Lucidno sanjanje

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Beyond

Vutra Veteran
07.08.2006
1.948
335
0
38
Ne slažem se ZonoM, makar tvoje stajalište zvuči pomalo logično, međutim to nije istina. Zapravo mislim da je osvjestiti se u snu i naučiti ga što bolje kntrolirati vrlo bitna stvar za osobni rast. Toltečkim nagualima je to i najosnovnija stvar. Mislim da od normalanog sna nema praktične koristi za tebe, on je zbir nasumičnih događaja i tvojih reakcija na njih kao što bi bile i u budnom snu... i mislim da ono što možeš postiči svjestan u snu može biti od ogromne koristi za tebe.
 

dziba

Aktivan Član
22.01.2007
203
12
0
Bas tako. Stvar je u tome zameniti nekontrolisano lutanje kroz fantazijske snove odredjenom dozom svesti i prekinuti taj niz obicnog psihickog praznjenja. Snovi imaju svoje faze i nemozes nikako prevariti svoje bice, zna ono sta radi i odradice sve sto treba...
 

ZonoM

Aktivan Član
11.03.2008
260
5
0
39
Ljudi znam sta pricam.Nije da sam to ja zakljucio vec mi je jedan vrlo ucen psiholog bas to objasnjavao.A to da nemozes prevariti svoje bice je totalno netacno.Kao sto sam rekao nesvesni deo uma nemozes kontrolisati ali na njego mozes itekako uticati preko svog svesnog dela.E ako se u tom procesu u nesvesni deo uma usade pogresna uverenja i stavovi mozes imati ozbiljnih problema.To vam govorim iz sopstvenog iskustva.

Jos malo o lucidnom sanjanju.U nesvesnom delu uma nam se nalaze najbanalnije informacije.Tamo se skladisti sve sto promakne nasem svesnom delu.Iako mislim da smo nesto zaboravili ili se necega nesecamo velika je verovatnoca da je ta informacija ostala u nesvesnom delu vrlo dobro zapamcena.Bas te vrste informacija mi osvezavamo dok sanjamo.Verovatno vam se desavalo da sanjate raznorazne budalastine,tipa neke situacije koje su vam u realnom zivotu bile totalno ne povezane,dok u snu se one stope u jedan dogadjaj.Primer: sanjamo da smo na moru,kad odjednom evo nas u nasoj sobi pijemo pice sa drugarom.

To je primer kako nas nesvesni deo samo izbacuje informacije na povrsinu.I taj proces je veoma bitan za covekovu psihicku stabilnost.

Kao sto vec rekoh ukoliko postanemo svesni tokom sna,to znaci da se pali nas svesni deo,i automatski gasi nesvesni.Tako da proces koji sam naveo gore nije moguce ostvariti.

Samo zbog toga kazem da nije bas toliko zdravo.Ipak priroda nas je napravila takve kakvi smo sa razlogom i nista nije slucajno.
 

ZonoM

Aktivan Član
11.03.2008
260
5
0
39
Ljudi znam sta pricam.Nije da sam to ja zakljucio vec mi je jedan vrlo ucen psiholog bas to objasnjavao.A to da nemozes prevariti svoje bice je totalno netacno.Kao sto sam rekao nesvesni deo uma nemozes kontrolisati ali na njego mozes itekako uticati preko svog svesnog dela.E ako se u tom procesu u nesvesni deo uma usade pogresna uverenja i stavovi mozes imati ozbiljnih problema.To vam govorim iz sopstvenog iskustva.

Jos malo o lucidnom sanjanju.U nesvesnom delu uma nam se nalaze najbanalnije informacije.Tamo se skladisti sve sto promakne nasem svesnom delu.Iako mislim da smo nesto zaboravili ili se necega nesecamo velika je verovatnoca da je ta informacija ostala u nesvesnom delu vrlo dobro zapamcena.Bas te vrste informacija mi osvezavamo dok sanjamo.Verovatno vam se desavalo da sanjate raznorazne budalastine,tipa neke situacije koje su vam u realnom zivotu bile totalno ne povezane,dok u snu se one stope u jedan dogadjaj.Primer: sanjamo da smo na moru,kad odjednom evo nas u nasoj sobi pijemo pice sa drugarom.

To je primer kako nas nesvesni deo samo izbacuje informacije na povrsinu.I taj proces je veoma bitan za covekovu psihicku stabilnost.

