko 21*C) i izlozenu direktnoj suncevoj svetlosti,naglasava se diretnoj svetlosti.
Sl.5

RAST U CASI
Nakon par dana primeticete da je biljka izasla na povrsinu sa dva mala lista.To su listovi koji joj sluze za disanje i apsorbovanja sunceve svetlosti, da bi se ona dalje razvijala.
U ovom periodu biljku treba redovno zalivati (po potrebi)obicnom vodom,ne daju joj se nikakvi aditivi a ona mora imati direktnu suncevu svetvost,ne manju od 5 sati dnevno.
Nakon 15-20 (nekada i 30 dana)dana odnosno kada biljka bude imala ne manje od 10cm mozete je presaditi na mesto koje ste joj vec unapred pripremili "sajt".

OREZIVANJE
Ukoliko nemate dobro skriveno mesto za gajenje biljke "sajt" mozete je orezati jos dok je ona u periodu formiranja, odnosno rasta u casi.
Ovo je jedan od proverenih nacina orezivanja.
Potrebno vam je da biljka ima najmanje 3 (tri) para listova i jedne ostre makaze za licnu higijenu,koje su naravno sterilne a nije skupo da jedne kupite samo za ovo.
Izmedju drugog i treceg para listova (onih reckavih listova)trebalo bi da imate nekih par milimetara razmaka.Na polovini tog razmaka napravite rez,odnosno odsecite onaj treci par listova(Sl.6).Nakon par dana bolovanja, od stresa, biljka ce poceti da pusta dva manja stabla,ako to uradite jos jednom na isti nacin imacete cetiri stabla.
Ovo ce biljku u daljem rastu sprecavati da ima punu visinu a nece izgubiti na kvalitetu,tako da cete moci delimicno da je sakrijete.

Sl.6

PRESADJIVANJE
Posle kako je receno 20 dana biljku presadite na sledeci provereni nacin.
Na mestu koje ste predhodno pripremili http://www.vutra.org/forum/viewtopic.php?t=1369 iskopajte rupe 10cm x10cm x 20cm (20cm je dubina).U iskopane rupe stavite malo HUMUSA ili stajskog djubriva.Nakon ovoga pazljivo izvadite biljku iz case i stavite u iskopanu rupu.Kada ste je stavili prazan prostor popunite HUMUSOM ili stajskim djubrivom,na kraju rupu zatrpajte preostalom zemljom.Kada ste sve ovo uradili zemlju oko biljke nabite i dobro za zalijte.
Biljka ce opet imati odredjen broj dana da odboluje stres (oko 7 dana) nakon cega ce nastaviti svoj rast.
Biljka se zaliva po potrebi.
https://forums.vutra.org/content/195-amaterski-outdoor-uzgoj