Kao sto vec rekoh ukoliko postanemo svesni tokom sna,to znaci da se pali nas svesni deo,i automatski gasi nesvesni.Tako da proces koji sam naveo gore nije moguce ostvariti.

Samo zbog toga kazem da nije bas toliko zdravo.Ipak priroda nas je napravila takve kakvi smo sa razlogom i nista nije slucajno.

dziba je napisao(la):
Bas tako. Stvar je u tome zameniti nekontrolisano lutanje kroz fantazijske snove odredjenom dozom svesti i prekinuti taj niz obicnog psihickog praznjenja. Snovi imaju svoje faze i nemozes nikako prevariti svoje bice, zna ono sta radi i odradice sve sto treba...

Bas to ti pricam ,nama se cini da je to nekontrolisano lutanje,ali nije.To je skup dogadjaja koji su nas nas ostavili bar mali utisak ili stvari o kojima smo rzmisljali bar na milisekund i koje su ostale duboko urezane u nasu podsvest.

PEACE

P.S Izvinite zbog ova dva posta.
 

dziba

Aktivan Član
22.01.2007
203
12
0
Pod "svoje bice" nisam mislio na um vec na sveukupno bice zbir uma, fizickog tela, osecajnog tela, mentalnog tela i tako dalje...
To bice nemozes da prevaris, ono zna...
Mada, jasno mi je odakle dolaze takvi stavovi, posto ti govoris o odrzanju psihicke stabilnosti. Ta psihicka stabilnost je ono sto se ovde dovodi u pitanje i njeni produkti kao sto su ti talozi neresenih konflikata koje mora nesvesni deo da resava u snovima.
A svest je neka druga tema i samo ti mozes da izaberes dali zelis da budes prepusten "nesvesti" ili da se boris za sirenje svesti. U jednom trenutku neminovno je da ono predje i u snove... I sta ces tada? Da ides kod lekara da ti prepise lekove ili da se suocis sa sobom?
 

ZonoM

Aktivan Član
11.03.2008
260
5
0
39
Ne suocavas se ti sam sa sobom ako svesno sanjas,bar po meni.Moja poenta je da svest nemoze da procesuira sve neophodne informacije kao sto to moze kako je ti nazivas,,nesvet''.Nemozemo se ja i ti nikako sloziti u ovoj temi,ali to je normalno.

P.S. i kako mislis neminovno je da ono predje i u snove?
 

dziba

Aktivan Član
22.01.2007
203
12
0
Nemoramo se sloziti ali sto da nediskutujemo o tome?
Neznam kako da objasnim posto neznam tvoj stav i tvoje vidjenje situacije.
Ljudi uglavnom zive u strasti i prepusteni su traganju za zadovoljstvima. Vremenom to odvede u neko stanje gde se vise nemoze vratiti u "normalu" odnosno neku vrstu nulte tacke vec se zivi sa svim tim naslagama od verovanja i ubedjenja koje su uzrokovali svi ti dogadjaji. Ako nekim spletom okolnosti covek dodje u situaciju da razresava te svoje naslage i da se vraca u prvobitno stanje on ce polako oslobadjati svoju svest nepotrebnih stvari i polako vracati budnost koju je izgubio. Tada ta budnost polako prelazi i u snove.
 

ZonoM

Aktivan Član
11.03.2008
260
5
0
39
Sa stanovista psihologije kao nauke nije bas tako kao sto ti pricas.Jer covek i kad poradi na sebi i oslobodi svoju svest nepotrebnih stvari on i dalje zivi zivot koji je recimo pun stresnih situacija ,ili recimo nekih gluposti,ali te informacije se opet taloze u nesvesnom delu.I onda se opet vrecamo na pocetak jer san je potreban nesvesnom delu da odradi svoje,da sve te gluposti proceslja.
 

dziba

Aktivan Član
22.01.2007
203
12
0
O kojoj psihologiji pricas, zavisi. Ima mnogo razlicitih pravaca i vidjenja. Cesto su i vidjenja psihologa medjusobno suprotna. Nije sva psihologija slozna i ispravna. Ali, svejedno, ja negovorim o psihologiji vec o zivotu i iskustvima iz zivota.
Neceslja podsvest sve informacije vec samo one konfliktne, koji su ostali nerazjasnjeni. Svaki uzrok ima svoju posledicu, ako ostane nedovrsena u budnom stanju tezice ka tome da se razresi u snovima.
Zavisi o cemu pricamo. Ako govoris o coveku koji je obuzet svakodnevnim desavanjima i prepusten svojim aktivnostima on mora preuzeti i ono sto mu donose posledice. Ako to nemoze da prihvati svesno prihvatice nesvesno ali nemoze ih izbeci. Kao sto ti kazes, snovi ce resavati konflikte podsvesno ali resavace se i u budnom stanju, samo to ce se desavati suptilno pa se retko moze uociti.
Ali ja govorim ovde o necem drugom. Ne o ljudima koji su prepusteni inerciji svojih zivota i desavanja u njima vec o ljudima koji pokusavaju da smire svoje strasti i povrate svoju budnost. U jednom trenutku, takav covek ce shvatiti da on sam upravlja svojim zivotom i da mora da preuzme odgovornost za desavanja u njemu. Tada ce te stresne situacije i gluposti gledati kao lekcije i one nece prouzrokovati dramu i emocionalnu patnju vec stepenik ka daljem ucenju i napretku. Ako covek ima pravilan stav prema necemu tada ce i reakcije na to biti drugacije. I dalje ce biti snova i konflikti ce se resavati ali ce se njihov broj i intezitet smanjivati.
Sto je veca jasnoca i budnost u javi bice veca i u snu. Cesce ce dolaziti do lucidnih snova i slicnih desavanja jer polako svest raste i covek se budi na svim nivoima.
 

ZonoM

Aktivan Član
11.03.2008
260
5
0
39
U tom slucaju nismo se razumeli u pocetku.U pravu si,ali ljudi sa tolikim stepenom svesti su jako jako retki.Ja nepoznajem nijednog a mislim da ni ti nepoznajes nijednog.Ima ih ali veoma veoma malo.Cesto se desava da ljudi ni neznaju da ih nesto muci,pa samim tim nisu ni svesni da imaju problem,sto prouzrokuje da nemogu ni da ga rese na javi.To je vecina,i za njih lucidno sanjanje nije dobra stvar jer ta vecina nema predstavu o cemu mi ovde raspravljamo.

A sto se tice psihologije kao nauke ja stojim iza cika Frojda,nije u pravu u svemu,ali je postavio temelje.Njegova skola samo modernije upakovana,mi je pomogla da resim mogu reci bas velike probleme.Tako da sve ovo sto sam ti rekao proizilazi iz licnog iskustva i ucenja o ovj temi od mnogo obrazovanijih ljudi od mena ,a verovatno i tebe.
 

dziba

Aktivan Član
22.01.2007
203
12
0
Dobro, druze, dosta je bilo o ovome... Odlazimo u nebitnu raspravu.
Ja smatram da su dobra takva iskustva da bi coveka otreznila i da bi mu razbila ustaljene sisteme verovanja. Takodje, sluze kao dobri pointeri u kom pravcu moze ici nasa svest.
Ti odluci za sebe i neka svako izvrsi sopstveno ucenje i istrazivanje pa neka dodje do svojih zakljucaka...
 
12.08.2008
3
0
0
34
Ljudi imam zasta bolidne snove, ali po vasoj prici mislim da nisu luicidni. Zato vas molim da mi kazete gde bi mogao da procitam o vezbama za uspostavljanje takvih snova. Hvala
 

nocna_ptica

Aktivan Član
20.01.2008
78
1
0
32
postovanje svim sanjacima...

uglavnom, i prije sam citao o ovome ali me prije neki tjedan dana pocelo zanimat jer bih volio saznat i upoznat onaj drugi dio sebe te se tako jos vise razviti...

poceo sam vjezbati sjetiti se snova, i sve sto s time ide, da ne duljim.

i imao sam dva-tri slucaja lucidnih snova. ali problem je u tome sto sam imao jedan slucaj i od onda nista.

naime, u igri je bio san s nekim partijem, u kojem sam ja usao u wc i tamo poceo upoznavati masu ljudi i sva imena sam pamtio, i onda sam se naslonio na zid, te su poceli dolaziti ljudi iz mog bivseg i sadasnjeg razreda. kada su svi otisli, naisle su dvje djevnojke, odjevene u baroknom stilu i sve u bijelom i bijele koze. dosle su do mene, upoznali smo se, te su me onda duboko pogledale u oci, a ja sam vidjeo kao neke 'trepavice' ili neke zastavice kako im vire iz zjenica, te sam se uplasio, i trgnio iz sna, svjestan i budan, ali sam nastavio zmiriti i nastaviti spavati(sanjati) i od tog trenutka nista od snova, ne sjecam se a nije ni lusicnih bilo.

sad ja nerazumijem kako je moguce da nisam nijednom sanjao niti se sjetio sna, nakon toga, a proslo je nekih 5 dana mislim...molim za pomoc i kako uvjezbati jos tehniku svega toga...

hvala :)
 

LucidDream

Miran dečak
26.02.2007
1.239
110
88
43
Nemoj prestati sa trudom....Isto se desilo i meni...I otad slabo pamtim...To me je nagovorilo da prestanem s vezbama...Nevalja...
Ne prekidati trening...Ne odustajati...Cim se probudis pokusaj se setiti sta si sanjao...Detalj po detalji uspeces...
Ukljuci budilnik nek te probudi oko 3 h nocu ili malo kasnije,budi budan par minuta i vrati se da spavas...Imaces obimnije snove...Iz svog iskustva pricam...It worked in my case... :)


Lu
 
30.11.2007
28
0
0
36
ja sam jednu vecer, u krevetu, prije nego sto sam iso spavati, preko mp3 playera sluso lucid dream dozu od i-dosera, i tu cjeeeeeeeelu noc ja nisam mogo zaspati, izgledalo mi je ko vjecnost i pamtim kao nesto naaaajgore u mom zivotu, cjelu noc sam se okreto po krevetu i cjelo vrjeme u nekm polu snu pamtim svaku pozu u kojoj sam bio
bolest
 

Beyond

Vutra Veteran
07.08.2006
1.948
335
0
38
Pazi ovu noćnu moru i bila je realnija nego budno stanje, sječam se svake sekunde događaja ali mi se neda pisati sve:

I tako radim ja neki k doma i upadne mi murija u kuću, pretres, i tako traže oni traže, i dok nikoga nije bilo pokraj mene ja brzo izvadim vrečicu iz skrovišta (bilo dosta vutre unutra) i bacim kroz prozor, i tako osjetih malo olakšanje kako možda neće naći ništa jer sam samo to imao. i idem ja van, tu je jedan murjak pretraživao sve oko kuće, a ja se znojim onako jer znam da je tu negdje vrećica jer sam ju bacio kroz prozor, i traži ovaj, traži i nađe. Mislim da sam ga tada opalio po lampi pa se ovaj srušio na pod, i ja počnem bježati po svojoj ulici (nevjerojatno je koliko sam već puta sanjao da bježim od svoje kuće u nekom smjeru u svom kvartu, bilo od neuništivog čovjeka koji me želi ubiti, bilo od terorista koji me također žele ubiti, i sad od murije). I bježim ja bježim, sav uspaničen znajuči da će biti potjera za menom, i neznam kamo da pobjegnem, za sada samo bježim, stignem do raskrižja u blizini i pitam se jedno pitanje zanimljivo; možda je ovo san? možda sanjam. ali bilo je prerealno sve u tom trenutku da bi shvatio, i nastavim ja bježati (tj. odguravao sam se na nekom čudnom vozilu :) I vidiš ide murija za menom, ja brzo bacim to vozilo i srenem bježajući u tamo neke sporedne ulice, skočim preko žičane ograde, a 5 murijaka sa njemačkim ovčarom čeka, i tada je bilo gotovo, znao sam da nemogu više ništa, i dignem ja ruke da se predam, i murijak pusti psa na mene, ovaj se zaleti i zgrabi me za ruku, u tom trenu sam mislio da će me pojesti ili u najboljem slučaju izgubit ću ruku od njegovog ugriza, ali dobro nije me tako jako ugrizao ali je boljelo, ali tko zna što bi mi napravi da mu murjak nije dovikivao nešto u stilu da se smiri, imao je nož u ruci i govorio psu nek se smiri prijeteći mu, i odvoje oni psa od mene i stave mi lisice, i the end. I probudim se ja sječajući se svakog najsitnijeg detalja kao da sam bio u nekom paralelnom svemiru.